Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Site de anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sutele de companii folosesc milioane/zeci de milioane de siteuri + aplicatii mobile pentru tracking/profilare vizitatori (anonima sau nu). Nu o fac "in afara" webului, ci pe acolo pe unde te plimbi tu zilnic.
De Criteo ai auzit vreodata?
Sau de AppNexus?
Sau de AdOcean?
Toate aceste 3 companii sunt prezente pe OLX.ro - in codul siteului, ca sa nu avem discutii - si urmaresc miscarile utilizatorilor (+Google +Facebook +Twitter, dar acestea sunt deja consacrate). Si asta asa, ce am vazut cu ochiul liber.

Si e cu mult peste ce crezi tu cu CDuri cu e-mailuri sau mai stiu eu ce.

Si ca sa explic in 2 cuvinte: un site de anunturi este o mina de aur pentru profilarea utilizatorului, pentru ca poti vedea ce cauta. Iar cand "aterizeaza" pe alte siteuri care nu au vreo legatura cu OLX i se "servesc" reclame legat de ceea ce a cautat pe OLX. Treaba asta e extrem de simpla si se face de foarte mult timp - de unde si abundenta de "siteuri, servicii si aplicatii gratuite, maica".

Edited by dexterash, 26 August 2016 - 12:28.


#20
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005

View PostAllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, on 26 august 2016 - 11:36, said:

Potrivit datelor de pe site-ul Ministerului de Finanțe, Allegro Online Services Romania SRL, firma care gestionează site-ul OLX.ro, a avut în 2013 pierderi de 20,3 milioane lei, la o cifră de afaceri netă de 5.360.016 lei. Sibmedia Interactive SRL, compania care deține Tocmai.ro înregistra în 2013 pierderi de 25,365 milioane lei și o cifră de afaceri netă de 2.833.422 lei.

View Postsergiu_spooky, on 26 august 2016 - 11:57, said:

Pierderi nu inseamna neaparat ceva rau. Poate au reinvestit banii.

Crezi ca la sumele alea e cineva tampit sa mearga pe pierdere fara sa stie exact de ce?
Piata e in crestere, daca nu la competitie atunci unde se duc banii? Si competitie noua nu prea este, cea veche a fost absorbita.
Mi se pare foarte simplu ce se intampla: de ce sa scoti bani de investitii din buzunar cand poti pur si simplu sa reinvestesti profitul? Mai putine taxe, mai putina bataie de cap. De frica cuvantului "pierderi"?

Daca te uiti cu atentie la cifre, nu e vorba de un profit reinvestit. Pierderile sunt mai mari decat cifra de afaceri. Este vorba doar de bani investiti. Investitiile se fac cu un scop.
Doar ca functionalitatea declarata (aceea de site de anunturi) nu este sustenabila economic la nivelul respectiv de publicitate (necesar pentru atragerea clientilor).

Mai mult, site-urile au fost tranzactionate. Cum economic nu aduceau vreun profit, rezulta ca au fost cumparate tocmai(sic) pentru baza de date cu profile.
Modelul de business este acelasi si dupa achizitie, deci , cel mai probabil neprofitabil, strict vorbind din tranzactiile cu anunturi.


P.S. Poate noi gresim... dar cei care cred ca asa ceva nu e posibil, ar putea sa se gandeasca "Cum ar fi daca...". Adica sa nu il ia pe NU in brate din prima.
P.P.S. ANSPDCP sau cum s-o chema, nu cred ca poate face ceva referitor la profile anonimizate... unde nu numele este important ci comportamentul...

Edited by AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, 26 August 2016 - 13:07.


#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
La fel de bine siteul X poate fi detinut de compania Y din Romania, care este pe minus, investeste, recupereaza TVA + alte misculatiuni, si alta companie, Z, din acelasi grup, se foloseste de expunerea siteului X (pentru profilare + reclame + alte trebusoare din astea) si face profit plimbat prin Panama sau alta zona offshore.

Dar nu, domle, la noi nu se intampla din astea! Noi, cu a noastra educatie digitala la cel mai jos nivel din Europa, stie mai bine.

Edited by dexterash, 26 August 2016 - 13:16.


#22
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
OK, hai sa analizam teoria ta cu modelul nesustenabil si scopul real al lor - de a aduna si vinde date despre utilizatori.
Prima intrebare la care tre sa-i gasim raspuns: Cui le vand? Evident cine cumpara asa ceva trebuie sa castige ceva, nu? Ce companii care fac comert online in Romania cunosti si au nevoie de asemenea informatii, ca nu le au deja?

#23
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
O firma X, pe care va trebui sa o/le determinam joaca rolul intermediarului din publicitatea on-line. (similar cu Google AdSense)

Firmele Y care vor sa isi vanda produsele, apeleaza la firma X sa le afiseze reclamele.

Firmele Y vor plati cu atat mai mult catre compania X, cu cat compania X le genereaza vanzari mai mari.
Cu alte cuvinte, compania X este direct interesata sa ofere publicitate targetata, sa fie eficienta cu alte cuvinte.

Daca pana aici suntem de acord, inseamna ca putem merge sa cautam compania X si nu doar in Romania, desigur.
O cautam sau nu?

Raspuns nu, pentru ca nu vom gasi ce te astepti tu.
Cu alte cuvinte, indiferent cine spunem sau presupunem ca este firma X, nu vom gasi informatii scrise care sa confirme ipoteza noastra ;-)

@dextrash pare mai informat, poate stie el niste companii X

P.S. Am tot cautat un articol pe care l-am citit intr-o revista de la ACM acum vreo 2 ani pe subiectul asta si nu il gasesc. Acolo se vorbea la modul general despre acest subiect, fara legatura cu piata romaneasca. Daca il gasesc il pun aici.

Edited by AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, 26 August 2016 - 13:46.


#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Corect. Dar nu trebuie sa te limitezi geografic... Oamenii se mai plimba, viziteaza, vin strainii incoace etc etc.

Nu cumpara companiile care fac comert online direct (desi, daca nu ma insel, pana si Allegro are niste operatiuni de acest gen - cum ar fi fashiondays), ci cumpara brokerii de publicitate pentru a-si optimiza campaniile. Brokerii sunt cei care vand publicitate la altii (nu stiu, sa zicem emag, grupul mediagalaxy/altex/cel etc) si afiseaza pe siteuri gen protv, realitatea (parca ei au direct de la adocean), sport si ce alti publisheri or mai fi pe la noi. Sau ce alte retele de publishing or mai fi. E o bursa intreaga pe tema asta cu foarte multi jucatori.

Modelul de business nu este foarte transparent, dar cu un pic de atentie se poate deslusi sau macar intelege ceva din el.

Plus ca... Profilul omului se schimba constant. Daca el cauta azi router, nu ii afisezi un banner cu un router peste 5 luni, pentru ca nu ai facut nimic. In acelasi timp, cu cat sunt mai multe date cu atat modelul matematic ce sta in spatele utilizatorului este mai bine definit si reclama mai tintita.

Edited by dexterash, 26 August 2016 - 13:49.


#25
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
No, bun, i-am determinat profilul, nu e neaparat sa fie din Romania.
Crezi ca piata din Romania e suficient de mare cat sa merite asa ceva?
Crezi ca Google si Facebook nu sunt deja puternic intrati pe piata noastra?
Asadar vorbim de Google/Facebook sau un competitor mai mic.
Nu prea vad niciun motiv pentru care Google/Facebook ar avea nevoie de datele astea pe care oricum le au deja din multe alte surse.
Crezi ca un competitor mai mic poate genera profituri asa de mari cat sa justifice pierderi de 20 de milioane de lei? Ca imi imaginez ca nu se dau bani la negru. E acelasi grup de investitori care pierd din OLX dar castiga mai mult din XYZ Advertising Company.

Edited by sergiu_spooky, 26 August 2016 - 13:50.


#26
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Nu ma pricep, dar in principal e o problema de eficienta economica. Daca merita, se face.

Asadar, la pierderile respective, cumulate, sa zicem de 45 mil lei => 10 mil euro
Se vand datele cu suma X (10 mil + profit)

Piata de vanzari online din Ro are valoarea Y.

Daca X reprezinta un comision rezonabil din Y, atunci aia e.

Quote

Bilanț e-commerce România 2015: Cumpărăturile online au depășit pragul de 1,4 Miliarde EUR
http://www.gpec.ro/b...14-miliarde-eur

Deci daca X = 14 mil si Y = 1,4 mld => X reprezinta 1% din Y, ceea ce reprezinta un comision rezonabil. Caz in care raman si 4 mil euro profit la baietii veseli (adica 25%)

Edited by AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, 26 August 2016 - 14:02.


#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsergiu_spooky, on 26 august 2016 - 13:48, said:

No, bun, i-am determinat profilul, nu e neaparat sa fie din Romania.
Crezi ca piata din Romania e suficient de mare cat sa merite asa ceva?
Crezi ca Google si Facebook nu sunt deja puternic intrati pe piata noastra?
Asadar vorbim de Google/Facebook sau un competitor mai mic.
Nu prea vad niciun motiv pentru care Google/Facebook ar avea nevoie de datele astea pe care oricum le au deja din multe alte surse.
Crezi ca un competitor mai mic poate genera profituri asa de mari cat sa justifice pierderi de 20 de milioane de lei? Ca imi imaginez ca nu se dau bani la negru. E acelasi grup de investitori care pierd din OLX dar castiga mai mult din XYZ Advertising Company.
Iar te limitezi doar la Romania. Nu-i bun. Poftim, romani din afara care castiga bine si cheltuiesc bani pe siteuri din UK, dar care au mai "aterizat" si pe OLX + alte siteuri din acelasi grup(pentru ca oricum nu le stim pe toate) sau care sunt monitorizate de grup. Si ei pot fi target. Sau romani care cheltuiesc din Romania bani pe siteuri din DE. Si ei pot fi target. Sau straini in Romania. Sau, sau, sau...

20 de milioane de lei = 5 mil euro. Un mizilic in piata asta, unde se discuta de sute de miliarde de euro vanzari online la nivel european (posibil sa fie legate si de mediile offline, dar ma abtin sa comentez - dar se poate amprenta si chestia asta folosind niste WiFiuri gratis, publice). Plus ca e posibil sa le convina sa faca aici magarii pentru ca noi toleram diverse rahaturi facute de companii si aruncam cu pietre in organele de control. Nu stiu, nu acuz, zic si eu.

Si te limitezi mult prea tare doar la gigantii americani... sunt destule retele de vandut / cumparat reclame si europene. Si subsidiare. Si care inchiriaza. Si care [etc]...

Edited by dexterash, 26 August 2016 - 14:02.


#28
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Deci toata teoria voastra se bazeaza pe faptul ca OLX vinde la negru date in valoare de cel putin 20 de milioane de lei, nu?

#29
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Cu faptul ca este la negru nu sunt 100% de acord fiindca se gasesc solutii de albit. In rest, eu cred ca despre asta e vorba.
Sau desigur, ca tot ei au pe alta parte, o agentie care fructifica acele date, astfel incat sa obtina profit din ele.

Edited by AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, 26 August 2016 - 14:24.


#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsergiu_spooky, on 26 august 2016 - 14:19, said:

Deci toata teoria voastra se bazeaza pe faptul ca OLX vinde la negru date in valoare de cel putin 20 de milioane de lei, nu?
1. Nu zice nimeni ca le vinde la negru.
2. Teoria mea e sustinuta de realitate. Ai cel putin 3 sisteme de tracking pe OLX care nu sunt cele arhicunoscute(poate si de afisare reclame) - le-am pus mai sus. Am pe undeva niste utilitare de analiza avansata, dar tre' sa sap dupa ele (nu le-am mai folosit demut).
2a. Iti dai seama ca asta este doar in frontend, la "suprafata". Ce este in backend si ce se intampla cu datele (de exemplu, cu ce trimite formularul de cautare produse sau istoricul de navigare in site) nu stiu.

Iar pe realitatea.net, de exemplu, vei gasi reversul (reclame livrate de adocean - care fac parte din grupul Gemius).

Am atasat o captura de ecran cu o parte din sursa OLX care se incarca dinamic, dupa afisare.

Attached Files


Edited by dexterash, 26 August 2016 - 14:31.


#31
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ei sunt pe pierdere si voi ziceti ca nici vorba de reinvestirea profitului. Daca primesc bani si tot pe pierdere sunt inseamna ca plata se face indirect. Banii ajung la cine trebuie dar nu prin OLX.
Da, mi se pare si mie dubios ca un business gen OLX care practic traieste din informatiile despre useri e asa deschis la a imparti informatiile alea cu vreo 15 servicii externe (le-am numarat, intra si Google, Facebook si Yahoo aici).
Dar nu pot inca sa sar la concluzia ca asta e business-ul lor principal.

Edited by sergiu_spooky, 26 August 2016 - 15:07.


#32
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Posteugen1985, on 26 august 2016 - 07:58, said:

Salut, am observat ca exista foarte multe site-uri de anunturi, ba chiar si la TV au inceput sa isi faca unii reclama, asta inseamna ca le merge suficient de bine incat sa isi permita reclama. Cum functioneaza un site, eu ca si persoana intru pe el pe net si public un anunt cu un produs sau caut sa cumpar un produs ( presupun ca stiti la ce gen de site-uri ma refer) si am mai observat ca rubrica de matrimoniale a cam fost eliminata de majoritatea acestor astfel de site-uri. Ce nu inteleg eu este cum castiga detinatorul unui astfel de site bani.

Eu sunt o persoana care un fac un site - magazin online si vand diverse.... le cumpar cu factura, fac poze la produse, pun un adaos comercial, le incarc pe site ...etc, etc, de aici inteleg cum pot veni banii.

Eu sunt o persoana care imi fac un site de anunturi, intra diferiti indivizi isi posteaza acolo ceea ce au de vandut, pretul, alti indivizi intra, vad produsele, contacteaza persoana care le vinde face comanda etc etc dar eu detinatorul site-ului de anunturi de unde castig bani? ca presupun ca aceste site-uri de anunturi care exista nu sunt gesturi de caritate...
Din experienta mea. Am deschis un site de anunturi. Am adaugat Google Adsense, avand ceva anunturi de la cunoscuti, prieteni si cativa necunoscuti. Nu te accepta in Adsense daca site.ul e gol.
Dupa ceva timp, vreo 3 luni nu aveam vizite. Si am zis sa vad cam cate site.uri de anunturi exista in Romania.
Apoi am inchis site.ul.
Daca poti sa bagi bani in promovarea site.ului ai sanse, daca astepti sa vina oamenii sa adauge anunturi nu prea.
Gandeste.te ca ai de vanzare un telefon. Vrei sa il vinzi repede, poate sa tii si la pret. Il pui pe 100 de site.uri de anunturi?

Edited by Travertin, 26 August 2016 - 16:46.


#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsergiu_spooky, on 26 august 2016 - 15:06, said:

Ei sunt pe pierdere si voi ziceti ca nici vorba de reinvestirea profitului. Daca primesc bani si tot pe pierdere sunt inseamna ca plata se face indirect. Banii ajung la cine trebuie dar nu prin OLX.
Probabil... nu zic nu.

View Postsergiu_spooky, on 26 august 2016 - 15:06, said:

Da, mi se pare si mie dubios ca un business gen OLX care practic traieste din informatiile despre useri e asa deschis la a imparti informatiile alea cu vreo 15 servicii externe (le-am numarat, intra si Google, Facebook si Yahoo aici).
Nimic dubios. Traim in epoca lui "ieftin si gratis online, domle". Iar poporenii pun botu' si au impresia ca SRI/KGB/NSA ii asculta si ii verifica, in timp ce ei isi dau informatiile gratis peste tot si oriunde. Si comportamentul. Si cele mai nastrusnice idei care le trec prin cap - anonim, desigur. :D

Apropos, nu OLX era cel care a facut livrarea prin ei moca/ieftina/blabla? Ceva timp? Pana au adunat un esantion de date concrete numai bun de prelucrat? :D :D :D

Totusi, sa nu uitam ca exista dataprotection.ro care are grija de CDurile cu emailuri. Oh, Yeah!

#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
esti tu paranoic!
olx niciodata nu s-ar preta la asa ceva
nu-mi imaginez
el castiga bani pe alte cai... din alte surse... extraterestre...

Edited by Nero-d, 26 August 2016 - 23:09.


#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daaa, ii da bani statu' ca sa presteze servicii moca catre populatie. Sau poate ii da UPC/RDS 0.000001% din abonamentul lunar, ca sa aiba romanu' acces la anunturi gratuite. Posted Image Posted Image

Totusi, sa nu stricam iluzia de anunturi online moca HD, in direct si in reluare. Vegheaza dataprotection!

Edited by dexterash, 26 August 2016 - 23:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate