Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30925
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 _R_A_D_U, on 03 martie 2023 - 21:15, said:

Frumos. Stiam eu de ce mi-am cumparat diselache de 2200 cmc.

#30926
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Topic deschis de peste 7 ani, concluzia: bucurati-va de masinile diesel din dotare ca mare viitor vor avea!

#30927
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
De disparut nu dispar de tot, poate in 2035 cu celelalte termice desi cred ca nu vor ajunge acolo.
Chestia e ca din ce vad producatorii renunta la ele in ideea de a vinde masini electrice care propun ceva nou si usor usor vor scadea ca pret. Daca ar tine diesel-urile nu ar mai renta electricele si daca toti vor sa produca electrice trebuie sa taie de undeva.
Probabil ca nici masinile electrice nu vor ajunge vreo data sa aiba cota de piata de 100% pentru ca apar cele cu hidrogen iar cand astea se vor fi vandut destul iar pretul carburantului se va duce in jos dieselul poate sa devina iar tentant.
Chestia e ca multi oameni au nevoie de masina cu care sa mearga si distante mari iar nevoile astea difera de la o perioada la alta, eu, acum 3 ani rar faceam 400-500 de km intr-o zi iar anul trecut am facut asta de zeci de ori iar sa fac asta cu altceva decat motorina(sau benzina) ar fi fost complicat, nu zic ca imposibil.

#30928
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
1300 de kilometrii am facut cu diselache al meu de Paste. Am fost la mare si in Delta. Merge exceptional.

Edited by Robert_Kiran, 18 April 2023 - 18:02.


#30929
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 Robert_Kiran, on 18 aprilie 2023 - 18:01, said:

1300 de kilometrii am facut cu diselache al meu de Paste. Am fost la mare si in Delta. Merge exceptional.
Bravo tie. Daca erau kilometri era si mai bine.

#30930
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,159
  • Înscris: 13.11.2017

 geopsi, on 18 aprilie 2023 - 17:34, said:

Chestia e ca multi oameni au nevoie de masina cu care sa mearga si distante mari iar nevoile astea difera de la o perioada la alta,

Problema este ca si mai multi oameni au nevoie de aer curat fara noxe provocatoare de BPOC, astm sau cancer, iar nevoia aceasta nu prea difera de la o perioada la alta ca mofturile unora.

#30931
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006
Ce electrica ziceai ca conduci?

#30932
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Din aia de la jocuri pe calculator...

#30933
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
ce frustrati devin oamenii cand vad ca se sumpeste benzina...

#30934
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,159
  • Înscris: 13.11.2017
Te refereai la cei doi de mai sus ?
Ei nu-s frustrați, îi interesează doar capra vecinului fiindcă nu pot discuta idei :)

#30935
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

 Robert_Kiran, on 18 aprilie 2023 - 18:01, said:

1300 de kilometrii am facut cu diselache al meu de Paste. Am fost la mare si in Delta. Merge exceptional.
si de bucurie ai mai pus un "i" inutil.


 geopsi, on 18 aprilie 2023 - 17:34, said:


Probabil ca nici masinile electrice nu vor ajunge vreo data sa aiba cota de piata de 100% pentru ca apar cele cu hidrogen iar cand astea se vor fi vandut destul iar pretul carburantului se va duce in jos dieselul poate sa devina iar tentant.

Da sigur.. uite ca nu e tentant nici sa mergi calare pe cal.  In facultate aveam fantezii d'astea, cand incepea sa creasca traficul, ma gandeam eu cum ar fi sa vin eu calare la cursuri, si sa nici nu caut parcare, sa las calu' sa pasca pe terenul de fotbal  din curtea universitatii.

Cand electrificarea va fi omniprezenta,  nimeni nu se va complica cu  motoare termice. Acuma cati isi mai cumpara masini de tuns iarba pe benzina?  De ce sa te complici sa platesti extra? La fel va fi probabil in 2035 si cu automobilele, cele electrice vor fi preferate de cumparatori in functie de nevoi.
Probabil ca modelele actuale de diesel vor ramane in productie prin tarile in curs de dezvoltare, unde companiile europene au filiale deschise: VW are in Mexic si Brazilia, mai toate brandurile americane au fabrici in Brazilia, cele europene au fabrici in India Africa si China.  Dupa 2035 o sa importam piese pentru dieselurile actuale din afara eu, (turcia).


Sa nu uitam ca VW beetle s-a fabricat in Mexic timp de 40 de ani parca, iar in portugalia Citroen a fabricat modelul 2CV pana in 1990.
Probabil ca citroen/renault sau vw vor rebrandui niste modele de succes si vor continua productia hat peste decenii.


Unde apar masinile pe hidrogen? Pe DiscoveryHD sau unde?

Edited by tfmercedez, 20 April 2023 - 13:32.


#30936
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 Ford4, on 20 aprilie 2023 - 12:55, said:

Te refereai la cei doi de mai sus ?
Ei nu-s frustrați, îi interesează doar capra vecinului fiindcă nu pot discuta idei Posted Image
Te-ai prins tu la cine ma refer. Pacat ca ti-a "disparut" postul(aveai un like de la un prieten).

#30937
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Problema e ca unii discuta doar idei dar fapte zero...

#30938
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006
Pai da, i-a disparut postul in care-i facea pe toti care nu-s de acord cu el "prosti".
Imi asum: credeam ca-i doar asa cum ii face el pe altii, dar e de fapt nesimtit. Si vorbeste din carti, ca-n viata reala...

#30939
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,159
  • Înscris: 13.11.2017
Ce-mi plac dieselarii înrăiți ca voi. Parcă sunteți ceata lui Pițigoi.
Mai răsfirați băieți și obisnuiti-va cu gândul că din 2026 nu veți mai avea diesele noi la vânzare.
Aaah uitasem, vouă de fapt nici nu vă trebuie noi că oricum nu cumpărați decât sh-uri.
Înseamnă că va înfioară gândul că după ce nu mai apar diesele noi o sa se termine și rebuturile diesel din Germania plimbate de bătrânici doar până la biserică :)

#30940
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 ergon, on 20 aprilie 2023 - 13:46, said:

Pai da, i-a disparut postul in care-i facea pe toti care nu-s de acord cu el "prosti".
Imi asum: credeam ca-i doar asa cum ii face el pe altii, dar e de fapt nesimtit. Si vorbeste din carti, ca-n viata reala...

Eu la el si la prietenul lui ma refeream...am crezut ca este limpede

#30941
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,159
  • Înscris: 13.11.2017

 zippo123, on 20 aprilie 2023 - 13:37, said:

Pacat ca ti-a "disparut" postul(aveai un like de la un prieten).

Postul a dispărut, adevărurile spuse văd însă că vă deranjează in continuare.

#30942
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 Ford4, on 20 aprilie 2023 - 14:03, said:

Postul a dispărut, adevărurile spuse văd însă că vă deranjează in continuare.

Despre ce adevaruri vorbesti aici?
Nu te-ai plictisit de "v-am spus eu", "diesel sucks" si "tesla the best"?
Mai poti? am crezut ca odata cu varsta iti mai revi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate