Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare usa exterior casa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Buna ziua,

As dori o recomandare de usa de exterior bine izolata termic pentru casa, preferabil metalica. Am studiat piata usilor de exterior, de la cele din profile pvc, aluminiu cu panel, metalice gen Maco Nobila, Waldeck, usi gen Porta door Polar si Polar pasiv etc.
As dori opinii de la persoane care au achizitionat usi de exterior si le-au folosit pe o perioada de x ani si le pot recomanda, intrucat asa la prima vedere cand sunt noi arata toate foarte bine.
Momentan inclin spre usa din aluminiu cu bariera termica si panel, intrucat macar pare mai rezistenta decat cea din pvc si nu rugineste ca o usa metalica dupa ceva timp.
Suma pe care sunt dispus sa o platesc este in jur de 5000 lei.

Multumesc

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu tu ai mai deschis un topic pt usi metalice? acum vreo cateva zile?

edit: se pare ca nu, am confundat initiatorul. insa poti arunca un ochi pe acest topic, unde sunt dati cativa producatori, poate gasesti ce iti trebuie in portofoliul lor

Edited by Dany_Darke, 13 August 2016 - 12:51.


#3
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostDany_Darke, on 13 august 2016 - 12:47, said:

nu tu ai mai deschis un topic pt usi metalice? acum vreo cateva zile?
Nu. Topicul era despre o usa de exterior care s-a dovedit a fi de exterior pentru apartament, deci nu ma ajuta. Sunt multe discutii dar putine informatii de la actuali propretari de usi care sa le fi folosit. Si nu as vrea sa dau peste 1000 de Euro pe o usa doar ca imi place ce frumos arata in magazin. Multumesc.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
te inteleg, dar am specificat sa vezi producatorii, sa vezi ce modele se preteaza la ce ai tu nevoie si apoi cauti pe net informatii despre acelea. nu astepta ca ai nostri colegi sa te bombardeze imediat cu informatii garla. posbil sa fie doar cativa in situatia ta si sa primesti raspunsuri care nu te satisfac. ce faci atunci?

trebuie sa cercetezi si tu, evident, si dupa gusturile tale, pt ca cineva iti poate recomanda un model care tie nu-ti place.

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
La buget iti recomand Waldeck dintre cele 3 . Atentie , nu confunda usa de apartament cu cele de exterior !

#6
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostDany_Darke, on 13 august 2016 - 12:59, said:

te inteleg, dar am specificat sa vezi producatorii, sa vezi ce modele se preteaza la ce ai tu nevoie si apoi cauti pe net informatii despre acelea. nu astepta ca ai nostri colegi sa te bombardeze imediat cu informatii garla. posbil sa fie doar cativa in situatia ta si sa primesti raspunsuri care nu te satisfac. ce faci atunci?

trebuie sa cercetezi si tu, evident, si dupa gusturile tale, pt ca cineva iti poate recomanda un model care tie nu-ti place.
Ok. Multumesc. Am citit deja topicurile pe care le-ati mentionat.

Voi reformula atunci:

Din ce am vazut pe piata, mi-au placut urmatoarele:

1. Maco Nobila ( despre ea am gasit cateva pareri pe forum, dar nu de la posesori ai usii  - posesori de usi Maco pentru interior sunt foarte multi, nu am gasit posesor de Maco Nobila pe forum);
2. Hormann Thermo Pro/Plus;
3. Usa pe profil din aluminiu cu  rupere de punte termica ALUMIL M11500 cu panel DRUPANEL.

Astept opinii de la cei care folosesc/au folosit sau pot oferi informatii referitor la acestea.

Multumesc

View PostFAP, on 13 august 2016 - 13:10, said:

La buget iti recomand Waldeck dintre cele 3 . Atentie , nu confunda usa de apartament cu cele de exterior !
Nu fac nici o confuzie. Am rugat recomandari de usa exterior pentru casa. Confuzia a fost pe celalalt topic.

De la Waldeck te referi la cea de exterior din tabla zincata si panouri din MDF? Am o oferta de la ei deja pentru aceasta cu sistem de inchidere in 3 directii Serrature Italia + cilindru antigaurire/antirupere Mauer Olanda - undeva la 3200 de lei.

Stiu ca este o problema cu condensarea la unele usi metalice. Daca acestea sunt ok dupa cum spuneti, le voi lua in calcul.

Multumesc.

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Si Hormann e o varianta foarte buna !

#8
Maru

Maru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2005
@icrobert Teoretic, cel mai bine ca si termoizolare sta Maco. Ei declarara 0,78 W/(m²∙K), fata de Hormann 1,2 W/(m²∙K). La DRUPANEL stie cineva care este coeficientul λ?

#9
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMaru, on 14 august 2016 - 19:44, said:

@icrobert Teoretic, cel mai bine ca si termoizolare sta Maco. Ei declarara 0,78 W/(m²∙K), fata de Hormann 1,2 W/(m²∙K). La DRUPANEL stie cineva care este coeficientul λ?
.
La Drupanel in configuratie cu profilul din aluminiu Alumil M11500 am coeficient 0,97 wmk. In alte configuratii nu stiu momentan ce se poate obtine.

#10
Maru

Maru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2005
@icrobert ce ai mai facut cu usa? ai gasit ceva? ca si pe mine ma intereseaza

#11
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMaru, on 21 august 2016 - 21:09, said:

@icrobert ce ai mai facut cu usa? ai gasit ceva? ca si pe mine ma intereseaza
Am mai primit o oferta de la Hormann pentru usi  Thermo Plus si Thermo pro - 1900 respectiv 2100 de euro si o oferta pentru usi Groke la 3900 de euro. Aceste modele depasesc bugetul meu.
Din discutiile cu membri ai forumului care sunt  mai bine documentati decat mine pe acest subiect, am inteles ca oricum toate usile metalice, inclusiv cele de care am intrebat eu,  ruginesc dupa 3-4-5 ani, fac condens si se exfoliaza.
Ma voi indrepta catre o usa pe profil din aluminiu pentru care am primit deja cateva oferte ce se incadreaza si in pretul pe care sunt dispus sa il platesc , gen Alumil S60 cu panel ornamental din aluminiu Dorland sau Drupanel. E mai slaba decat modelele amintite in ceea ce priveste sistemul antiefractie, dar mai buna din punct de vedere al izolarii termice, fonice si nu rugineste.
Oricum sincer hotul daca vrea sa intre in casa, pot eu sa am si usa Superlock, probabil va intra pe una din ferestre ca e mai simplu.

#12
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Eu am de Waldeck usa cu panouri MDF pe exterior si izolatie de vata in interiorul ei. De 3 ani nu am condens si nu are rugina. Ca sa nu faca condes usa trebuie sa aiba izolatie ...

#13
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postforbes29, on 22 august 2016 - 12:43, said:

Eu am de Waldeck usa cu panouri MDF pe exterior si izolatie de vata in interiorul ei. De 3 ani nu am condens si nu are rugina. Ca sa nu faca condes usa trebuie sa aiba izolatie ...
Toate usile despre care am discutat pe topic au izolatie, deci nu lipsa izolatiei ar fi problema.
Cum se comporta mdf-ul de pe usa de la Waldeck dupa 3 ani? Aveti copertina la usa?

#14
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMaru, on 21 august 2016 - 21:09, said:

@icrobert ce ai mai facut cu usa? ai gasit ceva? ca si pe mine ma intereseaza
Revin cu update. Am comandat pana la urma o usa pe profil din aluminiu (Alumil S60) cu panel ornamental din aluminiu si polistiren extrudat de 44 mm. Usa a fost 3300 lei , panelul 2160 + 420 de lei un maner curbat din inox- Total - 6000 lei. Cam in trei saptamani va fi gata de montaj si revin cu impresii.

#15
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Posticrobert, on 29 septembrie 2016 - 08:30, said:

Revin cu update. Am comandat pana la urma o usa pe profil din aluminiu (Alumil S60) cu panel ornamental din aluminiu si polistiren extrudat de 44 mm. Usa a fost 3300 lei , panelul 2160 + 420 de lei un maner curbat din inox- Total - 6000 lei. Cam in trei saptamani va fi gata de montaj si revin cu impresii.
Posted Image Si impresiile? Si pozele ?
Ma intereseaza si pe mine Alumil SD77 sau SD95 tot pentru usa de intrare.

Edited by dana84, 08 February 2017 - 18:13.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ce dimensiuni aveți, ce culoare?

#17
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Alb, 1400x2100. Usa de 1000, panou fix de 400 cu sticla sablata.
Fie usa sa aiba un model cu dungi, fie sticla.

Attached Files



#18
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Usile de intrare NU se executa din profile normale gen S60 ci obligatoriu profile de trafic greu coplanare.
Balamalele trebuie sa fie triple de trafic greu.
Sistemul de inchidere - broasca cu zavoare si pe inaltime.
Panelurile ornament din aluminiu deasemenea NU sunt pentru usi de intrare ci pentru usi ornamentale deoarece tabla este foarte subtire.  
Usile de intrare din profile de aluminiu coplanare se placheaza interior cu tabla de 2mm grosime iar exteriorul cu tabla de 3mm grosime. Izolatia este de 70mm intre table. Tablele pot fi gravate si vopsite.
Usile din tabla sau fier chiar daca au coeficient bun de transfer termic NU sunt pentru case sau vile ci pentru blocuri unde temperatura pe hol nu difera mai mult de 10 grade cu cea din interiorul apartamentului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate