Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Jack Reacher : Never Go Back (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
lristea25

lristea25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2016
Jack Reacher Never Go Back

Regia :  Edward Zwick.
Cu : Tom Cruise, Cobie Smulders...
Producator : Paramount Pictures, Skydance Productions, TC Productions.
Lansare : 21 Octombrie 2016.

Jack Reacher Never Go Back  ecranizarea romanului Never go Back  a scriitorului  britanic Lee Child...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aRwrdbcAh2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


2012 : Jack Reacher (2012)

Regia : Christopher McQuarrie.
Cu : Tom Cruise, Rosamund Pike, Richard Jenkins,Robert Duvall...  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A7FiWkyevqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Care este parerea ta despre acest film? Ce ne poti spune despre rolul principal? Ai urmarit cu sufletul la gura firul desfasurarii actiunii sau urmaresti doar sa faci posturi?

Am impresia ca ai incurcat link-urile. Posted Image :)

Nu, nu le-ai incurcat, doar ai dat copy-paste. Deci urmaresti sa faci posturi. Rusine!

Edited by kvlboy, 22 July 2016 - 22:05.


#3
lristea25

lristea25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2016

View Postkvlboy, on 22 iulie 2016 - 22:07, said:

Care este parerea ta despre acest film? Ce ne poti spune despre rolul principal? Ai urmarit cu sufletul la gura firul desfasurarii actiunii sau urmaresti doar sa faci posturi?
Am impresia ca ai incurcat link-urile.  Posted Image
Nu, nu le-ai incurcat, doar ai dat copy-paste. Deci urmaresti sa faci posturi. Rusine!
Casca ochii bine , fetita mica kvlboy....
Sper sa fie  un film bun.Excelent chiar.Mai multe se pot spune dupa premiera in Octombrie
Despre al doilea film 2012 (primul din serie - probabil...) gasesti comentarii cateva pagini mai incolo.
Atatea posturi s-au adunat ! Ce sa fac sa iti cer tie voie ? Imi plac filmele si astept cu nerabdare sa apara ceva nou , interesant...ca sa vezi ? trebuie sa cer voie la fetitza kvlboy ?

#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
O să fie un rahat la fel de mare ca și primul film, și din nefericire 99% din vină o poartă piticania de Tom Cruise.
Ce tip de imbecil fără puță distribuie un pitic de 1.70 pe tocuri în rolul lui Jack Reacher, 2m și 130 de kile numai mușchi? Well, exact unul ca tom cruise, în cautarea ouălor pierdute, că sigur găsești la Hollywood suficienți actori care să se încadreze.
Deci, dacă e să ne luăm după primul film și trailerul ăstuia, o să fie tot o panaramă cu prea multe explozii și prea puțin creier.
Ceea ce este extrem de păcat, având în vedere că sunt 21 de cărți după care ar fi putut să lucreze, fiecare suficient de bună cât să-și justifice filmul. Au ales cartea 9 și cartea 18, because fuck logic. Ele în sine sunt foarte mișto, dar din păcate kilometri întregi peste versiunea filmată.
M-am uitat din nou la trailerul pentru "Never go back". Cum ziceam, prea multe explozii, prea multe focuri de armă. Putea să fie mult mai subtil, da' asta e. Subtilitatea n-a fost niciodată punctul forte al americanilor.
Și mă, e super mișto cum își țipă în gura mare propria imbecilitate. Reacher fusese în Poliția Militară, în Amată. Ăia toți poartă unformele Marinei, inclusiv Turner și noul șef. Cât de greu era să-i pună în uniformele corecte? Ca să nu mai spun că sunt cu toții în uniformele de ceremonie la birou, că deh era 23 august și tocmai veneau de la paradă.
Trist nu e faptul că filmele îs nașpa sau măcar slăbuțe. Trist e că puteau să fie MULT mai bune, da' le-a fost lene și le-au masacrat ca să placă unor imbecili cu 4 neuroni bolnavi cărora le dă sângele pe nas dacă citesc mai mult de 10 rânduri. Au făcut filme de duzină din ceea ce puteau să fie the next Bond.

Edited by buntzi, 23 July 2016 - 05:45.


#5
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Mie mi-a plăcut primul film ! Nu deosebit, a avut momente pop-corn mișto, cum  a fost goana cu Mustangul până la faza simpatică din stația de autobuz !

După trailerul celui de-al doilea film, pare s-o ia spre stilul Mission Impossible, cam enervant pt mine !

Tom Cruise nu-i actor rău, a făcut filme bune pe genul lui, acțiune, singurul in care n-avea ce căuta a fost "Eyes Wide Shut" a lui Kubrick. Probabil a venit la pachet cu Kidman .

#6
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Pai daca Tom Cruise e producator pt ambele (2012 si 2016), cine credeti ca ar fi putut fi distribuit pt rolul principal?
Aaa? Aveti dreptul la 3 incercari.
Posted Image

#7
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

View Postbuntzi, on 23 iulie 2016 - 05:39, said:

O să fie un rahat la fel de mare ca și primul film, și din nefericire 99% din vină o poartă piticania de Tom Cruise.
Ce tip de imbecil fără puță distribuie un pitic de 1.70 pe tocuri în rolul lui Jack Reacher, 2m și 130 de kile numai mușchi? Well, exact unul ca tom cruise, în cautarea ouălor pierdute, că sigur găsești la Hollywood suficienți actori care să se încadreze.
Deci, dacă e să ne luăm după primul film și trailerul ăstuia, o să fie tot o panaramă cu prea multe explozii și prea puțin creier.
Ceea ce este extrem de păcat, având în vedere că sunt 21 de cărți după care ar fi putut să lucreze, fiecare suficient de bună cât să-și justifice filmul. Au ales cartea 9 și cartea 18, because fuck logic. Ele în sine sunt foarte mișto, dar din păcate kilometri întregi peste versiunea filmată.
M-am uitat din nou la trailerul pentru "Never go back". Cum ziceam, prea multe explozii, prea multe focuri de armă. Putea să fie mult mai subtil, da' asta e. Subtilitatea n-a fost niciodată punctul forte al americanilor.
Și mă, e super mișto cum își țipă în gura mare propria imbecilitate. Reacher fusese în Poliția Militară, în Amată. Ăia toți poartă unformele Marinei, inclusiv Turner și noul șef. Cât de greu era să-i pună în uniformele corecte? Ca să nu mai spun că sunt cu toții în uniformele de ceremonie la birou, că deh era 23 august și tocmai veneau de la paradă.
Trist nu e faptul că filmele îs nașpa sau măcar slăbuțe. Trist e că puteau să fie MULT mai bune, da' le-a fost lene și le-au masacrat ca să placă unor imbecili cu 4 neuroni bolnavi cărora le dă sângele pe nas dacă citesc mai mult de 10 rânduri. Au făcut filme de duzină din ceea ce puteau să fie the next Bond.

Tu vorbesti serios??? Tom cruise e unul dintre cei mai buni actori. Intr-adevar, filmul asta a fost slab si actorul este cam batran. Dar, ce filme are Tom Cruise, nu multi actori din Holywood sunt de calibrul lui;)..

#8
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Mosh, nu mă interesează cât de bun actor e tom cruise și nici n-am zis că joacă prost. Doar că are 30 cm și 50 de kile în minus față de Reacher, și e foarte important aspectul ăsta în firul poveștii. Sau mă rog, ar fi trebuit să fie dacă nu-l făceau varză.

#9
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

View Postbuntzi, on 23 iulie 2016 - 12:56, said:

Mosh, nu mă interesează cât de bun actor e tom cruise și nici n-am zis că joacă prost. Doar că are 30 cm și 50 de kile în minus față de Reacher, și e foarte important aspectul ăsta în firul poveștii. Sau mă rog, ar fi trebuit să fie dacă nu-l făceau varză.

Pe tine te intereseaza cat de scund e:)..serios? Ai vazut mission impossible? Varianta americana "james bond". Sau Top gun? A avut in general numai filme de actiune, chiar daca e scund. Si toate au fost filme de filme:).

#10
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Da, mă interesează pentru că nu discutăm despre cât de bine a jucat sau nu în MI sau în TopGun sau în Born on 4th of July.
E vorba de portretizarea unui ANUME personaj. Anume ăsta:

'OK, try this,' the doctor said. 'Imagine a big Cray supercomputer humming away. We feed it everything we know about human physiology and everything we know about gunshot wounds and then we ask it to design us a male person best equipped to survive a thirty-eight in the chest. Suppose it hums away for a week. What does it come up with?'
Reacher shrugged again. 'I don't know.'
'A picture of you, my friend,' the doctor said. 'That's what. The damn bullet didn't even make it into your chest. Your pectoral muscle is so thick and so dense it stopped it dead. Like a three-inch kevlar vest. It popped out the other side of the muscle wall and smashed a rib, but it went no farther.'

Ca să înțelegi mai bine ideea, rolul lui James Bond i-a fost oferit lui Clint Eastwood (discutăm de anii '70, când era în super-topul popularității) și a refuzat, declarând că "James Bond trebuie jucat de un englez". Pentru că Bond e tipicul gentlemanului britanic, și un yank nu s-ar fi potrivit. Un actor mare și-au dat seama de asta și a acționat în consecință. Un actor cu bun simț își cunoaște limitele. tom cruise s-a urcat pe scăunel în fața oglinzii din baie și și-a zis "da, nici o problemă, desigur că sunt perfect potrivit sa joc un tip de 2 metri și 120 de kile!"

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Am vazut si eu primul film si sunt de acord cu buntzi, Tom Cruise e un actor bun dar rolul asta nu i se prea potriveste. Desigur, exemple similare cu asta sunt destule, sa ne amintim de Brad Pitt in rolul din filmul Troia sau tipul ala care il interpreta pe Alexandru cel Mare in filmul Alexander the Great, scuzati lapsusurile :)

#12
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbuntzi, on 24 iulie 2016 - 06:55, said:

.... un tip de 2 metri și 120 de kile!"


Eu n-am auzit asta nicăieri înainte de-a vedea filmul ! Acum, c-ai adus vorba, chiar mă enervează Tom Cruise ăsta !  Posted Image

Posted Image

#13
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postramurel, on 24 iulie 2016 - 08:05, said:




Eu n-am auzit asta nicăieri Ă®nainte de-a vedea filmul ! Acum, c-ai adus vorba, chiar mă enervează Tom Cruise ăsta !  Posted Image

Posted Image
In spatele oricarui film sta o carte de obicei, nu le poti citi pe toate.

#14
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Înțeleg supărarea colegului, care citise cartea înainte de a apărea filmul, asta e !  Hollywood rulez !

Și, mă rog, ce actor ar fi fost potrivit în opinia colegului [ care a citit cartea ] ?

#15
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ar fi interesanta parerea lui in ceea ce ma priveste.

Am in minte cativa insa, dupa parerea mea au o problema de imagine: The rock Johnson si Chaning Tatum sau Vin Diesel.
Mark Whalberg ar fi castigatorul meu.

#16
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

View Postbuntzi, on 24 iulie 2016 - 06:55, said:

Da, mă interesează pentru că nu discutăm despre cât de bine a jucat sau nu în MI sau în TopGun sau în Born on 4th of July.
E vorba de portretizarea unui ANUME personaj. Anume ăsta:

'OK, try this,' the doctor said. 'Imagine a big Cray supercomputer humming away. We feed it everything we know about human physiology and everything we know about gunshot wounds and then we ask it to design us a male person best equipped to survive a thirty-eight in the chest. Suppose it hums away for a week. What does it come up with?'
Reacher shrugged again. 'I don't know.'
'A picture of you, my friend,' the doctor said. 'That's what. The damn bullet didn't even make it into your chest. Your pectoral muscle is so thick and so dense it stopped it dead. Like a three-inch kevlar vest. It popped out the other side of the muscle wall and smashed a rib, but it went no farther.'

Ca să înțelegi mai bine ideea, rolul lui James Bond i-a fost oferit lui Clint Eastwood (discutăm de anii '70, când era în super-topul popularității) și a refuzat, declarând că "James Bond trebuie jucat de un englez". Pentru că Bond e tipicul gentlemanului britanic, și un yank nu s-ar fi potrivit. Un actor mare și-au dat seama de asta și a acționat în consecință. Un actor cu bun simț își cunoaște limitele. tom cruise s-a urcat pe scăunel în fața oglinzii din baie și și-a zis "da, nici o problemă, desigur că sunt perfect potrivit sa joc un tip de 2 metri și 120 de kile!"


Eu ma refeream ca filmul "james bond" si-a desfasurat actiunea in universul britanic. Iar Mission impossible este varianta americana.

Tom Cruise a facut in general numai filme bune, nu cred ca am vazut un film slab cu el. Acest film intr-adevar, n-a fost prea stralucit, dar, nu e corect sa ai ca motiv statura lui. Marele defect al lui este ca a imbatranit, nu ca e mic:).Oricum, daca ai un actor bun filmul este pe jumatate vandut Posted Image Poate ai dreptate in privinta acestui film, ca nu i se potriveste, dar, sincer prefer  sa-l vad pe el intr-un rol de actiune:)..e prea bun tipul.

Actori tineri si foarte buni, nu prea mai gasesti:)..cel putin, din ce filme am mai vazut, niciun actor nu este exceptional:(..

View Postmarius87ism, on 24 iulie 2016 - 07:17, said:

Am vazut si eu primul film si sunt de acord cu buntzi, Tom Cruise e un actor bun dar rolul asta nu i se prea potriveste. Desigur, exemple similare cu asta sunt destule, sa ne amintim de Brad Pitt in rolul din filmul Troia sau tipul ala care il interpreta pe Alexandru cel Mare in filmul Alexander the Great, scuzati lapsusurile Posted Image

Cu filmele alea si-au facut oamenii cariere:)) Rolurile s-au potrivit perfect pentru ei, atat pentru Brad Pit cat si pentru Collin Farrel;)

Edited by jhonnybravo, 24 July 2016 - 11:08.


#17
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postramurel, on 24 iulie 2016 - 08:05, said:

Eu n-am auzit asta nicăieri înainte de-a vedea filmul ! [...]
Din nefericire, nici măcar nu am știut că există film până nu am început să caut cărțile și toate linkurile mă duceau către film și referințe la film.
Uite încă o chestie, din primul film: 5 inși se iau de Reacher în bar, când i-au făcut faza cu gagica. Acuma sincer, ce e în neregulă? Ăla care a vorbit primul era cu jumate de cap mai înalt decât "reacher" și cel puțin la fel de solid...

Nu mai sunt la curent cu actorii de la Hollywood, așa că nu știu pe cine să recomand. Unul înalt, că solid se poate face. Poate Tatum, sau unul din frații Hemsworth, ideea e să fie credibil de aproape spre 2 metri, nu cu 30% mai scund...

Meanwhile, in the Jack Reacher universe:

"Rule one, be on your feet and ready.
Rule two, show them what they're messing with.
Reacher stood up, slow and easy. Six-five, two-fifty, calm eyes, hands held loose by his sides. "

Acuma, conform filmului, ăla ar fi trebuit să fie impresionat și să-și dea seama că ceva e în neregulă...De ce anume era ăla să fie impresionat? De unul de talia lui tom cruise? Pwwla mea, până și avocata e mai înaltă ca el! (1.74 față de 1.70!! vedeți pe paginile imdb) Posted Image
Acuma să revenim la decizia lui tom cruise. Bun, a cumpărat de la Lee Child drepturile de ecranizare pentru seria cu Reacher. Mișcare interesantă, că potențial este. Sau mă rog, ERA. Acum răul e deja făcut. Cum ziceam, nu îmi pare rău că tom cruise a făcut un film prost (mi se rupe în șaișpe), îmi pare rău că era foarte simplu să facă un film bun (sau mai multe chiar) dacă își lăsa ego-ul să se odihnească și distribuia un actor potrivit rolului. Iar dacă făcea asta, poate nici nu masacra atâta textul ca să se potrivească cu dimensiunile.
Mno, oricum dezbaterea nu ajută la mare lucru, nimeni n-o să mai poată face filmele respective în următorii 50 de ani sau cât dracu' o trebui să treacă.

Edited by buntzi, 24 July 2016 - 11:41.


#18
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

View Postbuntzi, on 24 iulie 2016 - 11:31, said:

Din nefericire, nici măcar nu am știut că există film până nu am început să caut cărțile și toate linkurile mă duceau către film și referințe la film.
Uite încă o chestie, din primul film: 5 inși se iau de Reacher în bar, când i-au făcut faza cu gagica. Acuma sincer, ce e în neregulă? Ăla care a vorbit primul era cu jumate de cap mai înalt decât "reacher" și cel puțin la fel de solid...

Nu mai sunt la curent cu actorii de la Hollywood, așa că nu știu pe cine să recomand. Unul înalt, că solid se poate face. Poate Tatum, sau unul din frații Hemsworth, ideea e să fie credibil de aproape spre 2 metri, nu cu 30% mai scund...

Meanwhile, in the Jack Reacher universe:

"Rule one, be on your feet and ready.
Rule two, show them what they're messing with.
Reacher stood up, slow and easy. Six-five, two-fifty, calm eyes, hands held loose by his sides. "

Acuma, conform filmului, ăla ar fi trebuit să fie impresionat și să-și dea seama că ceva e în neregulă...De ce anume era ăla să fie impresionat? De unul de talia lui tom cruise? Pwwla mea, până și avocata e mai înaltă ca el! (1.74 față de 1.70!! vedeți pe paginile imdb) Posted Image
Acuma să revenim la decizia lui tom cruise. Bun, a cumpărat de la Lee Child drepturile de ecranizare pentru seria cu Reacher. Mișcare interesantă, că potențial este. Sau mă rog, ERA. Acum răul e deja făcut. Cum ziceam, nu îmi pare rău că tom cruise a făcut un film prost (mi se rupe în șaișpe), îmi pare rău că era foarte simplu să facă un film bun (sau mai multe chiar) dacă își lăsa ego-ul să se odihnească și distribuia un actor potrivit rolului. Iar dacă făcea asta, poate nici nu masacra atâta textul ca să se potrivească cu dimensiunile.
Mno, oricum dezbaterea nu ajută la mare lucru, nimeni n-o să mai poată face filmele respective în următorii 50 de ani sau cât dracu' o trebui să treacă.


Ai vazut filmul Collateral? Tot cu Tom Cruise, si la fel ca in Jack Reacher, actiunea se invarte in jurul lui. Filmele sunt cat de cat asemanatoare. Problema nu este statura, se rezolva asta, problema este faptul ca a inceput sa imbatraneasca.

Sa ne uitam la Bruce Willis, actor in filme de actiune, "Die hard",ultimul film a fost praf:)..si a avut si multe filme de toata jena, in roluri de cacat, cand era tanar. La fel si Robert Deniro si multi altii. Tom Cruise, personal, n-am vazut niciun film prost cu el. poate mediocru, dar niciodata slab. Jack Reacher nu a fost un film bun, a fost un film ok, nimic special. A fost salvat de faptul ca a jucat Tom Cruise in el. Daca nu juca el, filmul nici nu ajungea in cinema.

Este unul din actorii mei preferati si ma bucur ca inca scoate filme bune. Mie personal imi placea Mel Gibson. Imi pare rau ca nu a mai scos un film de cativa ani buni :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate