Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

antena satelit de la boom

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Vezi ca e 46.57' la latitudine... atentie la sageata/acul/varful indicator de pe montura HH sa il pui exact la 46.57' si abia apoi incepi un reglaj fin la 28.2'E (tp.ul cu CNN HD pare mai puternic)
Trebuie dusa usor stanga/dreapta iar sus/jos se face acum doar din suruburile antenei!. Practic, ai elevatia motorului gata fixata (la 46,57') si nu mai umbli la ea iar din suruburile antenei reglezi declinatia ei... trebuie atat sus/jos (exclusiv din antena) cat si stanga/dreapta pe pilon, cu tot ansamblul - evident cu motorul pe zero, nemiscat.

Nu sunt as in explicatii dar cam asta trebuie facut... poti sa iti faci o idee despre unghiuri si alte reglaje
aici:
http://satlex.ro/en/..._w=75&diam_h=80

Edited by rz, 17 November 2016 - 12:49.


#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ai mai reusit ceva?

#21
cburceag

cburceag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2015
Nu am reusit pentru ca nu am deschidere pe sud si nu am reusit sa pozitionez motorul. Fara motor a mers, am prins cativa sateliti. Azi sunt pentru 2 zile la tara si mi-am luat antena si toate alea cu mine, ca aici am deschidere cat lumea in toate partile. Lucrez azi la montaj si va spun.

#22
cburceag

cburceag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2015
Din pacate nu am reusit sa montez motorul nici aici. Nu stiu unde gresesc. Am localizat sudul geografic corect, am verificat si reverificat fiecare cablu, fiecare mufa, am schimbat 2 LNB-uri noi. Am pus la cumpana suportul perfect vertical, am reglat latitudinea de 46.5 pe motor, am pus tigaia si la 28.2 cum imi da in cartea de la motor, si nimic.
De fapt nici nu stiu cum sa verific daca e pozitionata bine, cert e ca nu gasesc nici un satelit pe arcul descris de motor, iar pe pozitia 0, nu stiu ce as putea prinde sa imi pot da seama daca e ok?? Am mai miscat antena cu tot cu motor stanga -dreapta, am mai schimbat cate un grad elevatia farfuriei, si nimic. De fapt aici am incercat sa pozitionez antena si fara motor si nu am reusit nci pe Eutelsat 16A nici Astra 2A, pe care ii gasisem in Bacau fara motor. Incep sa cred ca receiverul e prea prost sau farfuria e prea mica. Habar nu am. Din decembrie sunt in Bucuresti si voi lua tigaia cu mine sa o pun acolo, nu ma dau batut, desi cred ca voi cauta ajutorul cuiva care se pricepe.

Attached Files



#23
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
si la Buc si aici eu cred ca nu ai reglat bine elevatia ansamblului si de asta nu receptionezi nimic. din poza pusa nu se vede dar sper sa nu ai obstacole (pomi, etc) in fata antenei spre sud care ar explica asta.
citeste AICI si vezi ca am scris cum se regleaza o motorizata deoarce daca folosesti corect datele este f simplu.

#24
cburceag

cburceag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2015
Multumesc pentru link, antenutze, intr-adevar foarte utile si detaliate informatiile, le voi pune in practica.
Am o nelamurire. Pozitia blocului unde am antena e tangenta cu directia N-S geografic, dar am receptionat bine fara motor Astra 2A la 28.2E. Asta ar avea azimut real 178.2gr deci 1.8gr fata de axa NS. Ar fi ok daca as pozitiona antena cu motorul pe 0 pe directia lui Astra 2A?
Ar mai fi cateva intrebari daca esti amabil:
Daca pastrez azimutul, ar trebui sa receptionez semnal  pe receiver chiar daca elevatia antenei nu e reglata perfect?
Daca folosesc protocolul USALS, ar trebui sa se pozitioneze singura antena pe ceilalti sateliti?? Sau din cauza ca nu e pe 180gr va trebui sa-i caut pe fiecare?
Lista cu stateliti din receiver poate fi completata? I-am facut update la soft, dar nu am gasit nici un update pentru lista cu sateliti.
LNB-ul trebuie pus pe 0gr in situatia cu motor, sau trebuie pus la 6.8gr ca pentru Astra 2A? By the way, in varianta fara motor, e definitorie pozitia LNB-ului pentru gasirea satelitului, sau se poate face ulterior pentru acord fin?
Transponderii predefiniti pe satelitii din lista de pe receiver sunt in principiu activi, sau trebuie sa introduc eu un transponder de care stiu ca e activ, eventual cu semnal mai puternic,  si apoi sa m-apuc de cautat semnalul pe satelitul respectiv?

Multumesc

#25
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pai sa-ti raspund metodic la intrebari ca observ ca nu ai citit suficient de atent ce era scris acolo:
- chiar daca Sudul pt pozitia Bacaului este cam pe satelitul 26°E se poate folosii si cel de 28.2°E deoarece are acoperire buna pt zona ta pe cand celalalt NU;
- ca sa ai semnal de receptie pe receptor, ANSAMBLUL motor/antena trebuie sa aiba elevatia buna, spre deosebire de o fixa unde NUMAI antena trebuie sa aiba elevatia corecta;
- USALS este metoda cea mai simpla de reglaj, bagi in receptor coordonatele locatiei unde este plasata antena (luate de pe Google Maps clik dreapta pe locul respectiv - mai multe info = 46.56 , 26.91 pt Bacau) si dupa ce ai reglat unghiul motorului si ai pus ansamblul antena/motor  pe 28.2E cu LNBul perpendicular pe sol cauti o frecventa free de pe 28.2°E (sa zicem 11954 H 27500 2/3 QVC UK) si rotesti incet ansamblul motor antena pe suport pana ai semnal maxim pe acesasta frecv. totodata incerci sa castigi putin si din Elevatie (in sus si in jos) daca nu este perfect reglata, dupa care strangi suruburile ansamblului si asta-i tot, cand zapezi pe alt satelit receptorul da comanda si il cauta singur si il gaseste.
- Pai in Meniul receptorului nu ai toti satelitii? sau macar pe cei mai folositi? eu cred ca ii ai.
- LNBul am scris este perpendicular pe sol cand ansamblul motor/antena e la Sud (0 °)
- normal in receptor la fiecare satelit este o lista de transponderi mare parte activi unii poate expirati dar asta-i o chestie de detaliu dupa ce ai reglata antena sa mai adaugi eventual manual uni transponderi care-ti trebuie, sau sa faci un "blind scan" care sa-ti gaseasca tot...

Edited by antenutze, 24 November 2016 - 12:07.


#26
cburceag

cburceag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2015
Multumesc din nou, antenutze.

#27
cburceag

cburceag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2015
In sfarsit am rezolvat problema. Veti rade de mine dar asta e! Asa e cu incepatorii!
Azi, dupa ce am incercat toate variantele posibile si imposibile, m-am hotarat sa trimit receiverul la garantie pt ca era singura varianta care imi ramasese. Cand ma uit pe certificat, scrie ca daca am facut update la software, pierd garantia?! Strange, nu? In fine, mi-am adus aminte cu ocazia asta ca e primul lucru pe care l-am facut - UPDATE!. Bineinteles ca nu am fost atent cand l-am downloadat ca sunt 3 variante amiko mini combo, simplu, SE si Extra. Care update il bagasem, nu mi-am mai batut capul, l-am luat pe cel bun si l-am bagat si ce sa vezi, merge totul struna, si cu motor si fara motor.

Multumesc tuturor pentru suport!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate