Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#37
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Te referi la zona seismica?

#38
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Da

#39
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Astazi am aflat un lucru ingrijorator...
...Motivul: un ordin al președintelui ANRE, nr. 59/2013, care impune o limită de 100 de metri de la rețea peste care lucrurile se complică foarte mult. În cazul în care distanța de rețea este mai mare de 100 de metri, “la înregistrarea cererii de racordare pentru o locuință individuală având o putere solicitată mai mică de 30 kVA, operatorul de distribuție concesionar are obligația să comunice solicitantului printr-o scrisoare de răspuns informații cu privire la demersurile efectuate până în momentul respectiv în scopul dezvoltării rețelelor de distribuție pentru electrificarea localității sau pentru extinderea rețelelor de distribuție în zona respectivă, inclusiv calendarul de realizare a lucrărilor.” Cu alte cuvinte, cetățeanul respectiv va fi informat despre planurile companiei în zonă și va putea să estimeze câte luni/ani/decenii mai are de așteptat până va avea acces la curent (până când rețeaua va ajunge la mai puțin de 100 de metri de casa sa).

#40
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Pai si cum sa se extinda reteaua, cand operatorul nu o extinde ???

#41
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007

 bobitzaaa, on 18 octombrie 2016 - 13:28, said:

Pai si cum sa se extinda reteaua, cand operatorul nu o extinde ???

1. pe banii beneficiarului (costuri astronomice) 2. in urma evolutiei dezvoltarii imobiliare zonale, cand numarul de potentiali clienti va justifica extinderea retelei
N.B. Romania!

#42
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pai aia e din 2013, nu e nimic nou. Cu alte cuvinte, ei or sa iti spuna ca daca esti la peste 100m ori astepti pana la Pastele cailor, ori bagi mana in buzunar si platesti extinderea.

#43
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am platit extinderea, no problem :)
Acum nu mai poti asa usor, trebuie implicata si primaria si intelesesem de la "omul cu curentul" ca daca vrei sa faci extindere te baga la mai dezvoltatori si acolo totul e mai scum. Am si avut o oferta din aceasta categorie, de la o firma abilitata si costa fix dublu. Vorbesc doar de extinderea retelei.

#44
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 Adrianradu, on 18 octombrie 2016 - 13:24, said:

Astazi am aflat un lucru ingrijorator...
...Motivul: un ordin al președintelui ANRE, nr. 59/2013, care impune o limită de 100 de metri de la rețea peste care lucrurile se complică foarte mult. ĂŽn cazul Ă®n care distanța de rețea este mai mare de 100 de metri, “la Ă®nregistrarea cererii de racordare pentru o locuință individuală având o putere solicitată mai mică de 30 kVA, operatorul de distribuție concesionar are obligația să comunice solicitantului printr-o scrisoare de răspuns informații cu privire la demersurile efectuate până Ă®n momentul respectiv Ă®n scopul dezvoltării rețelelor de distribuție pentru electrificarea localității sau pentru extinderea rețelelor de distribuție Ă®n zona respectivă, inclusiv calendarul de realizare a lucrărilor.” Cu alte cuvinte, cetățeanul respectiv va fi informat despre planurile companiei Ă®n zonă și va putea să estimeze câte luni/ani/decenii mai are de așteptat până va avea acces la curent (până când rețeaua va ajunge la mai puțin de 100 de metri de casa sa).
100 m pentru instalatia de racordare,adica de la punctul de racordare la bmpt.Ca mai departe tu ai 100,200 sau 300 m , asta e alta discutie si se numeste instalatie de utilizare si nu mai intra sub ord.59/2013.Daca eu te alimentez printr- un bmpt pe stalp,cu 9 m de cablu si tu esti la 101 m, nu inseamna ca nu te pot alimenta.Reteaua se extinde pe baza mai multor solicitari.Este un cerc vicios in care distribuitorul nu face retele in zone fara locuinte dar si cei care fac locuinte in zone neelectrificate sunt putini.

 Adrianradu, on 18 octombrie 2016 - 13:24, said:

Astazi am aflat un lucru ingrijorator...
...Motivul: un ordin al președintelui ANRE, nr. 59/2013, care impune o limită de 100 de metri de la rețea peste care lucrurile se complică foarte mult. ĂŽn cazul Ă®n care distanța de rețea este mai mare de 100 de metri, “la Ă®nregistrarea cererii de racordare pentru o locuință individuală având o putere solicitată mai mică de 30 kVA, operatorul de distribuție concesionar are obligația să comunice solicitantului printr-o scrisoare de răspuns informații cu privire la demersurile efectuate până Ă®n momentul respectiv Ă®n scopul dezvoltării rețelelor de distribuție pentru electrificarea localității sau pentru extinderea rețelelor de distribuție Ă®n zona respectivă, inclusiv calendarul de realizare a lucrărilor.” Cu alte cuvinte, cetățeanul respectiv va fi informat despre planurile companiei Ă®n zonă și va putea să estimeze câte luni/ani/decenii mai are de așteptat până va avea acces la curent (până când rețeaua va ajunge la mai puțin de 100 de metri de casa sa).
Dar te mai intreb si altceva:
Atunci cand aduni toate avizele si acordurile in vederea obtinerii autorizatiei de construire,soliciti aviz de amplasament inclusiv la distribuitorul de energie electrica (electrica enel cez etc), care iti spune "nu exista/exista lea/les pe amplasament sau in zona".Daca iti spune ca nu exista,de ce mai faci casa in zona? Daca nu ai apa faci put,daca nu ai canalizare faci fosa,dar daca nu ai curent ce faci?

#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Daca iti iasa aviz negatic de la curent, ti se mai acorda AC ?

#46
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 bobitzaaa, on 18 octombrie 2016 - 14:13, said:

Daca iti iasa aviz negatic de la curent, ti se mai acorda AC ?
Nu am intalnit sau auzit de astfel de cazuri pana acum,dar daca exista retele pe terenul tau trebuiesc deviate.Avizul de amplasament are caracter mai mult informativ.

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Uite unul aici si pasii care vrea sa ii faca acel coleg:
http://forum.softped...8#entry19950103

#48
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
E ceva recent. In 2014 s-a dat legea prin care finantarea extinderilor se face de catre firma de electricitate sau de primarie. Am inteles ca ANRE a dat de curand un ordin prin care a luat in serios chestia asta. Cum nici distribuitorii de electricitate nici primariile nu vor face prea usor aceste extinderi, nu stiu cum se va proceda cu terenurile aflatela peste 100 m de retea.

Edited by cumparator, 18 October 2016 - 16:51.


#49
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 adrian153, on 18 octombrie 2016 - 14:11, said:

100 m pentru instalatia de racordare,adica de la punctul de racordare la bmpt.Ca mai departe tu ai 100,200 sau 300 m , asta e alta discutie si se numeste instalatie de utilizare si nu mai intra sub ord.59/2013.Daca eu te alimentez printr- un bmpt pe stalp,cu 9 m de cablu si tu esti la 101 m, nu inseamna ca nu te pot alimenta.Reteaua se extinde pe baza mai multor solicitari.Este un cerc vicios in care distribuitorul nu face retele in zone fara locuinte dar si cei care fac locuinte in zone neelectrificate sunt putini.


Dar te mai intreb si altceva:
Atunci cand aduni toate avizele si acordurile in vederea obtinerii autorizatiei de construire,soliciti aviz de amplasament inclusiv la distribuitorul de energie electrica (electrica enel cez etc), care iti spune "nu exista/exista lea/les pe amplasament sau in zona".Daca iti spune ca nu exista,de ce mai faci casa in zona? Daca nu ai apa faci put,daca nu ai canalizare faci fosa,dar daca nu ai curent ce faci?

Eu inca nu am Avizul acela negativ dar un vecin il are deja.Limita proprietati este la 145 m de Transformator si terenul este pe o strada unde toti sunt bransati practic toata lumea care a construit mai de mult are EE.
Asa sa ai o privire de ansamblu nu vreau sa construiesc "pe camp"

...si imaginea acesta este de cativa ani...

Attached Files


Edited by Adrianradu, 18 October 2016 - 19:29.


#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu inteleg legea asta. Pe drum, pe o distanta de 100 m de la capatul retelei, sunt sa zicem 5 case pe fiecare parte. Toti cei 10 pot sa isi traga individual cabluri pe sub pamant, fara ca pe suta aia de metri sa fie extinsa reteaua. Deci va fi o mare aglomeratie de cabluri si ala cu casa la 101 m capata aviz negativ.
Ce se intampla dupa asta? Sa zicem prin absurd, dupa cativa ani ca primaria, incoltita si obligata, extinde reteaua. Peste cele 10 cabluri va mai fi unul de retea?
Cand am facut eu extinderea in 2014 exista legea asta. Am platit extinderea si am facut actele in numele Electrica. Daca ar fi trebuit sa astept ca Electrica sau Primaria spagara sa extinda reteaua, nici acum nu as fi avut curent.

#51
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 bobitzaaa, on 18 octombrie 2016 - 14:13, said:

Daca iti iasa aviz negatic de la curent, ti se mai acorda AC ?
DA,trebuie sa dai o declaratie ca nu ai sa soliciti racordare la Retea

#52
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

 Adrianradu, on 18 octombrie 2016 - 20:33, said:

DA,trebuie sa dai o declaratie ca nu ai sa soliciti racordare la Retea

Foarte tare, ne intarcem in Evul Mediu.Posted Image
In felul asta stupid, nici primaria nici distribuitorul de electricitate nu mai au nici o problema.
Sper ca faci o sesizare la ANRE, sa stie ce a iesit din reglementarile lor de geniu.

Edited by cumparator, 18 October 2016 - 20:43.


#53
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Si cireasa de pe tort este ca daca esti Persoana Juritica/Firma nu este nici o problema...racordarea se face cu costurile aferente

...am citit ca ai putea sa iti deschizi o Firma si sa iti "inchiriezi" casa ca Spatiu...tot cu costurile aferente...taxe ...impozite

#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Asa e, mi-am adus aminte ca stiu pe cineva care a facut asta in Berceni. Nu stiu daca a reusit, dar asa a demarat treaba.

In cazul asta te branseaza indiferent de distanta fata de retea, sau extind ei reteaua?

Edited by cumparator, 18 October 2016 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate