Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vacanta in Pescara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Buna seara! As vrea niste detalii legate de plaja din Pescara. Ca ma batea gandul sa dam o fuga pe acolo. Daca poate cineva sa ma ajute.. Va multumesc mult!

#2
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
ai ales o perioada super  , plaja e libera ....

#3
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Ne gandeam sa mergem in iunie...

#4
joe_laurentiu

joe_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.04.2017

 monuku, on 03 decembrie 2016 - 17:42, said:

Buna seara! As vrea niste detalii legate de plaja din Pescara. Ca ma batea gandul sa dam o fuga pe acolo. Daca poate cineva sa ma ajute.. Va multumesc mult!

Salut,
ai ajuns in Pescara? imi poti impartasi ceva im[presii, te rog? planuiesc o vizita de vreo 3 zile in Aprilie (eu, sotia si fetita de 6 ani).

Multumesc

#5
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

 monuku, on 03 decembrie 2016 - 17:42, said:

--- As vrea niste detalii legate de plaja din Pescara. ---
Postarea ta este mai veche, dar am vizitat de curand zona si o sa dau niste date despre plajele din Pescara.
Orasul si statiunea Pescara este cea mai populara de pe litoralul Abruzzo cu o plaja lunga și larga, foarte potrivita pentru familiile cu copii, intru-cat se asigura siguranta atat pe nisip, cat si in apa pentru cei mici. Aceste plaje au fost premiate cu Steagul Verde de Asociatia Pediatrilor Italieni pentru plajele care se potrivesc copilului. Pescara este un oras linistit in care iti poti petrece vacanta cu servicii de calitate si cazare.
Plajele sunt cu nisip auriu fin despartite de Viale della Riviera printr-o faleza cu palmieri si un traseu pentru biciclete. In largul marii sunt dispuse bariere de  stanci pentru a proteja plajele.
Plaje din Pescara sunt foarte late si nu sunt niciodata prea aglomerate, chiar si in lunile de vara.
Multe din zonele plajei sunt in concesiune, dar exista si plaja libera. Se pot inchiria sezlonguri, umbrele se poate juca volei, fotbal, tenis la doar cativa metri de mare. Sunt si zone pentru copii, unde cei mici se pot juca.
Se pot practica diferite sporturi nautice, precum schi nautic, windsurfing, navigatie, etc...
In apropiere de Pescara mai sunt plaje bune in Montesilvano, Silvi Marina, Pineto.

Edited by raul_6776, 27 November 2019 - 14:40.


#6
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postraul_6776, on 27 noiembrie 2019 - 14:36, said:

Postarea ta este mai veche, dar am vizitat de curand zona si o sa dau niste date despre plajele din Pescara.
Orasul si statiunea Pescara este cea mai populara de pe litoralul Abruzzo cu o plaja lunga și larga, foarte potrivita pentru familiile cu copii, intru-cat se asigura siguranta atat pe nisip, cat si in apa pentru cei mici. Aceste plaje au fost premiate cu Steagul Verde de Asociatia Pediatrilor Italieni pentru plajele care se potrivesc copilului. Pescara este un oras linistit in care iti poti petrece vacanta cu servicii de calitate si cazare.
Plajele sunt cu nisip auriu fin despartite de Viale della Riviera printr-o faleza cu palmieri si un traseu pentru biciclete. In largul marii sunt dispuse bariere de  stanci pentru a proteja plajele.
Plaje din Pescara sunt foarte late si nu sunt niciodata prea aglomerate, chiar si in lunile de vara.
Multe din zonele plajei sunt in concesiune, dar exista si plaja libera. Se pot inchiria sezlonguri, umbrele se poate juca volei, fotbal, tenis la doar cativa metri de mare. Sunt si zone pentru copii, unde cei mici se pot juca.
Se pot practica diferite sporturi nautice, precum schi nautic, windsurfing, navigatie, etc...
In apropiere de Pescara mai sunt plaje bune in Montesilvano, Silvi Marina, Pineto.
Confirm, eu am fost in Pescara la inceput de octombire, inca se mai putea face baie in mare, am prins zile cu 28-29 de grade. Pentru cei care se satura de plaja si balaceala Pescara are vreo 7 muzee, plus vreo 3 biserici mai rasarite, care pot fi vizitate. Unele dintre muzee (casa scriitorului Gabrielle D' Annunzio sau muzeul Vitoria Colonna) se pot vizita gratis. De vazut si podul Ponte del Mare sau plimbat pe plaja lunga (are vreo 5 kilometri), nu te costa nimic. Localnicii sunt amabili, in definitiv, orasul traieste din turism. Recomand si inghetata de la Al Fonte, este pe bulevardul Umberto I, la captul dinspre mare al bulevardului, aproape de plaja. Inghetata artizanala, foarte buna si ieftina. Pe artera principala a orasului, Umberto I, gasesti magazine pentru toate buzunarele: de la reprezentantele unor firme mari precum Adidas sau Gucci, cu preturi piperate, pana la supermarketul Tigre, cu preturi rezonabile. Puteti cumpara mancare, fructe, legume si de la magazinele arabesti de langa gara, sunt ok ca pret. Orasul mi-a placut, o sa mai revin, cu dorinta de a servi ca baza de plecare pentru excursii in localitatile invecinate.

Edited by Costel2014, 29 November 2019 - 15:20.


#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am de gand sa fac un citybreak acum iarna, 25-30 Noiembrie.
Am luat bilete ieftine si mergem la plimbare.
Sunt catava chestii frumoase in zona, dar daca aveti ceva  recomandari, va rog...

 gazeluta, on 04 decembrie 2016 - 17:26, said:

ai ales o perioada super  , plaja e libera ....

merg pe mana ta!

#8
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 floraur, on 23 noiembrie 2021 - 17:28, said:

Eu am de gand sa fac un citybreak acum iarna, 25-30 Noiembrie.
Am luat bilete ieftine si mergem la plimbare.
Sunt catava chestii frumoase in zona, dar daca aveti ceva  recomandari, va rog...



merg pe mana ta!
Daca esti interesat de partea culturala, ai ce vedea in Pescara. Recomand mai ales Museo Paparella Treccia Devlet (colectie de tablouri si ceramica, de o calitate deosebita, ai grija ca nu ai voie sa face poze in interiorul muzeului, e unul privat si au regula asta), Il Museo civico Basilio Cascella (saga unei familii de pictori si sculptori pe 4 generatii, tablouri frumoase) si daca iti plac muzeele de genul "Muzeul satului" de la noi ai Il Museo delle Genti d'Abruzzo, cu o istoriei a regiunii Abruzzo din neolitic pana in prezent (te sfatuiesc sa nu cumperi produse alimentare, dulciuri, branzeturi, vin, din muzeu, sunt mult mai scumpe decat in magazinele din oras Posted Image ).
In rest, plaja, Ponte del Mare, inghetata, mancare buna in general. Evita sa colinzi noaptea orasul, sunt foarte multi imigranti africani care ziua te asalteaza incercand sa iti vanda nimicuri, iar noaptea pot deveni agresivi. In general e un oras destul de sigur, ocupa de abia locul 23 in topul celor mai periculoase orase italiene, am fost ziua in cel mai periculos cartier (Ranciteli) si nu s-a luat nimeni de mine, dar noaptea e bine sa nu te plimbi neinsotit chiar peste tot daca nu cunosti orasul.

Edited by Costel2014, 25 November 2021 - 22:47.


#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Tarziu am intrat, nu am vazut recomandarea ta... as fi vrut sa merg la muzeul trenului, insa nu stiu cum am facut si am ratat. Am inteles ca e deschis doar Duminica de la 10:00 si am pus Ortona in loc, fara sa imi dau seama.

M-am intors acasa, pot sa spun ca mi-a placut foarte mult aceasta excursie. Orasul este foarte frumos, toata zona este superba, ai unde merge si ce vedea, marea e acolo, muntii sunt aproape, iar intre acestea un peisaj minunat, de tip Toscana.

Am stat intr-un Airbnb exact in centrul orasului, pe str. Firenze 155. Un apartament frumos, cu trei dormitoare, extrem de bine pus la punct, foarte curat.

#10
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 floraur, on 01 decembrie 2021 - 06:30, said:

Tarziu am intrat, nu am vazut recomandarea ta... as fi vrut sa merg la muzeul trenului, insa nu stiu cum am facut si am ratat. Am inteles ca e deschis doar Duminica de la 10:00 si am pus Ortona in loc, fara sa imi dau seama.

M-am intors acasa, pot sa spun ca mi-a placut foarte mult aceasta excursie. Orasul este foarte frumos, toata zona este superba, ai unde merge si ce vedea, marea e acolo, muntii sunt aproape, iar intre acestea un peisaj minunat, de tip Toscana.

Am stat intr-un Airbnb exact in centrul orasului, pe str. Firenze 155. Un apartament frumos, cu trei dormitoare, extrem de bine pus la punct, foarte curat.
Eu am stat intr-o pensiune pe Via Valverde, aproape de gara. Foarte curat, foarte ok proprietarul. Camera cu televizor si baie proprie, mic dejun inclus (cu croasante, nu m-a interesat, oricum nu mananc dimineata) cu cafea, internet si sucuri free, am fost multumit. Nu am reusit sa revin din cauza pandemiei, dar cand voi vizita iar orasul, imi propun sa ma cazez tot acolo. Am uitat sa mentionez o pizzerie de cartier, pe Via del Circuito cu produse foarte bune. Panini erau deliciosi, trebuia sa ma duc diminieata sa le cumpar, altfel nu le mai prindeam.  Si mini pizza erau bune, devenise locul meu preferat de unde imi luam mancare.

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Da, am si eu sa va las o recomandare, un pizza joint Trieste Pizza
Faceau astia niste pizete de astea mici, de te lingi pe degete...

#12
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postfloraur, on 01 decembrie 2021 - 19:57, said:

Da, am si eu sa va las o recomandare, un pizza joint Trieste Pizza
Faceau astia niste pizete de astea mici, de te lingi pe degete...
La fel si aia de pe Via Circuito. E o pizzerie mica, de familie, nu au site, ii gasesti doar pe facebook. Pizzele alea mici, dar mai ales panini (sandwich-urile) erau delicioase, iti faceau si reducere daca luai mai multe. Foarte incantat de ei, repet. https://www.facebook...eriaDelCircuto/

Edited by Costel2014, 02 December 2021 - 09:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate