Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

IBM a creat primii neuroni artificiali care funcționează după modelul biologic întâlnit la organismele vii

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
staaaaaaaai asa, deja o iei pe camp rau de tot. imprimanta e robot? sub nici o forma. nu te uita la transformers ca aia e altceva.

"Un robot este un operator mecanic sau virtual, artificial. Robotul este un sistem compus din mai multe elemente: mecanică, senzori și actuatori precum și un mecanism de direcționare. Mecanica stabilește înfățișarea robotului și mișcările posibile pe timp de funcționare."

iar cu asta sper sa intelegi ce inseamna si acea linie vw de cae ai amintit

tehnologia pt masini care sa se conduca singure exista, da, dar inca nu este stapanita si mai are ceva ani de cercetare. da nu este vb de atacuri cibernetice, ba chiar nu au nici o protectie in acest sens, este vb de programare, in momentul de fata inca nu s-a creat un algoritm stabil pt ele.

dar deja aici ajungem in alte discutii si alte chestii care s-au mai discutat si in alte topicuri, iar aici este offtopic.

#38
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Din punctul meu de vedere imprimanta este un robot.Este compusa din toate elementele amintite de tine.Este f complexa la interior si tot procesul este automat si comandat de un soft.Acum ca nu are un brat cu 5 puncte flexibile...nu are pt ca nu are nevoie de asa ceva, dar tot complet automata este atat timp cat are 10 mii de coli.

Edited by ionutz_joe2009, 05 August 2016 - 18:26.


#39
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
imprimanta nu este un robot. nu are treaba cu asa ceva.

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bazandu-ma pe cunostintele mele avansate in domeniu, pot spune ca e o aiureala!!!

nu ca nu ma astept la aparitia AI cat de curand in acest secol...

Edited by Nero-d, 05 August 2016 - 18:32.


#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu in ce domenii ai tu cunostinte avansate, insa IA exista, este peste tot in jurul nostru.

#42
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostDany_Darke, on 05 august 2016 - 15:00, said:

Cu ajutorul acestor neuroni, cercetători IBM speră să poată crea computere capabile să mimeze modul eficient de procesare paralelă întâlnit în creierul organismelor vii. Odată depăşit acest obstacol, o provocare şi mai mare ar putea fi crearea unui „software” adecvat, modul de funcţionare paralel şi cu rezultate impredictibile nefiind tocmai compatibil cu limbajele de programare actuale.
Mmmm....
Sa puna functia (de transformare a) neuronului intr-un simulator cu cei 500 de neuroni doriti si sa vada ce iese. Au supercomputere destule pt. asta...
Dar probabil ca ei spera ca fiind fizici, poate o sa iasa ceva mai interesant decat daca ar fi simulati. Ma indoiesc. Dar au bani asa ca cerceteaza. La noroc. Ca cine stie de unde sare iepurele :)

E interesant cat de incredibil de habarnisti si fara puncte de reper suntem in ce priveste creierul si functionarea lui. Daca ma intrebati pe mine, problema deriva din frecatul nostru pe burta cu "cat de inteligenti suntem. maxim.". Cat timp preferam sa ne vedem asa n-o sa cream niciodata o inteligenta (macar) asemanatoare noua. Cand vom da o definitie corecta inteligentei si nu ne vom mai freca pe burta "ca cata am", simularea ei va fi floare la ureche.

Intr-un fel e ca si cautarea (intelegerii) lui Dumnezeu. Cum o fi, cum n-o fi, n-avem cum sa stim ca suntem prea mici. Deci, Dumnezeu e o enigma. Dar cand il iei ca pe o inventie si n-ai ce sa cauti prea mult in ea, putem crea alt Dumnezeu lejer. Cum ar fi "Flying Spaghetti Monster".

Sa nu mai ma intind. Cred ca vor fi bani aruncati pe fereastra.

View PostDany_Darke, on 05 august 2016 - 18:35, said:

nu stiu in ce domenii ai tu cunostinte avansate, insa IA exista, este peste tot in jurul nostru.
Ce numim noi acum I.A. este recunoastere de modele. Poti antrena porumbei sau sobolani sa faca acelasi lucru.

#43
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postionutz_joe2009, on 05 august 2016 - 17:12, said:

Ala nu va mai fi robot ci concurent cu omul daca scapa de sub control.Va avea factor de decizie fara frana daca scapa.Robotii exista si astazi, dar e frana din programare.Au factor de decizie atat cat au voie in programare(faci aia daca e culoarea rosie, faci asta daca e verde si le faci atat timp cat e zi ) totul e prestabilit si nu poate iesi din directivele astea decat daca cineva din exterior e rau intentionat si umbla la cod,virusul)

Robotii exista si acum, sunt pe langa noi, unii mai evoluati altii mai putin.
Doar dacă le dăm mijloacele avansării.
Dar dacă îi construim limitat la sarcini,vor fi doar mașinării.
Și da,ai dreptate,se va găsi unu' să facă un robot avansat,așa "just for fun".Și dapă aia vom avea "de furcă" cu ei.

#44
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PosttheMisuser, on 05 august 2016 - 19:01, said:

Sa nu mai ma intind. Cred ca vor fi bani aruncati pe fereastra.


Ce numim noi acum I.A. este recunoastere de modele. Poti antrena porumbei sau sobolani sa faca acelasi lucru.

este cercetarea lor, nimic nu se descopera fara cercetare, idem si dezvoltarea.

cat despre ultima fraza, pai ori vb de IA, ori de o fiinta vie? nu este vb doar de recunoastere de modele. este vb si de interactiune. iar asta exista, s-a facut de multi ani si se face in continuare. un exemplu de genul l-am avut si eu pe un alt topic. la vremea respectiva era in constructie, a iesit ceea ce trebuia, iar acum este in dezvoltare. asa ca stiu cu ce se mananca si cat de "limitata" este tehnologia in acest sens.

#45
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

nu stiu in ce domenii ai tu cunostinte avansate, insa IA exista, este peste tot in jurul nostru.
daca nu esti pe felie? n-ai cum sa intelegi! cu retele neuronale si algoritmi, e greu... asa, sa faci un sac de neuroni, nu serveste la nimic!
nu e vorba de interactiune! e vorba de gandire! de generat idei!
interactiunea nu-i inteligenta!
cu maimutele, respectiv ciompanzeii se comunica prin semne foarte eficient de foarte mult timp dau dovada de inteligenta ar spune unii!... totusi, nici un cimpanzeu nu a pus vreodata o intrebare!
asa e si ce numesti tu AI... ce ii dai, aia haleste!

tu ti-ai exprimat opinia profana... foarte frumos... eu am zis ca aia cu neuronii sunt varza!
cel mai probabil, au mare neveie de fonduri... si fac vâlvă!
au descoperit ei spița de la roata si tu-i banuiesti ca deja maine vor face un automobil ultimul răgnet!

ijntelegerea simularii retelelor neuronale e de nișă, nu-i accesibila fara un bagaj de cunostinte specific
nu neuronul dupa modelul biologic lipsea...

Edited by Nero-d, 05 August 2016 - 21:29.


#46
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
F posibil, si mie mi se pare tras rau de par ,cand va fi descoperita inteligenta artificiala cognitiva va trebui sa fim si pregatiti pt ea.

Momentan prefer inteligenta programata :), imi e frica de varianta in care pot avea langa mine un telefon sau un morman de fiare mai destept decat mine.

Edited by ionutz_joe2009, 05 August 2016 - 21:44.


#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu sunt de acord cu spusele tale nero, dar nu doresc sa intru in polemici si sa ajungem la o confruntare pe aici, nu este ok. privim lucrurile cumva diferit, de aceea poate fiecare vede ceva bun sau nebun in toata treaba asta

ionutz - momentan exista o bucata de plastic/sticla care este mai desteapta decat unii (nu fac referire la tine)

#48
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pbl mare e daca ar trece de 200 si sansele-s f mari in momentul in care se va inventa.Procesul poate dura chiar si cateva minute.De asta am si spus ca daca se va inventa omenirea trebuie sa fie si pregatita pt asa ceva.

#49
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Daca inteligenta artificiala este constienta, oricum nu poate fi comercializata, nici utilizata. Prin urmare nu se poate dezvolta, noi stim ca orice inventie care nu se vinde, e fail. Insa altgoritmi care sa execute cu succes sarcini de tip uman, se pot face, sunt bineveniti, nu constituie un pericol.

#50
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostDany_Darke, on 05 august 2016 - 19:16, said:

cat despre ultima fraza, pai ori vb de IA, ori de o fiinta vie? nu este vb doar de recunoastere de modele. este vb si de interactiune.
Poti antrena porumbelu' sa dea cu ciocu' sau sobolanu' cu botu' Posted Image
Dupa ce recunosti modelul, activezi actiunea bazata pe aceasta recunoastere.

Si da, ar fi interesanta o inteligenta functionala ca a unei fiinte vii. Dar cum am mai zis, pana acolo cred ca va trebui sa redefinim inteligenta.

A. Sa incerc o explicatie suplimentara. Poti antrena porumbei sau alte animalute sa ia decizii financiare pe bursa bazate pe graficele evolutiei bursei.
Totusi, nu stiu daca putem spune ca animalutele alea "stiu ce fac" sau sunt mai inteligente ca un jucator mediocru pe bursa.

edit - sau macar cu inteligenta comparabila cu a unui jucator uman, chiar daca-l bate la profit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vIbZB6rNLZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by theMisuser, 06 August 2016 - 05:08.


#51
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

momentan exista o bucata de plastic/sticla care este mai desteapta decat unii (nu fac referire la tine)
depinde cum definesti desteptaciunea!
ca are o viteza da analiza si de calcul mai mare? ca poate analiza date si lua decizii? conduce masina?

dac cu untelegerea unui concept abstract cum sta? cu interpretarea simbolistica?
fa-i telefonului un test IQ si vezi cum sta cu inteligenta... seriously...

oricum, nu despre asta e vorba... cum am zis... nu nouronii fizici lipseau din ecuatie... ci algoritmii!

#52
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 06 august 2016 - 06:40, said:

nu nouronii fizici lipseau din ecuatie... ci algoritmii!
Pai daca ei trebuie sa construiasca neuroni fizici inseamna ca abuzeaza de gandirea magica. Cumva, niste jucarioare conectate, face inteligenta.

Sa explic : Daca stiu ce fel de neuroni fac (functia de transfer), ii pot simula (digital) si nu mai e nevoie sa-i construiasca.
Daca nu stiu ce neuroni fac, isi incruciseaza degetele si spera ca o sa iasa poate cine stie ce. Pt. ca e fizici.

E drept ca se poate numi cercetare. Si poate ca doar ei (sau cineva tot mare) isi permit asemenea cercetari. Sansele de reusita ale abordarii sunt f. mici spre nule.
Am mai multa incredere in cercetarea neuronilor vii, conectati la calculatoare. Daca e ceva de observat, observi unde lucrezi cu materialul corect (nu inventat).


edit - cred ca stirea se poate citi corect asa "Noi, IBM, avem bani baahh !" :)

Edited by theMisuser, 06 August 2016 - 07:29.


#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
d. p. meu d. v, discutia e sterila in principiu

am vrut doar sa atrag atentia ca nu-i cine stie ce descoperire sau vreun pas inainte spre inteligenta artificiala!
e doar o chestie de marketing!

#54
aidept

aidept

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 10.04.2009
Referitor la discutia daca o inteligenta artificiala poate fi controlata in a nu depasi un anumit nivel.
In cartea Geneza se spune ca, dupa potop, oamenii ramasi vorbeau aceeasi limba. Reusind sa comunice foarte bine, au pus la cale construirea turnului din Babilon. Scopul era sa ajunga cu el pana la cer (metaforic, sa fie asemeni Creatorului). Vazand Dumnezeu ca progresul era semnificativ, le-a zadarnicit eforturile prin transformarea limbii comune in mai multe limbi. Proiectul nu a mai reusit. In acest fel s-au format neamurile.
Aceasta istorie poate fi citita cu un ochi tehnic si tras concluzii. Avem o bariera pusa. Chiar daca intr-o zi voi face un soft la fel de destept ca mine, voi avea grija sa nu ii dau acces la drujba din curte. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate