Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

IBM a creat primii neuroni artificiali care funcționează după modelul biologic întâlnit la organismele vii

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#199
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
zici tu ca-i simpla? mda ... sa-i spui asta si unui inginer in domeniu si apoi sa fugi

stai asa, dar ca sa faca un rezumat la ce crede x sau y  ca este important, pai nici tu ca om nu poti impaca varza si capra. hai sa pastram o limita, sa nu trecem pe partea cealalalta a barierei.

analogiile foarte complexe ( vezi ca regulamentul specifica sa nu scrii cu deformatii de limba) inseamna deja folozofare, ceea ce in momentul de fata nici nu trebuie, nu este cazul si nici nu poate fi ceva obiectiv pana la urma. pana la creatie de genul, mai e cale lunga, hai sa o luam usor usor.

#200
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
mmmm... Vreun an doi in urma am vazut o stire cu ceva soft care facea rezumate. La stiri, la site-uri, la carti...
Daca nu gasiti si va intereseaza, o sa caut eu (ca poate-mi amintesc mai multe despre stire).

Am gasit ceva online Posted Image
Cica face rezumatul la ce-i dai, in cate fraza vrei. I-am zis 4, mi-a dat 3.

Textul pentru rezumat (geneza) :
Spoiler
Rezumatul :

Quote

God set them in the vault of the sky to give light on the earth, to govern the day and the night, and to separate light from darkness.
So God created the great creatures of the sea and every living thing with which the water teems and that moves about in it, according to their kinds, and every winged bird according to its kind.
And God said, "Let the land produce living creatures according to their kinds: the livestock, the creatures that move along the ground, and the wild animals, each according to its kind." God made the wild animals according to their kinds, the livestock according to their kinds, and all the creatures that move along the ground according to their kinds.
Pare un pic balbait in logica (their kind mi-a luat fata de cate ori a aparut).

Asa. Si rezumatul genezei intr-o singura fraza :
"God made the wild animals according to their kinds, the livestock according to their kinds, and all the creatures that move along the ground according to their kinds."
M. Nu e rau Posted Image

Daca tot ne distram, hai sa vedem ce crede softu de facut rezumate din viata lu' Ceasca de pe wikipedia intr-o singura fraza :

Quote

Romania as a major oil-producer greatly benefited from the high oil prices of the 1970s, which led Ceau escu to embark on an ambitious plan to invest heavily in oil-refining plants.[28] Ceau escu's plan was to make Romania into Europe's number one oil refiner not only of its oil, but also of oil from Middle Eastern states like Iraq and Iran, and then to sell all of the refined oil at a profit on the Rotterdam spot market.[28] As Romania lacked the money to build the necessary oil refining plants and Ceau escu chose to spend the windfall from the high oil prices on aid to the Third World in an attempt to buy Romania international influence, Ceau escu borrowed heavily from Western banks on the assumption that when the loans came due, the profits from the sales of the refined oil would be more than enough to pay off the loans.[28] A major problem with Ceau escu's oil-refining plan which led to Romania taking enormous loans was the low productivity of Romanian workers, which meant that the oil-refining plants were finished years behind schedule.[28] The 1977 earthquake which destroyed much of Bucharest also led to delays in the oil plan.[28] By the time the oil refining plans were finished in the early 1980s, a slump in oil prices had set in, leading to major financial problems for Romania.[28]
Not bad Posted Image
...da' nici prea bun. Gasim in textul original :

Quote

Romania as a major oil-producer greatly benefited from the high oil prices of the 1970s, which led Ceaușescu to embark on an ambitious plan to invest heavily in oil-refining plants.[28] Ceaușescu's plan was to make Romania into Europe's number one oil refiner not only of its oil, but also of oil from Middle Eastern states like Iraq and Iran, and then to sell all of the refined oil at a profit on the Rotterdam spot market.[28] As Romania lacked the money to build the necessary oil refining plants and Ceaușescu chose to spend the windfall from the high oil prices on aid to the Third World in an attempt to buy Romania international influence, Ceaușescu borrowed heavily from Western banks on the assumption that when the loans came due, the profits from the sales of the refined oil would be more than enough to pay off the loans.[28] A major problem with Ceaușescu's oil-refining plan which led to Romania taking enormous loans was the low productivity of Romanian workers, which meant that the oil-refining plants were finished years behind schedule.[28] The 1977 earthquake which destroyed much of Bucharest also led to delays in the oil plan.[28] By the time the oil refining plans were finished in the early 1980s, a slump in oil prices had set in, leading to major financial problems for Romania.[28]

Edited by theMisuser, 15 August 2016 - 17:55.


#201
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
bai da-l naibii...probabil cauta rezumate cu acelasi subiect si cauta exact unde se sfarseste unul si incepe altul si adauga citate

#202
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postionutz_joe2009, on 11 august 2016 - 13:04, said:

Da, am vazut un documentar de genul.Era vb tot de probabilitate.Plecand de la premiza ca omul isi foloseste maxim 20% din creier prin niste calcule matematice plus fizica ar fi niste sanse sa se ajunga la mutarea corpurilor cu ajutorul creierului.

Repet pana intelegeti: nu exista creier. Creierul e doar o idee in constiinta. Constiinta misca corpul. Cand vreau sa ridic mana, mana se ridica datorita intentiei din constiinta. Cum anume se face asta nu se stie.

#203
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E mult mai complex de atat, nu ma duce mintea acum la niste solutii(imi bubuie capul de durere).Probabil ca etrage din text cuvinte care se repeta de mai multe ori(exclude totusi cuvintele de legatura care-s predefinite, cu ajutorul lor cam stie unde incepe si se termina o propozitie, algoritmul e mult mai complex totusi).Extrage cuvantul cu tot cu propozitie pt a forma fraze.Oricum "destept" softul.

Edited by ionutz_joe2009, 15 August 2016 - 20:55.


#204
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asta cand vrei tu s-o ridici... conform vointei
dar iti spun eu si-ti demonstrez ca o misti si cand nu vrei s-o misti si cand nu-ti pasa... ba chiar vointa constiintei se opune miscarii din rasputeri dar... ce sa vezi?!? mana se misca!
deci concluzia: constiinta nu-i stapana vointei si nici a mainii!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M413lLWvrbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

algoritmii... means something to you?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-KxjVlaLBmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

constiinta zici?!? Posted Image

@Dany, revin!

Edited by Nero-d, 15 August 2016 - 20:53.


#205
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
A invatat o camera sa urmareasca un obiect(atentie pt a-l prinde doar, eu as vrea sa-l foloseasca intr-un lego compus din 5000 de piese in conditiile in care-i arunc 7000 de piese).Dupa vreau sa faca un ceai de ex.Deci ce face mana asta in esenta?Prinde un obiect, pana cand va putea face un ceai dupa ce rezolva lego de 5000 de piese mai dureaza 40 de ani.2 task-uri simple pt un copil de 7 ani.Dar ce fac daca vreau 10 task-uri diferite?

Nu mi se pare ceva special ce face mana aia, multe aparate care culiseaza,etc folosesc principiul asta(porti batante de ex, la montaj le inveti unde sa se opreasca, ii faci cunostinta cu telecomanda, etc).Este un ex mai simplu , dar tot pe principiul mainii functioneaza( invers chiar, mana functioneaza pe un principiu vechi de zeci de ani).

Edited by ionutz_joe2009, 16 August 2016 - 09:29.


#206
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostNero-d, on 15 august 2016 - 20:46, said:

asta cand vrei tu s-o ridici... conform vointei
dar iti spun eu si-ti demonstrez ca o misti si cand nu vrei s-o misti si cand nu-ti pasa... ba chiar vointa constiintei se opune miscarii din rasputeri dar... ce sa vezi?!? mana se misca!
deci concluzia: constiinta nu-i stapana vointei si nici a mainii!
constiinta zici?!? Posted Image

Ce legatura are miscarea unui brat robotic cu miscarea corpului unei fiinte ? Amesteci mere cu rosii. Eu zic ca merele sunt dulci si tu zici ca merele nu sunt dulci pentru ca rosiile sunt sarate.

#207
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
inteligenta artificiala e, cum spune numele, artificiala. Adica determinista.
in nici un fel circuitul electronic nu va putea functiona "de capul lui". va simula pana la un anume nivel vointa, constiinta dar atat.
T1000, skynet, eu robotul sunt povesti.

#208
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu chiar.Inca nu avem tehnologia pt a crea Skynet de ex.Nu avem pt ca nu cunoastem mecanismul de gandire la o furnica de ex.Cand va fi descoperit va trebui sa si poata fi stapanit altfel spunem adio omenirii.Suntem abia la inceput, ne-am trezit abia de max 200 de ani.Cand va fi descoperit acel mecanism se vor face niste salturi uriase cum s-a intamplat cu focul, curentul , etc.

Edited by ionutz_joe2009, 16 August 2016 - 10:52.


#209
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postionutz_joe2009, on 16 august 2016 - 10:50, said:

Nu chiar.Inca nu avem tehnologia pt a crea Skynet de ex.Nu avem pt ca nu cunoastem mecanismul de gandire la o furnica de ex.Cand va fi descoperit va trebui sa si poata fi stapanit altfel spunem adio omenirii.Suntem abia la inceput, ne-am trezit abia de max 200 de ani.Cand va fi descoperit acel mecanism se vor face niste salturi uriase cum s-a intamplat cu focul, curentul , etc.

Mai e mult pana departe. Un zid urias il constituie in ziua de azi in primul rand indoctrinarea materialista a majoritatii "oamenilor de stiinta". E necesar mai intai sa ii dezveti de povestile cu particule zglobii invatate pe de rost in scoli si universitati. Abia pe urma, cand vor incepe sa caute unde trebuie, se vor putea face primii pasi in directia corecta. Oricum, sunt placut surprins pe topicul asta de multimea userilor care inteleg ca ai nevoie de liber arbitru pentru inteligenta, si ca un AI dasta fiind determinist nu va putea in veci face ce vor "oamenii de stiinta".

#210
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
abcule, tu vrei sa faci din nou o salata de mere sarate
tu zici ca nu exista creier, doar constiinta
eu iti demonstrez ca exista constiinta doar cand si cand... doar in anumite situatii specifice!
tu zici ca constiinta misca mana!
eu iti pot demonstra ca mana e uneori miscata de constiinta... dar de cele mai multe ori si in cele mai multe cazuri, mana se misca fara ajutorul constiintei ba chiar impotriva constiintei...
in miscarea mainii, constiinta vine pe locul secund!... reflexul si instinctul primeaza intodeauna in fata constiintei...

de unde stii ce vor oamenii de stiinta in privinta AI?!? nu te cam hazardezi proiectand propriile incertitudini asupra lor?


dany
in primul rand priveste atenta dar atenta in jurul tau si zi-mi daca observi vreun obiect care copieza natura biologica! prin forma sau scop

in urma unui topic de acum cativa ani la care un alter-ego al lui abc participa vartos... (nu s-au acum sa-l caut... )
am discutat cu un nepot care s-a ocupat la un moment dat de experimente cu retele neuronale in cadrul unui proiect... el mi-a explicat ce si cum sta treaba cu aceste retele...
bagajul meu de cunostinte ajutand foarte mult la stabilirea unei baze comune de la care sa plecam
acum pot spune in mare ca inteleg fenomenul dar nu-l pot explica la nivel profan...
tu cum ai proceda sa explici PHPul unuia care n-a auzit de internet si nici de PC?? (astfel incat sa si inteleaga la nivelul tau cel putin)  nu prea ai cum...

#211
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostNero-d, on 16 august 2016 - 18:33, said:


in urma unui topic de acum cativa ani la care un alter-ego al lui abc participa vartos... (nu s-au acum sa-l caut... )
am discutat cu un nepot care s-a ocupat la un moment dat de experimente cu retele neuronale in cadrul unui proiect... el mi-a explicat ce si cum sta treaba cu aceste retele...
bagajul meu de cunostinte ajutand foarte mult la stabilirea unei baze comune de la care sa plecam
acum pot spune in mare ca inteleg fenomenul dar nu-l pot explica la nivel profan...
tu cum ai proceda sa explici PHPul unuia care n-a auzit de internet si nici de PC?? (astfel incat sa si inteleaga la nivelul tau cel putin)  nu prea ai cum...

Poti face o incercare ?IBM incearca tot cu soft(vector,matrice , programare...).Ca sa vezi...ca soft...ca nu stim exact(asta am inteles eu,mai nimic concret).

Edited by ionutz_joe2009, 16 August 2016 - 19:08.


#212
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
incercare sa ce?

cine vrea s ainvete despre retelele neuronale si simularea lor, gaseste pe net bibliografie gârlă... pdf-uri cat cuprinde...
doar ca na... tre sa fii prieten bun cu matematica superioara ca sa poti pricepe ceva Posted Image


abc-ule... ti-am aratat maini foarte performante care nu-s miscate de constiinta! atat!

de unde si pana unde chestia asta cu AIul care ar trebui sa invete?!?
ce sa invete? ce sa mai invete? deja stie absolut tot!...
stie cat nu poate sti inteligenta unui om acumulata intr-o mie de vieti!
am mai zis! definiti inteligenta!...
testele IQ nu-s cu creativitate, doar cu corelatii... abilitatea de a face corelatii intr-un timp cat mai scurt...

Edited by Nero-d, 16 August 2016 - 19:16.


#213
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sa explici ce ai inteles tu.Nu am timp sa ma documentez mai mult in acest sens din n surse, in plus am deja ochii afectati de monitoare si automat nici rabdare nu prea am.

Edited by ionutz_joe2009, 16 August 2016 - 19:16.


#214
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai citeste ce am postat pe acest topic!

#215
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E gresit :), drumul asta nu duce unde trebuie.Cu toata vointa mea, daca ma voi apuca sa creez un soft care sa mimeze inteligenta naturala voi ajunge tot la un esec.Asta am inteles-o acum cel putin 10 ani.Inteligenta naturala e suprema, nelimitata chiar(nelimitata pt ca nu avem nici macar un criteriu clar pt a determina inteligenta maxima la om, nu conoastem inca nici conditiile in care se poate atinge inteligenta maxima pt ca-s f multe variabile).

Edited by ionutz_joe2009, 16 August 2016 - 20:05.


#216
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai nu-ti spusei ca nu inteligenta umana e scopul AI?
parca-ti spusei!
AI e bazata pe logica binara
propozitii si fraze logice foarte complexe!
creierul uman e un fail... de ce-ai vrea sa copiezi un fail?
nici macar potentialul unui PC inca nu e atins! de versatilitate nu mai zic...

tu zici ca nu s-au miscat? eu iti arat masini din ce in ce mai inteligente... de la becuri, la frigidere...

Edited by Nero-d, 16 August 2016 - 20:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate