Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sejur in Koln - va rog vreau ceva informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pe data de 6 octombrie voi pleca intr-un city-break de 3 zile in Koln. Acest city break contine doar transport cu aionul pana in Koln (Wizzair), si cazare 3 zile la hotelul Cristall.
Pentru inceput am cateva nelamuriri:
Cu ce pot ajunge de la aeroport in oras? Exista ceva autobuze, metrou sau tren? Exclus taxi-ul, este prea scump.
Cineva care a fost recent in Koln (sau care locuieste acolo) sunt ceva probleme cu imigrantii? Am auzit destule stiri negre despre Koln pe la tv ...
Aeroportul din Koln, am citit ca este imens. Este greu/dificil de gasit locurile pentru check-in, locurile de imbarcare?

Edited by roland_s, 01 September 2016 - 20:14.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Autobuz cred ca este....eu am fost de mai multe ori, dar cu mașina.Cu imigranții ce probleme sa ai,vii și tu ca imigrant?Faza ca aeroportul e imens.....mai taie ceva.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Probleme ... Ma gandeam ca daca sunt pe strada la ora 21-22 pot sa ma trezesc cu vreun arabete pe cap? Sau sunt in siguranta cat de cat?  Vreau sa vizitez cat mai mult in aceste trei zile, si banuesc ca nu voi venii devreme la hotel. Faza cu aeroportul imens am citit-o pe site-ul am fost acolo. Cineva de pe acel site spunea ca aeroportul e imens si e foarte greu sa gasesti portile de imbarcare.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pe bilet scrie detalii cred ce terminal... în aeroport e ușor sa te deplasezi...sunt indicatoare...e ca și cum ai merge cu mașina pe autobanda...trebuie sa fii atent sa nu ratezi iesirea.Posted Image

#5
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Este metrou (U-Bahn) (Cauta si in oras insemnul U). Iti iei bilet de la automat, (din aeroport.)
E plin de emigranti, dar nu ai nici o problema. Eventual, in marile magazine, va bateti de la testerele de parfum.:)).
Aeroportul e mare, dar nu ai probleme, daca citesti atent afisajele si stii ce cauti.
Nu rata sa bei o Kapuziner Weißbier (la Rewe - 0.89 + pfand = 1.10 euro), pe malul Rinului.

Bis bald!

#6
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postroland_s, on 01 septembrie 2016 - 20:13, said:


Cu ce pot ajunge de la aeroport in oras? Exista ceva autobuze, metrou sau tren?

Am auzit destule stiri negre despre Koln pe la tv ...

Nu cred sa existe, iti dai seama.

Pai atunci, de ce mai mergi?

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postroland_s, on 01 septembrie 2016 - 20:13, said:

Pe data de 6 octombrie voi pleca intr-un city-break de 3 zile in Koln. Acest city break contine doar transport cu aionul pana in Koln (Wizzair), si cazare 3 zile la hotelul Cristall.
Pentru inceput am cateva nelamuriri:
Cu ce pot ajunge de la aeroport in oras? Exista ceva autobuze, metrou sau tren? Exclus taxi-ul, este prea scump.
Cineva care a fost recent in Koln (sau care locuieste acolo) sunt ceva probleme cu imigrantii? Am auzit destule stiri negre despre Koln pe la tv ...
Aeroportul din Koln, am citit ca este imens. Este greu/dificil de gasit locurile pentru check-in, locurile de imbarcare?

Presupunand ca in Koln misuna criminali pe strazi si ai afla asta azi, ti-ai anula citybreak-ul ca sa-ti salvezi viata? Ma indoiesc.
Ideea e ca ar fi bine sa te documentezi mai bine apropo de ce ai de vazut in koln, e un oras frumos care merita vazut temeinic (mai mult decat clasicul Dom). In 3 zile incap si Dusseldorf, si altele in zona.
Drum bun.

#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postroland_s, on 01 septembrie 2016 - 20:13, said:

Cu ce pot ajunge de la aeroport in oras? Exista ceva autobuze, metrou sau tren? Exclus taxi-ul, este prea scump.
Ai tren,nu metrou,chiar din aeroport.Statia e subterana,o vei gasi urmand indicatoarele.Trenurie(S19/S13 sau RE) sunt foarte dese,se succed la cel mult 15 minute.Bilete iei de la automate.
Ai aici site-ul companiei de transport din zona (acopera nu doar Koln-ul) cu un planificator de rute in dreapta-vezi "FAHRPLANAUSKUNFT")
Iti atasez si  harta liniilor de tren si metrou.

View Postroland_s, on 01 septembrie 2016 - 20:13, said:

Aeroportul din Koln, am citit ca este imens. Este greu/dificil de gasit locurile pentru check-in, locurile de imbarcare?
Depinde cu ce aeroport il comparam.In comparatie cu Baneasa,da,e imens.Altfel,n-as zice...
Sunt indicatoare peste tot,te vei descurca.I-ati timp suficeient la plecare si nu vei avea probleme.

Attached Files


Edited by zuv, 02 September 2016 - 08:56.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postroland_s, on 01 septembrie 2016 - 20:13, said:

Pe data de 6 octombrie voi pleca intr-un city-break de 3 zile in Koln. Acest city break contine doar transport cu aionul pana in Koln (Wizzair), si cazare 3 zile la hotelul Cristall.
Pentru inceput am cateva nelamuriri:
Cu ce pot ajunge de la aeroport in oras? Exista ceva autobuze, metrou sau tren? Exclus taxi-ul, este prea scump.
Cineva care a fost recent in Koln (sau care locuieste acolo) sunt ceva probleme cu imigrantii? Am auzit destule stiri negre despre Koln pe la tv ...
Aeroportul din Koln, am citit ca este imens. Este greu/dificil de gasit locurile pentru check-in, locurile de imbarcare?

Daca zici ca vei pleca pe sase octombrie,nu crezi ca acele intrebari sunt tardive?
Banuiesc ca inainte de a te decide sa pleci,te-ai documentat serios,nu-i asa?
Du-te frate si nu uita ca pe data de 10 octombrie sa postezi impresiile.
Te descurci tu la fata locului,lasa intrebarile.

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Multumesc mult. Ce inteleg eu prin imens. Am fost prin ceva aeroporturi pana acum. De exemplu Otopeniul nostru (sau Henri Coanda) mi se pare mic. Iarasi Bergamo (Milano) mi se pare foarte mic, nu ai cum sa te ratacesti in el. Insa am fost si la Paris pe Charles de Gaule. Acela e imens. Acolo chiar am avut probleme cu orientarea, si era sa pierd un avion. Cum e comparativ cu cel din Koln?
Zuv multumesc frumos pentru informatii si harta.
LE ce e frumos aici: nici pe aeroportul din Cluj Napoca nici pe cel din Koln nu am mai fost niciodata. Dar banuesc ca aeroportul din Cluj e micut.

Edited by roland_s, 02 September 2016 - 12:29.


#11
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Stai linistit ca nu e asa mare. Poate o idee mai mare decat Otopeni. Nu ai cum sa te ratacesti. Ia de acolo trenul (U-bahn) si cobori la gara centrala (langa Dom) ca vad ca tot prin zona ai si cazarea. Succes.

#12
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
koln e acela cu taharrusul de la revelion?

#13
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Adica?

#14
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Taxiul până la hotel ar costa cam 35-40 Eu.
Autobuzul nu e de recomandar, mai ales când ai bagaje. Este mai strâmt, are un traseu cu multe  ocolișuri și linia respectivă nu merge în centru.
Cel mai bine e cu trenul. Wizzair vine la terminalul 2, zona D, direct în subteran e gara. Sunt peste tot indicatoare pe care e desenată o locomotivă. Se poate lua un tren regional RE  sau un tren suburban S (S-Bahn) până la gara principală. De acolo nu mai e mult. Biletele se iau de la automate care pot fi setate și pentru alte limbi. În funcție de automat trebuie fie scrisă destinația (Hauptbahnhof) fie ales tariful 1b, valabil pentru tot orașul, egal că e autobuz tramvai sau S-Bahn. Biletul costă 2,80 și drumul durează cam 15 minute. Trenurile Inter City Express (albe) costă 8 Eu și ajung cu 5 minute mai repede.
Kölnul nu are metrou propriuzis, aceleași garnituri circulă și în subteran ca un metrou, pe străzi ca un tramvai și uneori peste câmpuri spre cartiere mai îndepărtate ca un tren. Cu tariful de 2,80 se circulă oriunde în oraș, este valabil 1,5 ore. Pentru turiști care vizitează mai multe locuri este poate interesant  biletul de 12,90 valabil pentru până la 5 persoane de dimineața la 9 până la 3 noaptea.
Străini se întâlnesc ca în orice oraș mare, dar nu e motiv de panică, nu e cum scrie presa de senzație. Vei vedea musulmani, hinduși, africani sau asiatici dar cei veniți mai de curând nu ies cu nimic în evidență față de cei veniți de 5-10-30 de ani.

Edited by Aribert, 02 September 2016 - 21:08.


#15
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016

View Postroland_s, on 02 septembrie 2016 - 20:29, said:

Adica?
pai ai intrebat parca daca sunt ceva probleme cu imigrantii, nu?

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostAribert, on 02 septembrie 2016 - 21:07, said:

Taxiul până la hotel ar costa cam 35-40 Eu.
Autobuzul nu e de recomandar, mai ales când ai bagaje. Este mai strâmt, are un traseu cu multe  ocolișuri și linia respectivă nu merge în centru.
Cel mai bine e cu trenul. Wizzair vine la terminalul 2, zona D, direct în subteran e gara. Sunt peste tot indicatoare pe care e desenată o locomotivă. Se poate lua un tren regional RE  sau un tren suburban S (S-Bahn) până la gara principală. De acolo nu mai e mult. Biletele se iau de la automate care pot fi setate și pentru alte limbi. În funcție de automat trebuie fie scrisă destinația (Hauptbahnhof) fie ales tariful 1b, valabil pentru tot orașul, egal că e autobuz tramvai sau S-Bahn. Biletul costă 2,80 și drumul durează cam 15 minute. Trenurile Inter City Express (albe) costă 8 Eu și ajung cu 5 minute mai repede.
Kölnul nu are metrou propriuzis, aceleași garnituri circulă și în subteran ca un metrou, pe străzi ca un tramvai și uneori peste câmpuri spre cartiere mai îndepărtate ca un tren. Cu tariful de 2,80 se circulă oriunde în oraș, este valabil 1,5 ore. Pentru turiști care vizitează mai multe locuri este poate interesant  biletul de 12,90 valabil pentru până la 5 persoane de dimineața la 9 până la 3 noaptea.
Străini se întâlnesc ca în orice oraș mare, dar nu e motiv de panică, nu e cum scrie presa de senzație. Vei vedea musulmani, hinduși, africani sau asiatici dar cei veniți mai de curând nu ies cu nimic în evidență față de cei veniți de 5-10-30 de ani.
Multumesc mult de postare. Cu trenul am sa merg, mai ales ca hotelul meu (Cristall) cica ar fi la mica distanta de gara centrala. Unde as putea vedea (pe net) un orar al acestor trenuri? Biletul se composteaza la intrare ca la orice metrou, sau se composteaza in tren? Intreb deoarece nu am mai fost in Koln cu mijloace de transport in comun.

Edited by roland_s, 03 September 2016 - 12:52.


#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststratulat, on 02 septembrie 2016 - 19:29, said:

koln e acela cu taharrusul de la revelion?
Daca spuneai in romana,probabil era mai usor de inteles...

View Postroland_s, on 03 septembrie 2016 - 12:52, said:

Unde as putea vedea (pe net) un orar al acestor trenuri?
In link-ul pe care l-am pus in postul anterior...
In prima rubrica bagi "Flughafen".In a doua, "Dom".Alegi apoi primele optiuni din cele oferite de site.

Attached Files


Edited by zuv, 03 September 2016 - 15:42.


#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Perfect. Multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate