Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Traseu Alba - Transalpina - Sarmizegetusa Regia - Alba

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut,
dupa cum am pus si in titlu, as vrea sa fac in weekendul asta acest traseu. As vrea sa stiu daca a fost cineva recent pe E79? Cum e drumul? Pe google map arata la un moment dat ca ar fi in lucru...
O alta intrebare ar fi: unde ma sfatuiti sa petrec noaptea (pensiune) preferabil in zona montana.

Multumesc anticipat!

#2
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Vezi că spre Sarmizegetusa tocmai ce s-a surpat șoseaua inaugurată cu puțin timp în urmă.
Am văzut aseară la știri, dacă nu mă înșel.
Și eu mi-am propus să fac Transalpina în acest weekend dar m-a cam dezamăgit prognoza meteo.

Edited by ammazon, 10 August 2016 - 22:08.


#3
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Am fost eu acum vreo 2 luni. Drumul tocmai ce fusese inaugurat, era ok după ieșirea din sat și pana sus.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pe Sarmizegetusa Regia poți merge până la 4 km distanță, alocă-ți vreo 3 ore în plus pt drumul dus-întors.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Am parcurs la inceputul lunii Transalpina, am innoptat la Casa de vacanta Cristiana din Ranca, la iesire spre Novaci.
In afara de drumul forestier de cca 800 m care leaga pensiunea de DN totul a fost in regula, din punctul nostru de vedere. E curat si peisajul e superb dar nu e pentru cei care cauta lux.
Despre E79 nu stiu dar am auzit ca DN 7A Obarsia Lotrului - Petrosani (in cazul in care v-ati gandit la asta ca si varianta) este prost spre foarte prost.
Drum bun!

#6
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Sarmisegetuza regia e inchis pe ultimii 4 km din cauza viiturilor. http://adevarul.ro/l...b2b5/index.html
Se spera ca sambata sa fie dat drumul, dar ma indoiesc. Daca trece cineva in weekend poate revine cu un update.

Edited by shadow_x3x, 11 August 2016 - 08:34.


#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Drumul este distrus destul de rau, probabil se va deschide in cateva luni, trebuie amenajat paraul, construit dig de protectie ca sa nu mai afueze si data viitoare drumul.

#8
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Penibil. Așa cum am spus, tocmai ce fusesem pe acolo. Oricum, drumul era inaugurat fără absolut niciun marcaj pe jos, parapet, etc. Suntem campioni doar la tocat bani.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Drumul spre Sarmizegetusa Regia nu poate fi refăcut în câteva zile. La noi, inaugurările se fac doar pentru a se vedea politicienii la tv când taie pamblica şi nu au nici o legătură cu finalizarea lucrărilor.

#10
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Multumesc mult pt informatii! Chiar daca prognoza meteo nu va fi favorabila, tot o sa merg pt ca de prea mult timp mi-am propus asta! Cele spuse de voi ma fac insa sa renunt la Sarmizegetusa....desi, asta era de fapt atractia principala. Drumul spre casa de vacanta Cristina se poate face cu o masina joasa (un A6)?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hautorităţile judeţene se jură că va fi deschis în 15 august dar eu nu prea i-aş crede la cum arată ruptura aia pe unde nu se poate trece.
Poţi să vizitezi Sarmizegetusa Ulpia Traia. Nu e la fel dar merită.

#12
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Din poze par a fi 2-3 zone rupte pe un sens, asa ca eu as zice ca se poate rezolva ceva in timp scurt. Adica chiar si cu limitare de viteza si ingustare la o banda se poate da drumul si sa se lucreze in tot acest timp. Vom vedea.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare că m-am înșelat în aprecierea perioadei de timp în care se va redeschide drumul pentru că de azi se circulă dar în regim de avarie, pe un singur sens și cu viteză redusă.
http://hunedoaralibe...fost-redeschis/

Edited by MembruAnonim, 12 August 2016 - 17:00.


#14
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Să ne spui și nouă cum a fost pe Transalpina.
Eu am renunțat la drumeție din cauza vremii.

#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Starea drumului pe Transalpina este buna cu exceptia catorva zone unde se lucreaza la niste canale de drenarea apei de pe versanti. Acolo asfaltul e spart pe portiuni de aproximativ 1-2 m perpendicular pe sosea si acoperit cu pietris. Mai sunt una sau doua zone care s-au surpat si se circula doar pe un fir. Cand am fost eu (acum o luna) era aglomeratie destul de mare mai ales in zona de platou dupa Pasul Urdele.

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 ThePuiu, on 11 august 2016 - 10:20, said:

Drumul spre casa de vacanta Cristina se poate face cu o masina joasa (un A6)?
Probabil ca nu mai are importanta dar eu l-as face. Incet in vreo doua-trei locuri.

LE: daca vorbim despre Cristiana, nu Cristina Posted Image

Edited by crocko.dilul, 29 August 2016 - 20:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate