Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Usa glisanta bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Ce solutie dedicata si profesionista ai tu pentru imaginea de mai sus ?
una foarte foarte simpla!
deschidere inspre hol! nu in bucatarie Posted Image (eventual usa plianta de la porta doors)

decizia apartine fiecaruia, eu am o opinie formata in acest sens! bazata pe experienta! care-mi zice sa nu incurajez pe nimeni sa faca asa ceva!


iti admir totusi efortul si ambitia! Posted Image

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 13:25.


#38
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Deschiderea usii din bucatarie spre hol este simpla.
Dar ce faci daca atunci trece doamna pe hol si tu o lovesti cu usa-n cap?
Eu nu as avea curaj sa ma mai ating de mancare o vreme.
Toate sunt solutii de compromis si fiecare le adopta dupa posibilitati.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 touche, on 29 septembrie 2016 - 12:00, said:

Usa glisanta e un compromis pe care trebuie sa il faci - in general, din conditii de spatiu.
Mai ales in bucatarie, o usa cu deschidere normala - cred eu - incurca in marea majoritate din cazuri. Uite un ex:
[ https://s21.postimg.org/7ny0ekkk3/solutie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce solutie dedicata si profesionista ai tu pentru imaginea de mai sus ?
O sa optezi pentru usa cu deshidere normala ? Sa se deschida usa in masa ?

mai in gluma, mai in serios, eu as desfiinta camara, pentru a castiga mai mult spatiu in bucatarie. dulapurile suspendate ar trebui sa rezolve problema depozitarii "chestiilor" care stau in camara.

chiar asa : oare in astfel de situatii ar putea fi ok varianta unei usi tip rulou cu actionare pe verticala ? stiu ca in general e folosita pentru usi de garaj, de depozite/hale, samd. dar ce ce n-ar fi ok si in cazul unei locuinte cu spatiu nu tocmai generos ?
daca n-ai loc sa deschizi usa in bucatarie, pe hol, daca nu se poate folosi varianta usa  glisanta sau armonica, oare poate fi asta o varianta ?
da, daca este cu actionare manuala, e incomod sa te apleci pentru a ridica/cobori ruloul. dar exista si cu actionare electrica, prin telecomanda (am vazut asa ceva prin centrele comerciale, la standuri).

#40
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Ar putea fi o solutie ,cu conditia sa nu te incomodeze caseta in care se ruleaza la deschidere.
Sincer,nu am vazut montate la interior,dar daca alta solutie nu este,de ce nu?


#41
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau chiar o usa tip perdea... din plastic din ala gros, ca la hale, nu stiu cum ii zice! :)

usa rulou electrica, imbatranesti langa ea pana se deschide/inchide... ar fi misto oricum!

singurul dezavantaj al deschiderii inspre hol ar fi ca trebuie s-o tii mai mult inchisa!

#42
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 13:11, said:

una foarte foarte simpla!
deschidere inspre hol! nu in bucatarie Posted Image (eventual usa plianta de la porta doors) ....sau chiar o usa tip perdea...din plastic din ala gros, ca la hale,

Parca ziceai ca:

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 11:29, said:

vezi? de aia prefer solutiile dedicate, gandite de profesionisti!

Solutiile alese de tine sunt clar:

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 11:29, said:

porcari dpdv estetic
Cum naiba sa iti pui in casa usa de tip perdea din plastic ???????

E posibil ca si eu sa fiu foarte subiectiv, dar mie unul mi se pare o solutie acceptabila (pret/calitate) asta cu usa glisand pe langa perete.
Mai pun o data poze, ca poate ma insel eu ....

[ https://s13.postimg.org/8sbpyrmer/IMG_20160929_165152.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s10.postimg.org/btn2qhn6t/IMG_20160929_165207.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s13.postimg.org/mgl5iolg7/IMG_20160929_170351.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s18.postimg.org/gop2uixlh/IMG_20160929_165446.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by touche, 29 September 2016 - 16:29.


#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule
faptul ca nu se deschide complet e o problema! eu acolo am masurat 8cm, nu 3!

iar aspectul din interiorul bucatariei e un dezastru estetic nejustificat, daca ma pot exprima asa! (si iata ca pot)

cum naiba sa-ti placa asa ceva?
da, stiu, gusturile nu se discuta, dar se educa totusi!
oamenii isi decoreaza si amenajeaza casele dupa cum ii taie capul, ca si cand n-ar exista arhitecti!

nici cu parchetul in bucatarie nu sunt de acord!


unde ai vazut tu din constructie usi glisante prin blocuri?

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 16:46.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
@Nero urăște un distribuitor de usi de sticla, cred, vrea sa il bage in faliment :roflmao:
Cum sa spui frate ca este urita cea de sticla, iar aia de lemn frumoasa ?!

#45
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-am zis frate ca e urata dar e foarte greu de intretinut curata in bucatarie!

aaa... daca-ti place plina de zoaie si de pete plus amprentele de rigoare? ok!

pot accepta o usa glisanta etansa, in caseta, care sa se deschida complet si sa functioneze fara zgomot!
cu amortizoare la ambele capete, cu yala si frana!
oare cer prea mult?
nu sa te duci noaptea sa bei un pahar de lapte cum ii mai vezi pe americani prin filme si sa trezesti juma' de continent, sa zica ca a venit cutremurul! Posted Image
si fara prag, nu suport pragurile!

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 16:53.


#46
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Stimate domnule coleg in ale forumului, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele:

1. ce probleme apar din cauza usii care nu se  deschide complet ?
2. glisarea laterala e un dezastru estetic, dar pe de alta parte recomanzi o perdea din plastica din ala gros. Cam ce valoare estetica are asta  ?  
3. cu parchetul in bucatarie iti dau dreptate.

Sa ai in vedere ce am zis aici: http://forum.softped...8#entry19924554 Nu am pus usa culisanta de dragul ei, ci din cauze obiective.

PS: hai sa discutam constructiv, vii cu argumente, poze, idei samd ..mi se pare mie sau o iei cam personal ?

Edited by touche, 29 September 2016 - 17:01.


#47
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deloc
chiar ti-am zis ca te felicit si te admir!

doar ca eu am, posed, detin o alta experienta decat a ta, si cunosc aceasta problema sub mai multe aspecte...
(am executat si/sau montat personal sau prin interpusi zeci de astfel de usi de diferite tipuri)
astfel stand lucrurile, imi permit sa fiu de alta parere...
mie personal (daca e s-o iau personal,), solutia usilor glisante la bucatarie mi se pare nefericita... atata tot! Posted Image

cer scuze daca te-am ofensat!

stii cum e... ai mei sunt cei mai frumosi, minunati si destepti!

unora le place loganul si nu mai contenesc sa-l laude...
sper ca m-am facut inteles si sper sa nu o iei personal pentru ca nu e asta intentia mea!

am demonstrat ca pot gasi variante (2 usi batante ca la cârciumă)
perdelele alea sunt foarte cool... bine. pot fi si alte perdele, cu scop pur estetic, dar alea si etanseaza...

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 17:17.


#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Nu se deschide complet, din cauza minerului, la mine, dar se pot găsi soluții.
Pe mine nu ma deranjează, acei 3 cm. in afara, pentru ca am spart, după ce am eliminat tocul vechi de lemn, am deschidere mare.

Nu sint acasa, dar o sa pun poze.
Unii lauda Loganul, dar in cazul asta, ușa de sticla este Mercedes, sa fim serioși :D

L.E. Asta cu etanșatul, este o marota, am văzut la mine, un mic spatiu pe undeva, nu face automat sa treacă fumul, contează golul cel mare al ușii, sa fie acoperit 95%.
Oricum, daca vin musafiri si este un dute vino cu deschis/închis de ușă, este nerelevant ce ușă ai, din punct de vedere al fumului, si oricum, nu ai in casa furnalele de la Galați :D

Sa raționam corect si sa nu maximizam defecte de etansare minuscule.

Edited by crisstonne, 29 September 2016 - 17:54.


#49
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
E ok atunci, era important sa discutam pe subiect si nu pe persoana. Am vazut topicurile unde - din subiectivism - lucrurile o iau pe aratura.
Initial si eu ma gandeam la variante SF, sa fac un perete fals si usa sa gliseze in interior. Ma bucur ca am renunta la ele.
Eu chiar sunt multumit cu actuala solutie - de aceea o si laud pa' forum.

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 16:41, said:

faptul ca nu se deschide complet e o problema! eu acolo am masurat 8cm, nu 3!

Am pus rigla pe ei, si sunt fix 8 cm :) dar cu toate astea...  care e problema cu ei ?
De ce sunt o problema asa mare ? Am usa de 1 an si inca nu am gasit un impediment in asta ....

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Sa faci nișă de ascuns ușa, se motivează doar ca sa protejezi sticla, in locuri dificile.
Altfel, ușa la vedere, este ea însăși un obiect de decor de mare efect, o bucurie vizuala.

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 16:49, said:

n-am zis frate ca e urata dar e foarte greu de intretinut curata in bucatarie!

Nu o cunoști pe sotia mea, mai spala la repezeala si rufe curate :D sa bibileasca prin casa este una din marile ei placeri, da, știu ca unele femei vor ridica o sprinceana, pe ea o relaxează, ii place pur si simplu sa vadă casa curata.

#51
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Ma fOarte bucur ca esti multumit
asta e important... ca doar nu locuiesc eu la tine in bucatarie si-ti folosesc usa!... nu mie trebuie sa-mi placa!


@crisstonne
daca prin scoaterea tocului ai castigat spatiu, da!, e ok acea pierdere
totusi in majoritatea cazurilor acest lucru nu se intampla!

casa o proiectezi pentru tine si folosul propriu! nu pentru musafiri!
daca vrei sa dai petreceri o poti face la cârciumă!
o usa care nu etanseaza e doar un moft estetic (scump), nu are decat un rol vizual! Posted Image
o usa din sticla cat de cat sigura, (securizata sau macar duplex) facuta la comanda, e destul de costisitoare!
ca pe baza de musafir, vine musafiru si in loc s-o traga in lateral, impinge in ea pana se deschide intr-un final! Posted Image
sau in caz de panica...
[ http://www.renovat.ro/poze/renovare-apartament-de-31-mp/Usa-glisanta-de-sticla-intre-bucatarie-si-living.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

parerea mea!

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 18:40.


#52
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 crisstonne, on 29 septembrie 2016 - 18:25, said:

Sa faci nișă de ascuns ușa, se motivează doar ca sa protejezi sticla, in locuri dificile.
Altfel, ușa la vedere, este ea Ăźnsăși un obiect de decor de mare efect, o bucurie vizuala.



Nu o cunoști pe sotia mea, mai spala la repezeala si rufe curate :D sa bibileasca prin casa este una din marile ei placeri, da, știu ca unele femei vor ridica o sprinceana, pe ea o relaxează, ii place pur si simplu sa vadă casa curata.

Man, ce zici tu despre sotia ta,  faceam si eu cu multi ani in urma, cand eram mai tanara, mai sprintena si n-aveam copil. Si acum regret timpul pierdut cu lustruirea casei si aranjatul la dunga...da, stiu, este o tulburare de tip obsesiv-compulsiv, se poate depasi si scapa de ea. Timpul alocat in favoarea curateniei reprezinta timp pe care il furi din cel alocat partenerului, familiei extinse, copiilor (cine are), chiar propriei persoane (in loc sa lenevesti sau sa te rasfeti, sa-ti faci o placere, staaai si freci, aranjezi si lustruiesti). Din propria experienta iti spun, ajunsesem sa evit sa chem pe cineva in vizita, doar pentru ca ma enervam la gandul ca imi deranjeaza ordinea si curatenia. Privind in urma, realizez cat de mult am gresit prin aceasta "obsesie"...o viata are fiecare, sotiei tale nu cred ca i-ar placea sa ramana in memoria copiilor vostri (daca aveti) sau a prietenilor, drept o persoana care permanent face curat, i se strica zen-ul daca ceva e pus aiurea, nu are timp de joaca, alintat si povesti cu copilul, samd.
Undeva in subconstientul si trecutul sotiei tale exista ceva, de care nici nu-si mai da seama/aminteste, care o impinge catre acest comportament, exagerat intr-adevar pentru marea majoritate a oamenilor...
Scuze de off-topic. Sper ca nu te superi ca ti-am scris chestiile astea, iti spun doar cum se vad lucrurile din perspectiva unei persoane care a "suferit" de asa ceva si e "vindecata". Ok ?

Edited by corinadaniela, 29 September 2016 - 21:42.


#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Cine știe :peacefingers:
Doar ca avem idei diferite despre fericire, pentru unii, sa mergi la mare este o fericire, la fel sa faci altceva, pentru alții, sa meargă la mare este o prostie.
Sintem diferiți, asta ne ocupă tot timpul, adică, interacțiunea dintre noi, fiecare diferit, ne pune (cel putin) pe ginduri.

Ferice de pustnici.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
De acord ca fericirea difera de la unul la altul. Insa e o falsa senzatie de fericire, multumirea lucrului bine facut, in acest caz, al obsesiei pentru curatenie. Absolut la fel se simt si hoarder-ii, cei care se sufoca in casa sub mormane de lucruri sau gunoaie. Identic si la fel cei care "colectioneaza" animale in casa, crezand ca le salveaza/ocrotesc, samd.
Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, pe TLC ruleaza din cand in cand serialul "obsedati de curatenie"...e foarte trist cand vezi cat de departe poate sa ajunga aceasta preocupare...sa ajungi sa plutesti de fericire cand la masurarea germenilor de pe suprafete rezultatul e zero sau fff mic...foarte trist si stiu, inteleg de ce au ajuns oamenii aceia atat de departe cu obsesia lor. Sa stii ca nu-i ridica nimeni statuie sotiei tale, si daca ar trebui sa faca asta ca job platit, in casa altuia, nu ar mai fi atat de pasionata.
Am fost intr-o situatie identica sau similara cu cea a sotiei tale. Bine c-am scapat, tare rau imi pare de timpul pierdut aiurea facand curatenie si ordine, timpul acela nu se mai intoarce niciodata...
Probabil ca pasiunea sotiei tale nu te deranjeaza prea tare si esti multumit daca ea e fericita si in acest mod. Dar oare merita? Eu cred ca nu, pentru ca imi dau seama ce si cat am avut de pierdut, pe langa timp...

Edited by corinadaniela, 29 September 2016 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate