Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Licitatie pe SEAP www.e-licitatie.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
Ma poate ajuta careva sa gasesc o licitatie pe acest site? Vreau sa vad daca primaria din Giroc (Timis) chiar a facut ceva legat de asfaltari (keyword: strada Lalelelor, Macilor, Crinului, Cartierul Florilor, Lamaitei). Mi-au zis ca au pus de vreo 5 luni cerere de oferta pe site. Din pacate nu reusesc sa gasesc nimic si m-am cam saturat de povestile lor. Ma gandesc ca trebuie un cont, Eu nu am reusit sa-i dau de cap.

#2
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ieri au una:

Quote

Autoritate contractanta: COMUNA GIROC
Numar invitatie / anunt: 393281 / 06.10.2016
Denumire contract: “ ASFALTARE STRAZI SI INTRÂNDURI ETAPA II, COMUNA GIROC”
Stare procedura: In Desfasurare

[392121]  " ACTUALIZAREA PLANULUI URBANISTIC GENERAL SI A REGULAMENTULUI LOCAL DE URBANISM , COMUNA GIROC , JUDETUL TIMIS  / COMUNA GIROC  / 16.09.2016 14:25
[374593]  Anemajare strazi si intranduri in comuna Giroc  / COMUNA GIROC  / 03.06.2015 10:31

Edited by Gif2D, 07 October 2016 - 08:33.


#3
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
mersi de ajutor. se poate  afla si strazile care sunt incluse sau mai multe detalii despre proiect? m-au aburit vreo cateva luni la rand ca au proiectul postat dar e tot respins pentru o virgula, un semn de punctuatie samd. vinerea trecuta am fost la sedinta consiliului local si au incercat iar sa ma abureasca iar dar le-am zis ca nu cred povestile lor.

#4
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
La cea de ieri:

Quote

II.1.5)    Obiectul contractului:
Prezenta documentatie trateaza asfaltarea unui numar de 17 strazi pietruite in lungime totala de 4,8 km si a 1000 mp de intranduri in comuna Giroc , judetul Timis. Lucrarile proiectate constau din pastrarea pietruirii existente ce urmeaza a se largi partial cu casete de 20 cm piatra sparta pe o fundatie din balast in grosime de 20 cm pentru asigurarea unei platforme de 6 m. Structura rutiera adoptata - 6,00 cm covor asfaltic tip BAPC16; 20 cm reciclare în situ cu adaos de material (10 cm balast) ?i 4% liant hidraulic rutier. - cca. 40 cm structura existenta (amestec piatra sparta si balast). Pe largiri (2 x 1,5 m) se va executa o funda?ie de cca. 40 cm (20 cm balast si 20 cm piatra sparta) pâna la nivelul pietruirii existente, dupa care se va realiza reciclarea in situ ?i covorul asfaltic. Valoarea estimata fara TVA : 2 275 320 lei fara TVA


#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
cataaaa? ce %^*&%&^ mea costa asa mult? Posted Image Posted Image Posted Image

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
nu-ti trebuie cont, informatiile sunt publice,oricine are acces,e transparenta in sistem

#7
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

Quote

Străzile propuse pentru asfaltare în etapa II sunt: Vântului (L=285 m), Cometei (L=285 m), Jupiter (L=209 m), Gândului (L=165 m), Cupidon (L=172 m), Rozelor (L=275 m), Crinului (L=265 m), Lămâitei (L=165 m), Macilor (L=275 m), Lalelelor (L=247 m), Magnoliei (L=275 m), Iris (L=116 m), Ghioceilor (L=217 m), Bârzava (L=507 m), Crângului 1 (L=717 m), Crângului 2 (L=225 m) .i Păcii (L=402 m).
În lungime totală de 4,8 km, străzile au trasee liniare cu prospecte stradale de 10 – 12 m lățime.
Partea carosabilă existentă are o lățime de 2,5 – 3,0 m cu o structură rutieră în grosime medie de 40 cm, alcătuită dintr-un amestec de balast și piatră spartă.



Asfaltarea celor 17 străzi pietruite constă în principal în executarea următoarelor lucrări mai importante:
- Corectarea în plan a traseului existent prin includerea zestrei existente (pietruire) în structura rutieră proiectată
- Săpătură pentru realizarea casetelor laterale astfel încât să se obtină o platformă de 6,00 m lă.ime. Excep.ie fac traseele cu prospecte stradale înguste, respectiv strada Iris pe o lungime de 46 m, str. Bârzava (L=255 m), str. Crângului 1 si 2 (L=942 m) .i str. Păcii (L=402 m), străzi cu platforme de 3,5 m – 5,0 m lățime.
- Executarea în casete a unei fundații de cca. 40 cm grosime (20 cm balast și 20 cm piatră spartă)
- Așternerea pe întreaga suprafa.a a platformei a unui strat de 10 cm balast
- Reciclarea in situ pe 20 cm grosime cu 4% liant hidraulic rutier
- Executarea pe lă.imea păr.ii carosabile a unui covor asfaltic de 6 cm grosime de tip BAPC 16
- Pietruirea acostamentelor pe o lă.ime de 0,5 m.
- Lucrări privind siguranța circulației (marcaje rutiere și indicatoare de circulație)
Lucrările de asfaltare presupun în general păstrarea profilului longitudinal existent (linia roșie va fi cu cca. 16-20 cm peste linia terenului existent) pentru
includerea pietruirii existente în structura proiectată.
În afara celor 17 străzi propuse pentru asfaltare, documentația mai tratează asfaltarea a cca. 1000 mp intrânduri (10 buc de 100 mp fiecare) ca alei pietonale accidental carosabile.
Documentația nu tratează lucrările de amenajare trotuare și dispozitive de colectare și evacuare a apelor meteorice de suprafață, aceste lucrări urmând a face obiectul altor documentații.

Edited by Gif2D, 07 October 2016 - 09:00.


#8
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006

View Postcristirg, on 07 octombrie 2016 - 08:50, said:

nu-ti trebuie cont, informatiile sunt publice,oricine are acces,e transparenta in sistem


arata-mi si mie frate cum se face. teoria o cunosc si eu.

revenind la oile noastre vine cam 85000 de euro/km la o strada lata de vreo 5.5 metri fara borduri si trotuare. bravos, o fac eu din piatra cubica la jumate.

Edited by bilti, 07 October 2016 - 09:07.


#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Jumatate din suma aceea este spaga care se intoarce la primar si o parte ramane la firma. Restul ramane pentru materiale de calitate indoielnica ca sa mai revina la asfaltare si dupa garantie.

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postbilti, on 07 octombrie 2016 - 08:33, said:

mersi de ajutor. se poate  afla si strazile care sunt incluse sau mai multe detalii despre proiect? m-au aburit vreo cateva luni la rand ca au proiectul postat dar e tot respins pentru o virgula, un semn de punctuatie samd. vinerea trecuta am fost la sedinta consiliului local si au incercat iar sa ma abureasca iar dar le-am zis ca nu cred povestile lor.
Bravo, un cetatean care se implica.

Ai putea explica mai mult cum e treaba poate incep si altii sa puna presiune pe politicieni.

Deci sedintele consiliului local sunt publice? Poti lua cuvantul? etc

#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
sunt publice cu specificatia ca nu anunta cand se tin  Posted Image . trebuie tu sa sapi dupa asta. deci treaba e simpla. am aflat cand se tine si am mers acolo. mai erau trei cetateni, unul vroia sa-si faca o copertina din policarbonat pentru masina  pe domeniul public ( a si plecat inainte de a incepe), eu cu problema asfaltarilor (sunt bani destui deoarece e printre cele mai bogate comune din tara) si inca un domn care avea niste reclamatii de luni de zile. pe scurt un fost consilier  (prezent si el acolo dar doar ca spectator) si-a tras un gard pe un intrand (strada mica de acces) si s-a facut stapan acolo. cetateanul reclamant locuieste la bloc si a trebuit sa scoata doua placi de beton ca sa poata intra la el in curte.

deci primul a plecat apoi a urmat tipul de la bloc. si-a expus problema foarte diplomat (cu fostul consilier abuziv de fata) la care au inceput sa faca misto de el atat primarul cat si unii consilieri. i-au spus "pai tu nu stii ce ai cumparat? eu te-am pus sa-ti cumperi apartament acolo? deci erau cu legea in mana si faceau misto de el.  omul avea dovezi ca terenul  era domeniu public dar nimeni nu-l baga in seama.  a vrut sa iasa dar i-am facut semn sa ramana. bun, deci acum urmez eu. am inceput sa le spun ca modul cum au tratat problema consateanului mi-a lasat un gust amar in gura si ca nu mai am incredere in ei. la asta un consilier analfabet s-a ratoit la mine: "cum iti permiti sa ne tutuiesti?" desi eu am folosit numai pronumele de politete. le-am mai zis vreo doua si faptul ca o sa vin calare peste ei la fiecare sedinta si sa fie siguri ca nu scapa de mine decat dupa ce-mi asfalteaza strada.

pe scurt mi-am dat seama acolo de ce e romania unde e. pentru ca ne conduc niste incompetenti pusi pe capatuiala. pai eu si multi de aici de pe softpedia castigam de 10 ori mai mult decat oricare din sala aceea dar nu facem in 10 ani cat fac ei intr-un an.

cam atat am avut de zis. acum stau cu ochii pe licitatie si o sa urmaresc constructorul daca respecta caietul de sarcini, daca e asfaltul mai subtire aduc televiziunea. sa ma anuntati si cine castiga. eu nu am acces la acel portal "public".

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
OT (oarecum):
@bilti: Ba ai acces, ca oricine altcineva. Prima problema este sa gasesti ce e folosit acolo ca ‘Autoritate contractanta’ pentru a putea restrange cautarea, intrucat cautarea e prost facuta din acest punct de vedere si nu permite cautari aproximative. Ce am constatat este ca de exemplu pentru ‘Anunturi de participare’ merge cu un prefix din numele autoritatii contractante (‘GIROC’ iti intoarce [doar] ‘GIROCEANA S.R.L’), insa la ‘Publicitate - anunturi’ merge cu un cuvant oarecare din nume. A piori nu puteam sti daca e ‘PRIMARIA GIROC’ sau altcumva, insa cautand cu ‘GIROC’ ca autoritate contractanta in categoria ‘Publicitate - anunturi’ am dat peste ‘COMUNA GIROC’; evident ca daca nu aveau nimic in aceasta categorie nu ma ajuta.

Acum ca stim numele autoritatii contractante lucrurile devin mult mai simple:
  • Deschizi pagina <http://www.e-licitatie.ro/>
  • Alegi din meniu (bara bleu) categoria care te intereseaza, eventual subcategoria din pagina care se deschide (de exemplu la ‘Proceduri de atribuire’-> ‘Cereri de oferta/ Proceduir simplificate’ ai de ales intre ‘Invitatii…’ si ‘Anunturi de atribuire’). Aici iar e prost facut, nu am gasit cum sa afisez tot ce tine de o anumita autoritate contractanta. Trebuie cautat separat prin toate, iar comuna ta are la mai multe categorii.
  • Odata ajuns la formularul de cautare, la ‘Autoritate contractanta’ pui ‘COMNUA GIROC’. Completezi/stergi si alte criterii, de exemplu perioada. Completezi codul captcha si clic pe ‘Cauta’.
  • Sub formular iti apare lista de licitatii/ etc. Completezi din nou codul captcha (e altul, ca se schimba), apoi clic pe lupa din extrema dreapta a randului cu licitatia care te intereseaza.
  • Ti se afiseaza toate informatiile despre licitatie. Jos ai butoane pentru documente atasate, procese verbale, etc, etc. Vezi sa nu folosesti butonul ‘Back’ al browserului ci butoanele ‘Inapoi’ din josul paginilor, nici sa nu deschizi mai multe ferestre, altfel te da afara. (Din fericire pentru a naviga intre paginile unei singure licitatii nu mai ai de introdus alte coduri captcha.)
Ca exemplu asfaltarea aceea o gasesti la ‘Proceduri de atribuire’-> ‘Cereri de oferta/ Proceduri simplificate’-> ‘Invitatii de participare / Anunturi de participare simplificate’-> ‘Autoritate contractanta‘=‘COMUNA GIROC’ si sters celelalte criterii.

LE: Pentru fisierele *.p7s iti trebuie ceva gen shellSAFE Verify <https://www.certsign...hellsafe-verify> care verifica semnatura digitala si extrage documentul din interior. Apoi vizualizezi acel document in mod normal (Adobe Reader pt PDF-uri, Word pentru *.doc. etc).

Edited by sags, 07 October 2016 - 15:22.


#13
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
danke. o sa ma uit maine ca acum repar ceva si n-am nervi de nimic.

#14
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postsags, on 07 octombrie 2016 - 15:07, said:

OT (oarecum):
@bilti: Ba ai acces, ca oricine altcineva. Prima problema este sa gasesti ce e folosit acolo ca ‘Autoritate contractanta’ pentru a putea restrange cautarea, intrucat cautarea e prost facuta din acest punct de vedere si nu permite cautari aproximative. Ce am constatat este ca de exemplu pentru ‘Anunturi de participare’ merge cu un prefix din numele autoritatii contractante (‘GIROC’ iti intoarce [doar] ‘GIROCEANA S.R.L’), insa la ‘Publicitate - anunturi’ merge cu un cuvant oarecare din nume. A piori nu puteam sti daca e ‘PRIMARIA GIROC’ sau altcumva, insa cautand cu ‘GIROC’ ca autoritate contractanta in categoria ‘Publicitate - anunturi’ am dat peste ‘COMUNA GIROC’; evident ca daca nu aveau nimic in aceasta categorie nu ma ajuta.

Acum ca stim numele autoritatii contractante lucrurile devin mult mai simple:
  • Deschizi pagina <http://www.e-licitatie.ro/>
  • Alegi din meniu (bara bleu) categoria care te intereseaza, eventual subcategoria din pagina care se deschide (de exemplu la ‘Proceduri de atribuire’-> ‘Cereri de oferta/ Proceduir simplificate’ ai de ales intre ‘Invitatii…’ si ‘Anunturi de atribuire’). Aici iar e prost facut, nu am gasit cum sa afisez tot ce tine de o anumita autoritate contractanta. Trebuie cautat separat prin toate, iar comuna ta are la mai multe categorii.
  • Odata ajuns la formularul de cautare, la ‘Autoritate contractanta’ pui ‘COMNUA GIROC’. Completezi/stergi si alte criterii, de exemplu perioada. Completezi codul captcha si clic pe ‘Cauta’.
  • Sub formular iti apare lista de licitatii/ etc. Completezi din nou codul captcha (e altul, ca se schimba), apoi clic pe lupa din extrema dreapta a randului cu licitatia care te intereseaza.
  • Ti se afiseaza toate informatiile despre licitatie. Jos ai butoane pentru documente atasate, procese verbale, etc, etc. Vezi sa nu folosesti butonul ‘Back’ al browserului ci butoanele ‘Inapoi’ din josul paginilor, nici sa nu deschizi mai multe ferestre, altfel te da afara. (Din fericire pentru a naviga intre paginile unei singure licitatii nu mai ai de introdus alte coduri captcha.)
Ca exemplu asfaltarea aceea o gasesti la ‘Proceduri de atribuire’-> ‘Cereri de oferta/ Proceduri simplificate’-> ‘Invitatii de participare / Anunturi de participare simplificate’-> ‘Autoritate contractanta‘=‘COMUNA GIROC’ si sters celelalte criterii.

LE: Pentru fisierele *.p7s iti trebuie ceva gen shellSAFE Verify <https://www.certsign...hellsafe-verify> care verifica semnatura digitala si extrage documentul din interior. Apoi vizualizezi acel document in mod normal (Adobe Reader pt PDF-uri, Word pentru *.doc. etc).

Pare facut special sa nu se descurce omul de rand

#15
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
@sags: am facut dupa instructiunile tale si a mers. acum am material pentru o noua sedinta de consiliu. multam fain!

#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbilti, on 07 octombrie 2016 - 09:05, said:

revenind la oile noastre vine cam 85000 de euro/km la o strada lata de vreo 5.5 metri fara borduri si trotuare. bravos, o fac eu din piatra cubica la jumate.

15,45 Eur/mp. Faci tu cu piatra cubica cu 7,72 Eur/mp? Lasa-mi un nr. de tel. ca am de lucru pentru tine.

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
baga o cerere de oferta pe seap si vin.

#18
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

View Postpupama, on 07 octombrie 2016 - 08:45, said:

cataaaa? ce %^*&%&^ mea costa asa mult? Posted Image Posted Image Posted Image


As dori sa am si eu acces la legea care spune ca atunci cind faci o licitatie publica trebuie sa specifici si de citi bani dispui pentru proiect! O stie cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate