Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Arrival (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tFMo3UJ4B4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stars:

Amy Adams,   Jeremy Renner,   Forest Whitaker

http://www.imdb.com/title/tt2543164/
[ http://i.gzn.jp/img/2016/08/17/arrival-trailer/0000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Abia astept filmul. Am sa incerc sa citesc nuvela inainte, sper sa nu ma dezamageasca cu ceva S.F. de actiune si lipsit de profunzime.

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbullterrorist, on 20 august 2016 - 08:00, said:

[...] sper sa nu ma dezamageasca cu ceva S.F. de actiune si lipsit de profunzime.

Mă uit și eu acuma pe synopsis și pe afiș... Când vorbim de filme SF în care o civilizație extraterestră coboară fain-frumos cu o ditamai măgăoaie sau asteroid în atmosfera unei planete, profunzimea (cel puțin aia științifică) e cam singurul lucru la care să te aștepți. Altfel, da, nu trebuie judecat dinainte, îl aștept și eu, să vedem ce va fi cu el. Poate se va axa pe partea filosofică a contactului cu o civilizație extraerestră, cum a făcut-o Contact.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Saptamana trecut am trimis cartea in Kindle dar inca n-am avut timp de ea si de necaz am vazut The Arrival (1996)
si The Second Arrival (1998-pierdere de vreme, nu va recomand), n-au nicio legatura cu asta din 2016 dar acum am aflat de ele.

#5
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbullterrorist, on 20 august 2016 - 08:00, said:

Am sa incerc sa citesc nuvela inainte, sper sa nu ma dezamageasca cu ceva S.F. de actiune si lipsit de profunzime.
Nu vei fi dezamagit.

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
a fost cindva un film similar, ceva cu o combinatie ruso-americana si o nava care semana cu un meteorit aparuta undeva prin india....

#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Epoch (2001)

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
asta e, merci

#9
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7W1m5ER3I1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aLexCM, 20 October 2016 - 17:45.


#10
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
l-am vazut...ce sa zic...un film bun, foarte bun, insa eu personal ma asteptam la altceva...

sa fie ceva mai alert, mai dinamic...nu zic, ideea e super misto, dar din trailer intelegi un film cu mult mai multa actiune, din cauza asta, tot astepti sa se intample ceva.

Edited by borreddog, 12 November 2016 - 15:52.


#11
enegrea

enegrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.05.2006
Ma asteptam la ceva mai multa actiune, credeam ca e un fel de continuare a lui Arrival din 1996.
Nu e rau, dar se vede ca e facut dupa o carte, anumite parti sunt cam lente, la inceput, altele mi s-au parut pe fast-forward, mai spre final.

8/10

#12
dannyel2008

dannyel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.09.2012
Mi-a plecut enorm filmul. Intradevar, e mai mult slow-burn decat film de actiune, ceea ce a fost un plus pentru mine. Imi place faptul ca regizorul si scriitorul nu ne iau drept de fraieri si nu explica lucrurile in totalitate. Un film care, dupa parerea mea, necesite mai multe vizionari!

#13
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
uitandu-ma peste trailerul inclus chair in topicul asta, undeva aproape de final vad niste elicoptere lansand rachete??? la 0:56...faza aia nu e in film...

asta vroiam sa zic, filmul e misto, merita vazut cel putin o data, dar nu e ce credeam eu ca va fi din trailer...

#14
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Film de propaganda NWO foarte complex si bine realizat, imi cer scuze pentru spoilere pe care le voi impartasi. The Arrival abunda de simboluri oculte, spre exemplu cele 12 aparitii sunt o aluzie clara la cele 12 semitii ale lui Israel, modul de exprimare a EBE-urilor ne sugereaza permanent  ochiul providentei, aluzia directa la unificare globala a natiunilor si propasirea unei limbi universale.

#15
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

View Postdoxan, on 23 noiembrie 2016 - 20:50, said:

Film de propaganda NWO foarte complex si bine realizat, imi cer scuze pentru spoilere pe care le voi impartasi. The Arrival abunda de simboluri oculte, spre exemplu cele 12 aparitii sunt o aluzie clara la cele 12 semitii ale lui Israel, modul de exprimare a EBE-urilor ne sugereaza permanent  ochiul providentei, aluzia directa la unificare globala a natiunilor si propasirea unei limbi universale.


da mah, niste jeguri. oare ce urmeaza sa se intample, avand in vedere simbolurile oculte si propaganda NWO si etc? macar zi daca e de bine, noi astia mai orbi nu ne putem da seama.

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Mi s-a parut slabut, binisor sub asteptari(mi-a placut totusi lipsa unor clisee stupide, gen alieni umanoizi pusi pe casapit pamanteni). Dar cine stie, poate trebuie sa-l mai vizionez de cateva ori sa prind si eu "genialitatea" filmului. :rolleyes:

#17
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Păi ideea de bază e simplă, limba vorbită modelează felul în care gîndim, restul e sf.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postgepres, on 03 ianuarie 2017 - 09:16, said:

Păi ideea de bază e simplă, limba vorbită modelează felul în care gîndim, restul e sf.
Aha. Totusi, niste cercuri si gata, vezi viitorul? Daca era ceva tridimensional, mai ziceam.

Si eu ma tot miram de ce are filmul asta recenzii asa pozitive, pana am ajuns la plot twist. Cu toate astea, doar acel plot twist impresioneaza. Ma tot gandesc ce nota sa-i dau. Se vede ca a avut buget mare si e bine realizat, insa cu exceptia a 2 minute cand descoperim despre ce e vorba, filmul asta e un platou lacrimogenic de plictiseala. Minute intregi cu o fetita draguta ce stim ca moare, pe muzica lautareasca de jale.

Pe ici-colo filmul mai e presarat de idiotenii, cum ar fi ca niste soldati se gandesc ca pot arunca in aer o nava extraterestra despre care nu stiu nimic, cu niste C4. Navele alea formate dintr-un material necunoscut plutesc deasupra pamantului si pot genera si modifica gravitatia in interiorul lor. Dar niste explozibili sunt exact ce trebuie ca sa le distrugi, lasand la o parte faptul ca pui in pericol intreaga planeta declarand razboi unei rase extraterestre.

Apoi un general chinez decide sa devina pacifist deoarece l-a sunat o straina si i-a zis ultimele cuvinte ale nevestei lui. Poate aveau americanii un microfon in dormitor, stiu si eu? Nu cred ca vreun general ar lua decizii pentru intreaga tara pe baza unui astfel de apel telefonic.

Dar ati plans la el, nu? Asta cred ca e obiectivul filmului.

[ http://egmnowbeta.s3-us-west-2.amazonaws.com/wp-content/uploads/2016/11/25144438/avp-aliens-vs-predator.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate