Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

They Shoot Horses, Don't They?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Știe cineva care a văzut They Shoot Horses, Don't They? care e legătura între final și titlu?
Mulțumesc

#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
https://en.wikipedia...9;t_They?_(film)

The two leave the dance hall and stand on the pier, overlooking the ocean. Gloria confesses how empty she is inside and tells Robert that she wants to kill herself, but when she takes out a gun and points it at herself, she cannot pull the trigger. Desperate, she asks Robert, "Help me". He obliges, and shoots her in the head. Questioned by the police as to the motive for his action, Robert responds: "They shoot horses, don't they?"

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Păi nu trebuie să fii Tarkovski ca să înțelegi analogia aia.

Titlul e explicat prin replica de final a personajului masculin principal: „Și caii se împușcă, nu-i așa?” - răspuns la întrebarea polițiștilor cu privire la motivul pentru care și-a împușcat partenera. Caii sunt împușcați atunci când sunt prea bătrâni sau au o fractură/boală care îi împiedică să mai alerge (sau să facă treabă) - sunt animale nobile, nu sunt crescuți pentru blană/lapte/carne și sunt împușcați pentru a li se curma suferința, pentru că și-au pierdut orice scop în viață, de vreme ce nu se mai pot deplasa. Filmul interpretat prin prisma titlului e o metaforă: personajul feminin principal e „gol pe dinăuntru, fără speranțe/ scop în viață” - își dorește să moară, nu are puterea să se sinucidă, iar partenerul ei de dans îi curmă suferința, ucigând-o din milă, deși e clar că nu și-o dorea s-o facă, la fel cum stăpânul - deși își iubește calul mai mult decât orice pe lume - îl împușcă atunci când acesta e căzut la pământ, lipsit de orice speranță de a se mai ridica.

#4
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
KoShiMin, mulțumesc. Sincer, credeam că e vorba de ceva mai profund, care scapă înțelegerii mele. Eu mă gândeam că dacă un cal nu e bun decât să se deplaseze, un om e cu mult mai mult și pentru el există și alte soluții. OK, deci asta era, mulțumesc încă odată

#5
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,982
  • Înscris: 09.12.2015

View Postrebroff, on 23 octombrie 2016 - 12:26, said:

Știe cineva care a văzut They Shoot Horses, Don't They? care e legătura între final și titlu? Mulțumesc.
E un film deprimant, despre o perioadă deprimantă, Marea Depresie/Marea Inflație, era mai interesant dacă filmul se încheia cu un "Total Shoot Out", adică să se încheie cu o încăierare generală în care toate personajele să se împuște reciproc, să nu rămână supraviețuitori! L-am văzut prima dată în 1978, la un TV 'Lux S' Posted Image.

#6
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,982
  • Înscris: 09.12.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X3LUeGccqos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vazut promo-ul. Poate ca altii (inca) nu. Asa ca "Dati din mana in mana pand in fund la taxatoare"
"Si caii se impusca, nu-i asa?" miercuri 22 februarie,  2017, de la 20.10, pe TVR2..

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Revazut si placut.
Filmul asta e ageless ,desi e facut in 1969. E unul dintre filmele mele favorite americane din perioada aia ,alaturi de  The Graduate ,The Scarecrow si Deliverance.

#9
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Multumesc pentru Scarecrow

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am intrat si am postat. Dar pana sa apas Post mi-am agat cablul de alimenator. Si cum bacteria e moarta, adio..

OK. Am vazut filmul asta pe la 20 si ceva de ani. Eram student la seral, vai de capul meu...Ziua serviciu, seara facultate. Am mers cum am mers pana in anul al IV-lea cand am agata o colega si ma facut sex, dupa  prea multa pauza, am fost foarte fericit.. Dar am inceput sa lipesc de la fac. Nu se putea si cu si cu...
Cand am fost anuntat ca am prea multe absente am venit si adormit in prima banca.. Asa ca proful m-a lasat sa dorm.. Dar la examen m-a busit. Iar dsoara se plictisise, a inceput cu fitele..Ce electronisit esti tu care nu castigi bani..Cand?
Am tras de relatie, doar pt ca nu aveam pe altcineva, dar logic s-a dus dracului..
Asa ca eram intr-o paa foarte proasta cand am intrat sa vad acest film..Un coleg de facultate, care nefiind prost, ma vazuse cu, apoi fara, mi-a zis sa nu cumva sa lipsesc de la acest film. De gura lui m-am dus..
Dupa proiectie m-am gandit ca soarta mi-a dat cea mai bun sut..Am luat-o pe rand.
Am unde sa dorm? Da. Am unde sa mananc? Da, acasa la mama, care imi dadea si sandwich-uri pt job....
Am si eventual bani de o bere? Mai putini, dar da..
Am un job unde ma descurc? Da.
Fac meseria si facultatea pe care mi-am dorit-o? Da.

Tipa din film era clar desteapta. Dar nu stia sa mai fie femeie .Era un munte de duritate, pt ca experienta de viata..Mie imi plac femeile puternice, nu miorlaitele, dar cu asta nu m-as fi incurcat. Pt ca as fi devenit sclavul ei.
Nu ca sunt genial, nu sunt, dar asta ar fi transformat fiecare ezitare, fiecare zi mai proasta intr-o arma..Deja invatasem ca am si zile mai putin inspirate nu pt ca sunt prost, ci pt ca dormeam prea putin, sau pt ca sunt om..La At Radio vazusem deja cum si colegi buni meseriasi avea zile cand nu le iesea nimic..Si radeau singuri de ei, am 2 maini stangi....Asa ca nu faceau nimic in ziua respectiva..

Morala. Tipa a abandonat nu pt ca nu avea stofa de invingator, ci pt ca pierduse ideea de competitie. Se dezumanizase..vroia sa fie robotul castigator. Nu avem nevoie de rochie stralucitoare, ci de durere si suferinta..Ca sa aratati si altora care si ei sufera..
Si eu suferam pt ca gagica.. Opa, e singura din acea epoca din viata mea? Da.
Dar din lumea asta mare? Nu. O sa apara o alta..
Examenul De ce m-a busit? Pt fiind cu musca pe caciula, m-am grabit si am zis Giga in loc de Mega. Adica am supra licitat..Si i-am ridicat profului mingea la fileu. Care a avut cum sa mi-o ingroape.
La examenul castigator, am zis doar rezultatele sunt cele scrise pe tabla..atat Dar verbal am analizat formula scrisa ..aici apare un 2 in loc de 1, ceea ce inseamna ca..ban uiam ca o sa ii placa interpretarea..Si am vazut asta in ochii lui. Da, m-a mai frecat, dar deja stiam ca am sarit stacheta..Nu ma interesa decat sa iau ..Nu am vazut cat mi-a scris.. Afara, colegii, cand mi-au vazut 8-ul, m-au bagat adanc............
iar tipa..cum ai reusit? Pe ea o rebusise..Am zis, acum am gandit si Ok, bye. Ea, pai nu mai ..Nu. Sau mai bine zis cu tine NU. Cand mi-a fost greu mi-a zis ..Sanatate..
Da ce ti-a venit si cum de te-ai decis asa de brusc sa treci de la catelus -asta m-a durut, pt ca am ralizat ca asta fusesem- la gigi duru..Simplu, am vazut un film..Care nu e de tine..De fapt nu stiam ca sunt un invingator..
Colegul care ma dusese la  film a ras de s-a stricat.. S-a trezit Prien..
Asa ca luati filmul asta ca pe co comparatie Uite ce rau o duc unii. Eu de bine de rau o duc ceva mai bine..
Peste ani, in 2008, am avut un accident cumplit. 2 luni de stat in pat, ..reinvatat sa merg...
Dar la fel, mi-am pus niste filme dure eu sunt mai fericit decat aia..
Cam asta e idea filmului..Fi ferict ca nu esti in mizeria aia..Si lupta pana cand nu te mai poti ridica. Atunci stai nitel pe jos, si odihneste-te ca sa prinzi puteri pt viitoarea lupta..

A, da, JF super actrita..Dupa "si caii se .."am vazut-o in Cat Baloo..Si am inteles de ce se indragosteau oamenii de ea..
Apoi in "Calaretul electric"..la fel de inteligenta..
Chiar, faza cand Robert Redford isi pune ochelarii si nu mai vede nimic si spune, "Pot sa dau un telefon " Iar tipul ii raspunde, lasati, stiu cine sunteti, va ajut, pt ca e pacat sa isi bata joc de un cal, e dementiala ..Si vorba aia recompensa era .........
Dar un adevarat barbat nu poate sa..Asa ceva NU.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate