Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Filme Romanesti remasterizate in HD

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
La remasterizare opereaza pe pelicula originala, prima copie care se arhiveaza si dupa care se fac copiile pentru difuzare - de aceea in trecut filmele care se difuzau la tv erau praf, era copia rulata prin salile de cinema, care era  fie preluata de curieri din tv direct de la sala, dupa ultima proiectie din ciclul de difuzare fie erau preluate dupa iesirea din circuit, din arhiva Romaniafilm. Nu stiu daca e doar folclor faza in care un astfel de curier n-a mai avut rabdare pana la sfarsit si a plecat cu tot filmul la mijlocul proiectiei, ca nu mai avea timp sa se intoarca la televiziune.
Transpunerea se face cu un grup telecinema si apoi se intervine soft pentru imbunatatirea calitatii; daca ati vazut la unele filme cu replici in alte limbi era acel scris specific RF, variantele refacute nu mai au acest scris ci subtitrarea electronica folosita in mod curent la televiziune. Copia martor nu a avut acel scris, inserat numai la copiile destinate salilor de proiectie. Rezultatul final este mai calitativ, dar nu mai are feelingul de "film", parca a fost de la inceput  filmat digital.

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Digix, on 30 noiembrie 2016 - 15:17, said:

În 1975 nu erau nici la Hollywood efecte realizate pe computer.  Au apărut în 1977, odată cu Star Wars.

Chiar și în 1975 erau la Hollywood efecte speciale făcute profesionist. Nu musai pe calculator, cum nici primul Star Wars nu a a avut efectele speciale făcute pe calculator. În cea mai mai mare parte au fost făcute din camera de filmat, cu multă creativitate și un buget redus.

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Chestia cu remasterizarea e o gluma. Dacă filmul are o rezoluție, nu o poti depasii.
Pe de alta parte va las sa imi spuneti ce rezolutie originala are pelicula de 35mm.
Altfel, malmoth stie unele chestii.  Asa ca o sa intru in amanunte.
Da, in cinematografie dupa ce se filmează, dupa pelicula initiala se trag copii de lucru. Ar fi aberant sa munceste pe ea si sa o zgarii, etc.
Apoi cu o copie se intra la montaj unde se da Ăźnainte, inapoi, se taie, pana cand se zice OK, asta e produsul final. Atunci se reia una din copiile facute dupa original sau chiar originalul si se pune rola 1 de la minutul secundă fotograma la....Apoi rola 12 de la...
Dacă e cazul, pe materialul asta se introduce subtitrarea.
Si astfel avem un master dupa care se fac copiile care pleaca in cinema-uri.
Restul pleaca la arhiva.
Remasterizarea consta in eliminarea pe cale electronica a unor zgarieturi de pe pelicula, reanjarea sunetului, eliminarea unor pacanituri, pe scurt mici frectiii...
Altfel, clar, daca ai băgat original 1200 nu poti scoate 9800..
După stiinta mea, hi, hi, o instalatie telecinema profesionala,  in care bagi pelicula si scoti semnalul audio video co $$$$$$ta. Asa ca in Buc sunt doar 2....
Abia dupa ce ai semnalul intr-un format digital poti sa il procesezi. Dar si asta se face cu o stație grafica, adică un PC bazat al dracului de bine. In esenta vorbim de procesoare de cati multi GHz, multicore, multi GB, ca altfel iti crăpa sistemul, HDD de TB...
Si oameni buni,  meseriași in arta asta, nu eu care doar am lipit 2 secvente video pe laptopul meu de 1, 7GHz. Si am stat cate o ora..
Pe scurt totul co$$$$$$$ta..

Edited by Prien, 04 December 2016 - 12:16.


#22
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 dani.user, on 30 noiembrie 2016 - 12:54, said:

Au rezolutia necesara pe pelicula?

Minim de un HD e rezolutie suficienta. Cu o pelicula de calitate si un scaner digital performant poti scoate si Full HD dintr-un film de 8mm

Quote

The maximum resolution for an 8mm film transfer is limited by the film grain size and the size of the frame. Research has shown that 8mm film has the equivalent of 700 lines of horizontal resolution. So, a standard definition 8mm film transfer will only be able to capture 480 out of the 700 lines of resolution on your film. A high definition 8mm film transfer will be able to capture all 700 lines of resolution on your 8mm film since it is a 1080 line video format.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cand eram mai tamar, am invatat principiul GIGO. Pe romaneste Gunoi BagiGunoi Scoti.
De pe 8mm nu poti scoate o rezolutie HD, pt ca de unde nu e nci Dzeu nu cere. De aia e standard de amator..
Profesionistii au 16, 35 si 72mm.Deja vorbim de alta lume..
Altfel, eu am filmat de prin vara lui 1980 pe pelicula cinematografica. Pe 8mm normal, apoi din 1986, pe 8 mm super..Am si tanc de developat, masinuta de lipit, vizioneza, aparat de proiectie, 3 aparate de filmat, 2 pe 2*8mm normal, unul pe 8mm super, un proiector bistandard, adica tot mangealacul..
Iar la cursul de Televiziune de la Fac de Electronica, in anul V, proful ne-a dat ca tema sa creem schema bloc a unui telecinema.  Dupa ce in gand l-am bagat..adanc, am inceput sa imi pun capul la contributie..Jur ca nu citisem cartea dnei ing. Juncu.Nu stiam ca peste un timp aveam sa am onoarea sa o cunosc si pe dansa si pe persoana pe care o formase..Ale vietii valuri..
Sa revin. Dupa ce mi-a citit lucrarea, proful m-a intrebat cum de am gasit respectiva carte, sau daca am pile in TVR. Cartea era destul de veche, asa ca nu o gasisem.. Pile nu aveam. Si nici nu am in TVR..Ma rog, a(vea)m colegi de facultate... Dar vorba aia, logica de viitor inginer..
Asa ca eu vorbesc din traite despre pelicula de 8mm si numai.
Cauta prin postarile mele din discutile starnite de djl despre viata pe vremea lui Ceasca, ca acolo am descris  mai multe despre pelicula.
Sa revin. Da, poti transpune si salva in format HD . Dar e la fel ca un disc de gramofon esantionat la 192KHz, cu 64 de biti..
El avea initial o banda de telefon,poate ceva mai mare, adica pana la sa zicem 5KHz. Peste, murea..
Asa ca degeaba il...ca nu ai cum sa scoti 15KHz..Da, poti elimina din paraituri, dar mai mult..NU
Si o "Zaraza" fara un parfum de 1920 primavara nu are haz..

Edited by Prien, 05 December 2016 - 00:38.


#24
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ge4TG7dnfrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alta treaba, se vede excelent

#25
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

 Prien, on 04 decembrie 2016 - 12:10, said:

Chestia cu remasterizarea e o gluma. Dacă filmul are o rezoluție, nu o poti depasii.
Pe de alta parte va las sa imi spuneti ce rezolutie originala are pelicula de 35mm.
Altfel, malmoth stie unele chestii.  Asa ca o sa intru in amanunte.
Da, in cinematografie dupa ce se filmează, dupa pelicula initiala se trag copii de lucru. Ar fi aberant sa munceste pe ea si sa o zgarii, etc.
Apoi cu o copie se intra la montaj unde se da Ăźnainte, inapoi, se taie, pana cand se zice OK, asta e produsul final. Atunci se reia una din copiile facute dupa original sau chiar originalul si se pune rola 1 de la minutul secundă fotograma la....Apoi rola 12 de la...
Dacă e cazul, pe materialul asta se introduce subtitrarea.
Si astfel avem un master dupa care se fac copiile care pleaca in cinema-uri.
Restul pleaca la arhiva.
Remasterizarea consta in eliminarea pe cale electronica a unor zgarieturi de pe pelicula, reanjarea sunetului, eliminarea unor pacanituri, pe scurt mici frectiii...
Altfel, clar, daca ai băgat original 1200 nu poti scoate 9800..
După stiinta mea, hi, hi, o instalatie telecinema profesionala,  in care bagi pelicula si scoti semnalul audio video co $$$$$$ta. Asa ca in Buc sunt doar 2....
Abia dupa ce ai semnalul intr-un format digital poti sa il procesezi. Dar si asta se face cu o stație grafica, adică un PC bazat al dracului de bine. In esenta vorbim de procesoare de cati multi GHz, multicore, multi GB, ca altfel iti crăpa sistemul, HDD de TB...
Si oameni buni,  meseriași in arta asta, nu eu care doar am lipit 2 secvente video pe laptopul meu de 1, 7GHz. Si am stat cate o ora..
Pe scurt totul co$$$$$$$ta..

Thirty-five-millimeter film has a digital resolution equivalent of approximately 5.6 kilobytes of information. (This translates to an image size of about 5,600 Ś 3,620 pixels.)

    The film has a more excellent resolution than the majority of digital cameras. Around 6,800 Ś 9,600 pixels are present on an 18 x 24″ piece of film, equal to an 8 x 10″ print.
    The resolution of most high-end DSLRs is only about 5,184 x 3,976 pixels (24 megapixels), which is about half that of film.
    Digital cameras can produce larger prints than those made with film but remember that this is only possible because the extra pixels are interpolated.


Un film pe pelicula de 35mm depășește rezoluția de 4k,de a ceea găsim filme din 1970  la rezoluții 4k

#26
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Cat de bine se vede pintea 1976 remasterizat

Attached Files


Edited by Anonymous1986, 05 July 2023 - 23:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate