Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Pește Betta bolnav - procedez corect?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Bună tuturor,

Acum 4 luni ne-a fost făcut cadou un betta. Noi - zero experiență în creșterea și îngrijirea peștilor. Primele 2 luni a stat în bolul în care l-am primit, unul mic, de 2 litri. Apoi i-am găsit un domiciliu mai spațios, un bol care, umplut la maxim, ar avea 6 litri. Peștele se 'bucură' de 4-5 litri. Apa: de la robinet, filtrată prin cană Brita și lăsată peste noapte. Schimbul complet de apă se face la 3, maxim 4 zile, apa fiind la temperatura camerei. În apă se picură și AquaSafe.

Problema: de ieri, betta al nostru nu mai este același. I s-a umflat... abdomenul, dacă se poate vorbi de așa ceva la pești. Pare a fi plin cu aer, pentru că, oricât ar încerca, nu reușește să se scufunde. Este tras imediat în sus de abdomenul umflat.

Ieri i-am făcut o baie de o oră în bolul mic, cu apă + albastru de metil + sare. Timp în care bolul mare a fost spălat, iar apa schimbată. Azi am cumpărat de la pet shop o sticluță cu Omnipur. Pe prospect scrie, din câte înțelege englezul din mine, că produsul ar fi cu spectru larg de acțiune, împotriva celor mai întâlnite boli la peștii de apă dulce din acvarii. Luptă împotriva infecțiilor bacteriene, putrezirii aripioarelor, infecțiilor fungice, 'mâzgii' care apare pe pești, problemelor 'dermatologice'.

La instrucțiuni de utilizare spune că se pun 22 de picături la 20 de litri de apă. Eu am citit pe fugă și am pus 15 picături în 4 litri de apă. Asta acum câteva ore. Starea peștelui este aceeași ca ieri, e inert majoritatea timpului, iar din când în când mai încearcă, fără succes, să se scufunde.

...Greșeala de dozare am realizat-o chiar acum, recitind prospectul. Eu înțelesesem de 22 picături la un galon de apă. Am estimat și mi-a dat că ar fi ok să pun 15 picături în 4 litri. E prea mult?

Menționez că nu-i știu vârsta, persoana care ni l-a adus l-a cumpărat din pet shop și... atât. Mănâncă granule produse de Tetra. Sau mânca, pentru că de ieri nu s-a mai atins de cele 2-3 bobițe pe care i le-am pus.

Sfaturi, critici, păreri?

Mulțumesc.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
faptul ca tii un peste in aceeasi apa 4 zile, nu arata decat ca ori nu stii sa ingrijesti pestii, ori iti e frica de nota de plata la apa daca o schimbi in fiecare zi, asa cum ar trebui, avand in vedere ca nu ii pui aparat de oxigenat apa.

daca il tii asa cum ai vazut in tom si jerry, sa stii ca acela e doar un desen animat, pestele nu traieste cu apa statuta.

Temperatura si dimensiunea acvariului - Pestii Betta sunt tropicali si, in mod natural, nu stau in ape adanci, de aceea dimensiunea acvariului nu este o problema, insa temperatura apei pentru a le asigura un confort trebuie sa fie intre 26-29 grade C. Temperatura se poate asigura cu ajutorul unui incalzitor cu termostat, care impune si un acvariu de peste 5 L, pentru a-i asigura conditii optime;

Ph-ul apei trebuie sa fie mentinut la un nivel neutru spre usor acid;

Nisipul este foarte important pentru ca are rolul de filtru mecanic si ajuta la fixarea impuritatilor din hrana neconsumata sau fecalele pestilor, ca sa nu fie antrenate la fiecare miscare a pestilor in apa. In plus, ajuta la dezvoltarea bacteriilor benefice care descompun reziduurile ajunse pe fundul acvariului;

Decorurile pentru acvariu sunt foarte importante pentru ca servesc ca ascunzatoare pentru pesti. In lipsa lor pestii se streseaza si le scade imunitatea, devenind vulnerabili in fata imbolnavirilor. Decorurile se aleg in functie de dimensiunea acvariului;

Schimbarea apei – Daca se opteaza pentru un bol, apa se va schimba in proportie de 25-30% sau chiar 50% (daca este foarte murdara), la 2-3 zile, cu apa de la robinet, la temperatura camerei, in care se vor pune solutii pentru conditionarea acesteia.Se vor sterge si peretii vasului cu un burete. In acvariu, apa se va schimba la o saptamana in functie de gradul de poluare, Apa se va lasa la decantat pentru 24 de ore, pentru a permite evaporarea clorului;

Bolul nu va fi asezat langa fereastra pentru ca lumina intensa favorizeaza dezvoltarea algelor.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

 Dany_Darke, on 30 iulie 2016 - 18:07, said:

avand in vedere ca nu ii pui aparat de oxigenat apa.
daca il tii asa cum ai vazut in tom si jerry, sa stii ca acela e doar un desen animat, pestele nu traieste cu apa statuta.

betta nu are nevoie de aerarea apei si .. in mediul natural, creste in "apa statuta" ;) nu are nevoie de acvarii mari, desi mai corect ar fi, nu are nevoie de acvarii adinci.

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Varianta norocoasa...a mancat ca porcul si a inghitit si putin aer ! Solutia ...se scoate putin din acvariu intr-o tava de sticla si se lasa 15 - 20 de secunde sa se zbata , apoi vreo 2 zile fara mancare !
Varianta proasta...cauta pe google ...hidropizie !
De ce nu iei un acvariu de 20 de litri si bagi un filtru , care curata si oxigeneaza ! Stai sa schimbi apa toata ziua ? Oricum mai mult de 20 % din apa nu se schimba !

#5
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 Dany_Darke, on 30 iulie 2016 - 18:10, said:

faptul ca tii un peste in aceeasi apa 4 zile, nu arata decat ca ori nu stii sa ingrijesti pestii, ori iti e frica de nota de plata la apa daca o schimbi in fiecare zi, asa cum ar trebui, avand in vedere ca nu ii pui aparat de oxigenat apa.

[...]

Nisipul este foarte important pentru ca are rolul de filtru mecanic si ajuta la fixarea impuritatilor din hrana neconsumata sau fecalele pestilor, ca sa nu fie antrenate la fiecare miscare a pestilor in apa. In plus, ajuta la dezvoltarea bacteriilor benefice care descompun reziduurile ajunse pe fundul acvariului;

Decorurile pentru acvariu sunt foarte importante pentru ca servesc ca ascunzatoare pentru pesti. In lipsa lor pestii se streseaza si le scade imunitatea, devenind vulnerabili in fata imbolnavirilor. Decorurile se aleg in functie de dimensiunea acvariului;

Schimbarea apei – Daca se opteaza pentru un bol, apa se va schimba in proportie de 25-30% sau chiar 50% (daca este foarte murdara), la 2-3 zile, cu apa de la robinet, la temperatura camerei, in care se vor pune solutii pentru conditionarea acesteia.Se vor sterge si peretii vasului cu un burete. In acvariu, apa se va schimba la o saptamana in functie de gradul de poluare, Apa se va lasa la decantat pentru 24 de ore, pentru a permite evaporarea clorului;

Bolul nu va fi asezat langa fereastra pentru ca lumina intensa favorizeaza dezvoltarea algelor.

În primul rând, mulțumesc de răspuns. Cât despre nota de plată la apă, nu asta e problema. Însă doar eu văd o contradicție între iti e frica de nota de plata la apa daca o schimbi in fiecare zi, asa cum ar trebui, și Daca se opteaza pentru un bol, apa se va schimba in proportie de 25-30% sau chiar 50% (daca este foarte murdara), la 2-3 zile, cu apa de la robinet, la temperatura camerei, in care se vor pune solutii pentru conditionarea acesteia.Se vor sterge si peretii vasului cu un burete. In acvariu, apa se va schimba la o saptamana in functie de gradul de poluare, Apa se va lasa la decantat pentru 24 de ore, pentru a permite evaporarea clorului;? După cum am menționat, apa din bol este schimbată complet la 3, maxim 4 zile, cu apă de la robinet, filtrată și lăsată peste noapte, în care se pune AquaSafe. Bineînțeles că bolul este spălat la fiecare schimbare de apă.

Am uitat, într-adevăr, să spun că are 2 plante, artificiale din păcate, precum și nisip decorativ. De fapt, nu nisip, sunt niste boabe mari, care au venit o dată cu peștele. N-am știut că e important nisipul.

Și da, am scris chiar din primul rând că nu știu nimic despre acest domeniu. Thank you Captain Obvious!

 r_murphy, on 30 iulie 2016 - 18:11, said:

betta nu are nevoie de aerarea apei si .. in mediul natural, creste in "apa statuta" Posted Image nu are nevoie de acvarii mari, desi mai corect ar fi, nu are nevoie de acvarii adinci.

Nu e ok dacă apa îi este schimbată complet, cum am menționat mai sus? Adică... nu s-a întâmplat niciodată să ajungă să fie stătută, cu mirosul și aspectul specifice.

 FAP, on 30 iulie 2016 - 18:24, said:

Varianta norocoasa...a mancat ca porcul si a inghitit si putin aer ! Solutia ...se scoate putin din acvariu intr-o tava de sticla si se lasa 15 - 20 de secunde sa se zbata , apoi vreo 2 zile fara mancare !
Varianta proasta...cauta pe google ...hidropizie !
De ce nu iei un acvariu de 20 de litri si bagi un filtru , care curata si oxigeneaza ! Stai sa schimbi apa toata ziua ? Oricum mai mult de 20 % din apa nu se schimba !

Hidropizie la pești? Acumulare de lichide? Nu știu, nu cred că a mâncat ca porcul, nu i-am dat niciodată mai mult de câteva bobițe de 2, maxim 3 ori pe zi.

Acvariu... Am scris chiar la început că nu eu am luat decizia de a crește pești, a fost un cadou. Da, apa îi este schimbată complet, cum am scris mai sus.

Edited by spe, 30 July 2016 - 18:37.


#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,885
  • Înscris: 16.03.2004
I s-a umflat abdomenul din alte motive, nu de la mâncare și nici din lipsă de oxigen (beta are un organ numit labirint cu care respiră aer atmosferic).

#7
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Poate te ajuta. Din ce am citit, sa te pregatesti de parastas.

http://nippyfish.net...wollen-abdomen/

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
terminati ma cu prostiile

initiator... de banii care i-ai dat pe omnipur iti luai un peste nou, proaspat, viu si sanatos... la alegere...
pesti de regula cand se defecteaza... daca nu sunt pesti scumpi, se arunca la canal
apa se schimba o data pe saptamana si niciodata toata, maxim 50 %, recomandat, 20-30%!, nu e nevoie nici sa fie filtratata si nici statuta daca folosesti aqua safe!
e indicat doar sa fie la o temperatura apropiata!

betta nu necesita acvarii mari, sta foarte bine si intr-un litru de apa!
RIP!

Edited by Nero-d, 30 July 2016 - 19:36.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Regula generala, apa nu se schimba 100% niciodata, nici daca ai pesti de balta.

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Va strica fengshuiul din casa daca luati un acvariu paralelipipedic?

Boluri, albastru de metil si sare folositi doar pentru voi, nu la pesti.

Sunt zeci de forumuri de acvaristica unde multi ofera gratis informatii corecte in domeniul acvaristicii si voi inca bajbaiti in 2016 cu acces neigradit la internet si terminale super performante.



#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Super Chief, on 30 iulie 2016 - 22:08, said:

Va strica fengshuiul din casa daca luati un acvariu paralelipipedic?

Boluri, albastru de metil si sare folositi doar pentru voi, nu la pesti.

Sunt zeci de forumuri de acvaristica unde multi ofera gratis informatii corecte in domeniul acvaristicii si voi inca bajbaiti in 2016 cu acces neigradit la internet si terminale super performante.
M-am saturat sa tot ofer sfaturi unor................................care cauta ajutor pe SP ...dar la sfarsit aleg tot ........................lor ! Am avut zeci de acvarii...incepand cu anul 1980 si mii de pesti ! Asta e ...!

#12
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mda, unii dintre voi sunteți mai speciali. Experților, ați citit ce am scris? Nu am luat eu vreo decizie de a mă apuca de acvaristică, așa că replicile voastre sunt total deplasate.

FAP, păstrează-ți pentru tine și pentru cine îți permite folosirea termenilor pe care ai avut, totuși, bunul simț să-i 'ascunzi' cu puncte-puncte.

SuperȘefu, Da, îmi strica feng-shui-ul. Mulțumit acum de răspuns?

Nu știu de ce trăiți voi cu impresia că am mai postat aici, cerând sfaturi despre acvarii, pești etc, și după aia am procedat tot cum am vrut eu. Poate mă confundați.

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Tu ai zis : "ACUM PATRU LUNI ... ", timp in care daca dedicai cel mult de patru ori cate jumatate de ora rasfoind netul erai aproape doctor in crescut betta.

#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 spe, on 31 iulie 2016 - 10:30, said:

Mda, unii dintre voi sunteți mai speciali. Experților, ați citit ce am scris? Nu am luat eu vreo decizie de a mă apuca de acvaristică, așa că replicile voastre sunt total deplasate.

FAP, păstrează-ți pentru tine și pentru cine îți permite folosirea termenilor pe care ai avut, totuși, bunul simț să-i 'ascunzi' cu puncte-puncte.

SuperȘefu, Da, îmi strica feng-shui-ul. Mulțumit acum de răspuns?

Nu știu de ce trăiți voi cu impresia că am mai postat aici, cerând sfaturi despre acvarii, pești etc, și după aia am procedat tot cum am vrut eu. Poate mă confundați.
Ai primit sfaturi foarte bune de la oameni cu experienta , care si-au consumat timpul liber pentru a te ajuta , desi nici unul nu avea vreo obligatie , nu stiu de ce cred unii ca daca posteaza ceva pe SP.....toti ar fi constransi sa raspunda repede si corect ! Care sunt termenii mei jignitori , punctelePosted Image ?
Ai luat la misto  si ai contrazis pe toata lumea , inclusiv un moderator....citez  "Thank you Captain Obvious"....desi tu esti cel care cere sfaturi !
Ai cautat repede , in cateva secunde "hidropizie" pe Google si ma iei la misto ....fara sa vezi ca hidropizie poate  insemna si tipul infectios precum si ingerarea de aer !
Nu e vinovat nimeni de pe SP ca ai primit tu un peste cadou  pe care ai decis sa-l pastrezi ! Ori il pastrezi si inveti sa-l cresti corect ori ofera-l altuia , nici pestele nu e vinovat ca a fost facut cadou !
Nu traieste nimeni cu nici o impresie ! Deja majoritatea celor care isi pierd timpul liber in mod GRATUIT  sa ofere informatii in diferite domenii , s-au saturat de unii multi care vin cu tot felul de chestii de gen "Ajutor...am o problema!" si dupa ce primeste o gramada de informatii ....incep cu texte de genul ...."Bine mai expertilor , specialilor...sunteti varza....eu stiu mult mai bine cum merg treburilePosted Image !" .

Edited by FAP, 31 July 2016 - 13:19.


#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Așa este, exact așa am spus, că știu eu mai bine. 'mult mai bine' de fapt.

Mulțumesc pentru toate sfaturile primite. Voi ruga un moderator să închidă topicul, pentru ca unii dintre voi să găsească alt thread pe care să-și manifeste superioritatea și autosuficiența.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai bine sa ramana asa, poate este indexat in google, si ajuta pe altii sa se ajute singuri fara sa se faca de rahat.

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 spe, on 31 iulie 2016 - 13:50, said:

Așa este, exact așa am spus, că știu eu mai bine. 'mult mai bine' de fapt.

Mulțumesc pentru toate sfaturile primite. Voi ruga un moderator să închidă topicul, pentru ca unii dintre voi să găsească alt thread pe care să-și manifeste superioritatea și autosuficiența.
Off topic ...."dragut" si arogant pana la capat !
On topic , cred ca am gasit problema pestelui tau ...vrea sa se sinucida datorita stapanului ! Motive :
- sa stai singur intr-un borcan fara nici un alt peste
- sa stai stresat ca 1 zi da una nu , se schimba apa , cu temperaturi inconstante
- sa fii peste carnivor si sa primesti doar pastile
- sa ai in borcan o planta si pietricele din plastic
- la cel mai mic semn de constipare stapanul ii da toate otravurile , in cantitati stiute doar de el si...sarePosted Image
- sa te simti un cadou nedoritPosted Image

Edited by FAP, 31 July 2016 - 14:47.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

 FAP, on 31 iulie 2016 - 14:30, said:

- sa stai singur intr-un borcan fara nici un alt peste
nu stiu unde te-ai informat, dar betta, cunoscut si sub denumirea cocalaristica de peste luptator, pe linga faptul ca nu suporta alt mascul in acelas acvariu cu el (ies scintei, unul invariabil moare) nici cu femelele nu prea se intelege, mai ales daca depun icre - depun, impropriu spus, intrucit icrele stau la suprafata.

@initiator - vezi ca exista un forum cu impatimiti de betta, rogu-te, adreseaza-te acolo.

Edited by r_murphy, 31 July 2016 - 16:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate