Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vaccinare sau nu?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
prietenas ,antigripal nu mi-am facut si nu o sa-mi fac niciodata

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cine drq i-si asuma responsabilitatea pentru toate kk importate despre care nu se stie nimic?
Cine raspunde penal si civil daca vin loturi cu probleme?
Unde sunt studiile clinice?
Ce procedura are ministerul sanatatii (mintale) pentru verificarea lor?

p.s. Vaccinurile sunt bune dar trebuiesc verificate si rasverificate de n ori.

http://www.dcnews.ro...ili_516818.html

Edited by arg, 23 September 2016 - 10:08.


#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

prietenas ,antigripal nu mi-am facut si nu o sa-mi fac niciodata
speri sa apuci 50 de ani?!? Posted Image
eu nu mi-as face mari sperante in lucul tau...

Edited by Nero-d, 23 September 2016 - 10:33.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Antigripalul este fass, este un moft, te vaccinezi pentru o tulpina si faci alta mai rau decat da nu ai fi facut vaccin.

Eu ma refer strict la cele importante, din care se moare sau lasa sechele, astea trebuiesc verificate si facute de toata lumea.

Acum de ce costa un vaccin 300lei cand costul de productie este 10lei? De ce vaccinurile subventionate de stat nu se gasesc in sistem ci doar la farmaci contracost.

Edited by arg, 23 September 2016 - 11:01.


#41
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
ctistirg, te uiti la prea filme, tata

#42
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Doamne ce pot citi aici .Te crucesti cu ambele maini .Posted Image
Oameni adulti care nu isi vaccineaza copiii ca raman sterili ,ca nu mai fac copii ,ca vaccinul are MERCUR !!!
Ce ajutorul acestora s-au eradicat boli oameni buni ,iar in tarile civilizate rata de vaccinare este f ridicata peste 95 % .
Deci aia sunt toti cretini ?!

Exemplu  in Franta :
Consiliul Constitutional al Frantei a decis, astazi, ca obligatia de a vaccina copiii nu incalca Legea Fundamentala. Parintii francezi vor fi, astfel, obligati si pe viitor sa mearga la vaccinurile obligatorii. In caz contrar risca de la amenzi usturatoare pana la inchisoare.
In Franta, incalcarea obligatiei de vaccinare se pedepseste cu amenzi de pana la 30.000 de euro si inchisoare de pana la doi ani.
Adica astia vor sa isi extermine copiii Posted Image

Fiecare este liber sa faca cum vrea cu el sau cu copii lui!Consider insa,ca fuga de vaccin sau refuzul de a se vaccina denota lipsa elementara de educatie si este atributul celor inapoiati!Oricum ai lua-o, avantajele celor care se vaccineaza sunt net superioare avantajelor celor care nu se vaccineaza!Dar la noi primeaza efectul de turma si influenta uriasa asupra celor cu minte slaba a televiziunilor,bisericii,prietenilor si a strazii pur si simplu.Cum credeti ca au fost total eradicate boli care au ucis in trecut milioane de oameni?Prin fuga de medici?Trebuie putina gandire si ratiune;hai sa nu fim complet iresponsabili!

#43
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostTheRipper0607, on 22 septembrie 2016 - 18:58, said:

Stiti cazuri negative? ( fiecare fiind diferit, reactionam diferit la vaccin, asa ca ... )
Stiu ca spitalele de TBC sunt pline de tineri carora li s-au administrat toate vaccinurile, la fel ca si la tine...

View Postciine, on 22 septembrie 2016 - 19:36, said:

Cind tu prostime refuzi o vaccinare gratuita imporiva a 5 tulpini HPV ,la fetitele de 12 ani
poate ca ar trebui vaccinati si baietii, ca alea, saracele, nu si-o trag singure sau intre ele. Apoi, daca tu, ca parinte, stai linistit ca ai capsat-o pe fie-ta pana in 12 ani, nu e suficient. Ar mai trebui sa o inveti si ca nu trebuie sa treaca prin 100 de paturi ca sa-l gaseasca pe "the one" si ca nu trebuie sa si-o traga la o varsta cand nu poate sa mearga la un control ginecologic fara mama de mana si ca nu trebuie sa fie atat de proaste incat sa o suga prin toalete la scoala pentru ca "asa face toata clasa".

Inca 2 aspecte:
- femeile alea multe mor de cancer de col uterin nu ca n-au fost ele vaccinate sau ca au avut prea multi parteneri (e de ajuns unul pentru infectare, pentru ca majoritatea barbatilor sunt purtatori), ci pentru ca nu merg la controale, unele merg prima data la ginecolog abia cand nasc. Sa-mi fie cu iertare, chestia asta nu se rezolva cu vaccinul, ci cu educatie. Vad campanii pro-vaccin, dar nu vad niciuna pentru educarea fetelor/femeilor (nici macar nu se numeste educatie sexuala, e mai degraba o chestiune de bun simt)

- virusul HPV are o capacitatea de a crea tulpini-hibride, care nu mai sunt acoperite de niciun vaccin. De altfel, imi vine greu sa cred ca un vaccin de 10 ani (sau cat o avea asta cu care le capseaza pe fetele din RO, ca sigur nu este recent) va mai acoperi niste tulpini care au creat tot felul de mutatii de-a lungul timpului. Fata aia infectata cu HPV are tulpinile de acum, nu pe cele de acum 10 ani. Sunt atat de noi, ca genotiparea HPV le detecteaza, dar cam atat, nu poate sa le defineasca. Din punctul asta de vedere, as putea pune problema eficientei vaccinului. Si ne intoarcem la ce inseamna parteneri multiplii = infectari multiple:

Quote

Mai mult de 40% din infecţiile HPV sunt infecţii multiple, cu două sau mai multe tipuri de HPV. Efectul acestei co-infecţii este creşterea mutaţiilor precanceroase sau accelerarea progresiei spre cancer şi indică o apărare imunitară deficitară.

View PostNero-d, on 23 septembrie 2016 - 09:13, said:

pretenas, prin vaccinare s-a eradicat poliomielita, TBCul, etc, etc, etc!!!
La noi TBC-ul e in floare, nicidecum eradicat. Si, desi nu facem parte din tarile cu apa calda, as putea spune cu siguranta ca vaccinarile s-au facut cu strictete, cel putin in epoca comunista. Dar culmea, tocmai tinerii care au fost vaccinati atunci sau in anii '90 sunt acum cazati prin spitalele de pneumologie. Ce s-a intamplat oare?

Edited by Michidoo, 23 September 2016 - 18:09.


#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
drogurile!

nu-s pline, si aia care sunt prin ele au alta provenienta... nu-s din cei vaccinati pe vremea lui ceașcă...
in perioada interbelica se murea in prostie de TBC (ftizie, oftica)... acum mult mai putin, infinit mai putin...

Quote

Vaccinare sau nu?
unii zic ca da, altii ca nu... dar adevarul e undeva la mijloc Posted Image

Edited by Nero-d, 23 September 2016 - 20:59.


#45
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMichidoo, on 23 septembrie 2016 - 18:04, said:

Stiu ca spitalele de TBC sunt pline de tineri carora li s-au administrat toate vaccinurile, la fel ca si la tine...


poate ca ar trebui vaccinati si baietii, ca alea, saracele, nu si-o trag singure sau intre ele. Apoi, daca tu, ca parinte, stai linistit ca ai capsat-o pe fie-ta pana in 12 ani, nu e suficient. Ar mai trebui sa o inveti si ca nu trebuie sa treaca prin 100 de paturi ca sa-l gaseasca pe "the one" si ca nu trebuie sa si-o traga la o varsta cand nu poate sa mearga la un control ginecologic fara mama de mana si ca nu trebuie sa fie atat de proaste incat sa o suga prin toalete la scoala pentru ca "asa face toata clasa".

Inca 2 aspecte:
- femeile alea multe mor de cancer de col uterin nu ca n-au fost ele vaccinate sau ca au avut prea multi parteneri (e de ajuns unul pentru infectare, pentru ca majoritatea barbatilor sunt purtatori), ci pentru ca nu merg la controale, unele merg prima data la ginecolog abia cand nasc. Sa-mi fie cu iertare, chestia asta nu se rezolva cu vaccinul, ci cu educatie. Vad campanii pro-vaccin, dar nu vad niciuna pentru educarea fetelor/femeilor (nici macar nu se numeste educatie sexuala, e mai degraba o chestiune de bun simt)

- virusul HPV are o capacitatea de a crea tulpini-hibride, care nu mai sunt acoperite de niciun vaccin. De altfel, imi vine greu sa cred ca un vaccin de 10 ani (sau cat o avea asta cu care le capseaza pe fetele din RO, ca sigur nu este recent) va mai acoperi niste tulpini care au creat tot felul de mutatii de-a lungul timpului. Fata aia infectata cu HPV are tulpinile de acum, nu pe cele de acum 10 ani. Sunt atat de noi, ca genotiparea HPV le detecteaza, dar cam atat, nu poate sa le defineasca. Din punctul asta de vedere, as putea pune problema eficientei vaccinului. Si ne intoarcem la ce inseamna parteneri multiplii = infectari multiple:





La noi TBC-ul e in floare, nicidecum eradicat. Si, desi nu facem parte din tarile cu apa calda, as putea spune cu siguranta ca vaccinarile s-au facut cu strictete, cel putin in epoca comunista. Dar culmea, tocmai tinerii care au fost vaccinati atunci sau in anii '90 sunt acum cazati prin spitalele de pneumologie. Ce s-a intamplat oare?
Vaccinul hpv e in regula dar e foarte scump , ca sa-l mai faca si la baieti (care de bine de rau chiar si infectati riscul de cancer penian este foarte mic) Normal ca nu asigura o protectie de 100% pe termen nelimitat , dar creaza o imunitate , necesara organismului tinerei femei sa lupte cu acest virus intr-o perioada de maxima vulnerabilitate, adica inceputul vietii sexuale .\
Cat despre monogamie e o discutie in van , si pot sa-ti dau exemple de femei virgine cu un singur partener care dupa casatorie  sau contact sexual au dezvoltat cancer de col . Controlul ginecologic cu toate ca e efectuat periodic , sunt cazuri in carre in urma punerii in evidenta a infectiei hpv si dupa genotipare si conizatie tot are o evolutie nefavorabila . Sunt o gramada de femei tinere de 25-40 ani care ajung in stadiu avansat de cancer ce impune histerectomie , chimio si radioterapie , si aici pt cel care stie tot  si cere garantii de toxicitate si la reactii adverse , alde.@cristirg sa incerce sa vada ce contine un tratament de chimioterapie , unde medicatia are inscriptionata in mod explicit un cap de mort Posted Image si as fi curios sa-l vad cind afla ca mai are 6 luni de viata pe pamint  , daca mai cere garantii ca cele de mai sus  cind trebuie sa faca chimioterapie . Ar fi cazul sa afle ca nu te poti face bine cu apa de ploaiePosted Image , cu toate ca si apa de ploaie a devenit toxica.

Vaccinarea bcg in Romania s-a facut cum trebuie pina in 90 si cu ajutorul institutului Cantacuzino  , dar imunitatea pt bcg nu e aceasi pt toata lumea si din cauza asta se faceau mai multe rapeluri inclusiv pina in clasa a 12-a  , lucru ce nu se mai face acum.
Tuberculoza in Romania si nu numai este o bomba cu ceas , inconsecventa vaccinarii, superficialitatea supravegerii epidemiologice si a tratamentului , la care se mai adauga  rezistenta tulpinii de bacil koch la antibiotice , va declansa  epidemie de care nu este ferit nimeni, mai ales din cei dupa 90
Antigripalul este intradevar o frectie , intrucat schimbarea genotipului la virusul gripal este foarte mare (poti face gripa cu un virus si terminicu altul) dar daca e bine chicit asigura o protectie la persoanele tarate , batrini , si bolnavi cronici.

Edited by ciine, 23 September 2016 - 23:03.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristirg, on 22 septembrie 2016 - 23:41, said:

JAPONIA OPRESTE CAMPANIA DE VACCINARE ANTI-HPV.
Termina cu tampeniile.

#47
CrisIonescu

CrisIonescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2017
care este modul de administrare al vaccinului antipoliomielitic la noi in tara? Am citit pe http://www.bebestrum...l-vaccinurilor/ ca
"Pe plan mondial, în țările dezvoltate s-a înlocuit administrarea pe cale orală cu cea pe cale injectabilă, deoarece imunogenitatea este similară iar efectele secundare sunt mai scăzute în cazul administrării parenterale. Se evită astfel pasajul digestiv și eliminarea lor prin fecale, iar contaminarea mediului cu poliovirusuri provenite din vaccin scade."
Voi cum v-ati vaccinat copiii pentru poliomielita?

Edited by CrisIonescu, 24 February 2017 - 17:45.


#48
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Eu am fost internata cu baiatu in spital fix o luna si jumatate,  dupa vaccin Cantacuzino.
Am vazut in jur de 3000 de copii cu reactii postvaccin: epilepsii,autism,dispepsii (diarei) cronice , otita, bronhopneumonii adica exact dar absolut exact bolile pentru care au fost vaccinati
Toate premiile medicale au fost obtinute pe falsuri incepand de la Pasteour.
Hiv o alta minciuna, toata mass media tuna ca sunt mii de cazuri de sida, minciuni. Unul singur din cei 3000 vazuti a avut deasupra patutului o pancarda mare pe care scria "imunodeficienta", dar, avea malformatie de val palatin si nu putea sa suga din cauza asta a si murit ca nu l-a operat nimeni,era de la orfelinat.
Revenim: copii cu diarei febre tipete nopti nedormite. Stiti cum e sa nu dormi o luna si jumatate? Zombie scrie pe tine, am slabit 15 kg si am albit.
Daca cititi despre gripa spaniola o sa vedeti ca de fapt nu a fost gripa. Deci alta minciuna.
Ce se intampla cu tarile care refuza vaccinuri? Le mor copii? A-ti citit asa ceva? Au murit in urma vaccinurilor mii de copii si sute de mii au capatat boli irecuperabile.
Acum in Romania sau in lume ce boli se vindeca?
Romania foloseste medicamente expirate contrafacute interzise.
Cate lectii de nutritie a-ti vazut la tv?
Net-ul este plin de remedii mincinoase pentru orice boala de ce? Incerci sa vindeci una si dai de alta si devii consumator.
Medicina ar trebui sa se faca cu paza militata iar cei care isi omoara semenii, pe stadionul national cu pusca la ceafa.
Darul cel mai de pret este copilul, ocrotiti-l si alegeti solutia cea mai buna pentru el, ca sa creasca mare sa devina adult ca dumneavoastra.

Edited by cincicinci, 03 November 2019 - 17:07.


#49
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

Quote

Vaccinare sau nu?

eu unul consider ca NU!!!

De ce? pentru ca nu se stiu exact efectele acestuia si ca este inca experimental!!!

De ce spun asta? Pt simplul motiv ca un vaccin are nevoie de cel putin 5 ani de teste riguroase pt a se vedea clar efectele lui ..... pe termen lung!!!

Cum poti obliga niste oameni sa se vaccineze cu un vaccin netestat pe termen lung?

La fel a fost si cu Redemsivir sau Keletra! Sau altele ...... s-a afirmat ca sunt eficiente ca mai apoi sa fie retrase pe motiv ca au facut mai mult rau decat bine si ca au ucis la fel de multe persoane ca si virusul .....

Este ok sa ne vaccinam ..... dar nu acum ci in momentul in care o sa existe unul eficient, testat pe termen lung!

Romania o sa fie cobaiul acestui vaccin!!! Cobaiul Europei!!! S-a intrebat cineva de ce suntem primii pe lista vaccinarilor?

De ce se grabesc atat de tare autoritatile (controlate de serviciile straine) sa ne vaccineze primii? ...

Cine se ofera primul? propun ca initiatorul topicului .... si dupa vreo 2 ani daca mai traieste il vom face si noi

In cazul Gripei Spaniole au murit majoritatea persoanelor vaccinate ...... ce sanse sunt sa nu se repete istoria?

"Si au murit doar cei vaccinati "quibono" Grecia si Egipt au refuzat vaccinul si n-a murit nimeni"

https://www.historia...ascuns-din-1918

Edited by techuser, 04 December 2020 - 18:25.


#50
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
https://www.facebook...22307216343404/


View Postarg, on 23 septembrie 2016 - 09:57, said:

Cine drq i-si asuma responsabilitatea pentru toate kk importate despre care nu se stie nimic?
Cine raspunde penal si civil daca vin loturi cu probleme?
Unde sunt studiile clinice?
Ce procedura are ministerul sanatatii (mintale) pentru verificarea lor?
p.s. Vaccinurile sunt bune dar trebuiesc verificate si rasverificate de n ori.

BINGO!!!

Edited by techuser, 04 December 2020 - 18:42.


#51
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
inca una ....initiatorul topicului ar trebui sa-l testeze primul ...

Attached Files

  • Attached File  dcm.jpg   34.49K   11 downloads

Edited by techuser, 04 December 2020 - 23:30.


#52
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
armata (cea subordonata celor din afara) se implică în vaccinarea populației sau mai bine zis .... in testarea vaccinului experimental


https://www.digi24.r...aa8d68&__grrn=1

Attached Files

  • Attached File  dcm.jpg   34.49K   4 downloads

Edited by techuser, 05 December 2020 - 00:25.


#53
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Vaccinul anti-Covid , cele cu mRNA.
s-a redus perioada de testare si studiu de  la minimum 1 an la cca 3 luni.
este aprobat deja in UK si va fi foarte foarte curand aprobat in State.
se spune ca nu are nici o fata negativa din ce s-a studiat pana acum.

vaccinul de la chinezi se bazeaza pe tehnica clasica de inoculare a unui virus omorat si astfel organismul cam stie ce-l asteapta.
cel facut de rusi (cu spike protein) a fost criticat ca nu are perioada de testare si studiu suficienta si de aceea sa nu fie folosit; evreii ce lucreaza cu ei au spus ca are cam 40000 de oameni in teste.
englezii de  la oxford au niste mici probleme de comunicare.

care l-ati face ?

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Bah, eu m-am vaccinat antigripal ultimii ani, deci acum vaccinul nou il las altora.
Vreau anti covid clasic, p-asta cu genetica o las cobailor.

View Postcincicinci, on 03 noiembrie 2019 - 17:03, said:

Eu am fost internata cu baiatu in spital fix o luna si jumatate,  dupa vaccin Cantacuzino.
Am vazut in jur de 3000 de copii cu reactii postvaccin: epilepsii,autism,dispepsii (diarei) cronice , otita, bronhopneumonii adica exact dar absolut exact bolile pentru care au fost vaccinati
Toate premiile medicale au fost obtinute pe falsuri incepand de la Pasteour.
Hiv o alta minciuna, toata mass media tuna ca sunt mii de cazuri de sida, minciuni. Unul singur din cei 3000 vazuti a avut deasupra patutului o pancarda mare pe care scria "imunodeficienta", dar, avea malformatie de val palatin si nu putea sa suga din cauza asta a si murit ca nu l-a operat nimeni,era de la orfelinat.
Revenim: copii cu diarei febre tipete nopti nedormite. Stiti cum e sa nu dormi o luna si jumatate? Zombie scrie pe tine, am slabit 15 kg si am albit.
Daca cititi despre gripa spaniola o sa vedeti ca de fapt nu a fost gripa. Deci alta minciuna.
Ce se intampla cu tarile care refuza vaccinuri? Le mor copii? A-ti citit asa ceva? Au murit in urma vaccinurilor mii de copii si sute de mii au capatat boli irecuperabile.
Acum in Romania sau in lume ce boli se vindeca?
Romania foloseste medicamente expirate contrafacute interzise.
Cate lectii de nutritie a-ti vazut la tv?
Net-ul este plin de remedii mincinoase pentru orice boala de ce? Incerci sa vindeci una si dai de alta si devii consumator.
Medicina ar trebui sa se faca cu paza militata iar cei care isi omoara semenii, pe stadionul national cu pusca la ceafa.
Darul cel mai de pret este copilul, ocrotiti-l si alegeti solutia cea mai buna pentru el, ca sa creasca mare sa devina adult ca dumneavoastra.

Aria Fun e in alta parte.
Ai vazut 3 mii de copii in visele tale si niste voci ti-au spus sa denigrezi Cantacuzino, stim.
Viva Olivia Steer.

View Postcristirg, on 23 septembrie 2016 - 09:55, said:

prietenas ,antigripal nu mi-am facut si nu o sa-mi fac niciodata

Am facut eu si sunt praf. Mi s-a umflat rau bicepsul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate