Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Cu ce pot curata lavabilul si tencuiala de pe termopane si tamplaria PVC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Se dau mai multe ferestre din termopan, cu tamplarie PVC de culoare stejar auriu (destul de novice fiind in domeniu, presupun ca e o folie aplicata peste tamplaria "normala").

Atat ferestrele cat si tamplaria au pete de lavabil de interior si de tencuiala exterioara; ferestrele erau deja montate cand s-a tencuit, respectiv zugravit.

Detaliu important: tencuiala si zugraveala sunt acolo de vreo 7 ani. Nu intrebati de ce... E acolo.

Curatenia de Craciun 2016 implica indepartarea lor. Din ce am citit pe Internet, sugestia ar fi de a folosi apa cu otet. Nu va ataca insa folia (stejarul auriu) de pe tamplarie ? Iar in caz ca nu functioneaza otetul, are cineva mai avizat decat mine vreo alta sugestie ? Ceva solutii incercate de prin comert ? Ori vreo reteta batraneasca ? (chiar daca batranii nostri nu aveau tamplarie PVC)

Multumesc anticipat pentru orice sfaturi ori sugestii.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,131
  • Înscris: 22.05.2003
VEstea proasta este ca dupa atatia ani va fi foarte greu de indepartat.
Exista la Dedeman si LeroyMerlin produse speciale dedicate indepartarii cimentului si lavabilei.
Aplica acele produse (solutie) si foloseste bureti de bucatarie si manusi de cauciuc.

O racleta de otel-carbon poate ajuta la depunerile mari. Gasesti la Metro, raionul de bucatarie. E folosita pentru razuirea depunerilor din tavi, dupa gatit.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
La 7 ani vechime, doar mecanic.

#4
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Multumesc ambilor pentru sugestii.
Pana acum am mai curatat ferestre prin metoda clasica, cu solutiile obisnuite din comert (nu dau nume, dar sunt alea de le face reclama la TV :)), si laveta (obisnuita si ea). Nimic hardcore

@Adm: racleta banuiesc ca o recomanzi pentru tamplarie; sticla risc sa o zgariu, ma gandesc. Gresesc cumva ?
@Dorin_2k: mi-e clar ca mecanicul va fi principala modalitate de indepartare a petelor, dar sper sa gasesc macar un ajutor chimic. Dar fie si pentru partea mecanica, ai vreo sugestie de unealta pentru sticla ?

#5
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
incearca sa freci usor cu sarma de base, buretele ala de sarma...

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
De pe sticla cu o lama ascutita.
De pe plastic cu model stejar auriu, greu fara sa distrugi suprafata. Are o rugozitate mai mare si....

#7
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Nu este o solutie la problema ta dar sunt curios daca reusesti cu cola.
Poti face acest experiment pentru mine?

Edited by meshgheru_andu, 20 November 2016 - 23:13.


#8
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016

 meshgheru_andu, on 20 noiembrie 2016 - 23:13, said:

Nu este o solutie la problema ta dar sunt curios daca reusesti cu cola.
Poti face acest experiment pentru mine?
Posted Image Posted Image
Cea mai tare sugestie!
La cat am de curatat, sigur am loc si de experimente. Desi personal cam cred ca e un mit povestea cu cola care curata orice, as putea sa incerc ici-colo. Revin cam in 10 zile cu rezultatele.

vreo preferinta de cola...? Posted Image

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
De pe sticlă, cu pană de lemn, dar ușor, din aproape în aproape, să nu prinzi pietricele între pană și geam, care să îl zgârie.

#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
De pe geam, as sugera sa inmoi putin zona, sa pulverizezi lichid, sa nu cureti pe uscat ca zgarie. Si atentie la Cif si echivalenti, e usor abraziv. Cauta solutii dedicate care dizolva lavabilul si cureti mai usor, se rup mai usor petele sau bucatile depuse

Nice fucking life

#11
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Revin cu rezultatul:

Locul 1: diluant;
din ala de vopsele, luat de la orice magazin de bricolaj; petele mici s-au dizolvat instant alea mari ceva mai greu, dar tot s-au dus. Diluantul insa e toxic rau, te indoaie mirosul. A fost relativ OK la ferestrele exterioare, dar cu pauze lungi si dese la cele din interior. De folosit neaparat cu toate geamurile deschise; pauza de tigara interzisa. La final - curatati geamurile cu ceva pe baza de alcool, altfel te pomenesti ca se aprinde dialuantul la prima zi cu soare...

Locul 2: solvent tehnic
Un lichid violent gasit la un anumit magazin de brico romanesc; cautam alcool izopropilic, aia mi-ai zis ca are; pe eticheta nu scria asa ceva. In fine... e bunicel ca eficienta, si daca as fi avut doar pete mici si putine, nu m-as fi complicat cu diluant; totusi, miros destul de intepator la utilizare temeinica

Locul 3: Clin - solutie de geamuri din comert; aia de la orice magazin cu raion de produse de menaj. Usor miros de amoniac, dar de departe cea mai user-friendly solutie; si cea mai putin eficienta; doar la pete ocazionale

Coca-Cola mai bine am baut-o; curata mizeria normala (praf) de pe geamuri, dar le lasa lipicioase; deci oricum trebuie sa dai cu ceva dupa; in rest... ma gandesc ca atrage insecte iubitoare de dulce; dar a prins bine; recomand in toolki-tul curatatorului amator de geamuri


 meshgheru_andu, on 20 noiembrie 2016 - 23:13, said:

Nu este o solutie la problema ta dar sunt curios daca reusesti cu cola.
Poti face acest experiment pentru mine?

Coca-Cola mai bine am baut-o; curata mizeria normala (praf) de pe geamuri, dar le lasa lipicioase; deci oricum trebuie sa dai cu ceva dupa; in rest... ma gandesc ca atrage insecte iubitoare de dulce; dar a prins bine; recomand in toolkit-ul curatatorului amator de geamuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate