Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Film italian vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Am vazut cu multi ani in urma aceasta comedie si numai tin minte titlul.
Era vorba despre cineva din SUA care vroia sa fure si sa duca in SUA statuia lui Sfantul Petru(cred) din nu stiu ce piata.
Acesta a apelat la niste infractori de duzina si filmul e o comedie despre peripetiile infractorilor care au furat statuia si au dus-o pana in nu stiu ce port unde trebuia incarcata pe vapor.
In actiunea filmului a fost cooptata si mafia italiana pentru ai descoperi pe hoti.
Ba mai mult s-a implicat si biserica care le-a spus mafiotilor ca ei sunt cea mai veche organizatie din Italia.
Filmul e o comedie savuroasa si actiunea se petrece undeva pana in anii 1960.
Personal cand am vazut filmul nu am putut sa cred ce vedeam si anume in ce saracie lucie traiau italienii in perioada cand a fost turnat filmul.
Una din scenele pe care nu pot sa o uit este cea in care un grup de calugari a plecat cu un camion vechi de la manastire sa caute hotii si soferul se invartea intr-un sens giratoriu.Un trecator i-a intrebat:V-ati pierdut fratilor?Staretul a raspuns:Cine merge cu Dumnezeu inainte nu se pierde niciodata!Si ei saracii nu iesisera din manastire de vreo zece ani si se minunau de cate s-au construit si numai recunosteau nimic din imprejurimile manastirii.

#2
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că ăsta e: https://en.wikipedia...St._Peter's

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
il ai pe LaserDisc?

#4
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu   :)
Am căutat pe "Google" italian movie about stealing saint peter statue

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
djl iti multumesc din inima!
Fii atent la mine daca ai treaba prin Ferentari si te supara cineva spui ca esti prieten cu mine!
Daca vrei sa ne intalnim vii in Congo e un bar in Ferentari!
Inca o data multumesc.

#6
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Acum sincer, ai avut noroc. Eu caut de ani unele filme şi tot nu reuşesc să aflu cum se numesc.
După vreo 3 ani am avut noror cu unul pe un forum străin, dar vreo 3 încă-s missing.

#7
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006
daca s-a rezolvat problema, mai putem sa dam si noi putin pe langa :) djl daca ajungi in Congo de Ferentari sa ne zici cat e de cunoscut Bulan

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca ajunge acolo sa speram ca mai posteaza....sau NU (pentru unii)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate