Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Pistruiatul - cati si-l mai amintesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Domnilor, cati dintre voi vi-l mai amintiti pe Pistruiatul? Ce parere aveti despre aceasta miniserie, inafara de propaganda comunista (fiind realizat in perioada comunista)?

Eu unul as prefera asemenea seriale pe televizor (adaptate la viata din zilele noastre) decat La Maruta si manele cantate pe plaja la Mamaia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K3OYXbqu3_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Maitestein, 24 August 2016 - 22:56.


#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Pai il da frecvent pe la televizor

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Erau alte vremuri atunci, oamenii erau mai seriosi.. Acum e multa maimutareala pe la TV, rar mai vezi ceva interesant chiar si la cinema

#4
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Regret ca nu se mai fac astfel de filme. Regizorii si actorii se duc unul dupa altul, in locul lor nemaivenind nimeni. Am apucat sa cumpar DVD-ul cu Pistruiatul. Acesta a fost primul film pe care l-a vazut baiatul meu.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu ca erau mai seriosi, pe vremea aia numai artistii scoteau capul, acuma scot toti...

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Aprpo, tu le ai urcat pe youtube ? vad ca abia ce au fost puse episoadele

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Si sunt private se pare... ori e o setare aiurea.

le - si cel din primul mesaj s-a dus...

Edited by andreic, 24 August 2016 - 23:29.


#8
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Nu sunt implicat. Am postat aici primul episod de la alt cineva. Sa speram ca astuia ii merge.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2vDbapJ-A7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Maitestein, 24 August 2016 - 23:33.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Da, alea de la Dan sunt oki, scanate bine de tot, atat ca i-a gresit aspectul dar se poate corecta din metadata odata downloadat mp4.

Adica ffmpeg -i [INPUT] -aspect 4:3 -c copy [OUPTPUT] si se rezolva aspectul.

Edited by andreic, 25 August 2016 - 00:38.


#10
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
Se mai dau la TV, la fel si ca seria BD (mai rar, dar macar se mai dau). Niste actori geniali, limbajul, mimica, scenica, totul mi se pare sublim.

Edited by Vladuut, 24 August 2016 - 23:37.


#11
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

View PostVladuut, on 24 august 2016 - 23:36, said:

Se mai dau la TV, la fel si ca seria BD (mai rar, dar macar se mai dau). Niste actori geniali, limbajul, mimica, scenica, totul mi se pare sublim.

Da ! asa este acum nici macar un ,,buna ziua" nu mai pot zice fara sa imite pe cineva de la ,,huuliwood" intentionat am scris gresit locatia de unde se inspira toti netalentatii care ajung celebrii cu pile si ,,ele" celebre pt. ca se culca cu cineva care sa le promoveze chiar in lipsa de talent !!

Edited by csoka2002ro, 24 August 2016 - 23:55.


#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La vremea aia in lipsa de altceva , erau excelente . Acum sunt " expirate " din vremuri apuse ; nu au nici o valoare decat " nostalgica " pt unii care inca traiesc in trecut .

#13
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016

View PostMaitestein, on 24 august 2016 - 22:54, said:

Domnilor, cati dintre voi vi-l mai amintiti pe Pistruiatul? Ce parere aveti despre aceasta miniserie, inafara de propaganda comunista (fiind realizat in perioada comunista)?
Ai deschis un topic de rahat vrand sa denigrezi calitatea filmului "pistruiatul". Pana sa scriu si eu vad ca lumea nici macar nu te baga in seama. Personal mi se pare un film bun si care reda bine situatia de atunci. Este aberant sa compari filmul ala cu porcarii gen maruta si acces direct. Cand se da Pistruiatul pe la TV multa lume se uita la el

Edited by andrei19031980, 25 August 2016 - 06:08.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am multe filme vechi românești pe dvd cumpărate în campania de la Libertatea, printre ele fiind și Pistruiatul. Când am timp mai pun câte un film și-mi amintesc de anii copilăriei.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2016 - 06:07.


#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Ce părere avem de actor sau de filmul în sine?

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcobi1, on 25 august 2016 - 00:16, said:

La vremea aia in lipsa de altceva , erau excelente . Acum sunt " expirate " din vremuri apuse ; nu au nici o valoare decat " nostalgica " pt unii care inca traiesc in trecut .

Pentru cei nostalgici faceti o cafea fresh si vedeti asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h0yTl9cyA5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
L-am vazut cand a fost data prima data la TVR, adica prin 1973, pe cand eram in clasa a III-a....(Mosule, ce tanar esti...)
Tin minte cat m-a socat scena cu sicriul.. A 2-a zi ajung la scoala si nici nu intru bine in clasa si il aud pe un coleg care se intinsese PE -adica nu asezase normal in banca- isi incrucisase mainile pe piept si zicea "Was ist das?" , urmat de celebrul "mata"..
Normal ca toti am ras...Si devenise o vorba in scoala..
Da, pe la 10 ani estei fascinat de asa ceva.. Si e normal...
Dar cand l-am revazut, dupa vre-o 10 ani, in plina epoca comunista, deja stiam deja ca ca "nemti si curcanii e fraieri"..
Altfel, hai sa il prvim ca pe un film usurel, cu floricele in mana..La o adica trebuei sa mai si radem..

#18
Ksntrebitu

Ksntrebitu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2016

View PostA10, on 24 august 2016 - 23:16, said:

Aprpo, tu le ai urcat pe youtube ? vad ca abia ce au fost puse episoadele
:)))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate