Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Analize toroida dupa benzodiazepine

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am o insomnie urata de vreo 2-3 saptamani, iar ultimele 10 zile am luat cate jumate de lorazepam seara, de vreo 5-6 ori.
Ultimele 2 zile nu am mai luat, iar maine vreau sa fac niste analize T3, T4, anticorpi si altele legate de tiroida. Daca iau in seara asta o jumate de lorzepam, va influenta analizele de maine? Nu as vrea sa iau, sincer, insa ma simt foarte rau de la nesomn, inima face figuri, e obosita, si de asta ma gandesc sa iau. Maine am si programare la psihiatru, dar pana atunci...

#2
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Cum ai rezistat doua zile fara medicament, mai stai o zi.
Nu mai lua medicamente fara recomandarea unui medic!
Mai bine iesi afara din casa, lasa internetul, si fa putina miscare si apoi vei adormi mai usor.

#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu stii ce zici. Ies din casa si merg din cauza job-ului si a treburilor de rezolvat (azi m-am invartit de la 8 la 5-6 pe afara), dar crede-ma, simt ca pic. Tocmai asta e faza, ca dupa 2 zile de nesomn complet si 3 saptamani de somn pe sfert sau jumate, simti ca cedezi, se simte mai ales la inima. Asta e problema.

Iar faza cu "lasa internetul" e chiar deplasata. De unde stii cat stau pe internet?

Vreau sa fac Free T3/T4, Anti-TPO, DHEA, ACTH. Stie cineva daca lorazepamul le va influenta?

#4
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Eu am luat inainte de analize si nu au cauzat nimic. Asa eram si eu dupa zile intregi fara somn, zombie direct ! Daca esti din Buc mergi direct la Parhon. M-au costat 75ron analizele (ian 2016). Rezultatele le afli dupa 2 zile. Avantajul mersului la Parhon este ca te va consulta niste doctori de specialitate. Nu era cu programare cand am fost eu, doar trebuie sa te duci cu o trimitere de la dr de familie si sa fii la receptie acolo pana intr-o ora anume. parca 09.00. Vezi la ei pe site

#5
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Nu uita TSH-ul, e cel mai relevant, alte medicatii nu influenteaza analizele

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu pot ajunge la Parhon, sunt din provincie si trebuie sa merg la serviciu.

PS: Alte medicatii in afara de ce? Sau te refereai la toate medicatiile in general?

Edited by Notsure, 24 November 2016 - 19:55.


#7
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2016 - 19:42, said:

Nu stii ce zici. Ies din casa si merg din cauza job-ului si a treburilor de rezolvat (azi m-am invartit de la 8 la 5-6 pe afara), dar crede-ma, simt ca pic. Tocmai asta e faza, ca dupa 2 zile de nesomn complet si 3 saptamani de somn pe sfert sau jumate, simti ca cedezi, se simte mai ales la inima. Asta e problema.

Iar faza cu "lasa internetul" e chiar deplasata. De unde stii cat stau pe internet?

Vreau sa fac Free T3/T4, Anti-TPO, DHEA, ACTH. Stie cineva daca lorazepamul le va influenta?

In primul rand iti multumesc pentru acel "nu sti ce zici", cred ca tu nu sti sa zici toate datele (nu am avut globul sa ghicesc ca ai fost pe afara) pentru ca sa-ti inteleaga cineva problema!
Iar faza cu internetul nu e deplasata, doar daca sti sa intri pe acest forum prin alte mijloace si nu prin internet (ceea ce nu e credibil).
Am vrut sa te ajut cu un sfat colegial, dar se pare ca nu trebuia ........Ramai cu problemele tale, daca nu vrei sa apelezi la medici, cum este normal.
Sanatate-ti doresc!

PS Accept si scuze

Edited by Suno, 24 November 2016 - 19:59.


#8
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
@notsure, nu-mi lua in nume de rau, dar mai bine suni la laboratorul unde urmeaza sa ti le faci sau, contactezi un medic de specialitate. daca nu te superi, de ce mergi la psihiatru? pt ce problema?

#9
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2016 - 19:54, said:

Nu pot ajunge la Parhon, sunt din provincie si trebuie sa merg la serviciu.
Analize de tiroida am facut si in localitatea unde m-am nascut (Alexandria). Doar ca m-au costat 200ron, iar la acea clinica doar se recolta, dupa care sangele mergea la MedLife la Buc. Ideea este ca a durat vreo 7 zile sa aflu rezultatele. Ma rog, cert este ca lorazepamul nu influenteaza eventualele rezultate.

PS; sincer la inceput speram sa fie tiroida si la mine, dupa care mi-am dat seama ca asta inseamna un tratament de lunga durata, poate chiar toata viata. La mine problema a fost rezolvata la psihiatru si psiholog, Psihiatrul mi-a prescris Xanax 0.25 mg 1 pe zi(seara) si un Paxetin 20mg 1 pe zi(dimineata). De asemenea ajuta : Magne B6, Omega3 si 6. La psiholog am facut 2 sedinte de psihoterapie... Ma rog, cert este ca acea tulburare a trecut si acum totul e ok.

Cat despre ce spune colegul cu LASA NETUL. Sa stii ca are dreptate. Eu citeam tot felul de prostii pe forumuri, prostii ce ma faceau sa ma simt si mai rau. Incearca sa iesi, sa te plimbi, poate si o vacanta... + medicatia si totul va fi bine. Multa sanatate

Edited by blade0blade, 24 November 2016 - 20:05.


#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostSuno, on 24 noiembrie 2016 - 19:54, said:

In primul rand iti multumesc pentru acel "nu sti ce zici", cred ca tu nu sti sa zici toate datele (nu am avut globul sa ghicesc ca ai fost pe afara) pentru ca sa-ti inteleaga cineva problema!
Iar faza cu internetul nu e deplasata, doar daca sti sa intri pe acest forum prin alte mijloace si nu prin internet (ceea ce nu e credibil).
Am vrut sa te ajut cu un sfat colegial, dar se pare ca nu trebuia ........Ramai cu problemele tale, daca nu vrei sa apelezi la medici, cum este normal.
Sanatate-ti doresc!

PS Accept si scuze

Omule, eu am deschis threadul ca sa pun o intrebare destul de clara, care nu are legatura cu timpul cat stau pe net si felul cum intru. Nu inteleg in ce fel vrei sa ma ajuti, atata timp cat nu ai habar de raspunsul la intrebarea mea. Apelez la medici, am o programare pentru maine, facuta acum mult timp, dar pana ajung la ea, ma descurc singur, fireste, nu pot rapi un doctor de pe strada sa-l fortez sa ma ajute. Oricum, e o problema destul de crancena, nu e legata de statul la PC cu siguranta.

#11
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Poti face analizele la orice laborator.
Iti spuneam de TSH pentru ca in cazul hipotiroidiei toate analizele  mentionate de tine mai sus vor iesi in limite normale
Prima data rezolva cu analizele de sange , glanda iti poate da palpitatii la inima, tulburari comportamentale etc si dupa,
(psihiatru)
Poti lua orice medicament doresti
Succes

Edited by australis, 24 November 2016 - 20:13.


#12
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2016 - 20:06, said:

Oricum, e o problema destul de crancena, nu e legata de statul la PC cu siguranta.
Nu e dracu atat de negru, linisteste-te ! Cat despre stat la PC... La mine asta si-a cam spus cuvantul, tinand cont ca lucrez in IT si toata ziua stau cu ochii in calc. Ba chiar si doctorul psihiatru mi-a zis sa o las mai moale. Asa ca nu lua in nume de rau sfatul colegului

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu mai e nimeni la laborator la ora asta ca sa sun.
Problemele au aparut in urma unei raceli urate tare cu infectie in gat. Mi-am revenit din febra si alte chestii specifice, dar au ramas simptome urate de insomnie, oboseala cronica, fasciculatii musculare, tulburari digestive, dureri de ceafa (chiar daca slabe).

Stau 1-2 ore pe net in total. Erau vremuri demult cand stateam si 8 ore si ma simteam perfect, aveam energie si dormeam.

Fac si TSH, da, am uitat sa-l scriu.
Analize la sange am facut, au iesit relativ ok, hemoglobina un pic de tot sub limita si limfocite scazute, dar medicul de familie n-a zis nimic legat de limfocite. Asta la hemoleucograma. Mg, fier, calciu au iesit ok, chiar daca in limita de jos. La fel si altele, potasiu, sodiu etc

Dracul chiar e negru, ca am job de interactiune continua cu oamenii si trebuie sa ma fortez sa fiu eu chiar daca dau sa pic.

PS: Am luat si suplimente de minerale, vitamine, b12 etc de ceva vreme, degeaba.

Edited by Notsure, 24 November 2016 - 20:16.


#14
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2016 - 20:10, said:

Dracul chiar e negru, ca am job de interactiune continua cu oamenii si trebuie sa ma fortez sa fiu eu chiar daca dau sa pic.
Prietene cu tot respectul. Vad ca prin mai ai avut stari de anxietate si atacuri de panica. Sa inteleg ca de atunci pana acum nu ai mers la psihiatru sau psiholog?

#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am avut un atac de panica si o perioada de 2-3 saptamani de anxietate dupa, apoi mi-am revenit. Dupa vreo jumate de an a venit raceala cu dureri, amorteli etc, care posibil sa-mi fi generat ceva anxietate. Deci poate si de la asta. Cert e ca am insomnie urata de care incerc sa scap. Maine am programarea la psihiatru. Iar la psiholog nu stiu ce as putea face... majoritatea povestesc cai verzi pe pereti, toti pe care-i cunosc si s-au dus nu au rezolvat nimic. Ba vreo 2-3 mi-au povestit de psihologi nebuni, care ziceau povesti cu fantome, isi povesteau viata si isi laudau copiii. Mai bine dau banii la cersetori pe strada, sincer. In psihiatri am ceva incredere, de asta mi-am si facut programarea.

Apropo, cand ziceam ca face inima figuri, nu ma refeream la palpitatii, tahicardie, ci o simt obosita.

Edited by Notsure, 24 November 2016 - 20:30.


#16
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

Quote

Apropo, cand ziceam ca face inima figuri, nu ma refeream la palpitatii, tahicardie, ci o simt obosita.

cum dracu o simti obosita?!? chiar nu inteleg. ce simptom e asta

#17
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
@notsure, sfatul meu este sa nu recurgi la benzodiazepine pt problemele astea pe care le ai. psihiatria este departe de a fi o stiinta exacta. atacuri de panica si eu am avut, si usoare insomnii. in ciuda faptului ca si analizele mele au iesit in parametrii am decis sa iau suplimente de magneziu. multe. apoi am recurs la sport, miscare si nu stat in fund toata ziua. apoi la un program cu ore de masa fixe. la 18 00 termin de mancat cina. referitor la atacurile de panica si anxietate, intelege ca moartea , mai devreme sau mai tarziu tot va veni. frumos e cat traiesti sa te bucuri de viata. eu, mi-am imbunatatit atat de mult situatia incat pot sa beau si energizante. cumparati bicicleta, escaladeaza pereti, alearga, socializeaza. persevereaza si o sa vezi ca situatia se va schimba. nu gandi ''eeaa, nu incerc ca oricum n-are rost''. nu uita : insomnia e ''boala'' omului modern. bunaoara, muncitorii pe santier nu sufera de asa ceva. si daca ma intrebi pe mine nici egiptenii care au construit piramidele. asta daca ei le-au construit. :D

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Adica incepe sa bata tare la efort scazut, cade brusc tensiunea cand ma ridic etc.

PS: Problema e ca nu insomnia a venit prima, ci a venit dupa oboseala, dureri prin corp etc. Cand am avut atacul ala de panica, da, ma simteam ok fizic si am facut efort fizic intens, a fost ok. Acum ma simt rau, nu pot face sport daca abia ma tin pe picioare si nu dorm de atata timp. Si se cunoaste dupa atata lipsa de somn, la inceput nu era diferenta intre noptile cu somn pe jumate si cele cu deloc, insa acum cele cu somn deloc sau doarte putin ma lovesc rau, abia rezist a 2-a zi, mi se zbat pleoapele, ametesc. Are si organismul niste limite...

De socializat sunt satul, asta fac zilnic, chiar daca nu ca mijloc de recreere. Magneziu am luat si eu destul de mult, nu se simte vreo ceva.

O sa incerc sa trec si de noaptea asta fara lorazepam, sper sa fiu ok maine.

PPS: Piramidele au fost construite de extraterestri. Teleportate, de fapt, nu construite, dar putina lume stie.

Edited by Notsure, 24 November 2016 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate