Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#55
Magnawall

Magnawall

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.11.2016
Kendo, mi-ar fii drag sa va explic cum este cu pasivitate si casele passive, dar aici mi-a fost luat dreptul... nimic nou pentru mine, crede-ma.
Pe alt topic promit sa explic, sigur veti fi surprinsi de evidente...
Totusi... sa nu creada lumea ca scriu aberatii, vedeti ce am spus despre eficienta izolatiilor in cavitate.
iladi, ami cer scuze pentru acest abuz...

#56
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Poti incerca pe jurnalul meu: http://forum.softped...a-in-timisoara/

Sau poate ar fi mai bine aici: http://forum.softped...rmica-locuinta/

Las la alegerea ta Posted Image

#57
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostMagnawall, on 01 decembrie 2016 - 18:36, said:

Kendo, mi-ar fii drag sa va explic cum este cu pasivitate si casele passive, dar aici mi-a fost luat dreptul... nimic nou pentru mine, crede-ma.
Pe alt topic promit sa explic, sigur veti fi surprinsi de evidente...
Totusi... sa nu creada lumea ca scriu aberatii, vedeti ce am spus despre eficienta izolatiilor in cavitate.
iladi, ami cer scuze pentru acest abuz...
Nu stiu ce ai scris despre eficienta izolatiilor in cavitate, dar in UK majoritatea caselor au pereti dubli cu cavitate intre ei.
Dupa introducerea fulgilor de polistiren, confortul termic a fost imens. Experimentat pe pielea mea.

#58
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postbrawnie, on 30 noiembrie 2016 - 23:25, said:

esti liber sa te muti pe alta arie daca nu iti convine ce citesti pe aici...sunt 2 probleme spinoase din punctul meu de vedere de care ai sa te lovesti mai tarziu...cand deja e prea tarziu...si da, intotdeauna voi recomanda chicineta la bucatarii open-space...care e problema ta?
Dar are dreptul sa isi exprime o opinie... apropo, de ce nu ii spui denumirea in romana? sau de ce alegi o anume limba si nu alta cand zici windfang?

View Postthe_lion, on 01 decembrie 2016 - 16:01, said:

intelegem ca vrei sa manance si gura ta o paine. Prezinti un sistem/ o idee care vrei sa spui ca este infailibil? Te plangi ca imbinarile foliei bariera de vapori nu pot fi etansate 100%, dar ce ma face sa cred ca tu si oamenii tai veti reusi sa sigilati manual cu spuma toate posibilele spatii si interspatii? Sunteti la fel de expusi erorii ca si cei care monteaza bariera de vapori, asa ca i-ati publicitatea deloc mascata si fugi cu ursu.

Scuze @iladi, vad ca intre timp ai raspuns si tu. Rog adresantul sa nu se chinuie sa-mi raspunda, era doar o nedumerire retorica de-a mea.
Pare mai degraba publicitate pe fata, desantata, si numai dupa ce a fost demascat.
Daca era onest, scria un disclaimer: sint vanzatorul acestei solutii, UNICE IN LUME, brevetata in US si UE, dar nefolosita de nimeni decat de mine si inca 2 vecini, dar in viitor toti vor construi numai asa.

#59
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ei maxtron, vezi o comiti si tu, disclaimar (sic) e corect in romana, nu disclaimer

#60
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postargentum, on 04 decembrie 2016 - 00:16, said:

ei maxtron, vezi o comiti si tu, disclaimar (sic) e corect in romana, nu disclaimer
In romana?  La ce pagina in DEX :D? Oare nu mai bine lasam jargonului ce-i al jargonului? :P

Scuze, nu vreau intrerup discutia voastra, dar m-a amuzat de dimineata acest "disclaimer/disclaimar" sau cum i-o fi zicand in "engleza/romaneasca" noastra.

#61
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008
Ok, am să întrerup puțin offtopicul, scuze.

Până acum înțeleg că aș avea următoarele puncte de discutat cu constructorul:

- dimensionarea izolației pardoselii (4 cm polistiren insuficientă). Recomandări?

- redimensionarea izolației plafon 20 -> 30 cm

- lămurire problemă condensație pereți exteriori


Apreciez orice alte recomandări mi se mai aduc, mulțumesc.

#62
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 04 decembrie 2016 - 09:38, said:

Ok, am să ĂŽntrerup puțin offtopicul, scuze.

Până acum ĂŽnțeleg că aș avea următoarele puncte de discutat cu constructorul:

- dimensionarea izolației pardoselii (4 cm polistiren insuficientă). Recomandări?

- redimensionarea izolației plafon 20 -> 30 cm

- lămurire problemă condensație pereți exteriori


Apreciez orice alte recomandări mi se mai aduc, mulțumesc.


Eu îți recomand sa te joci cu u-wert . Poți simula diverse grosimi de izolație si vezi cum variază transferul termic si unde poate apare condensul.
Nu zic ca este o soluție infailibila dar măcar e o chestie obiectiva si nu te bazezi pe "vorbe" neargumentate .
Eu personal am pus 10 sub placa si am lăsat loc pentru încă 8-10 cm peste placa sub încălzirea in pardoseala. Pe pereți am ajuns la concluzia ca 15 cm satisfac cerințele mele iar in pod am gindit un sandwich cu 20 pe placa si 15 între căpriori. Dacă o sa constat pierderi semnificative o sa suplimentez.
Am ales soluția asta avind tavane false si la parter si la etaj iar pe casa scării ce duce in pod izolatia va fi de de 30 cm vata.
Nu susțin ca este optim sau e bine sa faci așa mai degrabă sugerez sa iei o decizie bazată pe date concrete si argumente.

#63
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
@iladi, uite am atasat o simulare in programul amintit de @picomouse.. si am '"asezat'" bariera contra vaporilor pe vata, adica asa cum ti-am recomandat mai devreme ca sa nu o strapungi (bariera contra vaporilor) cu instalatiile in atatea locuri..
Daca se respecta straturile cum am propus eu si se lucreaza cu simt de raspundere (nu de catre zilieri necalificati, asa ca in pozele atasate) nu vei avea nici-o grija cu condensul.

Pentru placa de pe sol - eu recomand 10cm sub placa si 10cm  peste placa, sub sapa.. ca sa poti rupe puntile termice.
Posted Image


P.S. Apropo, pozele atasate sunt dupa cineva care sunt din Europa si fac afaceri in Romania, si deh ne '"exporta calitate'".. Posted Image

Attached Files



#64
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008

View Postandreilesan, on 04 decembrie 2016 - 12:36, said:

@iladi, uite am atasat o simulare in programul amintit de @picomouse.. si am '"asezat'" bariera contra vaporilor pe vata, adica asa cum ti-am recomandat mai devreme ca sa nu o strapungi (bariera contra vaporilor) cu instalatiile in atatea locuri..


Tehnic vorbind nu ar trebui să am străpungeri în peretele exterior. Ori nu înțeleg eu. Așa am înțeles că spațiul gol din pereți, de aprox 4 cm se poate folosi ca și spațiu tehnic, pe unde se pot trage racordurile electrice și cele de apă/canalizare.

Edit: am studiat pdful tău și seamănă 99% cu ceea ce mi-a prezentat constructorul meu.

Attached File  sectiune perete exterior.jpg   104.66K   121 downloads

Edited by iladi, 04 December 2016 - 13:04.


#65
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postiladi, on 04 decembrie 2016 - 12:59, said:

Tehnic vorbind nu ar trebui să am străpungeri în peretele exterior. Ori nu înțeleg eu. Așa am înțeles că spațiul gol din pereți, de aprox 4 cm se poate folosi ca și spațiu tehnic, pe unde se pot trage racordurile electrice și cele de apă/canalizare.

Edit: am studiat pdful tău și seamănă 99% cu ceea ce mi-a prezentat constructorul meu.

Attachment sectiune perete exterior.jpg

1. Peretele exterior nu se va strapunge prin toate straturile cand vei monta prize, intrerupatoare sau racorduri hidraulice, dar va strapunge bariera de vapori asa cum a propus constructorul. Da, e mai putina manopera asa cum practica dansul, dar si calitatea va avea de suferit.. Daca bariera de vapori nu este etansa, vaporii iti vor transforma termoizolatia in maldare de mucegai si umezeala.. Nu intamplator am mentionat ca pozele atasate sunt la o constructie realizata de un investitor european, insa care in Romania lucreaza cu necalificati, caci piata din Romania '"inghite tot'"..
2. Nici nu am avut interesul sa prezint o alta alcatuire decat ti-a oferit-o constructorul. Eu doar am '"verificat-o'" si iti confirm ca este conforma daca se pune in opera cu simt de raspundere.. Propunerea mea se referea doar la schimbat pozitia barierei contra vaporilor, in loc sa fie intre gipscarton si stratul de 4cm de aer - sa fie intre stratul de 4cm de aer si vata (atata tot)..Posted Image

#66
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008

View Postandreilesan, on 04 decembrie 2016 - 13:16, said:

.. Propunerea mea se referea doar la schimbat pozitia barierei contra vaporilor, in loc sa fie intre gipscarton si stratul de 4cm de aer - sa fie intre stratul de 4cm de aer si vata (atata tot)..Posted Image

Ok, am notat.

#67
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"sa fie intre stratul de 4cm de aer si vata (atata tot).."
Si stratul de aer cum se va realiza (tehnic vorbind) ?


#68
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Hp=1m. tamplaria pe ce va fi pusa?

#69
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,296
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkondas, on 04 decembrie 2016 - 14:12, said:

Hp=1m. tamplaria pe ce va fi pusa?


Nu înțeleg

#70
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 04 decembrie 2016 - 14:19, said:




Nu Ă®nțeleg

Hp = Înălțime  parapet. Întrebarea  cred ca se referă la modul de montaj al timplariei (altfel spus pe ce va sta tocul ferestrei ). Normal timplaria sta pe caramida, BCA, ce o fi acolo .

Edited by picomouse, 04 December 2016 - 16:16.


#71
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Tamplaria la zidurile din caramida/bca vin puse pe acestea (pe zidarie).
Aici in cazul tau golurile de geam vad ca au inaltimea, fata de pardoseala, la 1m. Cum la tine peretele e o structura usoara, va trebui sa sustina ceva tamplaria, care e cam grea.
Deci, pe ce va fi pusa tamplaria?

#72
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkondas, on 04 decembrie 2016 - 16:16, said:

Tamplaria la zidurile din caramida/bca vin puse pe acestea (pe zidarie).
Aici in cazul tau golurile de geam vad ca au inaltimea, fata de pardoseala, la 1m. Cum la tine peretele e o structura usoara, va trebui sa sustina ceva tamplaria, care e cam grea.
Deci, pe ce va fi pusa tamplaria?

Levitează . Imi aduc aminte acum vre-o 5 ani cind auzeam de etrieri, cosoroabe, pana sau cuzineți căutam cu DEX-ul sa ma lămuresc ce sunt de ce trebuie si ce vor de la mine. Toți am fost la Început  naivi si neștiutori . Încet, încet, înveți  si prinde bine. 😁

Edited by picomouse, 04 December 2016 - 16:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate