Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cat valoreaza laptopul meu?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca dețineți un laptop și doriți o evaluare al acestuia de catre colegi in vederea vanzarii, postati configuratia folosind una din variantele de mai jos, sau chiar amandoua Posted Image


Varianta 1:

Folositi softul CPU-Z si atasati un printscreen cu tabul Mainboard.
[ https://i.imgur.com/OMj5bTk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Varianta 2:

Puneti un printscreen sa se vada toate informatiile, folosind programul Speccy

[ https://i.imgur.com/L7lQiBc.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Detalii suplimentare in vederea unei evaluari cat mai reala:

1. Specificati cu ce sistem de operare a fost cumparat (daca este cazul, ex: Windows 7 x64 Professional)

2. Daca se mai afla sau nu in garantie (inclusiv componentele)

3. Daca s-a intervenit pe placa de baza -> daca a beneficiat sau nu de garantie

4. La modelele cu placa video dedicata, daca s-a facut reballing/reflow si cand anume s-a facut, eventual si de cate ori

5. Defecte ale carcasei, altele decat cele normale de uzura (ex: sparturi in zona balamalelor, lovituri, zgarieturi)

6. Componente schimbate sau reparate fata de versiunea care s-a cumparat, inclusiv incarcatorul (daca este original sau compatibil)

7. Daca bateria este sau nu cea originala, daca mai este in garantie sau daca mai functioneaza (si cat)

8. Daca a fost curatat de praf si schimbata pasta si/sau pad-urile termice (regim propriu sau service)

9. Alte probleme specifice laptopurilor, cum ar fi: incalzirea excesiva



Important

1. Evaluarea colegilor reflecta strict parerea lor in privinta pietei la momentul respectiv, nu se tine cont de pretul de achizitie. Pretul real de vanzare poate avea abateri in plus sau in minus. Topicul are un caracter orientativ, nu obligatoriu.

2. Topicul nu dezbate configuratii sau pareri despre achizitii, ci doar evaluarea in vederea vanzarii.

Edited by Adm, 18 January 2017 - 08:16.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
si cum i-mi dau seama cat valoreaza?

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
O sa fie estimat de cei care se ocupa cu vanzari, care lucreaza in domeniu etc...

#4
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Cu alte cuvinte ideea este ca vanzatorul sa ofere celor care evalueaza si ulterior/simultan potentialilor cumparatori date clare. precise, despre structura hardware a laptopului cu pricina. Daca vanzatorul este corect, cumparatorul va primi si datele aratate in finalul primei postari.

Îmi sebastiansebi, îmi. Adică "si cum i-mi îmi dau seama cat valoreaza?"

Edited by radudd, 15 August 2016 - 14:23.


#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
400-500 de lei maxim..daca bateria chiar tine cum spui.

#6
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View Postn-amname, on 16 august 2016 - 02:29, said:

400-500 de lei maxim..daca bateria chiar tine cum spui.

Stai ca inca n-am inceput! Sau am inceput ? Posted Image

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pai eu raspunsesem pe alt topic acestui om, doar ca s-a creat astalalt nou si mi s-a copiat mesajul fara sa se copieze si cel anterior.
http://forum.softped...2#entry19680479

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postn-amname, on 16 august 2016 - 15:19, said:

Pai eu raspunsesem pe alt topic acestui om, doar ca s-a creat astalalt nou si mi s-a copiat mesajul fara sa se copieze si cel anterior.
http://forum.softped...2#entry19680479
Multumesc pentru raspunsul oferit.
In acel LINK am intrebat si din greseala,postasem in sectiunea asta dar si in cea referitoare la sisteme PC.Moderatorul a procedat corect si a sters unul din topicuri (eu gresisem,este corecta reactia moderatorului).
Numai bine!

#9
lorisl

lorisl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 23.02.2007
Buna,

As vrea sa vand urmatorul laptop, cam cat credeti ca pot cere pe el?

IdeaPad Z510 cu procesor Intel® Core™ i7-4702MQ 2.20GHz, Haswell, 8GB DDR3, 1TB, nVidia GeForce GT 740M 2GB.

Trebuie sa ii fac un test de baterie. Puteti sa imi faceti estimarea cu baterie ce nu tine mai deloc si baterie ce tine vreo ora?

Mersi

#10
Chelo25356

Chelo25356

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.12.2016
Salutare, as vrea sa vand acest laptop achizitionat in luna mai anul acesta ,cat as putea cere pe el ?  Nu a fost umblat in niciun fel pe laptop , este ca si nou, mentionez ca bateria nu a fost folosita niciodata.

Edited by Chelo25356, 12 December 2016 - 04:58.


#11
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna seara tuturor. Va rog sa ma ajutati cu opinii referitoare la urmatoarea situatie:

Vreau sa imi cumpar un laptop si un cunoscut are doua laptop-uri la vanzare, pe care le-a adus din Franta - mi-a dat configuratiile (vedeti fotografiile atasate) , ca sa vad exact despre ce este vorba, dar as vrea sa stiu niste preturi aproximative, ca in cazul in care ma hotarasc pentru vreunul dintre cele doua modele, sa am o idee asupra sumei pe care trebuie sa o platesc. Am cautat pe Internet, dar nu am gasit niciunul dintre cele doua modele comercializate in Romania - nu ma pricep foarte bine la configuratii, dar am estimat laptop-ul Asus la 2000 de lei, iar pe cel HP, la 4000 de lei ... voi ce parere aveti?

Attached Files



#12
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ciordite probabil, fara garantie. Ofera-i 2000 pe HP.

#13
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Intr-adevar, laptop-urile nu au garantie - multumesc pentru raspuns, balauru69 Posted Image  ... il voi contacta pe vanzator si voi negocia cu el.

#14
mennenspeed

mennenspeed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2017
Salut! Vreau sa achizitionez un laptop cu urmatoarele specificatii: procesor i3,6gb ram, placa video 4 gb. Am atasat poze cu informatiile din dxdiag. Cam cat ziceti ca ar valora?

Attached Files



#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Cam 1500 lei dacă are o placă video dedicată.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,181
  • Înscris: 27.06.2007
i3-2310M generatia a doua, placa video integrata hd 3000, 6gb ram cam 7-800 lei

View PostKyKyKyKy, on 06 februarie 2017 - 23:37, said:

Cam 1500 lei dacă are o placă video dedicată.
cu bani asti cumperi laptop nou cu i5

Edited by STARTREK1, 06 February 2017 - 23:46.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dell Inspiron N5110 , 15,6 inch , HDD @7200 rpm
1. Specificati cu ce sistem de operare a fost cumparat (daca este cazul, ex: Windows 7 x64 Professional) - A fost cumparat fara sistem de operare

2. Daca se mai afla sau nu in garantie (inclusiv componentele) - Nu se mai afla in garantie

3. Daca s-a intervenit pe placa de baza -> daca a beneficiat sau nu de garantie - Nu s-a intervenit la placa de baza , nu a fost cazul sa se beneficieze de garantie

4. La modelele cu placa video dedicata, daca s-a facut reballing/reflow si cand anume s-a facut, eventual si de cate ori - Nu s-a facut reballing/reflow

5. Defecte ale carcasei, altele decat cele normale de uzura (ex: sparturi in zona balamalelor, lovituri, zgarieturi) - Urme normale de uzura

6. Componente schimbate sau reparate fata de versiunea care s-a cumparat, inclusiv incarcatorul (daca este original sau compatibil) - A fost schimbat incarcatorul tot cu unul de la Dell

7. Daca bateria este sau nu cea originala, daca mai este in garantie sau daca mai functioneaza (si cat) - Nu mai are bateria originala , este la a doua baterie care este inca in garantie -functioneaza in jur de 2 ore pe baterie

8. Daca a fost curatat de praf si schimbata pasta si/sau pad-urile termice (regim propriu sau service) - Afost curatat de praf periodic , nu a fost schimbata pasta deoarece nu a fost cazul

9. Alte probleme specifice laptopurilor, cum ar fi: incalzirea excesiva - Nicio problema

Attached Files



#18
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2017 - 12:21, said:

Dell Inspiron N5110 , 15,6 inch , HDD @7200 rpm
1. Specificati cu ce sistem de operare a fost cumparat (daca este cazul, ex: Windows 7 x64 Professional) - A fost cumparat fara sistem de operare

2. Daca se mai afla sau nu in garantie (inclusiv componentele) - Nu se mai afla in garantie

3. Daca s-a intervenit pe placa de baza -> daca a beneficiat sau nu de garantie - Nu s-a intervenit la placa de baza , nu a fost cazul sa se beneficieze de garantie

4. La modelele cu placa video dedicata, daca s-a facut reballing/reflow si cand anume s-a facut, eventual si de cate ori - Nu s-a facut reballing/reflow

5. Defecte ale carcasei, altele decat cele normale de uzura (ex: sparturi in zona balamalelor, lovituri, zgarieturi) - Urme normale de uzura

6. Componente schimbate sau reparate fata de versiunea care s-a cumparat, inclusiv incarcatorul (daca este original sau compatibil) - A fost schimbat incarcatorul tot cu unul de la Dell

7. Daca bateria este sau nu cea originala, daca mai este in garantie sau daca mai functioneaza (si cat) - Nu mai are bateria originala , este la a doua baterie care este inca in garantie -functioneaza in jur de 2 ore pe baterie

8. Daca a fost curatat de praf si schimbata pasta si/sau pad-urile termice (regim propriu sau service) - Afost curatat de praf periodic , nu a fost schimbata pasta deoarece nu a fost cazul

9. Alte probleme specifice laptopurilor, cum ar fi: incalzirea excesiva - Nicio problema
700 lei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate