Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#73
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Pe structura metalică

Attached File  casa_pe_structura_metalica.jpg   282.59K   550 downloads

Attached File  3.jpg   80.6K   526 downloads

Edited by iladi, 04 December 2016 - 17:00.


#74
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
E un sistem modular din ce se vede.
Se gaseste in tara sau import?
Aceste bare corespund primului strat de vata sau sunt dispuse in spatiul tehnic?

#75
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Structura cred că se generează semi-automat, pe baza planurilor. Dar, voi întreba, pentru certitudine.

Apoi programul descompune structura în elemente cam ca la Mecano. Meseriași pur și simplu îl asamblează și îl prind în șuruburi (am avut acu vreo 40 de ani așa un joc).

Firma e românească, cred, cel puțin persoanele cu care am vorbit sunt români și facilitățile de producție sunt aici.

Vata se "bagă" în golul format de structura metalică. Fapt pentru care și pun folia anticondens lipită de plăcile de righips.

#76
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Vezi ca e total greșit ce-ți propun ăștia. Nu tb anticondens și nu e aplicata bine. Tb pe vata neapărat. Ți s'a mai spus.
O pot lipi cu butil, mastic, silicon etc. Sunt masticvuri ce nu se usucă și rămân ude în cointact cu folia.

#77
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postiladi, on 05 decembrie 2016 - 22:07, said:

Vata se "bagă" în golul format de structura metalică. Fapt pentru care și pun folia anticondens lipită de plăcile de righips.
Posted Image Posted Image
..""Daca mai spui odata ca acolo se va aplica folie anticondens si nu bariera contra vaporilor  - nu mai intru pe acest topic..'" Posted Image

#78
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
nu cred ca voi mai spune multe vreo juma de an de acum inainte pe acest topic: azi am primit decizia de la CMUAT: trebuie sa fac PUD.

asta e. Vorbe frumoase birocratiei din Romania si Intitutiei Arhitectului Sef al orasului si joc de glezne pentru mine :D

#79
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Din ce motiv ti.au cerut pud.ul ?


#80
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
cica zona nu este reglementata

#81
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
La puscarie cu infractorii

#82
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Exact :D

#83
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Am revenit. Posted Image

Cu vești foarte bune: nu-mi mai trebuie PUZ. Când s-a dus arhitectul cu propunerea la CMUAT și-au dat seama că, de fapt, sunt singurul din zonă care nu e reglementat, așa că am scăpat. Ceva mai ieftin, acum să văd în ce măsură recuperez timpul pierdut. Încă nu am luat legătura cu constructorul, mai aștept nițel, să mă văd cu hârtiile în mână.

Azi am fost să țărușez tarlaua și am constatat o problemă: am o căruță de arbori și tufișuri chiar pe frontul de la stradă(tot frontul de la stradă). Intenția noastră e să păstrăm câți mai mulți cu putință, am și discutat cu arhitectul să găsim o soluție de gard/poartă. Deja am vorbit cu topograful și până marți am, pe lângă cotele topo și pozițiile copacilor.

Însă nu știu cu cine se poate vorbi pentru

a) toaletarea copacilor (au coronament care se intersectează cu cablurile de tensiune/RDS

b )curățarea zonei de resturi și arboret

c) îmi trebuie autorizație/cerere de la primărie?

Mă gândesc, în primul rând să apelez la o firmă de amenajări exterioare?

Atașez și o imagine

Attached File  Untitled.jpg   764.9K   310 downloads

Mare bou, puteam face o poză când am fost la locul faptei. Una peste alta situația acum e mult mai rea (deasă) decât atunci când a fost Google

Edited by iladi, 23 March 2017 - 20:26.


#84
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
In afara de salcami ce altceva ai, ca nu se vede prea bine in poza. Vrei sa pastrezi salcamii?

#85
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Am sunat si la primarie: daca arborii sunt pe proprietate publica toaletarea se face gratuit de catre primarie, in baza unei cereri. Daca sunt pe proprietate privata atunci nu e nevoie de aprobare, dar se face pe cheltuiala propitarului.

Da, as vrea sa pastrez cat mai multi copaci.. Am vorbit cu cateva firme de amenajari exterioare, astept ofertele. Problema va fi dupa aceea: am front stradal de 17 m. Prin PUG nu pot face acces auto+pieton mai mare de 3 m. OK so far. Mai imi trebuie 1 m tehnic, in colt, pentru tablou electric si cel de gaz. Asadar imi mai raman circa 12 metri si partea proasta e ca in acei 12 metri sunt copacii si nu cred ca am mai mult de juma de metru de la copaci la limita de proprietate. E ge gandit cum fac gardul si poarta Posted Image

Edited by iladi, 24 March 2017 - 12:12.


#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Am obtinut, ieri, CU. saptamana viitoare am si studiul geo.

Am facut mici modificari la plan, care cred ca va fi cel final in proportie de 99%

De asemenea am incropit si un necesar electric pe care l-am trimis electricianului pentru proiect.

Attached File  Plan parter-V10 - 30.03.2017_1.jpg   308.92K   360 downloads  Attached File  plan electric.jpg   552.02K   403 downloads

Attached File  Poza 01______30.03.2017.jpg   529.99K   328 downloadsAttached File  Poza 02______30.03.2017.jpg   450.86K   206 downloads

Attached File  Poza 03______30.03.2017.jpg   583.57K   189 downloadsAttached File  Poza 04______30.03.2017.jpg   553.93K   176 downloads

Edited by iladi, 31 March 2017 - 10:02.


#87
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Interesant accesul mixt. Cum e integrata poarta pietonala in cea auto?

#88
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Încă nu știu. Marți vine o echipă care toaletează pomii, decopertează și curăță locul. Apoi am să trag o sfoară să văd exact pe unde va trece gardul și exact cât loc am pentru o poartă autoportantă, moment în care îl invit pe arhitect la fața locului să luăm o decizie cu privire la gard și poartă.

În colțul din stânga sus (nord) voi avea nevoie de 1-1,5 metri de gard solid unde să fie amplasate tabloul de gaz și cel electric.. Apoi Primăria îmi dă  voie să fac un acces pieton/auto de 3 metri. Poate voi face ca accesul pietonal să fie comun cu cel auto: ori să deschid parțial poarta mare, ori să fac mobil "vârful" porții auto. Repet, încă nu știu.

Edit:  reglementarea sună în felul următor

8.Circulatii si acces: Autorizarea executarii constructiilor este permis numai daca exista posibilitati de acces la drumurile publice, in mod direct.Pe o parcela se pot prevedeaun singur acces pietonal si un singur acces carosabil.Accesul carosabil(inclusiv poarta)va avea latimea  de maximum 3m.

Accesul se va face ca în "schiță". Dacă intră acces pieton + poartă auto, foarte bine, dacă nu, o poartă comună.

Attached File  poarta.jpg   873.31K   133 downloads

Edited by iladi, 31 March 2017 - 19:03.


#89
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă faci porti batante, poti "lipi" poarta pietonala de una dintre ele

#90
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Problema este că în colțul "hașurat" cu roșu al gardului voi veni cu gazul și curentul electric. În al doilea rând aș vrea să evit poarta batantă care practic ar ocupa un loc de parcare în curte.

Dar, încă sunt deschis sugestiilor, nimic nu e bătut în cuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate