Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Costuri constructie casa mica

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postpartyman, on 23 noiembrie 2016 - 17:33, said:

Nu am nevoie de 100mp, ma gandesc si la intretinerea ulterioara. una e pentru 60, alta pentru 100.


nu cred ca gasesc ceva asemanator in case terminate, putini isi fac casa doar de o persoana cu living si dormitor fara etaj si alte imbunatatiri de care eu nu am nevoie...
O faci de 100 ca nu se stie in viitor ce nevoie ai de mai mult spatiu insa vei folosi strict ce ai tu nevoie , restul poti face spatiu de depozitare ( crede-ma ca la casa se strang multe ) .
Daca ai utilitatile la poarta bransamentele toate impreuna nu trec de 2000 de euro , daca insa is la distanta mare ai cam imbulinat-o .

#20
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postcobi1, on 23 noiembrie 2016 - 20:27, said:

O faci de 100 ca nu se stie in viitor ce nevoie ai de mai mult spatiu insa vei folosi strict ce ai tu nevoie , restul poti face spatiu de depozitare ( crede-ma ca la casa se strang multe ) .
Daca ai utilitatile la poarta bransamentele toate impreuna nu trec de 2000 de euro , daca insa is la distanta mare ai cam imbulinat-o .
Viitorul meu nu e maret, imi cam prevad soarta...toate utilitatile sunt la poarta, terenul e intre 2 case.

Edited by partyman, 23 November 2016 - 21:05.


#21
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca viitorul nu este roz , vezi daca poti obtine autorizatie numai pt parter ,  construiesti un parter pe 50-60mp , DAR cu pod inalt care il poti face in etapa viitoare , spatiu de locuit .

#22
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
in zona sunt case doar cu parter.

#23
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
daca o sa mai citesti parerile altora o sa ramai fara casa , iti cauti o echipa si le spui sa iti faca o casa la cheie in pretul acesta  , aici pe forum daca le arati o casa  de 5000 euro este prea scumpa , iar daca le areti aceiasi casa  si spui ca ai un buget  de 100000 de euro iti zic ca nu iti ajung

#24
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015

View Postfloringhe, on 24 noiembrie 2016 - 10:40, said:

daca o sa mai citesti parerile altora o sa ramai fara casa , iti cauti o echipa si le spui sa iti faca o casa la cheie in pretul acesta  , aici pe forum daca le arati o casa  de 5000 euro este prea scumpa , iar daca le areti aceiasi casa  si spui ca ai un buget  de 100000 de euro iti zic ca nu iti ajung

Comentariul secolului!!! Ti-as da mii de like-uri, dar nu pot, de aia te-am citat...

#25
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Pai na, pe alt segment al softpedia mi-am permis sa deschid un topic semnaland unele greseli care tind sa devina reguli si raspalata a fost inchiderea topicului, probabil ca si aici v-a urma la fel...in fine trebuie sa ma decid ce fac, nu as lua pamantul sa ma uit la el...

#26
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Cultiva-l :) unde ti-fost inchis topsicul?

#27
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postbobitzaaa, on 25 noiembrie 2016 - 19:11, said:

Cultiva-l Posted Image unde ti-fost inchis topsicul?
Cand o sa fac agricultura o sa-mi iau suprafete mai mari daca o sa am bani si pricepere.

#28
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
mai fac o incercare, daca fac din containere?

#29
Viovioleta

Viovioleta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2017
Din ce te-ai hotarat sa o construiesti?

#30
neluuxi

neluuxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2017
Multe zile mi-au trebuit sa citesc zeci de pareri, comentarii si preturi referitor la constructia unei case de dimensiuni mici, undeva in judet, la tara. Preturile afisate in multe oferte sunt descurajante, aproape ca nu iti mai vine sa faci nimic pentru ca nu se justifica ridicarea unei case la tara la un cost de 35.000 -40.000 euro pentru 80 mp construiti.
M-am hotarat sa postez cateva informatii, poate vor fi utile altora care vor sa ridice o casa cu buget redus.
Intr-un final aproape inconstient, m-am apucat de treaba. Am contactat un arhitect si i-am solicitat un proiect pentru o casa de 80 mp, cu acoperis intr-o apa (cost 1.800 lei inclusiv toate taxele). Cu proiectul intocmit am mers la mai multe firme de constructii pentru o oferta de pret pentru manopera constructie casa la rosu + pus tabla pe acoperis -ofertele primite intre 18.000 lei si 22.000 lei. Acceptabil, dar cand le-am solicitat si un deviz cu materialele necesare m-am crucit 80.000 lei, din care numai materialele pentru fundatie 40.000 lei. Motivatia - fierul beton din proiect, care este conform standardelor in vigoare, a ridicat enorm pretul constructiei, iar firmele de constructii nu se pot abate de la proiect. Atunci am incercat alta abordare si anume am cautat o echipa de constructori  independenti din sat, si am inceput sa ridic casa, dar cu minimum de fier necesar. Astfel, costul final al constructiei ma ajunge in jur de 52.000 lei pentru o casa de 80 mp din BCA, cu acoperis de tigla metalica, cu tencuiala interior exterior, si cu termopan.
Deci:
-cost proiect cu toate taxele 1.800 lei
-autorizatie constructie 500 lei
-fundatie casa + fosa septica betonata - manopera + materiale 13.000 lei
-ridicat pereti BCA si stalpi -manopera si materiale 10.000 lei
-ridicat acoperis cu tigla metalica- manopera si materiale 12.000 lei
-termopane - 2.800 lei
-instalatie electrica interioara + bransament electric Renel -ma ajunge 6.000 lei
-tencuit interior/exterior circa 20 lei/mp - ma va ajunge aproximativ 6.000 lei
Total 52.000 lei

#31
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
pai si e in regula daca te abati de la proiect?

#32
neluuxi

neluuxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2017
Nu e in regula, dar iata ce optiuni am avut la dispozitie si ce constatari:
1.Cumpararea unei case batranesti din paianta + teren - cost estimativ 50.000 lei. Ce inseamna: o casa din pamant, balegar, paie, fara fundatie, fara structura de rezistenta, care necesita permanent lucrari de intretinere sau chiar refacere, cu miros de umed, pamant si balegar, cu incaperi mici, joase, cu o distributie specifica anilor '70 care nu mai raspunde necesitatilor actuale, care necesita inlocuirea instalatiei electrice, turnarea unei centuri betonate, cimentarea peretilor de paianta interior si exterior , inlocuirea acoperisului, alte modernizari interioare ce se vor ridica la un cost de peste 30.000-40.000 lei, fara sa ai garantia ca nu vor mai necesare pe parcurs alte investitii.
2.Cumpararea unei case noi, la gata, preturile variaza intre 90.000-120.000 lei, fara sa ai garantia ca a fost construita conform normelor tehnice in vigoare. Atunci cand cumperi o constructie intrebi proprietarul: daca are documente, autorizatie de constructie, dar nu poti verifica executia, adica nu te duci cu picamer-ul si incepi sa gauresti si sa spargi pentru a verifica daca a pus fier beton de 18 mmm sau de 8 mm, sau daca are certificat de calitate pentru beton. Vei cumpara constructia in forma finalizata, cu defecte ascunse. Acum ca stiu cam la cat pot ajunge costurile pentru ridicarea unei costructii cf normelor, am dubii asupra modului de executie raportat la pretul cerut.
Si atunci, am ales a treia varianta
3.Ridicarea unei constructii de la zero, asumandu-mi riscuri, acceptand propunerile echipei de constructii, verificand personal pasii de executie si alegand calitatea unor materiale.

Am vrut sa ridic o casa pentru a-mi petrece week-endurile pe ideea casei bunicii, nu pentru vanzare, dar nu pot accepta realizarea ei cu orice pret (150.000 - 170.000 lei), echivalent cu pretul unui apartament de 3 camere, cf. I, in oras, in zona semicentrala. Astfel, in situatii deosebite pot vinde si recupera poate 80-90% din investitie, dar nu vreau sa pierd jumatate din investitie.

#33
mibken

mibken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2011
Ai vorbit pe gustul meu !  Si eu am de gand sa ma apuc de o casa de 70mp utili , parter pe doua planuri(ceva de genul) http://echoparkcool....oom-600x362.png sau http://media-cache-a...5d36a98208d.jpg . Sper sa nu ajung nu respect proiectul. Si am ceva mai putin bani ca tine. Ideea este ca va fi intr-o zona fara activitate seismica dar, acum de cand cu aparitia tornadelor la noi in tara, ma gandesc la rezistenta la vant.  Si, ca sa fie tacamul cpmplet, am probleme cu ochii si nu pot citi atatea pagini din forum.Posted Image

Edited by mibken, 09 June 2017 - 00:12.


#34
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postneluuxi, on 08 iunie 2017 - 11:24, said:

Nu e in regula, dar iata ce optiuni am avut la dispozitie si ce constatari:
1.Cumpararea unei case batranesti din paianta + teren - cost estimativ 50.000 lei. Ce inseamna: o casa din pamant, balegar, paie, fara fundatie, fara structura de rezistenta, care necesita permanent lucrari de intretinere sau chiar refacere, cu miros de umed, pamant si balegar, cu incaperi mici, joase, cu o distributie specifica anilor '70 care nu mai raspunde necesitatilor actuale, care necesita inlocuirea instalatiei electrice, turnarea unei centuri betonate, cimentarea peretilor de paianta interior si exterior , inlocuirea acoperisului, alte modernizari interioare ce se vor ridica la un cost de peste 30.000-40.000 lei, fara sa ai garantia ca nu vor mai necesare pe parcurs alte investitii.
2.Cumpararea unei case noi, la gata, preturile variaza intre 90.000-120.000 lei, fara sa ai garantia ca a fost construita conform normelor tehnice in vigoare. Atunci cand cumperi o constructie intrebi proprietarul: daca are documente, autorizatie de constructie, dar nu poti verifica executia, adica nu te duci cu picamer-ul si incepi sa gauresti si sa spargi pentru a verifica daca a pus fier beton de 18 mmm sau de 8 mm, sau daca are certificat de calitate pentru beton. Vei cumpara constructia in forma finalizata, cu defecte ascunse. Acum ca stiu cam la cat pot ajunge costurile pentru ridicarea unei costructii cf normelor, am dubii asupra modului de executie raportat la pretul cerut.
Si atunci, am ales a treia varianta
3.Ridicarea unei constructii de la zero, asumandu-mi riscuri, acceptand propunerile echipei de constructii, verificand personal pasii de executie si alegand calitatea unor materiale.

Am vrut sa ridic o casa pentru a-mi petrece week-endurile pe ideea casei bunicii, nu pentru vanzare, dar nu pot accepta realizarea ei cu orice pret (150.000 - 170.000 lei), echivalent cu pretul unui apartament de 3 camere, cf. I, in oras, in zona semicentrala. Astfel, in situatii deosebite pot vinde si recupera poate 80-90% din investitie, dar nu vreau sa pierd jumatate din investitie.
E bine ca ai gasit cu cine sa lucrezi, daca-ti iese anunta-ma si pe mine.

#35
neluuxi

neluuxi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2017
Costul de 52.000 lei mentionat anterior este cert. Constructia este aproape finalizata. Acum sunt in executie cu bransamentul electric si mai spre toamna sper sa o tencuiesc. Costul acestora 2 imi este cunoscut, fiind negociat deja.

#36
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postneluuxi, on 09 iunie 2017 - 11:50, said:

Costul de 52.000 lei mentionat anterior este cert. Constructia este aproape finalizata. Acum sunt in executie cu bransamentul electric si mai spre toamna sper sa o tencuiesc. Costul acestora 2 imi este cunoscut, fiind negociat deja.
esti aproape de curent?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate