Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Filme Romanesti remasterizate in HD

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-yMYxEcYyOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4zQPq5ByOpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce asa tarziu ? De ce asa greu ?

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 nustiunika, on 30 noiembrie 2016 - 12:45, said:

De ce asa tarziu ?
Mai bine mai târziu decât niciodată ;)

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Au rezolutia necesara pe pelicula?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Filmele la vremea lor au fost ok. Nu mai carcotiti. La ce conditii erau, cine isi punea porblema de efecte speciale si joc actoricesc bun?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 jeffy86able, on 30 noiembrie 2016 - 12:53, said:

Acum am vazut trailerul pentru "Pe aici nu se trece" si recunosc cu mana pe inima ca n-am vazut efecte speciale mai de cacat nici macar in filmele de la Bollywood.
Asa exagerare de dragul exagerarii ar trebui pedepsita cu taxidermia si pentru actori si pentru regizor.


nu am inteles niciodata de ce in filmele romanesti scremetii care dau replicile au o figura moarta si privirea fixa.

#6
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
Fata de mizeriile ce le scot acum romanii care se afirma care mai de care prin injuraturi, cele de atunci erau aur curat. Moraliste, educative...si nu au avut neaparat vreo legatura cu politica.
Decat efecte speciale reusite si nebunie, mai bine o poveste de viata realista, demna si cuminte.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 IlNigroMatador, on 30 noiembrie 2016 - 13:12, said:

Alea americane sunt  filme clasice superbe. Filmele romanesti nici nu se pot numi filme.  E ca si cum ai lasa camera de filmat pe mana unor amatori  (si la comanda regimului)  sa se joace de-a facut filme sau care incearca sa copieze filmele americane.
Tu compari industria americana de filme cu cea romaneasca? In primul rand vezi scopul pentru care au fost produse filmele romanesti. Filmele americane au fost produse sa scoata bani, alea romanesti au fost produse sa avem si noi filme.

 bobo666, on 30 noiembrie 2016 - 13:20, said:

Aveau conditii excelente. Partidul le punea la dispozitie orice marilor "vedete" autohtone.
Da, da se puteau desfasura in voie Posted Image Actorii au fost buni, chiar foarte buni. Insa vorbim de tehnica, scenarii, regie. Ca in orice arta ca sa fii la inaltime, mai trebuie sa-i vezi si pe altii cum au lucrat, mai inveti, mai furi meserie. De la cine puteau ai nostrii sa invete? De la bulgari?

Edited by Bursul, 30 November 2016 - 13:28.


#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Mie imi place seria BD sau operatiunea mosntrul, chiar si comedioarele vechi. Chiar daca e cu tovarasi, militieni si depasirea productiei. Acum ce sa fac sa ma uit la cacaturi copiate de la holiud gen ho ho ho cu Banica jr? Sau sau inima de rrooom sau pariu cu viata?
Acum sa zic ca nu imi place filmul morometii ca...tine de gusturi. Unora le plac filmele cu "karate" altora cele horror etc

@IlNigroMatador, ma tu esti Cristian Tudor Popescu...:D

Edited by dreaQ, 30 November 2016 - 13:28.


#9
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

 Lex404, on 30 noiembrie 2016 - 13:21, said:



nu am inteles niciodata de ce in filmele romanesti scremetii care dau replicile au o figura moarta si privirea fixa.
se mai uita si direct in camera , adica incalca o regula de aur al cinematografiei , NU PRIVII IN CAMERA !Posted Image

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Cele cu haiduci și alte cadîne merită fiindcă e Toma Caragiu în poveste. Jocul lui spală orice alte păcate ale scenariului, regiei, efectelor speciale și ce-o mai fi greșit pe acolo...

#11
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015

 Robert13x, on 30 noiembrie 2016 - 14:19, said:


Astept filmele. 100% o sa si cumpar

http://www.filmedeco...anesti&filter=3

#12
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
mie mi a placut Un Bulgare de huma a fost facut chiar in 89, era despre Eminescu si Creanga

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 jeffy86able, on 30 noiembrie 2016 - 12:53, said:

Acum am vazut trailerul pentru "Pe aici nu se trece" si recunosc cu mana pe inima ca n-am vazut efecte speciale mai de cacat nici macar in filmele de la Bollywood.
Asa exagerare de dragul exagerarii ar trebui pedepsita cu taxidermia si pentru actori si pentru regizor.
Anul 1975 ,multi nici nu aveau nici macar un televizor in casa (ca fapt divers:1970 –" televiziunea se mută în noul sediu, pe Calea Dorobanților, construit după modelul BBC; programele se pot recepționa pe 83% din teritoriul țării; sunt 1,5 milioane de abonați".) si tu vrei ca filmul sa aiba efectele speciale ale anului 2017 ? Posted Image

Edited by stlk, 30 November 2016 - 15:10.


#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nigro, nouă ăstora născuți mai devreme, ne plac unele din filmele dinainte de revoluție.
Nu suntem impresionați de fapul că ție nu îți place absolut niciunul. E clar că asta e o dovadă de snobism din partea ta, dar nu ne afectează. Rămâi în ignoranța ta.

În 1975 nu erau nici la Hollywood efecte realizate pe computer.  Au apărut în 1977, odată cu Star Wars.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mai stiti si alti regizori din anii 60-80, in afara de Nicolaescu?!?! :lol:

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Geo Saizescu, Manole Marcus, Mircea Dragan... :D

Edited by dreaQ, 30 November 2016 - 16:21.


#17
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Mi-ar place sa se remasterizeze Zidul si Detasamentul Concordia, sa se vaza ce gafe cat China au lasat, cel putin in al doilea film toata treaba e pe la inceput, cand publicul este odihnit si pregatit pentru vizionare. Posted Image Posted Image (si nu e ceva de fundal, face parte din poveste, dar de, multi vede putini pricepe si l-au lasat asa...).

Edited by malmoth, 30 November 2016 - 18:55.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nustiunika, on 30 noiembrie 2016 - 13:31, said:

Care din capodoperele romanesti credeti ca ar merita remasterizate in HD ?

Filantropica, Cel mai iubit dintre pamanteni, Secretul lui Bachus, filmele alea istorice, etc. etc, etc.  Sunt multe filme bune cu actori romani din generatia de aur. E pacat de ele.
Eu am vazut "Toate panzele sus" prelucrat digital... si mi-a facut o impresie foarte buna ce a iesit, pentru ca pelicula originala era praf...

Stie cineva sa explice in cateva cuvinte tehnologia de remasterizare? Sunt curios cum se face. calitatea imaginii fatza de original e uneori spectaculoasa.

Edited by rosix, 30 November 2016 - 19:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate