Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pot sa-mi vizitez studenta in USA?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 17 noiembrie 2016 - 19:59, said:

Ba am si plecat, dar n-as pleca in South Dakota. Hai sa spun ca n-as pleca intr-o zona nasoala la o universitate mediocra. Nu prea vad avantajul... dar asta e o treaba personala, depinde de om, personalitate etc.
Sint universitati bune si ieftine si in Germania, plus ca traiesti in orase nu in pustiu.
As prefera SUA in cazul in care univresitate e buna (top 10, sau macar 20) sau cel putin sa fie intr-o zona decenta nu in cimp.

Cit despre asigurare, suma aia nu reprezinta o informatie. Poate sa fie numai 10% din pretul asigurarii si restul sa fie acoperit de univresitate sau poate sa fie 100% din pret. Probabil e undeva intre. Dupa care ii acopera si partea ei din bursa.


Ca n-ai spus nimic util?
cred ferm ca ai probleme cu cititul..

#38
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 17 noiembrie 2016 - 19:59, said:

Ba am si plecat, dar n-as pleca in South Dakota. Hai sa spun ca n-as pleca intr-o zona nasoala la o universitate mediocra. Nu prea vad avantajul... dar asta e o treaba personala, depinde de om, personalitate etc.
Sint universitati bune si ieftine si in Germania, plus ca traiesti in orase nu in pustiu.
As prefera SUA in cazul in care univresitate e buna (top 10, sau macar 20) sau cel putin sa fie intr-o zona decenta nu in cimp.

Cit despre asigurare, suma aia nu reprezinta o informatie. Poate sa fie numai 10% din pretul asigurarii si restul sa fie acoperit de univresitate sau poate sa fie 100% din pret. Probabil e undeva intre. Dupa care ii acopera si partea ei din bursa.


Ca n-ai spus nimic util?
Tu ai urmat vreo facultate in SUA?
Alte doua oferte bune are la Akron University si Liberty University. Cum ti se par aceste universitati? Merita? Sunt in top 20?

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu sint in nici un top in specializarile pe care le stiu eu, dar depinde de specializare...
Voi faceti chestia asta in orb, fara un minim de documetare? Nu ati inceput de la clasamentul US News? Pina la urma care e ratiunea de a pleca la o universitate americana fata de una germana? Nu zic ca e rau, dar sper ca sint mai multe argumente decit "e cool".

PS: uite la o cautare de 10 secunde:

http://colleges.usne...niversity-10392

Edited by vrajitoruldinoz, 18 November 2016 - 10:34.


#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 18 noiembrie 2016 - 10:31, said:

care e ratiunea de a pleca la o universitate americana fata de una germana?
Ca e una dintre caile cele mai usoare de a putea ramane apoi in SUA.

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Poate e cea mai usoara dar nu e garantata. Trebuie sa faci master ca sa iei H1B, trebuie sa ai un job gata sa plateasca pentru H1B, ceea ce cu o univresitate care nu e in top 50 macar e cam greu. Cu insuratul nu stiu daca mai tine, oamenii asteapta 30 de ani in ziua de azi.
Varianta ailalalta e faci facultate in Germania, gasesti job in Germania sau oriunde in UE, si daca chiar mai vrei sa pleci pleci la master direct sau cu H1B bazat pe experienta.

Intrebarea pe care as pune-o eu la inceput e cite riscuri e cineva dispus sa ia ca s aplece in SUA. Cind pleci din Germania nu pleci din lumea a 3a. Deci trebuie cumpanita treaba. Nu s-au dat informatiile astea, de ce neaparat plecat in SUA, ce specialitate etc.

#42
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 18 noiembrie 2016 - 21:06, said:

Poate e cea mai usoara dar nu e garantata. Trebuie sa faci master ca sa iei H1B, trebuie sa ai un job gata sa plateasca pentru H1B, ceea ce cu o univresitate care nu e in top 50 macar e cam greu. Cu insuratul nu stiu daca mai tine, oamenii asteapta 30 de ani in ziua de azi.
Varianta ailalalta e faci facultate in Germania, gasesti job in Germania sau oriunde in UE, si daca chiar mai vrei sa pleci pleci la master direct sau cu H1B bazat pe experienta.

Intrebarea pe care as pune-o eu la inceput e cite riscuri e cineva dispus sa ia ca s aplece in SUA. Cind pleci din Germania nu pleci din lumea a 3a. Deci trebuie cumpanita treaba. Nu s-au dat informatiile astea, de ce neaparat plecat in SUA, ce specialitate etc.

parca spunea pe undeva ca a primit o bursa pe baza de tenis.

#43
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 18 noiembrie 2016 - 10:31, said:

Nu sint in nici un top in specializarile pe care le stiu eu, dar depinde de specializare...
Voi faceti chestia asta in orb, fara un minim de documetare? Nu ati inceput de la clasamentul US News? Pina la urma care e ratiunea de a pleca la o universitate americana fata de una germana? Nu zic ca e rau, dar sper ca sint mai multe argumente decit "e cool".

PS: uite la o cautare de 10 secunde:

http://colleges.usne...niversity-10392
De ce ? Pt. ca:
- asa vrea fiica-mea, cu toate ca eu si maica-sa nu suntem de acord... Da, pt tinerii de aici e cool sa studiezi in state si bineinteles ca a fost si ea influentata de acest curent si chiar de un antrenor de la club.
- poti sa-ti continui activitatea de jucator profi dupa ce termini facultatea, in Germania nu este posibil din cauza programului academic incarcat, lipsa antrenori si sparring parteneri la acest nivel
- face o facultate 100% gratuit
- cerintele la examene sunt mai reduse fata de G.
- facultatea este acreditata in G.

Nu vrea sa ramana acolo, iar masterul vrea sa-l faca aici si sa profeseze tot in G.

Care ar fi contraargumentele tale la punctele de mai sus?
Daca nu mi-ai raspuns la intrebarea daca ai facut o facultate acolo, te intreb daca locuiesti in SUA?

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu stiu abslut nimic de treab cu sportul asa ca nu pot oferi nici un sfat ...
Priveste partea buna a lucrurilor: sa ai de ales intre Germania sau bursa in USA - indiferent care cale e cea optima - e extraordindar.

View PostOptimistul98, on 19 noiembrie 2016 - 12:01, said:


Daca nu mi-ai raspuns la intrebarea daca ai facut o facultate acolo, te intreb daca locuiesti in SUA?

Daca n-am rapuns e pentru ca nu vad relevanta.. am facut graduate studies in SUA si locuiesc in SUA. Dar calea mea e foarte diferita, pur academica.

View PostOptimistul98, on 19 noiembrie 2016 - 12:01, said:

- face o facultate 100% gratuit

Asta e o greseala de gindire. Nu conteaza absolut deloc cit costa sa faci o facultate, ci conteaza ce perspective iti ofera.

Quote

Nu vrea sa ramana acolo, iar masterul vrea sa-l faca aici si sa profeseze tot in G.

Si in ce fel se incdreaza cariera sportiva aici? E tenisul o parte din cariera ei? are sanse sa cistige bani cu el sau ramine un fel de hobby la nivel foarte inalt?

#45
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa revenim la subiect

#46
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 20 noiembrie 2016 - 01:34, said:

Nu stiu abslut nimic de treab cu sportul asa ca nu pot oferi nici un sfat ...
Priveste partea buna a lucrurilor: sa ai de ales intre Germania sau bursa in USA - indiferent care cale e cea optima - e extraordindar.



Daca n-am rapuns e pentru ca nu vad relevanta.. am facut graduate studies in SUA si locuiesc in SUA. Dar calea mea e foarte diferita, pur academica.



Asta e o greseala de gindire. Nu conteaza absolut deloc cit costa sa faci o facultate, ci conteaza ce perspective iti ofera.



Si in ce fel se incdreaza cariera sportiva aici? E tenisul o parte din cariera ei? are sanse sa cistige bani cu el sau ramine un fel de hobby la nivel foarte inalt?
Bursa acordata pentru cei patru ani este peste 150 000$, nu conteaza suma asta pentru tine? Esti bogat inseamna...
Cat despre perspectiva, este aceeasi. Poate chiar mai buna, in conditiile in care stapanesti f. bine limba engleza dupa 4 ani de studii.
A inceput tenisul la 4 ani, iti dai seama ca face parte din viata ei. Si bineinteles ca se pot castiga bani din tenis, asa cum castiga si acum, pt ca reprezinta clubul si din concursuri. In plus mai da ore si ca antrenoare.
Un antrenor in Germania castiga intre 15-50 euro pe ora, depinde de licenta pe care o are si cat este de bun. Aici in club se castiga 30 euro/ora.

View PostDany_Darke, on 20 noiembrie 2016 - 09:44, said:

hai sa revenim la subiect
Asa e.
Legat de subiect, eu am o sora care locuieste in Florida si e cetatean american, m-am gandit si la varianta asta. As putea sa primesc mai usor viza in felul asta? Problema e sa nu ma verifice cineva si sa ma intrebe ce caut in Cleveland tocmai din Florida...

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOptimistul98, on 20 noiembrie 2016 - 13:33, said:

Bursa acordata pentru cei patru ani este peste 150 000$, nu conteaza suma asta pentru tine? Esti bogat inseamna...

Daca ti se da $150k si dupa ce ai absolvit nu te angajeza nimeni, inseamna ca ai pierdut timpul, asta vroia sa spuna. Timpul nu se mai intoarce niciodata.
Si mai stiu o chestie, cel care vrea sa studieze nu mai are timp de sport la nivel pro.

Nu vad NICI O PROBLEMA in a-ti fi acordata viza, chiar fara sa "folosesti" sora din Florida

#48
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTsunnnami, on 20 noiembrie 2016 - 17:39, said:


Daca ti se da $150k si dupa ce ai absolvit nu te angajeza nimeni, inseamna ca ai pierdut timpul, asta vroia sa spuna. Timpul nu se mai intoarce niciodata.
Si mai stiu o chestie, cel care vrea sa studieze nu mai are timp de sport la nivel pro.

Nu vad NICI O PROBLEMA in a-ti fi acordata viza, chiar fara sa "folosesti" sora din Florida
Riscul asta exista si daca faci facultate in Germania...Numai daca ai un contract facut inainte sau in timpul facultatii esti sigur 100% de job, asta e valabil si in State, nu-i asa?
De pro nu are timp si nici nu are voie pe timpul studilor, dar poate continua dupa aceea daca doreste. Sunt destul de multi jucatori profesionisti care au decis aceasta cale si care au unii au reusit sa aibe rezultate f bune in circuitul pro.
Bine ca exista si varianta cu sora, multumesc.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOptimistul98, on 20 noiembrie 2016 - 20:01, said:

Riscul asta exista si daca faci facultate in Germania..

Nu, daca faci MIT, riscul sa fii somer e foarte mic.
Nu imi argumenta faptul ca exista risc si in cazul unui colegiu intr-o scara de bloc ca si in cazul Stantford.

#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOptimistul98, on 20 noiembrie 2016 - 13:33, said:

Bursa acordata pentru cei patru ani este peste 150 000$, nu conteaza suma asta pentru tine? Esti bogat inseamna...

Discutia devine teoretica, pentru ca am inteles ca fata vrea sa faca o cariera (=pe termen lung) in domeniul tenisului. Caz in care chiar nu am ce sfat sa dau pentru ca nu cunosc domeniul.

In cazul in care insa ar fi fost importanta pentru ea partea academica (daca nu acum, la un moment dat in viitor) e mult mai importanta calitatea scolii decit banii platiti. In SUA numele scolii si specializarea se traduce in bani. Chiar o diferenta de citeva procente la salariu recupereaza cu virf si indesat pretul scolii in zeci de ani, mai ales ca de fapt scolile bune nu-s mai scumpe ca cele slabe.

Cit despre sora din Florida, nu numai ca nu verifica nimeni pe teritoriul tarii, dar chiar daca ar sti nu ar dezaproba nimeni. E de la sine inteles ca te duci unde vrei tu.

#51
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTsunnnami, on 21 noiembrie 2016 - 02:36, said:


Nu, daca faci MIT, riscul sa fii somer e foarte mic.
Nu imi argumenta faptul ca exista risc si in cazul unui colegiu intr-o scara de bloc ca si in cazul Stantford.
Nu stiu ce inseamna MIT... Ea vrea sa termine Human Resourse in Akron University. In cazul in care ea vrea sa ramana acolo, este un job care se cauta in State sau nu? Altceva, facultatea este cotata slab pe lista angajatorilor?
Ea zice acum ca nu vrea sa ramana acolo, totusi sunt 4 ani si stiti cum sunt tinerii - isi pot schimba usor dorintele.

View Postvrajitoruldinoz, on 21 noiembrie 2016 - 05:55, said:

Discutia devine teoretica, pentru ca am inteles ca fata vrea sa faca o cariera (=pe termen lung) in domeniul tenisului. Caz in care chiar nu am ce sfat sa dau pentru ca nu cunosc domeniul.

In cazul in care insa ar fi fost importanta pentru ea partea academica (daca nu acum, la un moment dat in viitor) e mult mai importanta calitatea scolii decit banii platiti. In SUA numele scolii si specializarea se traduce in bani. Chiar o diferenta de citeva procente la salariu recupereaza cu virf si indesat pretul scolii in zeci de ani, mai ales ca de fapt scolile bune nu-s mai scumpe ca cele slabe.

Cit despre sora din Florida, nu numai ca nu verifica nimeni pe teritoriul tarii, dar chiar daca ar sti nu ar dezaproba nimeni. E de la sine inteles ca te duci unde vrei tu.
Exista optiunea de a face o cariera in tenis dar nici asta nu este sigur, poate se marita acolo, poate vrea sa-si faca o cariera.
Ma gandesc ca daca ar face o facultate cotata bine in USA, ar fi greu s-o si termine datorita pretentilor crescute ale profesorilor, datorita programului incarcat de tenis( zilnic 2 ore antrenament plus de 3 ori pe saptamna pregatire fizica si sa nu uitam si de deplasari atunci cand trebuie sa joace impotriva altor universitati in deplasare).
Eu consider ca ar bine sa se intoarca in Germania pt ca aici isi poate gasi mai usor un job decat acolo(rata somajului este in jur de 5%), iar pentru copii ei, sistemul de invatatmant si protectia sociala sunt mai bine puse la punct si chiar tineretul este mai bine controlat. De exemplu, la ora 12 noaptea cei care au sub 18 ani sunt scosi din discoteci si trimisi acasa. Aici sunt baze americane si am vazut declaratii ale soldatilor americani care se bucurau pt copii lor care  invata intr-un mediu mai sigur .
As vrea sa vad si parerile voastre la acest aspect, de aceea va rog sa fiti obiectivi.

#52
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Unde la Tri-C sau la CSU? Sau Case Western. Si cum a primit? Sau muncesti din greu sa o tii acolo si sa nu rada lume zici ca e pe scholarship - scholarship e ca si bursa la noi - asta ca sa fim pe aceiasi lungime de unda.
TRI-C e ieftin dar tot costa si el (cca 3000$ pe semestru pentu studentii internationali + vreo 400$ pe manuale).  Cred ca e la TRI-C campusul de West ca celelalte sunt pline de ciori. Deci sta in zona - asta inseama inca vreo 600-700$ pe luna chiria daca sta singura. Nici un colegiu nu da atatia bani la un strain  - deci este ceva ce tu nu spui. Cat despre CSU te uiti la 18000$ pe semestru fara cazare iar restul ajung si la 75000 $ cum e Oberlin

#53
haileyjohnson

haileyjohnson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.04.2019
E foarte simplu.
Aplici pentru viza de turist.
http://www.ustraveld...ml?firstTime=No Aici gasesti toate detaliile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate