Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Arrival (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
O civilizație care nu ar mai folosi scrisul de câteva zeci-sute de mii de ani pentru comunicare ar putea avea problema asta. Un contemporan de-al nostru ajuns in mijlocul unui trib amazonian de nivel paleolitic ar avea ceva probleme sa se dezbrace in pielea goala si sa se vopsească pe corp cu cenușă si sânge ca să-și transmită ideile...
Ideea din film e interesanta dar este extrem de prost exploatata si explorata: capabilitate tehnologica de a trai într-un timp neliniar ar duce la paradoxuri si la o continua drama sociala - știi întotdeauna ce sa faci pentru ca iți aduci aminte ce-ai făcut :), ii vezi pe multi din cei dragi ție murind, te poți vedea pe tine la capătul liniei și continuu ai fi tentat sa schimbi ceva din lucrurile care s-au și întâmplat...
După ce decantezi senzațiile inițiale ramai mai degrabă dezamăgit decât impresionat de film, dar pentru amatorii de SF e relativ OK.

#38
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postoctav727, on 05 februarie 2017 - 21:20, said:

Nu este cu destin prestabilit din moment ce tipa are de ales. Iar faza cu chinezul n-ar reprezenta un paradox ca in Interstellar (o alta melodrama supraapreciata) pentru ca Louise nu mai percepe evenimentele in ordine cronologica - raportul dintre cauza si efect. Un talmes-balmes sentimental...
Sorry, am citit stramb mesaju tau precedent.

Dar tot e un paradox faza cu chinezu (si cu fi-sa) pt. ca nu merge sa nu perceapa cauza. Ar fi like alzheimer.
cum am inteles io limbaju ala al lor e ca iau un punt posibil din viitor si unu din trecut/prezent si ajung la un lucru/cuvant. Cam cum iti imaginezi ca ar fi lumea viitorului cu nave spatiale star trek si cauti punctul central care ar putea sa o faca posibila. Cam ala e cuvantu cu toate posibilitatile de le deschide. Problema e ca lumea aia ti-o imaginezi tot pe baza de experienta. Nu apare tzac-pac din neant.
Tocmai cauzalistica este cea de care se lovesc toate povestile astea temporale si nu au cum sa o ocoleasca.

Edited by Genjurooo, 06 February 2017 - 19:50.


#39
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View PostGenjurooo, on 06 februarie 2017 - 19:36, said:

Sorry, am citit stramb mesaju tau precedent.

Dar tot e un paradox faza cu chinezu (si cu fi-sa) pt. ca nu merge sa nu perceapa cauza. Ar fi like alzheimer.
cum am inteles io limbaju ala al lor e ca iau un punt posibil din viitor si unu din trecut/prezent si ajung la un lucru/cuvant. Cam cum iti imaginezi ca ar fi lumea viitorului cu nave spatiale star trek si cauti punctul central care ar putea sa o faca posibila. Cam ala e cuvantu cu toate posibilitatile de le deschide. Problema e ca lumea aia ti-o imaginezi tot pe baza de experienta. Nu apare tzac-pac din neant.
Tocmai cauzalistica este cea de care se lovesc toate povestile astea temporale si nu au cum sa o ocoleasca.
Povestile temporale se lovesc de cauzalistica atunci cand sunt povestite intr-un anumit fel.

"X a calatorit in trecut" este o poveste temporala logic posibila. Calatoria in timp este logic posibila.

Doar cand introduci "si si-a omorat bunicul" incepi sa te lovesti de probleme .

#40
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostHandicarpati, on 07 februarie 2017 - 10:51, said:

Povestile temporale se lovesc de cauzalistica atunci cand sunt povestite intr-un anumit fel.

"X a calatorit in trecut" este o poveste temporala logic posibila. Calatoria in timp este logic posibila.

Doar cand introduci "si si-a omorat bunicul" incepi sa te lovesti de probleme .
Ntz, nu merge nici asa. Pt. ca e cu butterfly effect. Adica prin deductie logica (in caz ca nu-ti expune filmul/nuvela/etc.) ajungi la concluzia ca influentezi ceva din trecut fie el si un simplu atom. So se loveste tot de cauzalistica.

Singura calatorie in timp posibila e in viitor. Oricum o facem in fiecare zi :).

#41
tiberiuboboc

tiberiuboboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 05.01.2012
NU este un film bun nici pentru iubitorii genului, personal nu înțeleg de unde nota de pe IMDB ...

#42
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
uell ... bicăz it chen!

Edited by Hider141, 09 February 2017 - 08:14.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Au ce au cu chinezii acum, au lăsat-o mai moale cu rușii. Plus ideea asta cretină și trasă de păr că și-ar permite o putere militară actuală să agreseze inutil o civilizație vădit mult superioară, așa, de dorul lulei.

#44
Griffin_77

Griffin_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.08.2013

View PostGenjurooo, on 20 ianuarie 2017 - 13:09, said:

Adica time-travel
filmul nu are nicio legatura cu time-travelul. ci cu AMINTIRILE. pe parcursul filmului, adica pe parcurs ce lingvista intelege limba alienilor, ea experimenteaza AMINTIRI ale viitorului. nu calatoreste in timp.
nu ati inteles nimic din film.

#45
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostManasu, on 05 februarie 2017 - 23:27, said:

O civilizatie avansata care reuseste sa ajunga la noi, va fi in stare sa gaseasca rapid un limbaj comun. Nu asta va fi problema: daca ne viziteaza pasnic, atunci vor fi deja pregatiti sa ia contact cu noi (ca de aceea vin), daca nu... atunci nu prea mai conteaza. Posted Image

View PostMizu, on 06 februarie 2017 - 02:05, said:

Asta e primul lucru care nu a parut credibil, faptul ca acele fiinte avansate aveau probleme de comunicare. Stateau si se uitau prin geam aiurea pana a venit un om sa le deseneze pe hartie, abia apoi s-au gandit ca poate ar fi o idee buna sa foloseasca si ei scrisul.

De unde deduc ca n-ati fost pusi in situatia sa trebuiasca sa va intelegeti cu prosti. Sa vedeti ce usor e sa gasesti limbaj comun :))))

View Postcaiuscorneliu, on 01 martie 2017 - 00:14, said:

Plus ideea asta cretină și trasă de păr că și-ar permite o putere militară actuală să agreseze inutil o civilizație vădit mult superioară, așa, de dorul lulei.

Fiinta umana dominata de frica e capabila de 2 lucruri- 1. fuga 2. agresiunea

View PostSIR, on 06 februarie 2017 - 08:35, said:

Ideea din film e interesanta dar este extrem de prost exploatata si explorata: capabilitate tehnologica de a trai într-un timp neliniar ar duce la paradoxuri si la o continua drama sociala - știi întotdeauna ce sa faci pentru ca iți aduci aminte ce-ai făcut Posted Image, ii vezi pe multi din cei dragi ție murind, te poți vedea pe tine la capătul liniei și continuu ai fi tentat sa schimbi ceva din lucrurile care s-au și întâmplat...

  Faptul ca esti tentat sa schimbi ceva nu inseamna ca si poti....

#46
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostGriffin_77, on 03 martie 2017 - 18:11, said:

filmul nu are nicio legatura cu time-travelul. ci cu AMINTIRILE. pe parcursul filmului, adica pe parcurs ce lingvista intelege limba alienilor, ea experimenteaza AMINTIRI ale viitorului. nu calatoreste in timp.
nu ati inteles nimic din film.
Lool. E acelasi lucru. "Amintiri din viitor" sunt time-travel.

#47
Griffin_77

Griffin_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.08.2013

View PostGenjurooo, on 04 martie 2017 - 16:11, said:

Lool. E acelasi lucru. "Amintiri din viitor" sunt time-travel.
nu, nu-i acelasi lucru. nu la modul propriu-zis. nu calatoresti in timp cand iti aduci aminte de un eveniment petrecut in trecut. aceeasi idee folosita si aici, dar pentru viitor astfel ca ea isi AMINTESTE momente din viitor, fiind ancorata in prezent.

#48
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
E acelasi lucru ca incalca cauzalitatea. E valabil si doar pt. informatie.

#49
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostGriffin_77, on 03 martie 2017 - 18:11, said:

filmul nu are nicio legatura cu time-travelul. ci cu AMINTIRILE. pe parcursul filmului, adica pe parcurs ce lingvista intelege limba alienilor, ea experimenteaza AMINTIRI ale viitorului. nu calatoreste in timp.
nu ati inteles nimic din film.

Hai sa nu le zicem amintiri din viitor, ci mai bine viziuni sau premonitii. Nu de alta, dar sa doarma si Genjuroo linistit, ca nu-i time travel.

#50
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Pai tocmai am zis ceva asemanator mai devreme si anume ca daca erau premonitii mergea pt. ca sunt bazate pe anticipatie. Dar asta nu explica nr.de telefon al cinezului, deci nu sunt asa ceva.

Edited by Genjurooo, 06 March 2017 - 16:57.


#51
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Cel mai bun SF de la District 9 încoace, au trecut 6 ani și încă aștept să fie depășit sau măcar egalat.

#52
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010
Whoa, de unde pina unde? Macar District 9 stiu ca mi-a plăcut, dar nu suficient cit să-l vad a doua oara, dar Arrival l-am ținut minte cit m-a enervat. E probabil cel mai bine făcut film prost (a mai făcut Villeneuve din astea, recent am văzut The Enemy) din cauza lui nu mai dau doi bani pe Rotten Tomatoes, au suflat in kur filmului ăstuia si s-au pișat pe The Passengers, care e de 1000x mai bun, inca dinainte sa fie lansat.

#53
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Mi-a placut, si m-a intristat foarte mult povestea ei, faptul ca a ales sa continue, desi stia finalul. Si cum o fi trait si ce a fost in sufletul ei, toti anii aia. Groaznic

Edited by irina2014, 10 January 2023 - 12:41.


#54
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Posthellmarvel, on 10 ianuarie 2023 - 07:13, said:

Whoa, de unde pina unde? Macar District 9 stiu ca mi-a plăcut, dar nu suficient cit să-l vad a doua oara
Eu le-am revăzut pe amândouă, cred că nu mai mult de o dată, că delicatesele trebuie consumate cu moderație ca să nu apară rodajul și să-și piardă calitățile. :)

De unde? Aceeași idee la amândouă: evoluția SF din ele are impact profund în viața umană, individual și/sau social, nu e doar piu-piu arme laser și vâj-vâj nave spațiale, ăia buni îi bat pe ăia răi și mergem la culcare. Și Passengers a fost revăzubil, dar mai mult pentru calitatea excepțională a interioarelor navei, altfel e doar o poveste romantico-abuzivă un pic creepy, că ăla o forțează să fie cu el din disperarea indusă de circumstanțele extreme.

Cel mai bine făcut film prost e Interstellar. ;) După ce îți revii din șocul admirativ față de prezentarea vizuală și te gândești un pic ce mesaj a avut per total, filmul e o mizerie care sugerează că nu putem face nimic să încetăm dezastrul ecologic/climatic și că oricum nu e nevoie pentru că o civilizație avansată (gen "tot noi dar din viitor") va veni pe un cal alb și ne va salva ca prin magie. E criminal de dăunător mesajul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate