Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Programul Start Up Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009
http://www.startupca...r-intre-afa.htm

Am dat aseara intamplator peste acest program, am incercat sa citesc cat mai multe dintre documentele atasate articolului in acest scurt rastimp si pe deoparte am aflat cateva informatii, pe de cealalta mai tare m-au dezorientat pentru ca sunt multe informatii neechivoce, ambigue, insuficient detaliate si explicate sau chiar care, la o prima lectura par contradictorii.

De pilda n-am inteles cum te obliga sa ai minim 2 angajati daca cheltuielile cu salariile si taxele aferente nu sunt eligibile prin finantarea de minimis. N-am inteles nici de ce tot ce inseamna spatiu de inchiriat pentru desfasurarea activitatii (social, profesional) figureaza ca nefiind cheltuiala eligibila dar cu mentiunea altele decat cele prevazute la cheltuielile de administratie.

In fine, n-am reusit sa gasesc informatii detaliate despre administratorii schemelor de antreprenoriat care sunt desemnati de MFE (Ministerul Fondurilor Europene) si care pot fi alesi dintre :

ii. furnizori de FPC autorizaţi, publici şi privaţi;
iii. organizaţii sindicale şi patronate;
iv. membri ai Comitetelor Sectoriale şi Comitete Sectoriale cu personalitate juridică;
v. autorităţi ale administraţiei publice locale (unităţi administrativ-teritoriale);
vi. asociaţii profesionale;
vii. camere de comerţ şi industrie;
viii. ONG-uri;
ix. universități;
x. Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri şi instituţii/ agenţii/ organizaţii subordonate/ coordonate de acesta;
xi. parteneriate între categoriile mai sus menționate.

Pe site-ul MFE spune doar ca de pe 16.09.2016 s-a deschis apelul de proiecte pentru acest program, nu si detalii defalcate pe orase care sa specifice institutiile/organizatiile participante la proiect.




Cine poate veni cu adaugiri sau informatii la subiect este binevenit !

Edited by asda, 19 September 2016 - 17:01.


#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Mie lucrurile mi se par destul de clare.

Nu poti sa iei tu, ca antreprenor, direct, banii. Vei fi sub palaria unui administrator, adica cei care au mai derulat proiecte si te pot indruma (si veghea sa nu furi fondurile, sau sa furi impreuna cu ei, dupa caz).

Din banii primiti nu poti plati salariile si chiria - se presupune ca business-ul tau are un minim profit cat sa platesti 2 salariati si o chirie, mai ales in conditiile in care nu ai alte cheltuieli, ca echipamentele si ce mai ai nevoie pentru productie se platesc din fonduri. Daca nu poti scoate bani macar cat sa-ti platesti angajatii, atunci acela nu se mai numeste afacere, ci hobby, si nu mertia investiti banii UE in asa ceva.

Mie mi se par destul de clare conditiile. Daca ai vreun proiect, alege si tu un ONG si mergi mai departe cu ei.

#3
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 Michidoo, on 19 septembrie 2016 - 18:43, said:



Din banii primiti nu poti plati salariile si chiria - se presupune ca business-ul tau are un minim profit cat sa platesti 2 salariati si o chirie, mai ales in conditiile in care nu ai alte cheltuieli, ca echipamentele si ce mai ai nevoie pentru productie se platesc din fonduri. Daca nu poti scoate bani macar cat sa-ti platesti angajatii, atunci acela nu se mai numeste afacere, ci hobby, si nu mertia investiti banii UE in asa ceva.

Pai stai o secunda, vorbim despre un program de tip start up deci nu ar trebui sa presupuna nimeni nimic despre bugetul pe care il ai la dispozitie.
Tocmai asta pare atractiv la acest program comparativ cu restul celorlalte, faptul ca beneficiarul nu parea obligat sa vina cu bani de acasa. Realitatea insa infirma aceasta ipoteza intrucat ai nevoie de capital berechet mai ales daca nu e un business axat pe oferirea de servicii. Si nu e vorba de a nu produce bani cat sa platesti o chirie sau un angajat ci de faptul ca prin natura lui orice start up e la inceput deci are nevoie nu numai ca afacerea sa genereze cash flow pentru a acoperi cheltuielile de exploatare si deci a supravietui in piata ci si de capital propriu semnificativ pentru a ajunge aici. Interesant e ca cheltuiala mica de infiintare a firmei este acoperita de ajutorul de minimisPosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate