Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31982 replies to this topic

#30709
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

View PostFord4, on 04 decembrie 2022 - 20:28, said:


Asta te intereseaza pe tine in loc sa te bucure ca a aparut un inlocuitor de diesel si pentru camioane ? Posted Image
Depinde cum vor scala productia. La autoturisme au mers destul de rapid cu 4 fabrici deschise in 5 ani. Nu stiu daca sunt producatori traditionali care se pot mandri cu asemenea performanta.

Pai nu esti deloc realist.
Degeaba a aparut primul truck electric astazi. Pot sa apara maine peste noapte 1milion de truckuri. Degeaba. Eu nu vad infrastructura. Si nu ma intereseaza ce face US sau Norvegia. Ma intereseaza ce face tara in care locuiesc.
Mai e mult pana departe, si cred ca vei avea mult timp de acum incolo se te bucuri de electrica ta, chiar daca doar atunci cand tai iarba.

#30710
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View PostPitot, on 04 decembrie 2022 - 09:54, said:

Apropo de Tesla care ne arată calea de urmat… De ce vehiculele de asistență de la Tesla sunt diesel?

Te referi la astea ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r9tnFeANlmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se par a fi Tesla. Nu par a scoate fum ca dieselul tauPosted Image

View Postzippo123, on 04 decembrie 2022 - 20:35, said:


Pai nu esti deloc realist.
Degeaba a aparut primul truck electric astazi. Pot sa apara maine peste noapte 1milion de truckuri. Degeaba. Eu nu vad infrastructura. Si nu ma intereseaza ce face US sau Norvegia. Ma intereseaza ce face tara in care locuiesc.
Mai e mult pana departe, si cred ca vei avea mult timp de acum incolo se te bucuri de electrica ta, chiar daca doar atunci cand tai iarba.

Daca te interesa tara in care locuiesti te-ar fi bucurat orice tehnologie verde care va ajunge chiar si aici mai devreme chiar daca in numar mai mic decat in alte tari, nu ai sta sa discreditezi efortul altora doar fiindca ai tu diesel.

View PostPitot, on 04 decembrie 2022 - 13:07, said:

Curentați din toate țările uniți-vă și stingeți luminile prin casă pentru a putea încarcă Teslele de lovit în…! Bine că motorină încă mai este destulă. Hai că v-am lăsat pentru că dau o tură scurtă pe la Rompetrol apoi bobinez vreo 500 km spre casă pentru că s-a terminat minivacanța! E mișto că am și căldură în mașină până acasă fără să fie nevoie de ore suplimentare de alimentare.

Poate pe vremuri mai impresionai pe cineva ca ai diesel. Acum esti doar o specie pe cale de disparitie de care fac misto astia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n0ozEiBxj7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30711
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

View PostFord4, on 04 decembrie 2022 - 20:46, said:

Te referi la astea ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r9tnFeANlmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se par a fi Tesla. Nu par a scoate fum ca dieselul tauPosted Image



Daca te interesa tara in care locuiesti te-ar fi bucurat orice tehnologie verde care va ajunge chiar si aici mai devreme chiar daca in numar mai mic decat in alte tari, nu ai sta sa discreditezi efortul altora doar fiindca ai tu diesel.


Mai omule, esti deplasat. Nu am discreditat nimic.
Eu ti-am indicat infrastructura. Intelegi prost ce ti se spune. Dar asta o faci doar din rautate... si sper ca nu de altceva.

Ps: masina mea diesel are emisii co2 mai mici decat fordul si cealalta masina a ta euro4.

Edited by zippo123, 04 December 2022 - 20:59.


#30712
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010

View PostFord4, on 04 decembrie 2022 - 20:51, said:

Nu par a scoate fum ca dieselul tauPosted Image
Trec peste abilitățile tale pentru care te invidiază și mama omida din mormânt! De asemenea nu voi încerca să te conving de ceea ce este evident și anume de faptul că dieselul meu nu fumegă și că tocmai a luat ITP-ul pe bune! Mă opresc însă la manipularea asta grosolană de a construi discreditări plecând de la cazuri izolate și fără nicio legătura cu persoana pe care o vizează. Astfel de mizerii denotă ori o persoană rău intenționată ori un procesor limitat încă de acum două decenii.


View PostFord4, on 04 decembrie 2022 - 20:51, said:

Poate pe vremuri mai impresionai pe cineva ca ai diesel. Acum esti doar o specie pe cale de disparitie de care fac misto astia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n0ozEiBxj7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai repede face mișto UE de tine după ce limitează circulația circurilor electrice cărora tu le faci lobby absurd, circuri pentru care nu mai există “combustibil”.

Hai succesuri!

Edited by Pitot, 04 December 2022 - 21:06.


#30713
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Postzippo123, on 02 decembrie 2022 - 11:26, said:


Voiam doar sa spun ca o masina care scoate efectiv fum efectiv(defecta si/ a tracut RAR-ul cu spage, altfel nu imi explic) sta la semofaor intre 10 masini electrice/hibride, deja a generat acel "rau" din punct de vedere al poluarii. Am vazut in Bucuresti in ultimele zile cel putin o masina din asta circuland. Si aici ma refer la turisme, nu la masini de marfa.
Problema e ca masina aia care a trecut cu spaga e aproape imposibil de scos din circulatie altfel decat prin electrificare.
Cat timp e acceptata productia de ICE din motive sociale/ca nu exista inlocuitori va fi acceptat si acest compromis din aceleasi motive/pretexte.
Suna cam aiurea dar inca poti inmatricula masini Euro1 si circula cu ele prin Bucuresti.

#30714
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

View PostHansolo, on 04 decembrie 2022 - 21:42, said:

Problema e ca masina aia care a trecut cu spaga e aproape imposibil de scos din circulatie altfel decat prin electrificare.

Electrificarea este o optiune pentru astfel de masini. Dar nu e singulara. Nu poti impinge unul care merge cu o masina care scoate fum (pentru ca nu are bani sa o repare) sa isi cumpere electrica. Este imposibil.
Problema noastra a romanilor este faptul ca permitem ca aceste masine neconforme sa circule pe strazi. Ne mai miram de ce nu vor astia in Shengen.
Trecerea la electric la noi se face exact invers, apar mai intai masinile, apoi se face infrastructura... daca se face(la fel cum se face construirea blocurilor de locuinte. 0 Infrastructura/trotuare/cai de access dar stam la bloc nou).

Edited by zippo123, 04 December 2022 - 21:58.


#30715
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010

View PostHansolo, on 04 decembrie 2022 - 21:42, said:


Problema e ca masina aia care a trecut cu spaga e aproape imposibil de scos din circulatie altfel decat prin electrificare.

Greșit! Controale cât mai multe în trafic și în baza legislației actuale i se rețin atât certificatul de înmatriculare cât și plăcuțele de înmatriculare.

Dacă vrei mai mult poți impune un control mai strict al stațiilor ITP. Doar dacă vrei.

#30716
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View Postzippo123, on 04 decembrie 2022 - 20:54, said:

Mai omule, esti deplasat. Nu am discreditat nimic.
Eu ti-am indicat infrastructura. Intelegi prost ce ti se spune. Dar asta o faci doar din rautate... si sper ca nu de altceva.

La momentul actual infrastructura nu este o problema pentru masinile electrice existente. Faptul ca intri in corul bocitoarelor antiEV spunand ca ea nu va tine pasul cu cresterile ulterioare inseamna ca si tu incerci sa discreditezi noile tendinte.  Dovada : cum a aparut primul camion electric care poate sa inlocuiasca pe deplin pe cele mari diesel, ai si inceput sa cauti nod in papura. Suflet de dieselar, ce mai Posted Image

View Postzippo123, on 04 decembrie 2022 - 20:54, said:

Ps: masina mea diesel are emisii co2 mai mici decat fordul si cealalta masina a ta euro4.

Eu te inteleg ca tii cu prostii care cred ca ghicesc ce masina am luat, dar nici dupa ce ti-am atras atentia ca ai ratat cu Fiesta diesel nu te poti stapani sa nu te uiti la capra vecinului ? Ale mele sun EURO 6 si EURO 6c benzina, adica cu emisii de NOx de zeci de ori mai mici decat emisiile tale reale. Lasa vrajeala cu CO2 ca nu asta e problema in marile aglomerari urbane. Nici zeii tai de la VW nu o mai folosesc in propaganda lor

View PostElenistic, on 04 decembrie 2022 - 21:33, said:

Bine nea caisa.

Pentru ca doar atat te duce capul sa faci pe acest forum ai report

Edited by Ford4, 05 December 2022 - 22:24.


#30717
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View PostPitot, on 04 decembrie 2022 - 22:29, said:

Greșit! Controale cât mai multe în trafic și în baza legislației actuale i se rețin atât certificatul de înmatriculare cât și plăcuțele de înmatriculare.

Dacă vrei mai mult poți impune un control mai strict al stațiilor ITP. Doar dacă vrei.

In ce tara traiesti ? Probabil ca in tara viselor ca doar acolo se poate realiza asa ceva.
In plus la ITP nu se masoara noxele ca nu au PEMS-uri si nici-o legislatie in Europa nu-i obliga sa aiba (prietenii stiu de ce). Asa ca se poate trisa perfect legal. Vezi cazul tuturor masinilor diesel pana la EURO6d. As fi curios daca i-a mai verificat cineva pe producatori si cat de EURO6d sunt troacele lor diesel. Probabil ca nu s-au mai obosit insa fiindca oricum se renunta treptat la ele.

View PostPitot, on 05 decembrie 2022 - 22:35, said:

Deci bășinile tale nu put! Doar ale celorlalți. Ești monument de coerență! Exact cum scrie în fișa postului propagandistului EV!

Una este sa puta putin si alta este sa puta de sa deranjeze tot orasul ca ale voastre. Eu sustin EV-urile chiar daca nu am unul inca. Macar nu sunt asa de "incuiat" ca unii de aici.

View PostPitot, on 05 decembrie 2022 - 22:35, said:

Totuși cum rămâne cu boleftricele prin Elveția?

Mai citeste si sursa informatiei si nu numai interpretarile de cancan ale unor jurnalisti.

#30718
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

View PostFord4, on 05 decembrie 2022 - 22:26, said:

La momentul actual infrastructura nu este o problema pentru masinile electrice existente. Faptul ca intri in corul bocitoarelor antiEV spunand ca ea nu va tine pasul cu cresterile ulterioare inseamna ca si tu incerci sa discreditezi noile tendinte.  Dovada : cum a aparut primul camion electric care poate sa inlocuiasca pe deplin pe cele mari diesel, ai si inceput sa cauti nod in papura. Suflet de dieselar, ce mai Posted Image

Eu te inteleg ca tii cu prostii care cred ca ghicesc ce masina am luat, dar nici dupa ce ti-am atras atentia ca ai ratat cu Fiesta diesel nu te poti stapani sa nu te uiti la capra vecinului ? Ale mele sun EURO 6 si EURO 6c benzina, adica cu emisii de NOx de zeci de ori mai mici decat emisiile tale reale. Lasa vrajeala cu CO2 ca nu asta e problema in marile aglomerari urbane. Nici zeii tai de la VW nu o mai folosesc in propaganda lor

De dragul electrificarii ti-ai mai cumparat o benzinara. Sa fie (nu ca nu "e" alti bani) :)

Eu ma refeream la infrastructura de incarcare din Romania. Citeste si tu posturile colegilor cu EV care fac drumuri mai lungi prin tara, poate iti faci o idee cam ce probleme pot sa apara.
Deabia astept sa vad toate tir-urile, care tranziteaza Bucruestiul, cu motoare electrice. Dar mai intai cred ca vor incepe cu Bacaul.

Euro 6c  zici, :)  :) :) de banii aia iti luai un spring si iti ramanea si de o vacanta in Hawaii
vezi ca si ala are Nox... cam tot pe acolo cu cel de la diesel. CO2 e ok pentru tine sa inteleg... :)

In rest: tu esti cel mai destept si ai intotdeauna dreptate. Succesuri iti doresc!

#30719
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFord4, on 05 decembrie 2022 - 22:26, said:

Ale mele sun EURO 6 si EURO 6c benzina, adica cu emisii de NOx de zeci de ori mai mici decat emisiile tale reale.
Da ... alea EURO 6 si EURO 6c scot parfum de trandafiri pe teava de esapament.

Da' de ce benzina si nu electrica ?

View PostFord4, on 05 decembrie 2022 - 22:59, said:

Eu sustin EV-urile chiar daca nu am unul inca
Adica faci exact ca popa care incearca sa ne convinga ca banul este ochiul draculu   Posted Image

#30720
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View Postzippo123, on 05 decembrie 2022 - 23:34, said:

De dragul electrificarii ti-ai mai cumparat o benzinara. Sa fie (nu ca nu "e" alti bani) :)

Păi ce, voiai să-mi iau diesel ? Am mai povestit asta. La Automobile Bavaria aveau la drive test un Mini diesel. Când s-a dat jos nevastă-mea l-a întrebat pe reprezentant daca e defecta :) !

View Postzippo123, on 05 decembrie 2022 - 23:34, said:

Eu ma refeream la infrastructura de incarcare din Romania. Citeste si tu posturile colegilor cu EV care fac drumuri mai lungi prin tara, poate iti faci o idee cam ce probleme pot sa apara.
Deabia astept sa vad toate tir-urile, care tranziteaza Bucruestiul, cu motoare electrice. Dar mai intai cred ca vor incepe cu Bacaul.

Deci exact cum am mai zis. Tu ești ca în Caragiale : "ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica" :)


View Postzippo123, on 05 decembrie 2022 - 23:34, said:

Euro 6c  zici, :)  :) :) de banii aia iti luai un spring si iti ramanea si de o vacanta in Hawaii

Ghinion. Atunci nu se producea Șpring :) !

View Postzippo123, on 05 decembrie 2022 - 23:34, said:

vezi ca si ala are Nox... cam tot pe acolo cu cel de la diesel.

Cam de 10 ori mai puțin. Emisii reale nu cele date în Biblia VW. Mai citește și altceva.

View Postadrian_r5, on 05 decembrie 2022 - 23:40, said:

Da' de ce benzina si nu electrica ?


Adica faci exact ca popa care incearca sa ne convinga ca banul este ochiul draculu   Posted Image

Fiindcă nu găseam o electrică în 15000 euro. Singura apropiata ca preț era Fiat 500 electric, dar nu i-a plăcut direcția când a făcut drive test. De, când vii de pe Ford ... :) ?

Daca aveam electrica ai fi spus că sunt părtinitor, așa măcar nu sunt ipocrit ca voi care atacați electricele fiindcă nu aveți bani de ele

View PostPitot, on 06 decembrie 2022 - 20:41, said:



OK! Ne rezumăm doar la interpretările tale de c… de cancan. De fapt la clișeele pe care le fluturi, nefiind capabil de vreo idee proprie! În rest folosește în continuare tehnica struțului! Hai succesuri!

Am înțeles. Ți-e greu să citești și altceva decât textele care-ți dau totul mură-n gură :)


#30721
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

View PostFord4, on 07 decembrie 2022 - 08:53, said:

Păi ce, voiai să-mi iau diesel ? Am mai povestit asta. La Automobile Bavaria aveau la drive test un Mini diesel. Când s-a dat jos nevastă-mea l-a întrebat pe reprezentant daca e defecta Posted Image !
Deci exact cum am mai zis. Tu ești ca în Caragiale : "ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica" Posted Image
Ghinion. Atunci nu se producea Șpring Posted Image !
Cam de 10 ori mai puțin. Emisii reale nu cele date în Biblia VW. Mai citește și altceva.
Fiindcă nu găseam o electrică în 15000 euro. Singura apropiata ca preț era Fiat 500 electric, dar nu i-a plăcut direcția când a făcut drive test. De, când vii de pe Ford ... Posted Image ?
Daca aveam electrica ai fi spus că sunt părtinitor, așa măcar nu sunt ipocrit ca voi care atacați electricele fiindcă nu aveți bani de ele
Am înțeles. Ți-e greu să citești și altceva decât textele care-ți dau totul mură-n gură Posted Image

nu mai meriti raspuns... te las in ipocrizia ta.

#30722
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFord4, on 07 decembrie 2022 - 08:53, said:

Fiindcă nu găseam o electrică în 15000 euro.

View PostFord4, on 05 decembrie 2022 - 22:26, said:

Ale mele sun EURO 6 si EURO 6c benzina
Asa deci ... daca n-ai mai mult de "15000 euro" sa iei masina electrica te apuci sa împuți atmosfera cu "benzina EURO 6"  Posted Image

View PostFord4, on 07 decembrie 2022 - 08:53, said:

Daca aveam electrica ai fi spus că sunt părtinitor
Cumpara tu electrica si vedem dupa aia ce o sa spun Posted Image

View PostFord4, on 07 decembrie 2022 - 08:53, said:

voi care atacați electricele
Da ... toata ziua stau cu prastia in mina si trag dupa electrice ... deci daca iti cumperi electrica sa fii atent pe unde circuli. Posted Image

View PostFord4, on 07 decembrie 2022 - 08:53, said:

Fiat 500 electric, dar nu i-a plăcut direcția când a făcut drive test.
Ce cusur avea directia ?

La pret comparabil cu "Fiat 500 electric" erau si VW e-Up! si Renault ZOE ...

#30723
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
traiasca dieselul , consum de 3 l V6 cu 4x4 permanent(ieri am ridicat-o de la dealerul din Pitesti). in sfarsit vad si eu range de 1000-1200 km cu rezervorul full. la fosta benzinara 2 turbo awd cu rezervor cu 10 l mai mic nu vedeam mai mult de 6-700 km . acum am 2 diesele turbo si un EV :)

Attached File  Screenshot_20221206_213204_We Connect.jpg   59.41K   39 downloads

Edited by csi1, 07 December 2022 - 12:47.


#30724
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
https://www.enasco.com/p/SA05737



#30725
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010

View PostFord4, on 07 decembrie 2022 - 08:53, said:



Am înțeles. Ți-e greu să citești și altceva decât textele care-ți dau totul mură-n gură :)
Ce să citesc, mă? Clișeele pe care le iei dintr-o parte și le răspândești în alta? Să mă anunți când vei avea prima idee proprie! Chiar nu vezi cât ești de penibil? Te ambiționezi să arați că poți fi și mai și! Ține-o tot așa! Hai succesuri!

#30726
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadrian_r5, on 07 decembrie 2022 - 10:22, said:

Asa deci ... daca n-ai mai mult de "15000 euro" sa iei masina electrica te apuci sa împuți atmosfera cu "benzina EURO 6"  

Dintre doua rele e bine sa alegi pe cel mai mic

View Postadrian_r5, on 07 decembrie 2022 - 10:22, said:

Ce cusur avea directia ?

Era prea imprecisa. Ori in oras cam trebuie sa te strecori.

View Postadrian_r5, on 07 decembrie 2022 - 10:22, said:

La pret comparabil cu "Fiat 500 electric" erau si VW e-Up! si Renault ZOE ...

Pretul este doar unul din factorii de achizitie. La nevasta-mea cel mai mult conteaza sa-i placa designul. Nu au intrat in calcul decat Mini si Fiat 500. Electrice sau nu

View PostPitot, on 07 decembrie 2022 - 20:07, said:

Ce să citesc, mă? Clișeele pe care le iei dintr-o parte și le răspândești în alta? Să mă anunți când vei avea prima idee proprie! Chiar nu vezi cât ești de penibil? Te ambiționezi să arați că poți fi și mai și! Ține-o tot așa! Hai succesuri!

Daca nu ai inteles nici macar ce sa citesti, ce pretentie am putut avea de la tine ca sa mai si intelegi ce citesti ! Scuze Posted Image

Edited by Ford4, 08 December 2022 - 00:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate