Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sejur in Koln - va rog vreau ceva informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Compostarea este de fapt o ștampilă cu data și ora. Unele automate, din tramvai sau stații o imprimă direct la cumpărare, nu sunt sigur la trenuri.
Dacă nu este scrisă pe bilet  trebuie folosite compostoarele, sunt niște cutii portocalii pe peron sau la intrare. În tramvaie sunt  câte două  compostoare în vagon, la prima și la ultima ușă.

La automatele din gări se poate plăti și cu card sau bancnote, la cele din tramvaie și autobuze doar cu mărunțiș

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si totusi, nu este cineva care sa fi mers cu trenurile astea? Care e procedura: se composteaza biletul sau nu? Si daca da, unde, in tren, la intrarea pe peron... sau unde?
Automatele astea de bilete din gari dau rest, sau trebuie sa vin cu bani ficsi?

Edited by roland_s, 06 September 2016 - 17:03.


#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postroland_s, on 06 septembrie 2016 - 17:02, said:

Si totusi, nu este cineva care sa fi mers cu trenurile astea? Care e procedura: se composteaza biletul sau nu? Si daca da, unde, in tren, la intrarea pe peron... sau unde?
Automatele astea de bilete din gari dau rest, sau trebuie sa vin cu bani ficsi?

normal ca primesti rest, daca un bilet ar costa 1,99eur ce te-ai face ? biletele trebuiesc compostat, le bagi intr-un aparat care pune o stampila cu un numar si data si ora cand ai compostat. iti recomand sa compostezi de pe peron pentru ca exista trenuri in care nu poti composta.

#22
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ok, am ajuns si in Koln. Cu ceva brambureala m-am descurcat si cu mijlocul de transport. Am urmat indicatoarele cu "bahn". Si am gasit si celebrele automate. Langa automate niste aparate galbene pentru compostat biletele. La coada, la automate niste calatori romani. Ii intreb daca trebuie compostat biletul. Nu, nu trebuie ca are ora trecuta pe el. Si au plecat. Am luat bilet din automat, si, deoarece am vazut ca toata lumea il composteaza (mai putin calatorii romani). l-am bagat si eu in aparat. Daca trebuia sau nu compostat? Chiar nu stiu, dar inclin sa cred ca trenuia deoarece in tren nu am vazut nici un aparat de compostat. Din pacate nu am intalnit vreun controlor care sa clarifice situatia.
Referitor la populatia musulmana, azi am avut un episod placut. In Koln am intrat intr-un fel de fast food, sau mai bine zis un magazin in care doi vanzatori, imbracati in arabi (cu chestiile alea albe pe ei), vindeau kebab. Vreau sa spun ca, cu 4 euro, am mancat cel mai bun keebab din viata mea. Kebab facut cu carne de oaie, nu de pui. Nu stiu daca aia erau arabi (inclin sa cred ca da, deoarece erau mai bruneti), insa kebabul facut de ei nu se compara cu ce am mancat prin Romanica.
Multumesc mult de ajutor, celor care au postat aici.

Edited by roland_s, 06 October 2016 - 19:56.


#23
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Deci mâine, la.... DOM

Posted Image

#24
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cred ca abia sambata la Dom. Maine am in plan sa vad Intermot. E cea mai mare expozitie de motociclete din Europa.

Edited by roland_s, 06 October 2016 - 19:59.


#25
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Vizitat Intermot, vizitat DOM (de ce nu ati spus ca nu exista lift? Am o febra ingrozitoare la ambele picioare.), facut tur al orasului, vizitat podul cu lacate, plimbat pe malul Rinului ... sunt super multumit de excursia asta. Din pacate maine plec! Inca o data multumiri celor care au postat aici.
Attached File  DSCF2456.JPG   475.83K   34 downloadsAttached File  DSCF2613.JPG   514.94K   36 downloadsAttached File  DSCF2090.JPG   516.56K   35 downloads

#26
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Vezi ca acum e fotbal...GER-CZE.Barurile trebuie sa fie pline, sa vezi atmosfera......

#27
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Deci de aia aici langa hotel urla intr-un bar un hip hop ... sau cum s-o numi. Ma inrebam eu de ce e galagia asta, ca in celelalte seri a fost liniste.

#28
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Au inscris nemții.Normal ca urla.

La ce hotel Ești?Am fost acu o ora, eram pe la GaleriA Kaufhof

#29
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am fost la Hotel Cristal. Acum sunt în aeroport. Aștept să se deschidă la check-in să predau bagajul la cala.
LE: Daannii să înțeleg că locuiești în Koln? Sau ești tot turist că mine?

Edited by roland_s, 09 October 2016 - 09:58.


#30
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Locuiesc aici,turist sunt și eu în RO.

#31
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Dacă știam ne vedeam la o bere.
Le : ai văzut Intermot? Dacă nu, du-te, este extraordinar. Mai e deschis azi!

Edited by roland_s, 09 October 2016 - 10:06.


#32
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Sincer nu sunt pasionat..am 3 scutere cu care mai ma dau dar nu pentru adrenalina.

Dar poate o sa dau o fuga...

#33
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
salut, voi fi in Koln (mai nou i se spune Cologne?!) pe 10 decembrie, cand vad ca se joaca FCK-BVB Dortmund, cum pot cumpara bilet - din Romania se poate oare, cam cat costa?

#34
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postd-ardeleanu, on 13 octombrie 2016 - 09:38, said:

salut, voi fi in Koln (mai nou i se spune Cologne?!) pe 10 decembrie, cand vad ca se joaca FCK-BVB Dortmund, cum pot cumpara bilet - din Romania se poate oare, cam cat costa?
Bilete ptr FCK-BVB, nici o sansa! Ca de altfel ptr toate meciurile la care ia poarte una dintre primele 4-5 echipe din Bundesliga. De obicei este sold-out pe tot sezonul la anumitete meciuri gen BVB, FC Bayern etc. Cel mult cu noroc, pe piata "neagra" sau cu pile. De obicei si pe langa stadion inainte de meci. Preturile oficiale sunt la circa 20-70 euro, depinde de loc si de club. La negru nu stiu...
Uite aici te poti uita, este totul 100% okay, dar nu gasesti tickets ptr meciuri de top   http://www.fc-ticketboerse.de/fansale/ (aici sunt revanzari - fan sale)

Cologne este aia cu care te dai sa mirosi frumos...Posted Image
Acum serios: este denumirea orasului Koeln in franceza si engleza.

Edited by Passenger001, 13 October 2016 - 11:57.


#35
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostPassenger001, on 13 octombrie 2016 - 11:36, said:

Bilete ptr FCK-BVB, nici o sansa! Ca de altfel ptr toate meciurile la care ia poarte una dintre primele 4-5 echipe din Bundesliga. De obicei este sold-out pe tot sezonul la anumitete meciuri gen BVB, FC Bayern etc. Cel mult cu noroc, pe piata "neagra" sau cu pile. De obicei si pe langa stadion inainte de meci. Preturile oficiale sunt la circa 20-70 euro, depinde de loc si de club. La negru nu stiu...
Uite aici te poti uita, este totul 100% okay, dar nu gasesti tickets ptr meciuri de top   http://www.fc-ticketboerse.de/fansale/ (aici sunt revanzari - fan sale)

Cologne este aia cu care te dai sa mirosi frumos...Posted Image
Acum serios: este denumirea orasului Koeln in franceza si engleza.
OK, atunci ce ar fi mai important de vazut, am aflat de Zoo, de Dom si de Muzeul ciocolatei, altceva? Se gasesc biciclete de inchiriat, oare?

#36
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O groaza. Chiar in fata Doom-uli am vazut un centru de inchiriat. Din pacate nu ma pasioneaza, asa ca nu pot sa iti spun de preturi. Iti recomand sa faci un tur al orasului cu autobuzul. Sunt autobuze care pleaca din fata Doom-ului si fac un tur de 90 de minute prin Koln. Un ghid iti povesteste in casti toata plimbarea. Costa 12 euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate