Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare switch 24/48 porturi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Salutare!

Caut sa cumpar un switch anume (si pe 24 si si pe 48 porturi), si vreau sa stiu daca exista vreun switch care sa aiba urmatoarele caracteristici tehnice (sa le aiba pe toate):
- tip 24 or 48 port  10/100/1000TX WebSmart switch cu 4x 100/1000 SFP bays, L2, care sã ofere performantele:
  - 10 Mbps Ethernet – 14.880 pps,
  - 100 Mbps Ethernet – 148.800 pps,
  - 1000 Mbps – 1.488.000 pps,
  - MAC Addresses – 8K,
  - DRAM 64MB,
  - cu switching capacity 48 Gpbs
  - sa aiba management usor de utilizat, cum ar fi interfata intuitiva bazata pe Graphical User Interface (GUI), SNMP (v1/2/3) si
- functia RMON (Remote Network Monitoring) permite interograrea switchului pentru aflarea informatiilor critice si activarea protectiilor in cazul evenimentelor anormale.
- functii avansate de intretinere a retelei (Detectarea Buclelor de Retea, Diagnosticare Cablu si IGMP Snooping - functia de IGMP Snooping se asigura ca switchul transmite stream-urile multicast catre utilizatorii autorizati, in timp ce functia IGMP throttling & filtering restrictioneaza utilizatorii neautorizati la nivel de port, pentru a preveni accesul persoanelor neautorizate)

Exista asa ceva, vreun switch cu aceste caracteristici ?
Sa scrie despre toate aceste caracteristici pe pagina lui, sa le vad enumerate.

Daca da, imi puteti da linkul sau numele lui?
Din ce am cautat eu, nu am gasit unul enumerat care sa le aiba pe toate aceste caractertistici (dar admit ca la astfel de echipamente, nu prea le stiu bine, neavand a face mult cu ele).

Ideea e ca daca exista, vreau sa cumpar vreo 4-5 din fiecare  (de fapt, ajut o firma a cuiva)


Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Totul e sa stii sa le foloesti.

https://routerboard....RS125-24G-1S-IN

https://www.senetic....CFQ2eGwod2EYGnA

E chiar ieftin pt cat ed e destept, dar RouterOS este un calvar, dc nu stii ce faci.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 Adm, on 18 noiembrie 2016 - 11:52, said:

Totul e sa stii sa le foloesti.

https://routerboard....RS125-24G-1S-IN

https://www.senetic....CFQ2eGwod2EYGnA

E chiar ieftin pt cat ed e destept, dar RouterOS este un calvar, dc nu stii ce faci.


sa imi fie cu iertare...dar am stat mult citind specificatiile celor doua oferte ale tale si la nici una nu am gasit in clar, ceva spus de RMON, IGMP SNooping, Throttling, diagnosticare cablu, manegement prin interfata grafica etc!

si am citit rand cu rand, inclusiv prospectul PDF de la primul link  (e un prospect PDF de downloded)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Pt ca toate astea si infinit mai multe, exista in RouterOS. De aia spun ca deja la cerintele tale, trebuie sa stii sa folosesti un asa dispozitiv.
Vezi un demo de router os, daca exista pe net.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 Adm, on 18 noiembrie 2016 - 13:01, said:

Pt ca toate astea si infinit mai multe, exista in RouterOS. De aia spun ca deja la cerintele tale, trebuie sa stii sa folosesti un asa dispozitiv.
Vezi un demo de router os, daca exista pe net.

am inteles.

admit ca nu cunosc Router OS - eu am fost instruit pe Cisco IOS .
doi la mana, noi cautam un switch, ca router avem!

vrei deci sa imi spui, ca switch nu exista cu toate caracteristicile tehnice enumerate de mine si ca daca le vreau pe toate, un router (ca cele enumerate de tine) sunt unica solutie ?

daca raspunsul e afirmativ ...atunci ce switch (switch, nu router) ar indeplini cele mai multe dintre conditiile enumerate mai sus ?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Fct de ruter e doar cv software.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de cat vrei sa investesti. Ca switch-uri gasesti de la Cisco 2960 48 24 / TT-L, doar ca are doar 2 cage-uri SFP, Cisco 3560G 24 / 48-TS cu 4 cage-uri SFP, D-Link DGS-3620-28TC/SI si EI, D-Link DGS-3620-52T/SI (astea de la D-Link au 4 cage-uri SFP+) si ca sa nu continui vezi ca ai si de la HP si de la Huawei si etc. Idea este cat ai de gand sa platesti pe ele.

#8
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Iti multumesc pentru bunele tale intentii, dar cred ca am gasit exact ce cautam :))

LINK

Uite aici hehe.
A durat ceva sa dau de el, nu e chiar produs de masa, dar am gasit

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt okay si TP-Link-urile alea, noi folosim unele mai mici, 10 porturi, vad ca isi fac treaba okay.

#10
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
si am vazut si review-uri video ale lor, inclusiv interfata grafica (GUI) de administrare...pare f ok si usor de folosit, intuitiva

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Donno. Nu folosesc GUI sa administrez echipamentele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate