Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Arrival (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
un film mai plictisitor si insipid ca asta nu cred ca mai exista, sf? nicidecum, poate un can-can ieftin, o mizerie, m-a dezamagit Posted Image

#20
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Plus ca e si prost. Adica time-travel cu paradoxu de rigoare. Puteau sa-l transforme in ceva acceptabil daca protagonista doar anticipa evenimentele pe baza de inteligenta si nu le vedea direct.
Apoi si cel mai important, drama fortata si fara sens pt. ca o lasa pe fi-sa sa moara. Cata idiotenie sinucifasa progresista. O lasa sa moara pt. ca are memorii cu ea si nu vrea sa le schimbe. Daca toti oamenii descopera abilitatea aia, nu stiu cine-i mai salveaza pe extraterestrii in 30 de mii de ani, daca toti oamenii isi lasa sa moara copiii pt. ca-s multumiti sa traiasca in memorii.Abject film.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
A fost si aia o ciudatenie. Tipul pleaca cand ea ii zice ca stia de la inceput ca fiica lor o sa moara. Dar fiica? Imagineaza-ti ca la 16 ani esti pe patul de moarte cu ceva leucemie si vine ma-ta si-ti zice ca stia ca o sa mori asa dar te-a nascut oricum ca i-era dor de tine din amintiri din viitor. WTF?! In ce univers e corect fata de copilul tau sa-l nasti doar sa moara de tanar?
Dar daca asculti niste vioara trista pe fundal nu te mai gandesti la chestiile astea.

Edited by Mizu, 20 January 2017 - 14:04.


#22
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Filmul e emotionant si bine realizat.

#23
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Mi-a plăcut foarte mult, mai ales pentru că regizorul a ales să nu respecte clișeele și să surprindă astfel spectatorul care nu a putut anticipa, pe parcursul desfășurării,
narațiunii, cum se va sfârși aceasta.

#24
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Povestea era dificil de ecranizat într-o manieră care să prindă la public. Puținele momente dramatice din film - bomba, tensiunea creată de chinezi, motivul prezenței heptapozilor, finalul - sunt inventate. Au insistat prea mult pe latura emoțională, schimbând până și cauza morții lui Hannah pentru a mai stoarce o lacrimă. În schimb, nu reușesc să explice ce se întâmplă cu Louise după ce întelege sistemul lingvistic al heptapozilor (mai ales limbajul scris). Nu are legătură cu călătoria în timp, destin prestabilit și absența liberului arbitru.
Vă recomand nuvela lui Ted Chiang, de fapt întreaga colecție de nuvele a acestuia merită citită.

#25
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
eu nu am inteles nimic din film....
Posted Image

#26
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Daca nu am inteles nimic, inseamna ca sunt prost?

Poate se ofera cineva sa-mi explice mai pe larg.

#27
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Cartea pleaca de la idea ca limbajul ne modeleaza creierul si e factorul determinant in formarea unei civilizatii.

Ca sa exemplifice, autorul alege tema contactului cu o alta civilizatie si nevoia de a depasi bariera lingvistica si culturala.
Personajul principal depaseste aceasta bariera si are de facut o alegere grea: sa aiba un copil stiind ca el va muri de cancer, asta insa vine la pachet si cu momentele fericite, amintirile cu care ramane, regretele, etc.
Sau sa nu aiba acel copil si sa ramana cu sotul ei.

In plus filmul mai baga ceva crize, explozii si altele ca sa nu adoarma publicul obisnuit sa vada Transformers.

Tema insa ramane: daca vom fi vizitati de o alta civilizatie cum vom vorbi cu ei?

#28
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Plictisitor film, desi sunt fan SF.
Regizorul a copiat din filmele lui Tarkovski (cadre lungi, luuuuuungi) si din Interstellar-ul (excelent film!) lui Christopher Nolan.

#29
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCalypsso, on 04 februarie 2017 - 03:01, said:

Daca nu am inteles nimic, inseamna ca sunt prost?

Poate se ofera cineva sa-mi explice mai pe larg.
Tipa își amintea viitorul, fiindcă limba extraterestră i-a modificat creierul astfel încât percepea altfel timpul. Există o teorie cum că limba maternă influențează modul de a gândi.

#30
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postoctav727, on 22 ianuarie 2017 - 13:53, said:

Povestea era dificil de ecranizat într-o manieră care să prindă la public. Puținele momente dramatice din film - bomba, tensiunea creată de chinezi, motivul prezenței heptapozilor, finalul - sunt inventate. Au insistat prea mult pe latura emoțională, schimbând până și cauza morții lui Hannah pentru a mai stoarce o lacrimă. În schimb, nu reușesc să explice ce se întâmplă cu Louise după ce întelege sistemul lingvistic al heptapozilor (mai ales limbajul scris). Nu are legătură cu călătoria în timp, destin prestabilit și absența liberului arbitru.
Vă recomand nuvela lui Ted Chiang, de fapt întreaga colecție de nuvele a acestuia merită citită.
Daca e cu destin prestabilit tot nu are niciun sens cum a obtinut numaru chinezului. Adica era prestabilit ca ii vine asa din neant numaru de telefon?

#31
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
am fost la cinematograf cand a aparut, si in loc sa puna http://www.imdb.com/..._=nm_flmg_act_4 acest film, au gresit banda :D

pot sa spun ca a fost primul film - si sper singurul - la care am adormit dupa 30 minute daca mai retin exact... foarte bun pt un somn profund si nederanjant (probabil si din aceasta cauza au fost putini oameni cand a rulat, aproximativ 10-15 persoane)

nu inteleg cum in 2016 mai scot astfel de mizerii... sincer, Jack Reacher: Never Go Back e capodopera pe langa acest "film"

#32
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Of doamne , cand nu intelegeti filmul inseamna ca e prost ?! Daca preferati filme cu bang, buf, bum , pastrati-va parerile de " mari critici " pt voi insiva ..

#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
M-am uitat in urma pentru a vedea daca ai scris ceva referitor la film. N-ai scris nimic.
Astept cu infrigurare din partea ta o recenzie pertinenta asupra filmului.

Edited by florinbad, 05 February 2017 - 16:26.


#34
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGenjurooo, on 05 februarie 2017 - 00:31, said:

Daca e cu destin prestabilit tot nu are niciun sens cum a obtinut numaru chinezului. Adica era prestabilit ca ii vine asa din neant numaru de telefon?
Nu este cu destin prestabilit din moment ce tipa are de ales. Iar faza cu chinezul n-ar reprezenta un paradox ca in Interstellar (o alta melodrama supraapreciata) pentru ca Louise nu mai percepe evenimentele in ordine cronologica - raportul dintre cauza si efect. Un talmes-balmes sentimental...

#35
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

View Postbullterrorist, on 04 februarie 2017 - 08:57, said:

Tema insa ramane: daca vom fi vizitati de o alta civilizatie cum vom vorbi cu ei?
O civilizatie avansata care reuseste sa ajunga la noi, va fi in stare sa gaseasca rapid un limbaj comun. Nu asta va fi problema: daca ne viziteaza pasnic, atunci vor fi deja pregatiti sa ia contact cu noi (ca de aceea vin), daca nu... atunci nu prea mai conteaza. Posted Image

Filmul in sine nu mi s-a parut foarte reusit (poate pentru ca aveam si asteptari mari), dar extraterestrii au fost bine alesi: chiar animati de bune intentii, inspira acea teama atavica a omului fata de creaturile tentaculare.

Edited by Manasu, 05 February 2017 - 23:28.


#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Asta e primul lucru care nu a parut credibil, faptul ca acele fiinte avansate aveau probleme de comunicare. Stateau si se uitau prin geam aiurea pana a venit un om sa le deseneze pe hartie, abia apoi s-au gandit ca poate ar fi o idee buna sa foloseasca si ei scrisul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate