Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Versuri de la Rappa

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Ascultã cineva Rappa? Îmi poate face o interpretare a versurilor din melodia de aici? http://www.versuri.r...a-cruciada.html

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Tu nu poti sa le interpretezi ?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Probabil nu are habar despre religie  Posted Image


@dannyetlv, mesajul melodiei "Rappa - A IX-a cruciada" e despre oameni fanatici religiosi si oameni ce se folosesc de religie pt. castiguri personale.
Cantaretul isi arata dispretul fata de oamenii ce folosesc religia ca un mijloc de manipulare a oamenilor slabi de minte si "rade" de oamenii religiosi ce duc credinta dincolo de paroxism  -fanaticii religiosi cu un comportament anormal.

#4
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postsuper8, on 15 octombrie 2016 - 07:22, said:

Probabil nu are habar despre religie  Posted Image


@dannyetlv, mesajul melodiei "Rappa - A IX-a cruciada" e despre oameni fanatici religiosi si oameni ce se folosesc de religie pt. castiguri personale.
Cantaretul isi arata dispretul fata de oamenii ce folosesc religia ca un mijloc de manipulare a oamenilor slabi de minte si "rade" de oamenii religiosi ce duc credinta dincolo de paroxism  -fanaticii religiosi cu un comportament anormal.
Deci, în primul rând, da, pot spune că nu prea am habar de religie. Sau cel puțin nu mi-e lămurit încă subiectul. În al doilea rând mereu simt că mă aflu într-un conflict pe tema religiei. Am postat o întrebare legat de asta atât pe tpu cât și aici pe softpedia, am primit o groază de răspunsuri dar acum nu prea am timp să analizez profund fiecare în parte. O să fiu foarte sincer: Eu m-am născut într-o familie creștină, nu am suspectat nimic. Doar comentariile de pe net anti-creștine (și ateiste) m-au pus pe gânduri. Am tot căutat ba pe net, ba în sinea mea, ba la frate-meu, ba la alții, să văd care e adevărul. Cum stă treaba de fapt. Am ajuns să accept că, creștinismul este fals. Și nu mi-e totuna când eu știu o chestie iar creștinii știu altă chestie. Parcă Dumnezeul creștin este promovat de toți. Și pe mine asta încă mă afectează, intru iar în conflicte cu mine. Am căutat pe dexonline de pe paroxism. Și vreau să menționez că și cu ideea "religia ca un mijloc de manipulare a oamenilor" am avut probleme până acum. Am găsit-o ca "manipulare a maselor". Ce mase? Nu eram obișnuit cu acest limbaj. Apoi, mai eram cuprins și de mult orgoliu și încercam să arăt cuiva, oricui cât de deștept sunt eu legat de acest subiect. Spuneam "manipulare a maselor" cu zâmbetul pe buze, cu gândul că știu ce alții nu știu. Dar fără să înțeleg mare lucru din asta. Am tot căutat pe net la articole. Am găsit pe youtube un canal cu clipuri ateiste, DarkMatter2525. Unele clipuri de-acolo mi-au mai deschis ochii.
Și, legat de melodie: Când am găsit-o și-am ascultat-o mi s-a părut chiar super. Îmi activa acel orgoliu, cum că știu mai mult ca creștinii "Creștine, lumea n-a început cu tine / Căci turma ta are doar două milenii, reține". Mă simțeam mândru că știu melodia asta. Apoi am început și am încercat să ajung cu picioarele pe pământ, să-mi dau seama de fiecare vers din melodie, ce înseamnă. Însă m-am tot blocat de unele idei. Cum ar fi spiritualitatea. Nici acum nu știu concret ce este spiritualitatea. Cred că e o formă a omului care a ajuns să se cunoască pe sine, să se dezvolte pe sine personal, să-și controleze gândurile și emoțiile. Nu știu sigur. Dar am hotărât ca atunci când singur nu mă descurc ca să aflu ceva, să înțeleg ceva, să las naibii propriul orgoliu și să cer ajutorul. Cu siguranță în lumea asta există oameni mult mai inteligenți ca mine, ceea ce nu e un lucru pe care să fiu invidios ci e un lucru super tare. Cum a zis și frate-meu: să nu fiu primul, că nu mai ai de la cine învăța. Mai bine să fiu pe la mijloc și să fiu dispus să învăț ceva ce nu știu de la cineva ce știe.
Și, tot legat de creștinism, s-au iscat și încă mai există unele întrebări: cum stă treaba cu moaștele? Cu apa sfințită? Cum se face că totul pare pentru creștini atât de convingători? Legat de moaște am găsit pe net că, cam doar biserica știe ce este cu acele cadavre. Legat de apă sfințită am găsit un articol interviu cu un om de știință care spunea de ceva proprietăți speciale a apei. Când a intrat în domeniul chimiei, la nivelul de molecule, m-a pierdut.

View Postvimann, on 15 octombrie 2016 - 01:34, said:

Tu nu poti sa le interpretezi ?

Am încercat, dar se pare că sunt prea avansate pentru creierașul meu. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate