Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Avantaje prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Treaba cu dobândă mai mică decât în ipotecar obișnuit este falsă. Eu am ipotecar de câțiva ani și dobânda este mai mică. Alege banca, nu produsul.

#20
Alfaovy

Alfaovy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.10.2016
Mi-am luat de curând apartament cu 2 camere de 50mp la 27000€ prin prima casa.rata lunară e de 467lei.mult mai convenabil decât să stai în chirie.

#21
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

View PostAlfaovy, on 20 noiembrie 2016 - 12:01, said:

Mi-am luat de curând apartament cu 2 camere de 50mp la 27000€ prin prima casa.rata lunară e de 467lei.mult mai convenabil decât să stai în chirie.

In ce oras?

#22
Alfaovy

Alfaovy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.10.2016

View PostBogdan199O, on 20 noiembrie 2016 - 12:31, said:



In ce oras?
Botoșani.cei drept sunt mai ieftine aici,un avantaj

#23
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012

View PostTheRipper0607, on 20 noiembrie 2016 - 08:01, said:

acum stau in chirie intr-un apart de 28.000 Euro, si platesc 400 lei, in oras ( municipiu )

Da, prefer sa platesc chirie 90 ani decat sa platesc triplul chiriei in 30 ani
Vezi ca nu prea ies calculele.
Daca platesti 400 de lei pe luna timp de 30 de ani, la final cand tragi linie vine 400 x 12 x 30 = 144 000 lei / 4.5 = 32 000 Euro
Deci conform gandirii tale, e mai ok sa stai intr-un apartament de 28.000 Euro timp de 30 de ani, iar la final sa nu fie al tau, decat sa stai intr-un apartament de 32.000 Euro iar la final sa faci ce vrei cu el.
Stiu ca nu am luat in calcul dobanzi/taxe etc, dar asta e ideea centrala.

#24
Alfaovy

Alfaovy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.10.2016
Părerile sunt împărțite.ambele variante au avantaje si dezavantaje.fiecare are de ales cum crede el că e mai bine.

#25
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Scuze de offtopic.
Chiar asa ieftine sunt apartamentele prin tara?
In Timisoara nu pupi un apartament ok cu 2 camere fara sa scoti cel putin 45000.

#26
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMizu, on 20 noiembrie 2016 - 11:43, said:

In nicio forma nu e mai buna chiria.
... Cheltuielile cu proprietatea sunt substantial mai mari decat cheltuielile cu avansul si acordarea creditului, iar cheltuielile totale, sa zicem pe 10 ani, sunt mult mai mari pentru proprietar decat pentru chirias.

- pt un credit de 40.000 euro, trebuie un avans de minim 2000 euro, plus inca circa 3000 RON pentru acte si acordarea creditului (cheltuieli notariale, diverse documente cerute de banca). Chiriasul nu viseaza la asemenea cheltuieli.
- La inceput, proprietatea trebuie renovata/reparata/modificata , in functie de starea ei si pretentiile noului proprietar. (cheltuiala aceasta dispare la casa perfecta, dar... nu prea se gaseste - chiar si cele noi necesita re-finisaje, sau modificari de pereti/tavane/bai/bucatarii)
- apoi, proprietatea trebuie echipata si mobilata, decorata, etc - minim 1500-2000euro la o garsoniera, 2500-3000euro 2 camere (MINIM cu echipamente si mobila de calitate scazuta)
- apoi, anual se plateste asigurarea pt locuinta, PAD-ul, impozitul pe proprietate, si costurile aditionale ale creditului (ex dobanda FNIGMM) (cam 1000 RON anual la o proprietate luata prin credit de 40.000 euro)
- in timp, pe masura ce dobanzile ROBOR si EURIBOR vor creste, si ratele vor creste, fara ca proprietarul sa poata face ceva (prin contrast, chiriasul poate opta sa plece daca chiria creste - cu conditia sa gaseasca ceva in bugetul lui. Oricum e mai liber, poate oricand sa faca downgrade de la 2 camere la garsoniera, pt a se incadra in buget, daca nevoia o impune).

In general, optiunea cu creditul e aleasa de persoane care NU anticipeaza schimbari in viata lor (casatorie in alt oras, schimbare majora de loc de munca, etc) si care NU isi permit sau nu isi doresc sa locuiasca in chirie.

Optiunea cu inchirierea este aleasa, de obicei, de persoane care cresc in cariera, si nu s-au "fixat" pe o anumita directie in viata, sau pe mapamond.

View PostSef-chenko, on 20 noiembrie 2016 - 13:50, said:

Scuze de offtopic.
Chiar asa ieftine sunt apartamentele prin tara?
In Timisoara nu pupi un apartament ok cu 2 camere fara sa scoti cel putin 45000.

In Floresti (15km de Ploiesti), 2 camere conf2, circa 35mp s-a vandut si cu 10.000 euro, acum 1 an.

Edited by alex1vasile, 20 November 2016 - 14:06.


#27
Alfaovy

Alfaovy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.10.2016
Nu mai faci fata îl dai în chirie

#28
apexu

apexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 05.10.2016
cunosc cateva persoane care si-au luat prima casa si l-au inchiriat si au plecat in Anglia la munca sa spele mosi la cur ori au ramas aici dar s-au mutata in camine de nefamilisti cu copii si se caca si se spala la comun cu ceilalti si din banii de chirie platesc rata. Eu nu as putea face asa ceva pentru o cloaca

#29
Alfaovy

Alfaovy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.10.2016
Buna asta:))).repet,am rata la apartament cat as plati chirie pe o garsoniera.

#30
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postbatman, on 20 noiembrie 2016 - 07:52, said:

Avantaje:
- dob mai mica (nu cu mult) fata de un ipotecar clasic. Stiu ca se vorbea la un moment dat ca nu prea mai e diferenta;
- avans mult mai mic decat la un ipotecar clasic (5% vs 20-30%);
- banca iti da mult mai usor un credit PC pt ca are siguranta garantiei 50% de la stat, deci si analiza eligibilitatii beneficiarului e mai relaxata.

Dezavantaje:
- comision anual de 0,49% catre FNGCIMM;
- la data solicitarii creditului trebuie sa nu fi detinut o alta casa mai mare de 50 m2;
- alergatura pe la notar cu declaratia ceruta in program;
- aprobarea dureaza mai mult decat la un ipotecar normal pt ca mai e si analiza la FNGCIMM care poate dura ceva daca sunt multe dosare;
- fonduri putine, ceea ce inseamna ca niciodata nu stii daca mai prinzi sau nu programul.
Ar mai fi un mic dezavantaj: la Prima Casa nu poti da in plata. Spun "mic", deoarece ramane de vazut cat de usor poti da in plata la un credit ipotecar standard, dupa deciziile recente ale CCR.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate