Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

5G Orange Romania

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
8874 replies to this topic

#19
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postbenis, on 16 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Nu uitați, este nevoie doar de o mică deschidere pentru ca un beam bine direcționat să intre într-un spațiu

Pana cand se aseaza un porumbel in calea undei si lasa blocul fara net :)

#20
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://66.media.tumblr.com/tumblr_ltnm40GRGz1r5qrimo1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015

View Postshymano, on 16 noiembrie 2016 - 17:37, said:

Intai sa poata oferi un 4G adevarat indoor, abia dupa asta sa se gandeasca la 5G ... cat timp esti nevoit sa iesi din casa pentru a avea semnal maxim in 4G - nu mai spun ca deocamdata inca n-am vazut la semnal 4G+ (wtf, nu traim in jungla, suntem in mijlocul Bucurestiului), 5G-ul ala este total inutil si irelevant. Asigura, frate, ultima tehnologie disponibila la o calitate fara cusur si abia dupa asta gandeste-te la un upgrade.

eu iti recomand sa mai iesi din tara in cazul asta, sa mergi in marile capitale ale lumii ( atentie nu neaaparat europene ) ca sa te intorci cu coada intre picioare si sa taci din gura .

Cred ca pe domeniul asta operatorii in ro ( aici ma refer la orange si vodafone ) stau lejer in topuri in lume .

Tin minte in Anglia, pai cred ca vedeam 4g cu lingurita, un 4g care mergea ca dracu si era abonament de il ustura si in cur pe prietenu meu .

Ce nu inteleg romanii, ca pe partea de servicii fixe, internet mobil si etc, tarile astea dezvoltate, pe langa noi, fac parte din lumea a 3 a .

Asa vrea romanu, ieftin, inexistent de bun, eventual gratuit si sa ne dea si un telefon, ca suntem in retea de 15 ani :)) .  Asta ca iar am fost intr-un shop sa schimb niste cartele si am auzit un nemultumit ca el are abonament de 10 ani la orange ( era un d-ala de 2 euro ) si ca nu primeste si el un s7 pana in 400 de lei, ca deh... el a platit la orange de i-au sarit draci :))) .

Ar fi fost saracu dispus sa-l si creasca pe la 5 euro, dar sa dea maxim 150 de lei diferenta, ca el oricum nu are nevoie de mai multe minute .

Frate, pai platesc si eu 30 de ani cate 2 euro pe luna si ma jur ca nu dau un telefon de pe numaru ala, doar il las sa primeasca din alte retele, sa faca si ei bani... daca o data la 10 ani imi da un telefon de top, le pup si picioarele :)))))))))))

#22
bas

bas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.04.2005
Adevarat ai grait , fata de restul Europei (sau chiar a lumii) avem servicii super bune la preturi decente (bine trebuie sa multumim digi-ului pentru asta) .Ma rog daca stam sa ne gandim ce venituri avem noi parca preturile nu mai sunt asa decente , dar serviciile intr-adevar sunt foarte bune orice ar spune altcineva.
EE care e cea mai mare retea din UK si se lauda cu cea mai mare acoperire 4G din tara abia daca ofera un amarat H+ in mai toate zonele Londrei .........

#23
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015
asta cu veniturile, iarta-ma, o sa fiu cel mai mare nesimtit din lume: romanu castiga cat e in stare, sunt satul de toti cunoscutii care se vaita ca, castiga 10-15-20-25 de milioane si sunt nemultumiti, dar ma jur in orele de lucru, numai pe facebook, whatsapp, matrimoniale si alte tampenii stau .

Eu nu zic ca nu e economia praf la noi si ca un inginer calificat si capabil, castiga mai putin ca in Anglia, dar nici costurile nu sunt ca acolo .

M-am convins acum multi ani ca Romania e tara tuturor posibilitatilor si nu SUA .

Nu ma refer aici la "baietii destepti" si corupti pana in maduva oaselor si care transmit gena si la odrasle, aici ma refer la omu de rand, din call center, de pune gresie, secretare si etc... ti se scarbeste cand ii vezi cum se "distrug" cu munca . Eu am si incheiat niste prietenii pentru ca nu mai suportam ipocrizia asta si vaitatu, castigam cat muncim frate, ca se intampla sa fii si calcat in picioare, asa e... dar in cele din urma razbati daca vrei . Intotdeauna vor fi si exceptii, dar in 90% din cazuri, daca esti serios, faci bani buni .

Am deviat rau de la subiect si o sa zic doar atat: daca ceva merge in tara asta bine, spre foarte bine as putea chiar sa zic sunt serviciile de genu: comunicatii, serviciile fixe de internet si televiziune, rezolvarea problemelor aparute in acest domeniu ( chiar si la digi, fata de ce e in afara, pfuai... pai le rezolva ei ) .

Nu ma refer aici la orange, ma refer la toti - fiecare isi are meritele lui pe domeniul asta si chiar au investit - unii prin pomi, altii prin pamant, alti pe satelit, dar pe partea asta, suntem pe crestere de ani buni si vom ramane .

Edited by Siraugustin, 21 November 2016 - 21:25.


#24
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View PostSiraugustin, on 21 noiembrie 2016 - 10:32, said:

eu iti recomand sa mai iesi din tara in cazul asta, sa mergi in marile capitale ale lumii ( atentie nu neaaparat europene ) ca sa te intorci cu coada intre picioare si sa taci din gura
Eee, afla ca am fost si p-afara ... chiar si la "amaratii" de bosniaci, nu mai zic de turci, nu trebuie sa iesi din casa pentru a avea semnal.
Pentru informarea ta, care probabil crezi ca am abonament de 2 euro, afla ca nu este asa ... in ultimii ani (9-10) am avut cel putin 1-2 abonamente de 25-30-45 euro, facturi de cate 250-300-450 lei (am avut si 4 abonamente, din care 2 insumau 75 euro). Daca tu la abonament de 30-45 euro (cum e cazul meu) n-ai pretentia sa ai semnal bun in casa, in mijlocul Bucurestiului, e problema ta. Eu am aceasta pretentie, ca platesc pentru asta.
Multi ii dati cu Digi si "calitate la preturi mici". Pe dracu !!! Au cel mai prost semnal posibil din tara asta !!! Ar fi si culmea sa ceara mai mult pe abonamente, i-ar scuipa lumea ...!!! Ca unii habar n-au ce inseamna sa aiba "calitate" in astfel de servicii, ca nu stiu ce-i aia viteza la net, e alta poveste. Ca unii cred ca l-au prins pe Dumnezeu de picior (si-l pupa pana la moarte) cand au pus mana pe un abonament cu net nelimitat la 2-3 euro ... nu ma pot exprima aici asa cum as vrea.
Da, au investit, unii, cat de cat ... insa e mult mai multa reclama decat ceea ce se ofera. Cand vom avea semnal bun indoor, atunci sa se laude. Daca pentru multi conteaza ca au nelimitat (de parca ar vorbi non-stop), pentru altii conteaza calitatea semnalului, sa poata naviga in conditii bune pe net si sa aiba o convorbire omenesca la telefon ... nu sa fii nevoit sa suni de 5 ori ca sa poti prinde cateva clipe de "calitate" si sa te poti intelege om cu persoana. De multe ori, calitatea convorbirilor in 4G e cu mult sub cea din 3G. Despre ce vorbim aici ...???

Edited by shymano, 23 November 2016 - 22:58.


#25
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Mai intai sa vad Wi-Fi Calling si VoLTE stabil + extins pe mai multe dispozitive decat sa se grabeasca cu 5G-ul.

#26
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Shymano.  daca Apare Cacautz Iti Spune El Care E Treaba Cu Calitatea Rds Vs OrAnge Sau Vodafone

#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Pas ... eu sunt lamurit deja.Posted Image

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postvio73, on 16 noiembrie 2016 - 11:46, said:

Sigur! Și cea mai mare extindere pe 4g:
https://www.orange.r...coperire-retea/

Ba Telekom are mai multă acoperire când ești pe abonament.  Posted Image

View Postemanu900, on 16 noiembrie 2016 - 12:23, said:

4G-ul lor cel putin e 100% 1800 plus roaming Orange.


E doar 1800 MHz.

#29
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Dacă îi cumulezi cu acoperirea Orange. Altfel, sunt praf.

Edited by vio73, 30 November 2016 - 07:47.


#30
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015

View Postshymano, on 23 noiembrie 2016 - 22:56, said:

Eee, afla ca am fost si p-afara ... chiar si la "amaratii" de bosniaci, nu mai zic de turci, nu trebuie sa iesi din casa pentru a avea semnal.[/size]
Pentru informarea ta, care probabil crezi ca am abonament de 2 euro, afla ca nu este asa ... in ultimii ani (9-10) am avut cel putin 1-2 abonamente de 25-30-45 euro, facturi de cate 250-300-450 lei (am avut si 4 abonamente, din care 2 insumau 75 euro). Daca tu la abonament de 30-45 euro (cum e cazul meu) n-ai pretentia sa ai semnal bun in casa, in mijlocul Bucurestiului, e problema ta. Eu am aceasta pretentie, ca platesc pentru asta.
Multi ii dati cu Digi si "calitate la preturi mici". Pe dracu !!! Au cel mai prost semnal posibil din tara asta !!! Ar fi si culmea sa ceara mai mult pe abonamente, i-ar scuipa lumea ...!!! Ca unii habar n-au ce inseamna sa aiba "calitate" in astfel de servicii, ca nu stiu ce-i aia viteza la net, e alta poveste. Ca unii cred ca l-au prins pe Dumnezeu de picior (si-l pupa pana la moarte) cand au pus mana pe un abonament cu net nelimitat la 2-3 euro ... nu ma pot exprima aici asa cum as vrea.
Da, au investit, unii, cat de cat ... insa e mult mai multa reclama decat ceea ce se ofera. Cand vom avea semnal bun indoor, atunci sa se laude. Daca pentru multi conteaza ca au nelimitat (de parca ar vorbi non-stop), pentru altii conteaza calitatea semnalului, sa poata naviga in conditii bune pe net si sa aiba o convorbire omenesca la telefon ... nu sa fii nevoit sa suni de 5 ori ca sa poti prinde cateva clipe de "calitate" si sa te poti intelege om cu persoana. De multe ori, calitatea convorbirilor in 4G e cu mult sub cea din 3G. Despre ce vorbim aici ...???

tu ai dreptate, eu am zis sa mai iesi din tara in ideea in care eu pe unde am fost in afara, e groaznic cu semnalul fata de la noi . Atat ca pret, cat si ca si calitate .

Din punctul de vedere al serviciilor de internet mobil sau fix si calitate semnal, suntem lejer in top 15 in lume . Ca mai e loc de imbunatatit, clar si va mai fi tot timpul .

Cat despre partea cu digi...fiecare cu ce il doare, eu daca mai sun o data la ei, consider ca am facut ceva tare gresit in viata asta . Dar sunt si oameni care din diverse motive si ratiuni ( atat isi permit, nu au nevoie de mai mult, le functioneaza ok unde se invart ei, sunt incuiati sau 100 de alte de motive ), aleg digi, e dreptul lor si alegerea lor .

Dar cum ai zis tu, la 2-3 euro nu ai ce asteptari sa ai, cu toate astea ai sa vezi multi care urla sus si tare ca nu le merge si ei au drepturi si niciodata obligatii .

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaxb2000, on 24 noiembrie 2016 - 21:15, said:

Mai intai sa vad Wi-Fi Calling si VoLTE stabil + extins pe mai multe dispozitive decat sa se grabeasca cu 5G-ul.
Lasa ca nu e nevoie muzai, merge 5G direct acolo unde este necesar, in zone urbane in speta.
Acoperirea nu se face secvential ci in functie de necesitati.

Edited by andreic, 03 December 2016 - 11:02.


#32
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Aceeasi problema cu semnalul indoor si la mine in centrul Craiovei, deabia am 2G in casa, 3G/4G sunt vise umede, asa ca acoperirea aia 4G se refera in afara cladirilor in interiror e destul de prost semnalul, mai e mult pana departe

#33
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010


Orange realizează un test 5G şi lansează un program de accelerare a startup-urilor

Orange, în parteneriat cu Huawei, a realizat o demonstraţie de funcţionalitate a tehnologiei 5G şi a beneficiilor pe care inovaţiile susţinute de o astfel de tehnologie le poate aduce. Demonstraţia a fost realizată alături de Symme 3D, prin imprimanta Biotech One. Symme 3D Biotech One a dezvoltat o imprimanta 3D cu aplicabilitate în domeniul medical. Astfel, Symme 3D a arătat cum poate opera  medicina viitorului,  funcţionand pe o reţea de comunicaţii in care  latenţele mici sunt esenţiale. Imprimanta permite printarea de celule stem vii şi produce tesut organic. În prezent, echipamentele de laborator sunt de mari dimensiuni şi greoaie, cu tehnologia 5G, laboratorul va deveni mobil, fără latenţă, în timp real. nge realizează un test 5G şi lansează un program de accelerare a startup-urilor.
La începutul săptămânii Telekom împreună cu Ericsson au făcut o demonstraţie a tehnologiei 5G folosindu-se de roboţi. Ambii operatori au anunţat că o reţea comercială va fi disponibilă din 2020.



http://www.capital.r...ernational.html

Orange a declarat că rețeaua 5G va fi disponibil în România începând din 2020, pentru început fiind promovat mai intens mediul business și ulterior clienții obișnuiți. Vitezele teoretice vor trece de 20 Gbps și vom vedea în principal evoluții la nivel de conectare Smart Home, Internet of Things și Smart City - elemente ce se bazează pe comunicare continuă.

Evenimentul Orange de astăzi a fost cu siguranță unul cu impact și putem spune că astăzi s-au pus și bazele implementării serviciilor 5G în țară. Vor urma 2 ani de teste riguroase pentru a se asigura funcționarea în condiții ideale a acestei rețele și așteptăm și alte noutăți la fel de interesante din partea operatorului pe viitor!


https://www.mobiliss...-serviciilor-5g

Edited by vio73, 17 June 2017 - 14:28.


#34
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
De acord, dacă între timp continuă îmbunătățirea rețelei 4G (în primul rînd densificare și penetrare indoor) și apoi implementarea serviciilor conexe pe toate smartphone-urile existente pe piață (VoLTE, adică). Faptul că există standarde de comunicație, că lucrează cu echipamente Huawei (de exemplu) dar au ales o exclusivitate comercială cu Samsung, asta nu place la mine...Posted Image

Edited by crislacor, 17 June 2017 - 14:37.


#35
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Mai deștepți cei de la Telekom, ei lucrând cu Ericsson.

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Nu neapărat, pînă la urmă Huawei sînt no.1 în lume...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate