Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dureri tracțiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
am niște probleme la spate (discopatie)  pe care le țin în control cu kinetoterapie, practic nu ma mai doare deloc spatele. cei care m-au învățat sa fac exercițiile de kinetoterapie mi-au spus după ce se opresc durerile sa merg la sala. în momentul de fata fac sala deja de 3 luni, fără nici o problema, și ma simt mai bine ca niciodată.

problema e ca dacă fac tracțiuni apar niște dureri de spate după câteva ore după ce le fac. mai e un aparat în sala la care fac aceasi mișcare ca la tracțiuni, dar din sezut, și nu am probleme.

e vreo tehnica speciala la tracțiunii astea?

motivul pentru care țin neapărat sa fac tracțiuni e ca nu o sa pot sa mai fac sala mult timp de acum încolo și tracțiunile mi se par foarte folositoare.

#2
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
cata incalzire faci inainte sa te apuci de tractiuni? nu stiam ca daca ai probleme cu spatele e ok sa faci tractiuni. Poate te duci sa inoti, te va ajuta cu siguranta.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Vezi tu, la tractiunile libere iti folosesti si spatele fara sa-ti dai seama:
[ http://blog.cloe.ro/wp-content/uploads/2015/11/tractiuni-spate-cloe-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La tractiunile din sezut spatele este blocat si nu are probleme:
[ http://backtoworkout.com/ro/wp-content/uploads/2016/02/tractiuni_helcometru.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 20 October 2016 - 16:04.


#4
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016

 arg, on 20 octombrie 2016 - 16:02, said:

Vezi tu, la tractiunile libere iti folosesti si spatele fara sa-ti dai seama:
[ http://blog.cloe.ro/wp-content/uploads/2015/11/tractiuni-spate-cloe-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La tractiunile din sezut spatele este blocat si nu are probleme:
[ http://backtoworkout.com/ro/wp-content/uploads/2016/02/tractiuni_helcometru.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pozele care le-ai pus tu, sunt exact doua exercitii pentru spate, domnu poate sa faca tractiuni gen pentru biceps, sigur ca o sa foloseasca si spatele dar nu in asa mare masura sa il afecteze ...

Edited by GradinariuD, 20 October 2016 - 16:14.


#5
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
spatele lucreaza, la fel si abdomenul, indiferent ce fel de tractiuni ai face, cu mainile departate sau apropiate. Poate ne spune initiatorul cine si care e explicatia pt care se dau tractiuni cand ai discopatie. Si cate minute isi incalzeste spatele si cate rotiri de bazin face inainte de a se apuca de tractiuni.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@uzzy17
Este ok sa mergi la sala dar trebuie sa mult mai atent. Trebuie sa te documentezi sa intelegi ce face fiecare exercitiu pentru ca la tine riscul este sa ramani fara picioare.
@cristianc28
Rotiri de bazin? cred ca nu are voie sa le faca nici incet stand in picioare.

Edited by arg, 20 October 2016 - 16:24.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Curios sa aiba dureri de la tractiuni la bara. Eu fac tractiuni tot din cauza problemelor de spate, hernie mica + probleme cervicale etc
Unde e localizata problema medicala si unde apare durerea dupa sala ?
Eu cred ca faci alte exercitii, alea pot duce la durere.
Da, exista o tehnica de executie dar in general tehnica protejeaza coatele, umerii, nu spatele care e f. greu de afectat cu tractiuni.

#8
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
De asta tot încerc sa fac și eu tracțiuni le ca mai știu băieți cu hernie, care e o problema mult mai grava decât discopatia, fără a avea vreo problema.

problemele sunt în zona lombara, tot acolo sunt și durerile și sunt absolut  convins ca de la tracțiuni sunt.



@cristianc28 explicația e în primul post.
înainte de tracțiuni fac exercițiile de kinetoterapie care presupun și 20 de rotații ale picioarelor din coloana, fiind întins pe podea.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Inseamna ca faci tractiuni trisate, cu kipping, te sucesti din coloana.
Fa stricte, cu pauze de odihna.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil te indoi din zona lombara (hiperlordoza) când faci tractiuni, iar asta duce la durere. Ideal e sa incordezi abdomenul (pentru a tine zona lobara dreapta), impingi pieptul inainte spre bara si tragi coatele cat mai in spate încercând sa aduci  omoplatii cat mai aproape unul de altul si barba in sus ( capul dat pe spate). In modul acesta ar trebui sa lucreze o multime de muschi ai spatelui. Dupa fiecare serie de tractiuni e foarte bine de executat o serie de pullover cu o greutate mica-medie pentru 12-15 repetari cu scopul de a intinde marii dorsali. Asta previne cifoza. Multi "culturisti" umbla cocosati din cauza ca marii dorsali, deltoizii anteriori si pectoralii sunt contractati si scurtati, iar trapezul median, deltoizii posteriori si alti muschi mici sunt slabi dezvoltati si alungiti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate