Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Glutamina

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Ce părere aveți despre glutamină? Vreau să iau de pe pronutrition deocamdată să văd cum mă simt că am auzit că e bună și pentru imunitate chiar dacă se găsește atât în corpul nostru. Pot să iau 5g de glutamină în timpul antrenamentului și 5g de glutamină și încă 5g de creatină amestecate după sală? Pe cutie scrie doar 4g pe zi dar am citit undeva și recomanda între 10-15g pe zi. Ce părere aveți? Mă ajutați puțin?

#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
http://www.getfit.ro.../glutamina.html

#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
Citeste articolul recomandat mai sus si respecta recomandarile de pe cutie/ambalaj. Glutamina este un supliment "safe" nu are nici un fel de efecte negative. In cel mai rau caz, cheltui banii aiurea.

#4
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Mulțumesc mult la amândoi. Deci pot lua înainte pentru a avea "o rezervă mai mare" și imediat după că mușchii sunt "goliți". Cred că am să iau 10g, 5 înainte și 5 după. Pe cutia aia de la pronutrition scrie doar 4g pe zi pe când de la Scitec scrie 6g de mai multe ori pe zi. Eu am să mă limitez la 10g pe zi.
Dar o pot combina cu creatina după sală în același shake? La glutamino scrie 200ml de apă la 4g și la creatină 375ml la 5g. Pot să le iau pe amândouă cu 500ml de apă după sală?

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
De avut în vedere că ph-ul sângelui variază spre acid după o porție de glutamină, iar rinichii încearcă imediat nișe mecanisme de compensare. Dar dacă ai grijă de balanta acido bazica, stresul renal este redus.
Apropo, cine are probleme renale sau hepatice nu poate lua glutamină.

#6
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 NelsonMandela, on 13 august 2016 - 03:51, said:

De avut în vedere că ph-ul sângelui variază spre acid după o porție de glutamină, iar rinichii încearcă imediat nișe mecanisme de compensare. Dar dacă ai grijă de balanta acido bazica, stresul renal este redus.
Apropo, cine are probleme renale sau hepatice nu poate lua glutamină.
O sursă care să confirme asta?
Și dacă ar fi așa, adăugarea de suc de lămâie ar echilibra balanța pentru că deși sucul de lămâie este acid, el devine alcalin odată ingerat.

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Informații generale citite în ultimii ani și experiența personală... nu aș putea să dau o sursă acum imediat. Dar am să caut și găsesc cu siguranță prin pdfurile mele.
Nu cred că ar compensa nici pe departe doar o lămâie sau puțin bicarbonat 10g de glutamină pe zi. Ca să nu fie probleme pe termen lung, trebuie și aport zilnic de mg, calciu care să fie asimilat de organism (vitamina K2?), niște potasiu, alimente gen spanac crud etc.

Edited by NelsonMandela, 13 August 2016 - 10:04.


#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Multe alte alimente sunt acide, asta înseamnă să trecem toți la păscut?
Io am luat timp de 5 ani zilnic 20 grame glutamină, iar analizele au ieșit în limite normale.

http://www.ncbi.nlm....cles/PMC292257/
Aici se spune că glutamina consumată nu afectează acidoza organismului.

Edited by SOCRATE_MMXII, 13 August 2016 - 11:41.


#9
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Și eu știam că nu poți păți nimic de la glutamină..Acum na, văd că ziceți altceva.

#10
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Marius1789, on 13 august 2016 - 14:08, said:

Și eu știam că nu poți păți nimic de la glutamină..Acum na, văd că ziceți altceva.

Binențeles că nu se pățește nimic de la glutamină, că doar mușchii au în componență glutamina/acid glutamic.

#11
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Și pe lângă că nu poți păți nimic are și multe beneficii glutamina. Când am auzit că e și pentru sistemul imunitar am vrut să dau comandă imediat dar am zis să mai întreb. Și de ce pe alte site-uri e mai scump și pe altele mai ieftin? Nu tot glutamină este?

#12
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ba da, dar fiecare are adaosul comercial propriu. Unii 5%, alții 50%. Io-s mulțumit de produsele ProNutrition.

#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 Marius1789, on 13 august 2016 - 22:53, said:

Și pe lângă că nu poți păți nimic are și multe beneficii glutamina. Când am auzit că e și pentru sistemul imunitar am vrut să dau comandă imediat dar am zis să mai întreb.

Eu nu inteleg, daca glutamina e buna pentru imunitate, de ce colegul Nelson Mandela spune ca nu e buna pt. aia cu probleme renale si hepatice. Care e legatura?

#14
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ăia cu probleme renale și hepatice oricum nu vor călca într-o sală de antrenament de culturism amator.
Studiul pus anterior, infirmă ceea ce spune Nelson Mandela. Consumul de glutamină nu modifică parametrii renali sau hepatici.

#15
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
M-am cam speriat când Nelson a spus așa ceva. Am să încep să iau glutamină și aștept să treacă luna asta să încep și cu creatina că am luat timp de 3 luni. Ajută la refacere că BCAA sau mai puțin?

#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ajută BCAA la refacere.
Creatina volumizează celula musculară prin umplerea ei cu apă. Creatina va modifica rezultatul analizelor renale prin ridicarea nivelului de creatinină, iar un doctor care nu se pricepe va spune că ai probleme renale.
Io când am luat-o n-am simțit ceva anume așa că am preferat să-mi iau aminoacizi de banii ăia.

#17
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Ce aminoacizi mai recomanzi? BCAA are prețul ridicat și parcă trebuie să iau vreo 10g de bcaa pe zi..

#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
AminoLiquid 50000 - are 20 grame per porție (40ml). Io cumpăram sticla de 1 litru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate