Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mega Image "Cumpara si Pleaca"

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
Salutare, Cristi ma numesc,

As fi avut o intrebare, parintii mei sunt in proces de achizitionare a unei francize "cumpara si pleaca" intalnirea cu tipul de la mega se va face in septembrie, as fi avut nevoie de niste sfaturi utile legate de patronarea unei astfel de afaceri in regim de franciza, ce ar trebui sa stiu inainte de a incepe si daca per total merita sau nu o astfel de afacere?

Multumesc

#2
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Sa studieze piata, poate sunt si alte francize (Carrefour Express etc.)

In caz ca renunta la franciza sa nu existe clauze prin care sa nu poata continua business-ul sub alt brand pe acelasi SRL si in aceeasi locatie.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sa intrebe de instalatia de ventilatie, in aceste magazine "cumpara si pleaca" cred ca e de fapt "dispari repede", in mai multe miroase a mucegai de la ventilatie de parca ar avea ac-uri second hand nespalate de 10 ani :(

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
daca nu stii despre comertul retail, las-o balta
daca esti hotarat, du-te sa lucrezi gratis la un supermarket pana incepeti franciza

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca nu aveti un plan de afacere profesionist ...uita ! Oricum va trebui sa calculati un numar potential de clienti , clasa de venituri in zona , concurenta , vadul comercial ,etc. ! Oricum se poate discuta NUMAI dupa ce Mega va da conditiile contractuale si apoi puteti face calculatiile necesare ! Si sa va calculati un nivel de profitabilitate pe care il acceptati ! E mult de vorbit , investitii initiale , numar de SKU , la ce distanta sunt hypermarket-uri ....!
Sa nu cumva sa fie nevoie sa veniti cu bani de acasa !

Edited by FAP, 29 July 2016 - 13:22.


#6
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
Treaba e ca noi din asta am trait, magazine de cartier, mini marketuri, ideea in sine o avem, parintii mei vor avea grija de magazinul actual unde sunt propietari, si eu ulterior sa am grija de acest shop and go, as fi vrut sa stiu initial daca este profitabil, locatia neavand vad (gen unirii, universitate, dristor etc..) , aflata undeva cel mai probabil in cartierul Salajan, as mai fi vrut sa stiu cum suntem noi platiti ca "administratori" ai francizei si ce costuri ar fi, presupun ca ce tine de retail, functionabilitate, staff, produse, training voi fi informat de catre companie pana la deschiderea magazinului.
As fi vrut o parere de la o persoane care detine in franciza deja un magazin de genul.

Edited by Dribbl3r, 29 July 2016 - 13:27.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
sunteti sigur, dupa ce platiti (lunar, terimestrial, anual) franciza veti ramane si cu profit?
daca intrebai acu' 7-8 ani mai mergea treaba cu franciza, acu toate orasele s-au umplut de mini-super-mega marketuri iar concurenta e accerba
ps. uite un articol din 2012 http://www.b365.ro/i...i_183193.html#n citeste si vezi daca se mai aplica in ziua de azi

#8
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
#STARTREK1

Am citit articolul, planul de afacere facut de cei de la b365 mi se pare oarecum tras de par, si in plus e vorba de un magazin ce nu a devenit brand major cum este shop and go, cel putin la asta ma gandesc , as fi vrut sa stiu cat ramane pur profit unui detinator de franciza shop and go intr-o locatie cu vad mediu-mare(nu neaparat suma fixa, ci o suma ca idee)

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
e un calcul f. simplu
volum de vanzari estimat
marja bruta de profit, medie pe toate tipurile de marfuri
cheltuieli fixe lunare
................vezi ce ramane.................
cu ce e diferit conceptul de magazinele lui Metro sau proiectul lui Tiriac ?
de ce nu continuati cu magazinele voastre, ce va ofera in plus Mega ?

#10
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
#overseas

Imi ofera mie sansa de a administra o afacere si a avea si un profit, de aceea as fi vrut sa imi spuna cineva care a avut sau care are in prezent un shop and go in franciza ce costuri si ce profit exista.

Continuam si cu magazinul de cartier, doar ca de ceva timp un shop and go ne-a cam "furat" clientela, si de aceea actionam in consecinta si ne infiltram in cadrul companiei sa crestem profitul familiei.

#11
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Cumpara si pleaca ?
De ce sa plec ? Eu vreau sa mai zabovesc cateva zile in magazin.

#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postoverseas, on 29 iulie 2016 - 13:52, said:

de ce nu continuati cu magazinele voastre, ce va ofera in plus Mega ?

O franciza, un brand poate oferi credibilitate. Multe magazine de cartier au o faima proasta...
Teoretic ar trebui sa ofere produse la preturi mai mici (negociaza pt intreaga retea cu distribuitorii) si eventual acces la depozitele lantului de magazine.

#13
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
Miercuri voi merge la intalnire alaturi de parintii mei, si voi scrie si pe acest thread ce informatii primim de la mega , intre timp mi-ar fi de folos orice informatie privind afacerea retail in regim franciza, Multumesc

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDribbl3r, on 29 iulie 2016 - 13:57, said:

Continuam si cu magazinul de cartier, doar ca de ceva timp un shop and go ne-a cam "furat" clientela, si de aceea actionam in consecinta si ne infiltram in cadrul companiei sa crestem profitul familiei.

Geniala idee.

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostDribbl3r, on 29 iulie 2016 - 14:12, said:

Miercuri voi merge la intalnire alaturi de parintii mei, si voi scrie si pe acest thread ce informatii primim de la mega , intre timp mi-ar fi de folos orice informatie privind afacerea retail in regim franciza, Multumesc
Eu nu prea inteleg ce tot vrei ! Sa-ti spunem noi daca e profitabilPosted Image ? Orice franciza e diferita de altele , orice contract e diferit , orice locatie are chestii specifice !
Pe scurt vei desfasura o afacere condusa dupa regulile lor , vanzand produsele aprobate de ei , preturile lor , furnizorii lor , in conditiile lor , etc. ! Grosul profitului la ei , riscurile si pierderile la tine ! Happy ?

#16
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
"cumpara si pleaca"? Si ce-ai  mai  putea face dupa ce cumperi? :))

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postipopovici11, on 29 iulie 2016 - 14:30, said:

"cumpara si pleaca"? Si ce-ai  mai  putea face dupa ce cumperi? Posted Image)
Pai opusul ar fi nu cumperi si...nu pleciPosted Image !
Initiator , personalul , paza , furaciunile si expiraciunile cine le suporta ???

Edited by FAP, 29 July 2016 - 14:34.


#18
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
#FAP

Posted Image Posted Image
Nu foarte happy, adica sunt constient ca imi asum niste riscuri, mai ales cu alegerea angajatilor, intelesesem ca la inventar, orice este pe minus achit ca paguba din propriul buzunar, eu as fi vrut sa stiu ceva in cifre, ca sa pot compara in cazul meu cand va fi vremea sau poate mai devreme depinde ce informatii voi afla saptamana viitoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate