Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

izolare fonica-termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna. Deoarece una din camerele apartamentului are fereastra inspre un drum national , am hotarat sa inlocuim vechiul geam termopan cu unul mai bun calitativ ( dpdv fonic si termic): 3 straturi de sticla si 5 camere. Dar....dupa ce am terminat cu reparatia din jurul geamului am constatat ca nu este mare diferenta intre cel vechi si acesta. Am facut si testul cu coala de hartie, in speranta ca nu este reglat bine. Insa se inchide chiar foarte bine. Inainte de a face o "mica" reclamatie, imi puteti daca exista vreun reglaj sau altceva care sa izoleze fonic mai bine?
Va multumesc pentru amabilitate.

#2
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Pentru ce anume sa faci reclamatie?
Inainte de a face asta, asigura-te ca ceva nu e conform la geam, ca daca faci reclamatie si geamul e cum a fost promis....faci degeaba, si nu numai

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cui vrei sa-i faci reclamatia? celor de la care ai cumparat geamul respectiv? izolarea de care spui se face si din prisma materialelor folosite la izolare si reparatie in jurul geamului.

atata vreme cat fereastra se inchide perfect, problema nu este la ea, ci la cele din jurul ei. dar nu uita ca un geam nu poate izola perfect, oricat de bun ar fi el.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea are cum sa fie o mare diferenta...
oricum, cum ai cosntatat ca nu-i mare diferenta?
ai facut masuratori sonore inainte si dupa?
ai vrea sa nu se mai auda nici claxoanele prin geam? Posted Image
argonul ajuta la izolare fonica...

Edited by Nero-d, 19 July 2016 - 06:56.


#5
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

 Nero-d, on 19 iulie 2016 - 06:54, said:

nu prea are cum sa fie o mare diferenta...
oricum, cum ai cosntatat ca nu-i mare diferenta?
ai facut masuratori sonore inainte si dupa?
ai vrea sa nu se mai auda nici claxoanele prin geam? Posted Image
se poate spune si asa... dupa 8 ani de ascultat masinile stiu sa fac diferenta :)

 Dany_Darke, on 19 iulie 2016 - 06:46, said:

cui vrei sa-i faci reclamatia? celor de la care ai cumparat geamul respectiv? izolarea de care spui se face si din prisma materialelor folosite la izolare si reparatie in jurul geamului.

atata vreme cat fereastra se inchide perfect, problema nu este la ea, ci la cele din jurul ei. dar nu uita ca un geam nu poate izola perfect, oricat de bun ar fi el.
in jurul ei este spuma poliuretanica si peste ea am acoperit cu tencuiala. Deci...

 Nero-d, on 19 iulie 2016 - 06:54, said:

nu prea are cum sa fie o mare diferenta...
oricum, cum ai cosntatat ca nu-i mare diferenta?
ai facut masuratori sonore inainte si dupa?
ai vrea sa nu se mai auda nici claxoanele prin geam? Posted Image
argonul ajuta la izolare fonica...
nu este vorba de claxoane ci de zgomotul produs in special de camioane. imi puteti da detalii ref la argon?

Edited by retish1979, 19 July 2016 - 06:57.


#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Izolare fonica buna obti prin jonglarea cu grosimea sticlei , de exemplu : sticla 10mm pe exterior si 6 mm pe interior - e scump dar se simte .

Edited by xilo, 19 July 2016 - 07:10.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai putea izola fonic si peretele, nu numai fereastra.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
impotriva camioanelor nu cred ca ai ce sa faci... :)
acolo e vorba deja de altceva

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cauta sticla stadip silence
citeste si: http://forum.softped...an-nivel-fonic/

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu mai îmi amintesc clar,dar parcă presiunea argonului trebuia să fie diferită față de cea atmosferică.
Dacă este corect,atunci:
Sau nu ai argon(deloc)în ambele "compartimente",sau ai doar în unul,sau nu este bună presiunea.

Dar,repet,nu îmi mai amintesc sigur.

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Problema ta de la camioane ...probabil nu e fonica ci provine din vibratii ! La alea nu ai ce sa faci indiferent daca pui "7"pan !

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am vazut in reclame (mincinoase dealtfel si nu stiu cum scapa cu fata curata) cum cu geamul deschis harmalaie, etc., cum inchide geamul, liniste totala. Nu cred asa ceva. Cel putin eu unul n-am intalnit. Frecventele cu cat sint mai joase, cu atat penetreaza mai usor prin materiale, trebuie materiale cu un grad inalt de reflexie, refractie si dispersie, in mai multe straturi cu indice de refractie diferit. Nu stiu cum e la studiourile de inregistrari, daca acolo chiar nu se aude nimic prin geam. In camerele izolate acustic perfect, pentru teste, e mai usor, alea au pereti grosi, captusiti si fara geamuri, nu se sta mult acolo, sau au poate un sistem de ventilatie propriu.

Si pe mine ma supara zgomotul si as vrea sa montez geamuri care sa izoleze cat mai bine fonic. Cine stie daca se poate asta nu la un pret astronomic, e rugat sa posteze aici, mai ajuta si pe altii care sint curiosi.

#13
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 retish1979, on 19 iulie 2016 - 06:40, said:

am constatat ca nu este mare diferenta intre cel vechi si acesta.

Ai cazut si tu in plasa PVC-istilor. Printr-un tripan format din sticle cu aceeasi grosime zgomotul se va accentua (ilogic dar adevarat). Ar trebui ca tripanul tau sa aiba configuratia: 4+6+4.4.2. La mijloc intotdeauna 6mm ca sa preia socurile termice.

#14
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 toteudinnou, on 28 iulie 2016 - 10:52, said:


Ai cazut si tu in plasa PVC-istilor. Printr-un tripan format din sticle cu aceeasi grosime zgomotul se va accentua (ilogic dar adevarat). Ar trebui ca tripanul tau sa aiba configuratia: 4+6+4.4.2. La mijloc intotdeauna 6mm ca sa preia socurile termice.

Eu sunt curios, oare ce ar fi zis nenea asta cand i se comunica pretul pentru un astfel de geam, cand i se spunea coeficientul de transfer termic si de ce configuratie de tamplarie are nevoie ca sa impace " si capra si varza" ?

Probabil nu a stiut sa ceara, probabil si daca ar fi cerut, putini ar fi fost cei care i-ar fi prezentat situatia intr-un mod profesionist.

Din nefericire, oamenii isi doresc multe lucruri (nu asta este nefericirea), ci faptul ca nu le solicita, in unele cazuri nu pot, iar in altele nu vor sa plateasca, pentru ceea ce isi doresc.

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ai balcon deasupra geamului cu pricina ?

#16
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 Dorel-Mesterel, on 28 iulie 2016 - 23:07, said:


Probabil nu a stiut sa ceara, probabil si daca ar fi cerut, putini ar fi fost cei care i-ar fi prezentat situatia intr-un mod profesionist.


Chiar daca a stiut ce sa ceara, nu am intalnit PVC-isti care sa ofere si altceva in afara de termopan 4-4 sau tripan 4-4-4. Nu clientii sunt limitati ci firmele de executie si montaj.

#17
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 toteudinnou, on 29 iulie 2016 - 05:03, said:


Chiar daca a stiut ce sa ceara, nu am intalnit PVC-isti care sa ofere si altceva in afara de termopan 4-4 sau tripan 4-4-4. Nu clientii sunt limitati ci firmele de executie si montaj.

Eu stiu doi, din 160, care acum cativa ani, ofereau tripanul minim cu o sticla de 6mm, unul a renuntat dupa un sezon, iar celalalt a avut nevoie de doua sezoane, sa inteleaga ca nu prea este nimeni interesat de calitatea, configurarea si executia geamului.

La mine nevoile si cerintele cumparatorilor se rezuma la profile, late, mai mult sau mai putin renumite si geamul cu trei sticle.

Putini sunt cei interesati de a treia garnitura sau de configurarea si executia corecta a geamului, de asta majoritatea au un profil lat, cu trei sticle si pachetul de geam la fel, sau aproape la fel de eficient ca unul cu doua sticle.

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mah... solutia simpla, ieftina si eficienta ar fi fost mutarea ramei existente de termopan la fata interioara a peretelui si montarea la fata exterioara a unei alte rame, fie cu deschidere spre exterior, fie mai mica pentru a se deschide in interior!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate