Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Gandaci de bucatarie & caine de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 gerbil, on 28 septembrie 2016 - 10:56, said:

Capcane Raid? Inofensive, nu au nici pe naiba gandacii. Regent? Apa de ploaie, nu are nici o treaba cu Regentul original care se gasea acum multi ani pe piata. Spray? Deodorant pentru gandaci, nu mor deloc. Eu nu scap deloc de ei. Singura care mai da cat de cat randament este pasta alba la seringa
Exagerezi. Sprayul K300 postat si de altii este testat si de mine.
Nu scapa nimic. Dai pe jos si a doua zi e cimitir. Sau daca atinge un gandac in fuga, e suficient, mai misca un pic si il gasesti mort dupa 1 minut.
Poate tu nu ai stiut ce spray sa cumperi, acum stii

#38
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am scapat de gandaci cu acid boric si rabdare. Multa rabdare.

Si a costat doar vreo 3 lei, parca. In 2013.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
la noi la birou, cei de la firma care a reusit sa ne scape de gandaci (am scris intr-un mesaj anterior) au lasat si capcane pentru gandaci (dar n-au prea mai avut ce sa prinda, i-au decimat doar din aplicarile de substante) acest model
http://www.botanisti...o-trap-gel.html
[ http://www.botanistii.ro/media/catalog/product/cache/1/image/500x500/dec0b1ceda98fe1193ad3fde65bf0395/g/e/geotrap_1_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 gabicen, on 28 septembrie 2016 - 01:28, said:

Am in bucatarie "gandaci de bucatarie". Circula doar noaptea: cand aprind lumina noaptea in bucatarie misuna pe pereti, chiuveta, etc - au o viteza foarte mare de deplasare si abia apuc sa omor cativa.

Poate o sa ziceti ca "asta are gandaci de bucatarie fiindca nu face curat".
Facem curat periodic dar ne-au napadit: gandacii vin prin tubulatura de la tevile de chiuveta (acoperite de  noi cu chit si banda izolatoare).
Asociatia de locatari face dezinsectie periodica de mai multi ani cu unul care vine cu un vermorel in spate si da cu o zeama pe scari. Nu stiu cat de buna este zeama data pe scari - am vazut gandaci de bucatarie in lift si pe peretii de la intrarea in bloc.
====

Nevasta este stresata (ca si mine) de gandacii din bucatarie dar noi avem un caine de apartament- tekela de vreo 10kg, batrana (16+ani).

Ce otravuri/spray pot sa folosesc impotriva gandacilor de bucatarie astfel incat sa nu-mi otravesc/stresez cainele tekel?

Tekela mea este batrana si nu vede prea bine. Isi foloseste nasul pentru a se deplasa prin casa si are obiceiul sa miroasa/adulmece fiecare centimetru din apartament pe care urmeaza sa se deplaseze. Nu cred ca trebuie sa o stresez, in plus, cu mirosuri de spray anrromdaci.

P.S.: presupun ca nu sunt singurul posesor de caine/pisica de apartament care are probleme cu gandacii de bucatarie.

am uitat sa-ti spun : gandacii pot veni de oriunde, daca au loc sa se strecoare. pe langa tocul usii de la intrare, pe gaurile de trecere din pardoseala/tavan prin care trec tevile de gaze si incalzire (daca nu este asupata gaura cu chit sau altceva rezistent), de pe tevile de apa/canalizare (ghena din baie).
ar trebui sa iei la mana toata casa, sa vezi ce alte cai de comunicatie ai cu apartamentele invecinate (sus, jos, perete in perete), sa le astupi cu simt de raspundere, sa montezi garnitura de etansare pe tocul usii de la intrare, samd.
in plus, tu avand caine, probabil ii lasi mancare la indemana (boabe, crontanele sau cum se numesc), posibil gandacii sa fie atrasi si de aceasta hrana, daca e lasata la indemana "batranicii".
si abia apoi sa otravesti gandacii...sa dai inclusiv pe pardoseala din fata usii de la intrarea in apartament si pe langa tocul exterior al usii, pe tot conturul.
toate chestiile alimentare (faina, orez, paste, cereale, samd.) pune-le in recipiente care se inchid etans si arunca toate resturile ramase in pungi care nu sunt bine inchise.
vezi ca uratii astia se baga (isi fac cuib) unde nici nu te gandesti : sub/in interiorul aragazului, in golurile din toc/usi, sub plinta de la parchet, intre hartii sau in cutii de carton unde umbli foarte rar (gen debara), samd.
vezi ca exista un subiect pe forum intitulat "apartament umed la demisol", roag-o pe alecsa2 sa-ti spuna ce substante a folosit ea pentru a scapa de gandaci. ea are un motan, deci cu siguranta a folosit substante safe pentru animalutele de companie...

#40
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 corinadaniela, on 28 septembrie 2016 - 08:57, said:

mai poti folosi pentru spalat pe jos o solutie de la sano, care contine un fel de insecticid impotriva gandacilor, se poate folosi ca atare (in recipient cu pulverizare si dai pe unde stii ca vin gandacii sau isi fac cuib), sau diluat, pus in apa cu care speli pardoseala.
http://www.sanoroman...og_name=Produse


Sano Floor Plus e apa de ploaie ! NU conţine insecticide sau pesticide! Cica care îndepărtează gândacii fără a-i omorâ ! Sanki !
E doar o solutie de pardoseli cu miros de lamaie si mulkt marketing. Nu are niciun efect in combaterea si reaparitia gandacilor sau a altor insecte.Scrie si pe ambalaj, dar cine dracu sta sa citeasca ?

 flomelomanul, on 28 septembrie 2016 - 08:16, said:

Primuministru
Daca te referi la cel cu Soper Killer 25, am citit prospectul de pe net si nu scrie nimic despre furnici.

Daca o fi indicat în combaterea gândacilor, puricilor, păduchilor, ploşniţelor, căpuşelor, muştelor, moliilor, păianjenilor, ţânţarilor şi viespilor....oare n-o fi bun si impotriva furnicilor ?
Sau crezi ca ele sunt imune la asa ceva ?

Edited by primuministru, 28 September 2016 - 13:37.


#41
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 primuministru, on 28 septembrie 2016 - 13:40, said:

Daca o fi indicat în combaterea gândacilor, puricilor, păduchilor, ploşniţelor, căpuşelor, muştelor, moliilor, păianjenilor, ţânţarilor şi viespilor....oare n-o fi bun si impotriva furnicilor ?
Sau crezi ca ele sunt imune la asa ceva ?
Știu eu? Poate-o fi bun. Oricum, o să-l încerc.

#42
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
O mica recomandare, daca cineva mai urmareste subiectul.

Acum cativa ani, cand ne-am mutat in Cipru, in apartament apareau din cand in cand aceste creaturi "dragalase". Deoarece aveam si pisicute, la fel nu am vrut sa punem ceva otrava puternica care ar fi putut afecta pisicile. Dupa ce al meu a scotocit bine pe internet, a gasit un produs extraordinar de eficient, conceput pentru gandaci, asa zis "cockroach bait gel". Chestia asta nu este toxica pentru oameni/mamifere si are un mecanism de functionare foarte bun - creaturile consuma acest gel, care contine si ceva substanta atragatoare si apoi nu mor imediat, efectul este intarziat, asa ca iau substanta cu ei si in "cuiburi". In cazul nostru folosisem mai intai ceva capcane din-acelea de plastic unde otrava e inauntru si desi mai gaseam cate unul mort din cand in cand, tot veneau, probabil de la vecini. Desi blocul era construit de cativa ani, intreaga insula e infestata practic cu astfel de ganganii.

Dupa ce am folosit acel produs (MaxForce Magnum 5x), incet-incet pe decursul a vreo doua saptamani, am gasit zeci de gandaci morti, la fel si prin scarile blocului si pe la parter, pana si vecinul de vizavi mi-a spus ca nu stie ce se intampla de unde vin atatia gandaci morti. Asta era prin 2012 parca, noi am mai stat in acel bloc vreo 2 ani dupa si foarte sincer, in afara de cativa gandaci dinaia uriasi  (tot "de bucatarie") care zboara si se mai ratacesc prin balcon, NU am mai avut nicio problema cu gandacii, si cred ca si vecinii au beneficiat de acel tratament...o singura seringa a fost de ajuns pentru a extermina colonia :D

Nu se comercializeaza in Europa, dar poti cumpara via Amazon+Shipito sau alt serviciu similar de forwarding , sau poti convinge un vanzator sa trimita de pe eBay daca reusesti, e foarte ieftin pentru cat e de eficient (vreo 10$ seringa era atunci).

Mult succes :)

#43
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Regent,cel mai bun ever ! Asa am scapat de lighioane.

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Regent=Fiprinol care e toxic pentru pisici. E mai buna o capcana atunci cand ai pisici in casa. Are la emag dar poate gasesti si la Carrefour
http://m.emag.ro/sup...1/pd/DLN01BBBM/
Later edit: are si la carrefour  http://m.carrefour-o...ndaci_6buc_raid

Edited by Freddy12, 13 October 2016 - 13:02.


#45
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
AM folosit de mai multe ori capcana de gandaci de la raid. Cred ca mai eficient decat aia e sa folosesti un ciorap murdar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate