Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare usa exterior casa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Posttoteudinnou, on 25 februarie 2017 - 15:35, said:

Usile din tabla sau fier chiar daca au coeficient bun de transfer termic NU sunt pentru case sau vile ci pentru blocuri unde temperatura pe hol nu difera mai mult de 10 grade cu cea din interiorul apartamentului.
Deci sa renunt la a pune usa metalica sau de aluminiu? Indiferent de aceasta? Ce usa de intrare in casa pot sa pun? Doar pvc? Vreau sa arate in final aproximativ cum e in poza ...

Attached Files


Edited by dana84, 26 February 2017 - 10:35.


#20
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postdana84, on 26 februarie 2017 - 10:32, said:

Deci sa renunt la a pune usa metalica sau de aluminiu? Indiferent de aceasta? Ce usa de intrare in casa pot sa pun? Doar pvc? Vreau sa arate in final aproximativ cum e in poza ...

Poti sa pui usa din aluminiu coplanara dar nu din metal.

Attached Files


Edited by toteudinnou, 26 February 2017 - 10:50.


#21
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Posttoteudinnou, on 26 februarie 2017 - 10:45, said:


Poti sa pui usa din aluminiu coplanara dar nu din metal.
Aa, ok, bun, ca din aceea caut acuma si nu stiu de ce am inteles din raspuns ca nu ar fi ok.

#22
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Se dau doua usi (personale) bluevolution92 la casa si streamline76 la garaj. Cea de la casa are sub ea o perie si pe acolo intra frigul. Cea de la garaj are garnitura si nu intra frigul :) Cea de la casa avea si o garnitura de cauciuc, care taraia pe toc, dar dintr-un motiv necunoscut au scos-o termopanistii. Ce se poate face in acest caz?

Attached Files



#23
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbobitzaaa, on 28 februarie 2017 - 11:55, said:

Se dau doua usi (personale) bluevolution92 la casa si streamline76 la garaj. Cea de la casa are sub ea o perie si pe acolo intra frigul. Cea de la garaj are garnitura si nu intra frigul Posted Image Cea de la casa avea si o garnitura de cauciuc, care taraia pe toc, dar dintr-un motiv necunoscut au scos-o termopanistii. Ce se poate face in acest caz?

Se scoate usa din balamale si se monteaza la loc garnitura de cauciuc, care va "tarai" din nou pe prag si prin anumite locuri (in colturi si la mijloc) tot va intra frigul.

Din cate vad usa are doua deschideri si nu cred ca se poate monta o garnitura automata.

#24
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Am sa revin cu poze. Daca s=ar putea adauga un toc jos sau alta solutie ar fi minunat!

Edited by bobitzaaa, 28 February 2017 - 16:17.


#25
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbobitzaaa, on 28 februarie 2017 - 16:16, said:

Am sa revin cu poze. Daca s=ar putea adauga un toc jos sau alta solutie ar fi minunat!

Trebuie schimbat complet tocul, mai complicat dar se poate.

#26
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
<<Cea de la casa are sub ea o perie.....>> Daca peria este fixa ,este greu de rezolvat .
Daca peria este cu pinten de actionare ,se mai poate regla.Pintenul este in partea de jos a usii
si il poti vedea cind usa este deschisa la 90 grade .Acel pinten impinge peria atunci cind inchizi usa.
Poate apuci sa pui 2-3 poze.

#27
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Ce poze sa mai pun in afara de asta? Asta e cu pui, puiul e in poza. Mai e cum mai e, dar mai am una pe nord si acolo trage curentul mai rece.

View PostDorel-Mesterel, on 28 februarie 2017 - 18:10, said:

Trebuie schimbat complet tocul, mai complicat dar se poate.
Deci sa vorbesc la firma care le-a pus, dar am eu asa o presimtire ca "nu se poate, n-am mai vazut din astea" Posted Image
Poti sa imi dai mai multe exemple, ba chiar o poza?

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 01 March 2017 - 08:37.


#28
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbobitzaaa, on 01 martie 2017 - 08:35, said:

Deci sa vorbesc la firma care le-a pus, dar am eu asa o presimtire ca "nu se poate, n-am mai vazut din astea" Posted Image
Poti sa imi dai mai multe exemple, ba chiar o poza?


Si ce, crezi ca eu am mai vazut asa ceva? Cred insa ca este posibil, trebuie doar sa se vrea. Cum am spus, e complicat si exista si posibilitatea sa nu se poata, datorita noilor dimensiuni pe inaltime.

Asa cum a fost data comanda cu prag, tot asa se poate da o comanda cu toc (in functie de dimensiunea cercevelelor existente) si se executa doar tocul.

Aici este partea complicata (si riscanta), dimensiunea exterioara a noului toc probabil trebuie sa fie mai mare (pe inaltime) decat a celui existent, ca sa poata functiona cercevelele existente, cu cat ar trebui sa fie mai mare nu stiu, daca mai intra in gol iar nu stiu.

In mod normal departamentul tehnic al fabricii ar trebui sa cunoasca toate datele necesare, astfel incat la cererea reprezentantului sa execute un nou toc de usa.

Costurile pentru un toc nou nu ar trebui sa fie foarte mari. Exista insa niste discutii pe care reprezentantul trebuie sa le aiba cu tehnicienii din fabrica, exista si niste manopere (nu foarte placute), demontarea usii, gaurirea noului toc pentru balamale (daca nu o face fabrica aceasta manopera este neplacuta si in functie de cat este de precis executata poate influenta negativ functionalitatea usii) si montarea la loc a noii usi.

Eu zic sa incerci la reprezentantul care a facut lucrarea, asa poti sa vezi intr-o anumita masura si daca alegerea lui a fost una corecta, daca iti zice ca nu se poate si gata asta e, dar daca-si da interesul poate reuseste sa rezolve nemultumirile tale.

L.E. Si zona de mijloc a usii poate necesita ajustari, picuratorii probabil vor trebui mutati mai sus.

Edited by Dorel-Mesterel, 01 March 2017 - 15:26.


#29
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Posttoteudinnou, on 26 februarie 2017 - 10:45, said:

Poti sa pui usa din aluminiu coplanara dar nu din metal.
Hm, abia acum am vazut poza asta. Cam cat costa o usa cum e cea din poza (macar asa, aproximativ si daca nu-i secret) ?
Desi tare ma tem ca, la cum o vad eu, imi depaseste bugetul ...

#30
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postdana84, on 11 aprilie 2017 - 17:49, said:

Hm, abia acum am vazut poza asta. Cam cat costa o usa cum e cea din poza (macar asa, aproximativ si daca nu-i secret) ?
Desi tare ma tem ca, la cum o vad eu, imi depaseste bugetul ...

1800 euro + TVA, montaj inclus. Coeficient de transfer termic 0.66W/mpk, clasa de securitate WK2!

#31
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mmm wow :D Foarte bun pret. De coeficient termic nu mai zic ...

#32
adinaaal

adinaaal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2016

View Posttoteudinnou, on 10 mai 2017 - 18:31, said:



1800 euro + TVA, montaj inclus. Coeficient de transfer termic 0.66W/mpk, clasa de securitate WK2!

Ce marca e usa din poza? Multumesc!

View Posttoteudinnou, on 10 mai 2017 - 18:31, said:



1800 euro + TVA, montaj inclus. Coeficient de transfer termic 0.66W/mpk, clasa de securitate WK2!

Ce marca e usa din poza? Multumesc!

#33
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Este realizata de Arcom Glass din profile Aluprof cu insertie de Aerogel.

Attached Files



#34
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Am o problema cu usa de la intrare si nu stiu daca fac bine ca postez aici. Daca am gresit cer sa fiu scuzat.

Usa este din lemn masiv (Meranti) cu tablii.
Cam la o saptamana dupa ce a fost instalata (este in alta localitate decat cea in care lcuiesc) am constatat ca tabliile sau curbat.
Tabliile sunt de tip sandwich cu o placa de polistiren extrudat de 6 mm la interior pt izolatie.

Tabliile nu mai pot fi refacute deoarece, desi s-au mai indreptat, sunt putin curbate

Ma intereseaza daca cunoasteti un atelier, meserias, facbrica etc. unde as putea sa fac alte tablii
Am atasat si cateva fotografii

Multumesc anticipat

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate