Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Antergos sau Manjaro?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005

View Postsuper8, on 09 septembrie 2016 - 15:00, said:

Ce pot sa spun, @neagu_laurentiu ?
Eu sunt o persoana mai sobra (necunascator/aproape mediu in Linux) si de aceea prefer un sistem de operare care sa mearga bine de la inceput (instalare) pana la sfarsit (upgrade la noul LTS).
Incearca un Antergos sau Manjaro si o sa vezi ca nu e diferit fata de Mint. In loc de apt get poti folosi pacman -S nume pachet sau yaourt nume pachet si gasesti tot ce-ti doreste sufletul si chiar in plus :)

#20
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postskyeon, on 09 septembrie 2016 - 13:53, said:

Buna ziua, am cumparat un laptop nou fara sistem de operare si doresc sa instalez una din cele doua distributii din titlu. Intrebarile care le am sunt legate de diferentele dintre Antergos si Manjaro stiind ca amandoua sunt bazate pe Arch si care dintre cele doua se preteaza mai bine pe un laptop cu SSD.Totodata as vrea sa intreb daca exista posibilitatea instalarii fara grub, in sensul in care va fi singurul sistem de operare de pe laptop. Intreb asta pt ca pana acum am folosit doar dual boot pe alte calculatoare si implicit era nevoie de grub.
Multumesc.
Eu as alege Manjaro, mhdw este o unealta super, mai ales daca ai o placa video de la nvidia.

View Postlucifer76, on 09 septembrie 2016 - 14:41, said:

Manjaro merge ok, dar sa nu te astepti la autonomie ca pe windows. Poti face unele artificii, dar sa nu te astepti la minuni, depinde mult de hardware-ul tau. Folosesc Manjaro de doi ani, mi se pare super ca utilizare, nu trebuie sa pierzi timpul cu el ca pe Arch pana il faci cum vrei tu.
Depinde, eu pe Manjaro KDE (si arch) obtin aceasi autonomia ca in windows, ~4/5 ore.

#21
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Grafica e asigurata de un Intel HD Graphics 5500, eu ma gandeam la un xfce, kde nu am mai folosit de pe vremea cand Suse era distributia preferata :)

#22
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View PostZinus, on 09 septembrie 2016 - 19:15, said:

Depinde, eu pe Manjaro KDE (si arch) obtin aceasi autonomia ca in windows, ~4/5 ore.

Ma indoiesc... dar totusi ce "artificii" faci ca sa obtii asa ceva in conditii similare de lucru ca in Windows.

#23
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
thermald+tlp+powertop

bagă un Manjaro xfce 64bit... eu am vreo 2 laptopuri cu manjaro de vreo 5 ani... iar bătrânul dell 830 merge ca uns. oricum, dupa instalare e de lucru: palemoon cu îmbunătăţiri, profile-sync-daemon, hosts, tv-maxe, acestream, zygrib, wps, Tixati, qtox, mpv etc...

http://crunchbang.or...ic.php?id=24722
https://gaenserich.g....io/hostsblock/

Edited by 3sat, 09 September 2016 - 22:46.


#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Laptopul se impaca cu Manjaro, dar netbookul asa, mai din parti. Bateria tine cam jumatate din cat ar trebui. Poate din cauza ca e mai vechi.

#25
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View PostLensFlare, on 09 septembrie 2016 - 21:23, said:


Ma indoiesc... dar totusi ce "artificii" faci ca sa obtii asa ceva in conditii similare de lucru ca in Windows.

N-am facut nimic. Intradevar, inainte nu tinea la fel de mult, dar odata cu ultimile versiuni tine la fel de mult ca pe windows.

#26
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Conteaza mult componentele, mai ales placa video, daca ignoram alte aspecte (procese/ servicii rulate implicit de exemplu). Si banuiesc ca si versiunea de windows cu care se compara. Posibil ca 7, 8, 10 sa aiba cerinte diferite, deci consum al bateriei diferit.
Eu nu folosesc windows, dar acum cativa ani bateria tinea 4,5- 5 ore si pe windows 7 si pe Arch, pe un laptop Samsung cu chip grafic Intel. Pe laptopul fiului meu, un Lenovo cu nVidia+ Intel, pe Arch tine bateria maxim 3 ore, pe windows 8 in jur de 4- 5 ore. e-adevarat ca el nu l-a luat "la pila", dar oricum nu cred ca reusea sa ajunga la 5 ore...

Dar nu asta e subiectul, poate doar tangential, deci va rog sa ramaneti on topic! Multumesc.

#27
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Multumesc tuturor pentru recomandari si comentarii, am ales Manjaro x64 cu xfce, o sa revin cu un feedback dupa aprox. 1 luna de folosire intensiva.


#28
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
La mine Manjaro Xfce este sistemul pe care-l folosesc preponderent de când am trecut pe Linux, acum un an şi ceva. Chiar dacă e rolling release, probleme n-au apărut niciodată din cauza update-urilor. Oricum, mai nou ele sunt disponibile cam o dată la 1-2 săptămâni (în vara asta a fost chiar şi o lună pauză între ele), deşi înainte apăreau şi la 2-3 zile o dată, deci îmi închipui că acum sunt încă şi mai bine testate în depozitele unstable.
Am avut Antergos Openbox şi mergea excelent, însă l-am ţinut doar câteva zile (deci nu ştiu ce probleme pot apărea în timp pe Antergos). Mai nou, nu mai reuşesc să-l instalez - am ecran negru după ce intru în grub.
Cred că diferenţa cea mai importantă între ele vine de la DE-ul pe care pune accentul fiecare distribuţie. În Manjaro, ai de ales în primul rând între Xfce şi KDE, pe când în Antergos prima opţiune e, probabil, Gnome, care a fost singurul DE oferit, multă vreme. Nu m-ar mira ca şi alte DE să meargă excelent - ştiu din proprie experienţă că Antergos are un Openbox care bate varianta din Manjaro. Totuşi, faptul că de luni de zile nu mai pot să-l instalez din cauza bugului cu ecranul negru (şi nu sunt singurul cu problema asta - pe forumuri mulţi s-au plâns de asta) mă face să cred că Manjaro e de preferat.
Încă o chestie: distribuţiile din Manjaro făcute de comunitate nu sunt recomandabile ca sistem de folosit zi de zi. Am testat Openbox, Cinnamon şi încă vreo 2 şi nu erau la fel de rapide, consumau mai multe resurse şi încălzeau procesorul mai tare. Pe forumuri mulţi se plângeau de bug-uri serioase şi dădeau vina pe Manjaro, ca sistem, când de fapt Philip Müller, principalul dezvoltator, face o treabă excelentă cu Xfce şi KDE.

View Postskyeon, on 09 septembrie 2016 - 16:06, said:

Incearca un Antergos sau Manjaro si o sa vezi ca nu e diferit fata de Mint. In loc de apt get poti folosi pacman -S nume pachet sau yaourt nume pachet si gasesti tot ce-ti doreste sufletul si chiar in plus Posted Image

Instalarea în terminal e un rafinament. Muritorii de rând folosesc un manager de pachete. În Mint ai software manager şi synaptic, iar în Manjaro ai pamac. Nu e f. mare diferenţă între ele, dar pamac, care îţi oferă acces la depozitele AUR, mi se pare mult mai complet. În Unbuntu şi derivatele lui mereu a trebuit să instalez chestii în terminal, în Manjaro n-a fost niciodată nevoie, le-am găsit în AUR. Poate că Manjaro e chiar mai user-friendly pentru începători, din cauza asta, că nici n-ai nevoie de terminal..

Edited by criptoriga, 10 September 2016 - 12:49.


#29
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Treaba cu terminalul e pura obisnuinta venita din derivatele Ubuntu unde mai era nevoie si de adaugat cate ceva in terminal.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Treaba cu terminalul e obisnuinta ca e mai rapid sa faci ce ai  nevoie in terminal decat in GUI :). Nu folosesc si nici nu am folosit bnubuntu sau derivate dar la terminal nu renunt.

#31
donaldf1000

donaldf1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 19.12.2006
Salut!
Am instalat succesiv Antergos si Manjaro pe acelasi laptop, un Dell Vostro mai vechi, de prin 2010.
Antergos nu a recunoscut corect placa de Wirelles, era ceva cuj driverul pentru ca imi zicea ca as fi dezactivat-o hard, ceea ce nu era adevarat
Manjaro a recunoscut placa corect si am putut s-o folosesc.
Mai departe, am instalat ambele distro pe VirtualBox. Antergos Cinamon si Manjaro XFCE. Le-am lasat 1GB de memorie pentru ambele dar Antergos nu a vrut sa se instaleze decit dk i-am marit memolria la 2G.
Deci sfatul meu ar fi Manjaro.

#32
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@donaldf1000, ai comparat mere cu pere...

#33
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostLensFlare, on 11 septembrie 2016 - 20:35, said:

@donaldf1000, ai comparat mere cu pere...
Ai mare dreptate: a comparat linux cu...linux

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

View Postskyeon, on 09 septembrie 2016 - 13:53, said:

amandoua sunt bazate pe Arch

Care-i sensul existentei unui produs bazat pe Arch? Daca aleg Arch, il aleg si pentru faptul ca nu-mi baga nimic pe gat si ma lasa sa-l cladesc cum vreau. De ce as renunta la asta fix pentru a-mi baga altii diverse pe gat? Daca nu ma descurc cu Arch, exista n alte distributii mai simple.

#35
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Cred ca comentariul tau chiar nu-si are rostul aici, vezi ca toate distributiile de linux au la baza nucleul linux pe care fiecare l-a dezvoltat asa cum si-a dorit.

#36
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postskyeon, on 11 septembrie 2016 - 23:16, said:

Cred ca comentariul tau chiar nu-si are rostul aici, vezi ca toate distributiile de linux au la baza nucleul linux pe care fiecare l-a dezvoltat asa cum si-a dorit.

Distribuțiile GNU/Linux folosesc kernelul Linux creat și dezvoltat de Linus Benedict Torvalds, nu de guguștiuci care împachetează distribuții, ei cel mult aplică patch-uri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate