Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dop lemn de acoperire

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Salut stie cineva unde gasesc doape de lemn in genul acestora? La magazinele de bricolaj nu au.

[ http://cdn3.bigcommerce.com/s-ezhe8/products/1795/images/2648/31QF4YbpRkL__88351.1430324703.500.500.jpg?c=2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/414f1c3TJJL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
nelututibre

nelututibre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.09.2016
desi am peste 50 de ani nu am vazut in viata mea asa ceva ! ...
d'aia cred ca ar trebui sa le fabrici singur ! ...

#3
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Iei dimensiunile, mergi in BricoDepo, iti alegi o bucata de lemn si ti-l faci singur.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si dintr-o coada de matura se poate face acel "dop"

nu stiu ce fel de dop ar fi acela cu acea forma. la ce-l folosesti?

#5
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Dop de acoperire care pare cep de putina sau de butoi, ia o bucata cat de groasa vrei din dedeman si o aduci la nivel cu un cutit, au lemn moale in dedeman si o faci la ce dimesniune vrei tu.
Dop de genul asta am vazut doar in targurile populare.

Edited by u-k, 03 September 2016 - 12:36.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in forma aia cep de butoi? si cum acopera o gaura cu acea parte dreapta?

cepul are o forma tronconica, nu asa cum este in pozele de mai sus.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt comune acele dopuri de lemn, pt. mascarea hotzsuruburilor prinse prin metoda buzunarului.
In ro sunt mai rare pt ca nu prea se foloseste in zona metoda asta de prindere, din mai multe motive:
- necesita o scula pt facut buzunarul - costa bani - romanul vrea sa faca doar cu scuipinol...
- nu este o prindere rezistenta pt PAL, ci pt. anumite feluri de lemn si panel stratificat.-
- sunt necesare holtzsuruburi cu floare cu scaun plat ca o saiba ca sa nu crape lemnul - iar costa mai mult decat scuipinoulu'...
- trebuie sa pui dopuri si aracet, iar costa bani.
- trebuie sa le reglezi si finisezi in plan, si lenea e mare...

Edited by loock, 03 September 2016 - 12:38.


#8
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Ii lipseste si masina cu freza care sa faca santul respectiv in blat. Sau nu?

#9
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Salut, inteleg.. in Romania se lucreaza doar cu pal si eventual sa fie cat mai simplu. Mie imi trebuia pentru mascare, uitati aici un filmulet cu modul de lucru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sIbiUguvkWo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Wolfcraft au in Hornbach si e f. posibil sa aiba si ce cauti tu, ai incercat acolo?

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Da, am vazut si eu Wolfcraft in RO, si aveau si dopurile de care intrebi, probabil la Hornbach, Au marca asta si pe la alte magazine de bricolaj, Bricodepot, etc.

Atentionez insa asupra unor aspecte, scuzati duritatea, dar este motivata de realitate.

- produsele Wolfcraft sunt niste porcarii in general, nu sunt fiabile, se strica usor, au specificatii de utilizare ridicole care sunt aproape imposibil de respectat si oricum se strica si daca le respecti, au probleme ridicole de compatibilitate chiar si la INBUS-uri banale, etc.
- ai nevoie de holtzsuruburi speciale cu floare cu scaun drept pe partea cu prinderea in lemn, altfel se crapa lemnul garantat !!!
Se poate eventual improviza cu niste saibe - si la prindere normala in lemn eu pun fie holtzsuruburi cu scaun fie pun saibe.
- prinderea aceasta nu prea este potrivita pt PAL - se poate utiliza, dar pt. sarcini limitate.
- consuma timp mai ales cu scule hobby la care trebuie sa muti, potrivesti/fixezi sablonul.

In RO se folosesc de cand exista industrie prinderi cu buzunar, insa in general se folosesc cu prindere mai dreapta, mai perpendiculara.
Se utilizeaza si pt holtzsuruburi si pt prezoane.
Am vazut de curand in Bucuresti un pat nou facut la Cluj din lemn masiv de nuc care avea prinderi cu buzunar cu prezoane de 10mm, cate 2 la fiecare imbinare de cadru. Buzunarele erau mari ca sa incapa chei.
Cele pt holtzsuruburi se folosesc de zeci de ani cu hotzsuruburi cu cap semirotund si scaun plat, in general nemascate cu dop, pt ca sunt plasate in locuri care nu sunt vizibile decat la o inspectie amanuntita, de ex. pe interior la legaturi de scaune si mese.

Edited by loock, 03 September 2016 - 14:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate