Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Alegere router Gigabit - rezumat

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Aceasta intreaga arie este un mic haos de informatii despre routere, asa ca voi incerca un rezumat, care sa ajute utilizatorii sa aleaga un router pentru nevoile lor.
Vom vorbi despre routerele care au si WIFI.

*PPPoE - pentru clientii RDS, se foloseste autentificare, aceasta streseaza procesoarele routerelor ieftine, mai ales ca nu au NAT Hardware!
O discutie interesant despre Hardware NAT aici.

1. Viteza pe cablu: Ethernet (100 Mbps) vs Gigabit (1000 Mbps)

In acest moment routerele Ethernet (100 Mbps) sunt foarte ieftine, chiar prea ieftine!
Problema vine in special din faptul ca adesea utilizatorul are deja minim 300 Mpbs de la RDS (PPPoE), deci acest tip de router reprezinta o gatuire!

In general, nu mai merita sa cumparati router cu porturi Ethernet, pentru a face upgrade mai tarziu!

2. Viteza si standardul WIFI.
Producatorii se bat in specificatii care ajung sa fie din ce in ce mai nerealiste in conditii de utilizare reala.
Exista cateva standarde de conectare, backward compatible:
802.11g (max 54 Mbps) - OLD
802.11n (max 300 Mbps pe canal de 40Hz, daca nu exista alte retele; in mod real max 150 Mbps - 20 Hz)
802.11ac - este la acest moment un standard nou, dar e viitorul.
Attached File  ac.jpg   61.14K   312 downloads

E de dorit ca antenele routerului sa fie exterioare, pentru o acoperire cat mai buna WIFI.

Multa lume nu intelege ca conexiunea Gigabit se simte pe cablu, pentru ca in general conexiunea WIFI se realizeaza doar la 150 Mbps! (exceptand cei cu AC).

WIFI poate fi in doua benzi de emisie:
2.4 Ghz - deja e foarte aglomerat in zonele urbane. Are avantajul penetrarii mai bune a obstacolelor (pereti)
5 Ghz - banda inca destul de libera, dar trebuie sa aveti placa de retea care sa suporte 5 Ghz.

3. Porturile USB.
Trebuie spus ca teoretic optiunea e geniala, doar ca in practica lasa mult de dorit.
- HDD - viteza mica de transfer, pentru ca procesorul routerului nu e facut pentru astfel de operatii. Poate suporta FTP, SAMBA sau chiar Media Server (f limitat); se poate isntala chiar si un client de torrente.
- imprimanta - foarte putine imprimante pot fi folosite
- modem 3/4G - trebuie sa verificati daca modemul vostru e suportat


4. Pret
Pretul este foarte important, dar adesea ieftin insemna prost/limitat, de aceea este bine sa stii ce sa alegi.
E de dorit sa cumperi un router Gigabit, cu NAT Hardware. In acest sens, clasamentul de aici, e de mare ajutor.

Este extrem de important sa existe Hardware NAT.
Daca routerul este gigabit, dar pe conexiunea RDS Gigabit nu reuseste sa treaca de 300Mbps, atunci nu are NAT Hardware!
Ca sa intelegeti, un produs premium, precum Apple Airport 2013, este gigabit, dar fara Hardware NAT, nu poate trece de 100 Mbps pe PPPoE!


Best Buy in acest moment, mi se pare a fi TP-Link Archer C2.

5. Firmware
Pentru cei care doresc sa se joace cu facilitati extinse si avansate ale routerelor, exista firmware alternativ.
Problema este ca adesea nu au suport NAT Hardware!

1. Padavan - pastreaza Hardware NAT. E recomandat, mai ales pentru popularele modele Asus RT-N56U si Asus RT-N65U.
2. Asus Merlin - pastreaza Hardware NAT, e versiunea Asus modificata putin. (mentiune speciala pt Asus RT-16N)
3. TomatoUSB by Shibby - un firmware excelent pentru routerele Ethernet, doar ca nu mentine Hardware NAT.
4. DD-WRT - un firmware foarte capabil, dar fara Hardware Nat, cu optiuni foarte multe, destinat utilizatorilor avansati.

6. Torrentele - daca sunteti utiliatori avizi ai torentelor, atunci:
- computerul unde ruleaza clientul de torent, sa fie conectat prin cablu la router.
- aveti nevoie de un router gigabit performant.

Edited by Adm, 05 August 2016 - 18:56.
completari pt gigi contra


#2
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Nu vad cum e de ajutor linkul catre acel clasament, nu se mentioneaza in clasament daca au sau nu hardware NAT.

Sau imi scapa mie ceva?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Da, iti scapa un amanunt.
Nu ai cum sa atingi viteze ~ gigabit pe PPPoE (RDS), fara a avea NAT hardware.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@Op de unde ai luat vitezele alea,in special pentru 802.11n? Am un 1043 nd v2 si este capabil de 450 mb/s in spectrul de 2.4 ghz impreuna cu o placa intel centrino 6300 agn si ea capabilade 450.Ambele dispozitive sunt triple stream si in conditii de utilizare normala am 140 mb/s down. Problema cu viteza mai mare este data de carciul asta de mouse wireless si de setul de casti bluetooth ,ambele operand in spectrul de 2.4. Deasemenea, in ceea ce priveste gigabit, se clasifica gigabit orice viteza ce trece de Fast Ethernet,respectiv peste 100 mb/s, de exemplu 1043nd v1 este capabil de 180 mb/s via PPPoE si este un router gigabit,mai prost,dar e gigabit.

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu ma indoiesc major ca poti prinde tu 450, de obicei asta e "viteza maxima adunata pe toate benzile routerului".

Mai mult, 802.11N nici ideal nu prinde atata.

Attached Files

  • Attached File  nn.jpg   80.26K   199 downloads


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Evident ca data fiind natura half-duplex a conexiunilor wireless throughputul ideal este la jumatate din toata banda. Ai grija cand spui MB/s si Mb/s. O conexiune wifi de 450 MB/s ar insemna undeva la 3.x Gb/s

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
https://us.hardware....w-up-speedboost
Cum ziceam, peste 150 Mbps, prinzi doar pe 40 Hz, cu anumite placi de retea si daca nu e aglomerat spectrul de 2.4Ghz.

Quote

However, when the Speedboost is on, you can no longer choose the channel width. We know that, in order to achieve 450 Mbps, you need to use a width of 40 MHz. That enables each data stream to achieve a maximum of 150 Mbps, provided you have a client that is capable of the same. In practice, it does boost performance.

Quote

In practice
In practice you need five empty channels in order to be able to use 40 MHz bandwidth. Unless you live in a very sparsely populated area, that will rarely be the case. The router doesn't care whether the network that's close by is actually active. The fact that it's there is enough to switch down from 40 MHz to 20 MHz.
If you're able to take advantage of 40 MHz, the benefit can be substantial. The TP-Link Archer C7 802.11ac router achieved an additional 45 Mbps at a  3 metre distance. With 20 MHz it managed about 115 Mbps, which also isn't bad, and at 40 MHz it reached 160 Mbps.


Ne invartim in jurul cozii, oamenii acum vor sa vada pe speedtest.net viteze cat mai aproape de 1000Mbps.

Problema apare cand:
- fac testul pe WIFI
- fac testul pe cablu, dar sunt pe RDS, cu PPPoE, dar routerul gigabit nu are HW NAT.

Cine are 1000lei+ de dat pe un router, nu are dileme de performanta Posted Image.

Edited by Adm, 03 February 2017 - 12:04.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pana acum o singura placa 802.11 am intalnit incapabila sa treaca de 150 mb/s,ceva ieftinitura broadcom 1x1.

Edited by xeleron, 18 July 2016 - 13:01.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Atunci trebuie sa renunt la Apple, pentru ca inca nu prea vrea sa sara de 150 Mb/s nici mort.
Da, e Broadcom.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eh, Broacom nu are nicio vina,e vorba despre cipuri ieftine integrate de OEM-uri pentru a reduce costurile. Si intel are ceva asemanator, intel centrino 100 e un exemplu, placa a venit livrata cu un asus x53s cu un i7 sb si un gt 540m (laptop bun la vremea lui).

#11
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
un router care sa fie stabil exista?
am cumparat vreo 10-15 routere pana acum majoritatea tplink, asus si cu toate am avut probleme,,  ba pica conexiunea ba se blocheaza,

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ca alternative ai avea ubiquity sau mikrotik.
totusi eu suspectez probleme la infrastructura providerului si la cea electrica.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Care e cel mai ieftin mikrotik cu HW NAT, care suporta gigabit pe PPPoE?
Cu si fara Wifi.

View Postandutza15, on 18 iulie 2016 - 20:41, said:

un router care sa fie stabil exista?
am cumparat vreo 10-15 routere pana acum majoritatea tplink, asus si cu toate am avut probleme,,  ba pica conexiunea ba se blocheaza,
Si eu cred ca problemele de variatie a curentului electric sunt responsabile in mare masura, apoi calitatea proasta a adaptoarelor.
La Asus cel putin, la 2-3 ani se strica adaptorul si incep problemele cu routerul.

Eu am de 4-5 ani un router Asus RT-N56 cu firmware Padavan si merge fara probleme.
Am atat routerul, cat si ONT bagate intr-un UPS.

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la mikrotik nu ai hardware nat.  ai o chestie numita fast path dar care in setupul unui home user e inutilizabila.  
deci conteaza puterea bruta de procesare. rb850gx2 si rb3011 ar fi alegerile cele mai ieftine.

Edited by carmenclara1, 20 July 2016 - 19:22.


#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si totusi, cati si ce clienti folosesti in asa fel incat routerele SOHO nu sunt acceptabile?Un numar de 15 routere inseamna ca ai incercat cam toata piata si deja intri in sfera retelisticii profesionale.

#16
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Asus RT-AC1200G+   Asta are NAT Hardware??

Eu am 300 la rds, wireles 2.4 - samsung S5 150 Mps dowload , 100 Mbps upload
                              wireles 5  - sasmusng S5 290 Mbps dowload, 280 upload.


daca pun pe cablu 300 Mbps    si cateodata mai sare de 300 ..si senzatia e ca merge mai bine cu fibra optica - router -cablu - pc de cat rds - cablu - pc.

#17
ghost4ever2

ghost4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2011
Archer C7 TP-LINK... viteze pana la 25 mb pe 5ghz intre un MacBook Air (13-inch, Early 2015) si rooter !
stabil.. recomand !

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Singurele routere care să țină
https://forum.softpe...erare-pt-pppoe/
E clar că un router soho nu ține mai mult de 2-3 ani, asta în cazurile fericite.
Și cât dai pe un Edgerouter Lite? 200 de lei în plus, dar te ține pănă te plictisești sau, mă rog, pănă o să pui ceva de 10 Gb/s, deci în minim 7-8 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate