Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cartierul Gheorgheni

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Chingon

Chingon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.08.2016
Nu sunt din Cluj, si m-ar interesa sa imi iau un apartament in Cartierul Gheorgheni. Am ales acest cartier pentru ca are multa verdeata si este foarte linistit la prima vedere.

Cum nu sunt din oras nu cunosc foarte multe, de aceea vreau sa va intreb cateva amanunte: de exemplu: cat de sigur este cartierul, care provider de internet are cea mai buna infrastructura in acest cartier, si alte detalii care mi-ar puta fi utile.

Multumesc.

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Gheorghieniul ii cam inghesuit si cam full de pensionari. In rest multa verdeata.

#3
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
1. Printre cele mai sigure.(nu am date sa pot sa afirm ca ar fi cel mai sigur) -pot sa ma plimb pe Titulescu oricand la 3-4-5 dimineata , RDS si Telekom ofera pana la 1gb upc pana la 500 mb sunt stabile toate.
Parti neplacute:
Sunt multi pensionari, multi dintre ei foarte sensibili la zgomote si degraba sunatori la 112. Tot pensionarii sunt cei care au ce au cu proaspetii mutati in oras nefiind capabili sa inteleaga importanta lor economica, nu toti fireste. Deci te poti astepta din partea lor la unele sicane mai ales daca le lasi motive de care sa se lege. In rest...e ceva mai scump decat majoritatea celorlalte cartiere.
A si daca iti iei apartament la parter sau primul  etaj, risti ca verdeata, superba de altfel sa-ti ia toata lumina.

Edited by iulian_k, 13 August 2016 - 17:08.


#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Cat de sigur e cartierul? Eu nu prea folosesc masina in oras, fiind mari probleme cu aglomeratia si locurile de parcare.
Azi, dupa 10 zile de cand n-am mai folosit masina, cand am ajuns la ea am constatat ca geamul este jos... masina a stat 10 zile cu geamul jos, si doar au intrat niste frunze, atat...
Stiu, nu este un etalon, dar e un exemplu pozitiv.

Mie imi place aici tot datorita spatiilor verzi. Clujul cam duce lipsa de ele.

#5
lristea25

lristea25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2016
Din cate imi aduc aminte(au trecut ceva ani...)zona poate fi impartita in mai multe  ,,sectoare,, Una cu blocuri mici cu patru etaje , alta cu blocuri mari de 10 etaje tip lama si una combinata 4 cu 10.Mai exista o zona de case vechi - superba...Mai nou se extinde mult zona (Romulus Ledea - Borhanci...).Ii liniste si pace , transport local bun dar lipsesc un pic spatiile comerciale dar este aproape Mall-ul.In zona aceea inspre Piata Cipariu esti practic in Centru etc.Internet , televiziune de la mai multi provideri...

Edited by lristea25, 13 August 2016 - 20:28.


#6
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Locuiesc din 2001 pe Titulescu(am schimbat o data apartamentul) si in 15 ani  am auzit la un moment dat prin 2002-2003 de niste spargeri de locuinte si  recent de un corporatist  batut de un pensionar ca i-a cules nuci din pomul plantat de el (suna a banc) si cam astea sunt singurele doua infractiuni de care am auzit + mai multe accidente rutiere

Edited by iulian_k, 13 August 2016 - 20:38.


#7
RollanT

RollanT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2015
Gheorgheni, la modul general e foarte liniștit, cu mai multe zone verzi față de Mănășturul sau Mărăștiul, spre exemplu. Seamană mult cu Grigorescu, numai că Gheorgheniul are un avantaj din punctul de vedere al transportului public, și nu e atât de departe de centru. Oricum, depinde ce zonă stai, mai precis. Pe Titulescu și în zona, e mai scump, mai mult zgomot, dar sunt și mai multe linii de autobuze. Ai 3 pentru centru și gară, 25 aici întoarce în centru, apoi spre Mănăștur. Mai sunt liniile 48 spre Mărăști, 32 și 32B de la Brâncuși până-n PMV/gară, și 33 de la Băița pâna la PMV. Pot să zic că dacă stai undeva "mai în spate", e mai neplăcut cu autubuzuri, dacă mergi în Mănăștur/Zoriilor/Grigorescu, nu ai linii directe.

Eu am stat de mai multe ori în Gheorgheni, odată lânga Poliția Rutieră, apoi pe Brâncuși, ap. cu 2 camere decomandate, două balcoane, fără izolare, clasic mobilat, 240€. În legătură cu pensionarii și pretenția lor foarte mare la liniște, îi drept că din ăsta am avut probleme. Spațiile verzi, adevăr că sunt foarte mulți, centre comerciale...eh, piața Hermes și niște magazine, în rest la Iulius "Moll".

Din câte am văzut din 2015 s-a contstruit mult și pe Brâncuși, dimineața spre Cipariu e destul de aglomerat. Locurile de parcare erau full și atunci, bănuiesc că - cam peste tot - situația este și mai gravă acuma. În rest, siguranța publică e foarte bună, zone e curată, spații verzi, și da, mulți pensionari. Nu vezi atâta specimene dubioase (rromi/droghiști/rromi droghiști) ca în Mărăști, unde stau acuma.

Cam ăstea fost experiențele mele acumulate în Gheorgheni. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate