Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructie casa. Ce, cat si cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
zzagger

zzagger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2009

 puma_rider, on 29 noiembrie 2016 - 09:49, said:

@zzagger  
M-am gandit insa jumatatea a declarat ca nu doreste sa traiasca intr-o casa din tabla. Partial o inteleg.

@lestad_25
Din pacate la rosu trebuie sa platesc manopera integral.
Pe urma ma bag. Nu am doar maini stangi  si am si de unde cere ajutor din cand in cand.

Doresc sa o fac doar partial locuibila in banii astia.

Nu inteleg ce vrei sa spui la partea de proiect. (e prea ieftin sau ce?)
Constructia o realizi mai ieftin !. referitor la proiect , se poate realiza orice proiect. O casa din tabla , asa cum spui e mai ieftina .Cu bugetul pe care il ai o poti executa la cheie , fara bataie de cap .

#20
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ puma_rider ca si buget esti undeva la limita din categorIa " TEORETIC POSIBIL " , ceea ce priveste pretul pe proiect (aproape ca as prefera sa stampilez un astfel de proiect si parca tot as castiga mai bine :D, sunt prea multe chesti la pachet ca la final sa fie ok. De exemplu la o casa cum o descri tu, partea de instalatii se invarte pe la vreo 6-700 lei la DATC,  dar verificatorul  trebuia sa se invarte pe la 250 de lei,  
De  asta iti zic ca sunt prea multe chesti la pachet ieftin , iar la final cand incepi sa construiesti si ai nevoie de necesare de materiale, dirigintele de santier te va intreba de partea de armaturi (stalpi placa ) .... vei plai si diferenta la rezistenta :D .
@ zzagger daca tot promovezi atata  casele din profile metalice  + treaba ca sunt mai mari decat cele de de caramida :D , spune niste costuri aproximative finale ? multe exemple cu prea putine exemple cost / obiect. , la final exista si fundatie si finisaje interioare la casa , luate separat nici caramida, betonul si fierul nu costa chiar asa mult.

#21
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 lestad_25, on 01 decembrie 2016 - 01:56, said:

@ zzagger daca tot promovezi atata  casele din profile metalice  + treaba ca sunt mai mari decat cele de de caramida Posted Image , spune niste costuri aproximative finale ? multe exemple cu prea putine exemple cost / obiect. , la final exista si fundatie si finisaje interioare la casa , luate separat nici caramida, betonul si fierul nu costa chiar asa mult.
sunt interesat si eu de modelul asta de constructie, dar nu am gasit un raspuns.

#22
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ partyman , eu am primit niste raspunsuri, chiar am generat niste calcule cu niste colegi ingineri,  generic sunt aruncate sume mici de 10-15 k euro la case mici (cam ce vrea si initiatorul) dar fara fundatii, bransamente si finisaje, cand le pui pe toate cap la cap avantajul din hartie poate ca nu e deloc. Iar la casele de lemn daca sunt facute cu bun simt si de catre profesionisti risti sa ajungi cu costuri mai mari la final. Am exemplu un vecin care a facut pe structura de lemn cu izolalatia recomandata de echipa se plangea omu ca e cam frig pentru cei 3-400 de euro / mp cat am inteles ca cereau atunci echipa respectiva.

#23
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 lestad_25, on 01 decembrie 2016 - 17:16, said:

@ partyman , eu am primit niste raspunsuri, chiar am generat niste calcule cu niste colegi ingineri,  generic sunt aruncate sume mici de 10-15 k euro la case mici (cam ce vrea si initiatorul) dar fara fundatii, bransamente si finisaje, cand le pui pe toate cap la cap avantajul din hartie poate ca nu e deloc. Iar la casele de lemn daca sunt facute cu bun simt si de catre profesionisti risti sa ajungi cu costuri mai mari la final. Am exemplu un vecin care a facut pe structura de lemn cu izolalatia recomandata de echipa se plangea omu ca e cam frig pentru cei 3-400 de euro / mp cat am inteles ca cereau atunci echipa respectiva.
pai unii vand si solutii la cheie, dar fara un pret real sau poate nu inteleg eu unde e cheia...

#24
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ partyman , absoluti toti vand soluti la cheiei (vorba vine) iti dau exemple din piata care o cunosc, la Arad se vand apartamente la cheie cu 1000 euro /mp care de fapt se vor livra la final la gri (fara instalatii si bransamente) , Cat priveste structura metalica dobicei firmele de genul vand sistemul (destul de usor de calculat) dar nu e treaba lor fundatia , bransamentele , instalatile si finisajele interioare, (mi-a zis unu foarte lejer ca alea nu sunt scumpe cu un 3-4000 de euro se pot rezolva) :D ,

#25
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
azi mi-a zis un contractor suma la care ar ajunge la cheie o casa la care scheletul metalic vandut costa 4000 euro fara tva, nici mai mult nici mai putin de 33.000 euro.

#26
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Cu sau fara fundatie ? si aproximativ ce suprafata construtia / desfasurata  cuprinde acea oferta :D ?

#27
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
AM ales aceasta casa - http://www.rotarex.r...casa-mica-2002/

- Documentatia de proiectare (Arhitectura, Rezistenta, Instalatii);
- Fundatia din beton armat(conform Proiect Tehnic);
- Structura metalica montata si placata cu OSB3 de 12 mm grosime, pe fundatie;
- Gips carton 12,5 mm (inclusiv chituirea intre placi) pe pereti si tavane;
- Vata minerala 100 mm in structura metalica pereti si 150 mm la tavane;
- Termoizolatie 50 mm cu polistiren EPS 80 la astereala
- Amenajari interioare: zugraveli lavabile, parchet laminat clasa AC4 (pret 35 lei/mp cu TVA), gresie si faianta la bai si partial la bucatarie (pret 35 lei /mp cu TVA);
- Tamplarie PVC Ramplast, 4 camere, clasa B, cu geam termopan FL+FL, pachet 24 mm;
- Invelitoare din tabla, tip Lindab, 0,5 mm DURAKO (maro sau rosu)+sistem pluvial din tabla, la culoarea acoperisului;
- Termosistem din polistiren expandat 15cm si tencuiala decorativa la exterior;
- Instalatii termice: radiatoare tabla pentru fiecare incapere, configurate corespunzator, sistemul de distributie din teava si fitinguri din PPR
- Instalatii sanitare: sistemul de distributie din teava si fitinguri din PPR , teava din PVC 110 mm (SN4) la canalizare, lavoar cu picior, cada, vas wc cu rezervor, oglinda, etajera, port-hartie, baterii monocolanda
- Fosa septica Imhoff pt 6 persoane montata ingropat
- Instalatia electrica: conductori electrici din cupru montati in protectie ignifuga ; tablou electric cu sigurante automate, intrerupatoare/comutatoare, prize, aplici

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu este mentinata bariera de vapori interioara și nici membrana exterioara anticondens l acoperis.

Nu știu dacă ar tb intre OSB și polistiren o membrana anticondens...

#29
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Oferta 2 aceeasi casa

1.Intocmirea Documentatiei Tehnice de Autorizare a Constructiei  ”DTAC”:
  
- proiectare planuri de arhitectura
- proiectare planuri fundatii
- proiectare planuri de instalatii (pentru autorizare).
  2. proiectul tehnic de rezistenta
Datorita faptului ca structura oferita de noi este relativ noua pe piata si nu exista suficienta experienta in proiectatea de catre orice inginer a acestor structuri, asiguram noi Proiectul Tehnic de Rezistenta cu o echipa profesionista de ingineri specializati de noi in acest tip de calcul.
  3. verificare a MLPAT
Inginerii nostri pot sa intermedieze, la cererea dumneavoastra, verificarea MLPAT a proiectelor tehnice de rezistenta sau puteti sa faceti verificarea la un alt verificator MLPAT ales de dumneavoastra.
4.Realizarea fundatiei
5.Montajul structurii metalice
6.panotajul exterior (inchideri) + termosistem + decorativ
7.montaj invelitoare din tabla tip tigla + sistem pluvial + pazii si dolii
8. montaj tamplarie interioara (usi de interior HDF) / exterioara profil PVC pentacameral cu geam termopan
standard culoare alb.
    9.instalatii sanitare (polipropilena sudata la cald) cu radiatoare din tabla ,sau incalzire in pardoseala, (fara centrala ). Instalatii electrice : prize si intrerupatoare gama medie , tablou de sigurante , (fara corpurile de iluminat si fara lucrarile de bransament la retea).
  10.izolatie la interiorul peretilor interiori/exteriori cu vata minerala 100mm.
  11. Folie -bariera de vapori si folie anticondens (baie si bucatarie).
  12. Inchideri interioare cu panouri din gips carton 12,5 mm
  13. glet de finisaj la interior + var lavabil , doua maini (alb)
  14.Șape de egalizare la interior + parchet laminat 8mm.
Nu fac obiectul ofertei :
   - cheltuieli legate de autorizare si avizare (taxe certificat urbanism , autorizare de construire, studiu geo-topo, taxe de bransament utilitati : apa, curent , gaz, manopere suplimentare de amenajare a amplasamentului ce urmeaza a fi construit (nivelare , modelare teren , daca acesta este in panta excesiva , sau ocupat de alte constructii).
Obs : aceasta oferta de pret poate suferi modificari (sau nu )  referitor la realizarea fundatiei .Daca la celelate categorii de lucrari costurile pot fi deductibile de la inceput , pretul fundatiei poate fi diferit din urmatoarele considerente :
- locatia terenului , pretul local al betonului , caracteristicile geo-topo al terenului de fundare (tipul de sol ,panta , nivelul stratului freatic , accesul  dificil la amplasament ,  alegerea solutiei de fundare si implicit pretul acesteia  fiind in functie de de aceste caracteristici. Termenul de realizare, ”la cheie”  al acestui proiect este de maxim trei luni .

#30
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image Nu e rea oferta in lini mari, dar imi iese undeva la 450 / euro mp construit , la parte de hartii iti mai trebuie plan de situatie (care la final cand depiu documentatia trebuie sa fie cu viza de la OCPI).
Acolo nu vor fi sume mari dar cand le pui cap la cap va fi ceva suma, nu sunt mare fan al constructilor de genu, atat pe structura metalica cat si cele de lemn (un fel de framing)  personal nu as investi in asa constructii (sunt mai mult case realizate din izolatie) care spre final ajuns sa coste la fel de mult , fara misto mai bine faci o fundatie duci 2-3 containere si modelezi o casa Posted Image
Incalzirea ce sistem va avea, nu mai bine muti baia in loc la spatiul tehnic ? la limita cei 72 mp .

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Daca stii sa tai la circular de banc si sa bati cuie si agreezi sau poti tolera arhitectura mai moderna (acoperis plat, fatade simple) etc poti scapa mai bine de atat, cu siguranta.

#32
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Din cate vad eu la partyman singurul avantaj evident este timpul de executie. :(
Desi pe un alt site (casametalica ro) diferenta la gri intre o casa pe structura metalica si una din zidarie este de minim 10000E.
Dar poate ofertele sunt special facute pt a promova structura metalica.

#33
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 sebulbus, on 04 decembrie 2016 - 21:30, said:

Daca poti tolera arhitectura mai moderna (acoperis plat, fatade simple) etc poti scapa mai bine de atat, cu siguranta.
poti sa-mi explici, n-am idee cum e cu arhitectura moderna si nici cum e o fatada simpla sau cum o fi cealalta...

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Ca un worst case scenario, exemplul de mai jos e perfect realizabil cu un arhitect nu prea scump, dar calitatea fatadei/aspectului va creste pe masura ce poti aloca mai mult buget acestei etape.


[ http://casepractice.ro/wp-content/uploads/2015/11/proiecte-de-case-tineresti-House-plans-for-young-families-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 sebulbus, on 06 decembrie 2016 - 11:27, said:

Ca un worst case scenario, exemplul de mai jos e perfect realizabil cu un arhitect nu prea scump, dar calitatea fatadei/aspectului va creste pe masura ce poti aloca mai mult buget acestei etape.


[ http://casepractice.ro/wp-content/uploads/2015/11/proiecte-de-case-tineresti-House-plans-for-young-families-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
inseamna ca va balti apa sus?

#36
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca te pricepi cu niste scule , sa bati niste cuie , sa tai niste lemn ..... vorba lui sebulbus , si iti plac casele moderne mai repede ar iesi asa ceva http://www.archdaily...ctos    dar conteaza si pozitia , clima la astfel de case , ce fel de finisaje trebuie aplicate ...... (un acoperis plat duce multa atentie ulterioara)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate