Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Anarchy Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 27.09.2006

View Postsuper8, on 29 septembrie 2016 - 16:15, said:

Sa inteleg ca pot sa instalez usor Arch Linux cu "arch-anywhere" existent in imaginea ISO ?
Ca am incercat mai demult Arch Linux dar cum Arch Linux nu are GUI preinstalat dupa instalarea pe Hdd imi aparea doar Consola ...
L-am pus eu pe un stick si-am testat o partitie "de probe".
- se instaleaza usor si simplu, instructiunile sunt extrem de clare si de limpezi,
- se pot alege pachetele dorite... gradul de rafinament poate fi ridicat, daca ai timp/chef/cunostinte. Am ales setarile "implicite", deoarece nu doream decat sa vad cum decurge instalarea.
- se poate opta pentru interfata grafica dorita... am ales XFCE.
- s-a instalat rapid, fara probleme si fara erori.

Sistemul rezultat e curat si "merge"... XFCE-ul (4.12, pare-mi-se) este "ala de la mama lui" (fara personalizari si fara brizbriz-uri).
Am intampinat o singura problema, la touchpad-ul laptopului... el s-a instalat, dar sistemul functiona aiurea (era ca si cum cineva iti "fura" sageata de la mouse Posted Image ).
Nu m-am agitat sa sap dupa rezolvarea problemei, deoarece nu am vrut decat sa testez functionalitatea "installerului".


Una peste alta, e un mare pas inainte spre "popularizarea" sistemului Arch.

#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@acvaristul: mulțumim pentru feedback! Ai clarificat problema, spre rușinea mea eu doar am verificat primii pași ai installerului...

#21
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
O alta modalitate foarte simpla de a instala Arch este architect https://sourceforge....chitect-linux/.

#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Poți da câteva detalii despre Architect? L-ai testat? E ceva similar cu ce spunea colegul @acvaristul despre arch-anywhere? Mă refer instalarea unui DE mai precis.

#23
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postshogun1, on 29 septembrie 2016 - 17:33, said:

Da, orice interfață grafică se poate instala simplu, exemple pentru Xfce, Lxde, Plasma5 (KDE) și Mate:
pacman -S plasma


Sau plasma minimal....fara kde-applications

sudo pacman -S plasma-desktop
. Se regaseste si in script. Dar ca sa fie mai usor pentru incepatori, am adaugat: appletul pentru network (plasma-nm), pentru sunet (plasma-pa), terminal-konsole, file manager-dolphin, login manager-sddm

Daca aveti sugestii de programe (si nu fac parte din AUR), le pot adauga in script.

Edited by xxvirusxx, 29 September 2016 - 19:57.


#24
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Da, l-am testat si pot sa zic ca probabil e la fel de usor sa instalezi arch-ul ca si cum ai instala Ubuntu, mint sau alta distributie de gen. E totul mura in gura si e click and next, uite un exemplu la inceput te intreba ce conexiune internet folosesti si ai la optiuni wifi sau ethernet clic pe ce folosesti si trece la pasul urmator,esti ghidat chiar si la pacman mirrors sa alegi tara ta si conexiunile cele mai rapide s.a.m.d pana la sfarsit unde poti alege DE-ul preferat.
P.S. Cred ca pana si bunica ar putea sa instaleze arch-ul in felul asta!

Edited by skyeon, 29 September 2016 - 21:16.


#25
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Peste 2-3 zile o sa apara o noua versiune 2.2.4 :P
Asta pentru cine este interesat sa se joace in VirtualBox

- pe la penultima/ultima imagine oficiala Arch Linux s-a produs un bug in script. La partionare automata nu iesea combinatiile cu partitiile si iesea /mnt is full :)). S-a rezolvat
- suporta UEFI/EFI fara probleme. Grub-ul merge fara probleme
- s-a rezolvat un bug cu syslinux din versiunea 2.2.3 (fiind scos din aceasta), nu se mai instala in MBR. Acum este rezolvat si s-a reintrodus in 2.2.4. Se testeaza si pe partea de UEFI/EFI
- ne gandim daca adaugam mai multe login managere sau nu....pana acum este lightdm si ssdm default pentru plasma.

#26
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Versiunea 2.2.4 a fost lansată:


- instalare bootloader GRUB în MBR și EFI/UEFI
- instalare bootloader Syslinux în MBR și EFI/UEFI
- instalare bootloader Systemd-boot în EFI/UEFI
- opțiune de a alege unul din managerul de ferestre: LightDM, SDDM, LxDM, GDM
- partiționare manuală, automată, automată cu criptare LVM
- detectare automată al chipsetului grafic Nvidia și instalarea driverului corespunzător: 304-xx, 340-xx, ultimul driver etc..
- sistem de fișiere: ext4, ext3, ext2, btrfs, JFS cu jurnalizare, ReiserFS, f2fs, VFAT/FAT32
- medii desktop: Xfce4,Mate,Lxde,Lxqt,Gnome,Cinnamon,Kde Plasma 5 (full sau minimal),Enlightenment,Openbox,Awesome,i3,Fluxbox,Dwm,Bspwm,Deepin,Arch Anywhere Xfce (xfce cu modificari), Xmonad,Budgie
- setare listă mirror după țară, sau toate


Testare placută!

Attached Files



#27
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Versiunea 2.2.6 a fost lansată:

- adaugat opera
- adaugat octopi in AAR repository
- adaugat pamac-aur in AAR repository
- adaugat downgrade in AAR repository. Script bash pentru downgrade pachete
- adaugata o functie sa detecteze daca este laptop sau desktop pentru a instala powerdevil (power management) cand se alege plasma minimal
- adaugat suport pt NVMe si MMC
- adaugate codecuri multimedia: gst-plugins-bad gst-plugins-base gst-plugins-good gst-plugins-ugly ffmpegthumbnailer gst-libav in categoria Multimedia
- instalare default: pulseaudio pulseaudio-alsa alsa-utils
- instalare bash-completion cand este ales bash
- portabilitate Arch Anywhere (se poate rula scriptul direct in imaginea de vanila Arch Linux)
- fixat probleme cu paritionare manuala cand se alege alta localizare/keymap decat engleza.
- fixad probleme din 2.2.5

PS. Cine nu doreste sa instaleze din AAR, le poate instala din AUR

Edited by xxvirusxx, 15 February 2017 - 17:48.


#28
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Versiunea 2.2.9 a fost lansată:

- multe buguri au fost reparate din versiunile precedente (2.2.7, 2.2.8)
- a fost adaugată o secțiune Server de unde se pot instala: apache, bind dns, cups print server, lighttpd web server, nginx, openssh, postfix, samba, squid, vsftpd
- alte programe adăugate: mariadb, postgresql, python, php, windowmaker WM, oh-my-zsh
- a fost adăugat Steam în secțiunea Games
- suport NTFS pentru hardurile externe prin pachetul ntfs-3g
- adăugat : systemd-boot, efi stub
- suport partitionare xfs
- adaugat: hardened kernel, zen kernel, vanila kernel
- posibilitate de a edita lista mirror
- posibilitate de a alege fisierul preferat pentru cei care folosesc ZSH: implicit (original AA zshrc), on-my-zsh (oh-my-zsh plugin + zshrc), grml zshrc, none
- posibilitate de a alege numele complet la utilizator
- redesign AA Xfce, adaugat AA Openbox

- drop down Terminal in AA XFCE
- adăugat AA Openbox

Attached Files



#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Anarchy Linux replaces Arch Anywhere
Author: Dylan
2017-09-16

Arch Anywhere is no more due to a potential trademark violation pointed out by the Arch Linux™ team. I have decided to remove the name "Arch" entirely and go in the direction of my own Arch Linux™ based distrobution called Anarchy. The installer will remain the same and will still offer a full Arch base install with additional packages offered from the Arch official repos. The name Arch Anywhere will be migrated entirely over the next few days, along with the logo (new logo is now up).
We're planning to do the first official release of Anarchy Linux sometime in the next 2-3 days which will include the same arch anywhere installer everyone knows and loves, and also some other big and exciting changes which have been in the works to make Anarchy Linux a distro in its own right.
Good things are happening and I see a bright future for the new distro. Check back soon for information on the new release

https://arch-anywher...-Arch-Anywhere/

Edited by _-_, 16 September 2017 - 08:05.


#30
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Si-a schimbat numele din cauza asta Posted Image

Attached Files



#31
tulceanu

tulceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2011
Niciodată nu mi-am putut instala Arch enywhere  real pe hdd. Dă cu eroare la reboot. Pe două unitați. Usb cu dd și Rufus. În VirtualBox nici o problemă.
Așa că am ales Arch pe desktop și Antergos pe laptop.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate