Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cu masina in Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Salutare.
Am o mica problema/nedumerire la care ma puteti cu siguranta ajuta.

In curand am sa plec de la Aeroportul Otopeni cu o masina inchiriata in directia Bucuresti, apoi pe centura spre autostrada Bucuresti-Constanta.
Acum mica mea problema: in Otopeni vreau sa opresc la un magazin care este in partea stanga (mergand spre Bucuresti). Cum/pe unde pot vira la stanga? In tot Otopeniul este o bordura. Ptr pietoni exista cateva pasarele, dar ptr masini?
Sper ca nu-mi spuneti ca trebuie sa merg pana la centura si abia acolo pot schimba directia.

Merci.

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Mă tem că așa e: aeroport - centură - pe sub pod înapoi. După aia te întorci la giratoriul de la aeroport și revii spre centură.

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Incearca sa urci masina pe pasarela daca nu stii cum functioneaza picioarele.
In bucuresti inseamna ca esti genu care parcheaza fix pe trecere sau fix in usa magazinului pe trotuar ca sa nu mai faca niste pasi in plus.

Edited by alin62, 17 July 2016 - 12:36.


#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Din pacate, nu poti intoarce nicaieri in Otopeni. Exista o benzinarie Lukoil pe sensul Aeroport Otopeni - Bucuresti unde poti lasa masina pentru citva timp ("vorbeste" cu ei sa te lase :-)) ...

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
radunic + 1 ! Corect !

#6
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Va multumesc ptr raspunsuri, am inteles.

Cand am scris "partea stanga", ma refeream la o strada. Adica cum pot intra pe strada aia. Otopeni nu este redus numai la strada principala...
Probabil ca in realitate distanta aeroport-centura nu este chiar atat de mare precum m-i s-a parut mie pe Google street view.

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Passenger001, on 17 iulie 2016 - 12:45, said:

Va multumesc ptr raspunsuri, am inteles.

Cand am scris "partea stanga", ma refeream la o strada. Adica cum pot intra pe strada aia. Otopeni nu este redus numai la strada principala...
Probabil ca in realitate distanta aeroport-centura nu este chiar atat de mare precum m-i s-a parut mie pe Google street view.
Distanta e mica...depinde cat stai sa faci rondul pe centura ! Nu lua in seama rautaciosii ! Au fost la baute aseara si inca ii doare capul !

Edited by FAP, 17 July 2016 - 12:50.


#8
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 Passenger001, on 17 iulie 2016 - 12:22, said:


Sper ca nu-mi spuneti ca trebuie sa merg pana la centura si abia acolo pot schimba directia.

Merci.
Nu mergi doar pina la centura , treci podul peste centura si intorci la urmatorul pod , faci dreapta pe linga el , intri in giratoriul de sub pod si te intorci spre Otopeni .

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sau treci pe la magazin cand returnezi masina.

#10
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Iti ia fix 5 min sa ajungi pana la centura sa intorci

#11
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 rocaddy, on 17 iulie 2016 - 13:46, said:

Nu mergi doar pina la centura , treci podul peste centura si intorci la urmatorul pod , faci dreapta pe linga el , intri in giratoriul de sub pod si te intorci spre Otopeni .
Am inteles. Merg cum as intra pe centura, numai ca in loc de Constanta merg spre Ploiesti. Mersi.

 yonut_a, on 17 iulie 2016 - 14:00, said:

Iti ia fix 5 min sa ajungi pana la centura sa intorci
Aveam inpresia ca este mai mult, dar greseam.

Mai ales ca nu-mi inchipuiam sa nu existe mai multe posibilitati de a schimba directia. Dar astea sunt strazile, pe astea le folosim. Basta.

@FAP:
Din pacate pe multi "rautaciosi" ii chiar inteleg. Nu sunt eu prea des in Romania, dar cel putin in Bucuresti exista o gramada de soferi foarte egoisti, ca sa nu zic idioti. Aproape fiecare are propiul cod rutier (aici exagerez putin, sunt desigur si multi soferi corecti). Si pe mine ma inerveaza la maxim asa ceva. Banuiesc ca am fost inteles gresit...

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
pai nu s-a inteles de ce trebuie sa intorci cu masina - de ce nu poti pur si simplu sa opresti pe sensul tau, sa traversezi pe pasarela, iti faci treaba, traversezi inapoi si iei masina?

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pe tot tronsonul dn1 Otopeni - pod centura nu poti vira la stanga.Singurele variante de intoarcere sunt la rond pod aeroport spre sensul Ploiesti sau intoarcere la pod centura spre sensul Bucuresti.

Daca treci de ale ai prima varianta de stanga la Magura(pt a intoarce) sau rond pod Metro sau Carrefour putin mai sus.


La pod centura faci dreapta la picorul podului, apoi prima la stanga(se vede clar, e clasica intoarcere sub poduri) daca ratezi poti face si la coborare de pe pod plus introarcere iar sens Ploiesti ( te fatzai mai mult pe acolo).
Daca vrei cu autopicior ai cateva pasarele ( cam 3) plus o trecere pietoni pe tot tronsonul ala.

Distanta aeroport Otopeni -pod centura e cam de 4 -4,5 km.

Google Maps unde e?:)

Edited by ionutz_joe2009, 17 July 2016 - 14:56.


#14
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 born2lose, on 17 iulie 2016 - 14:41, said:

pai nu s-a inteles de ce trebuie sa intorci cu masina - de ce nu poti pur si simplu sa opresti pe sensul tau, sa traversezi pe pasarela, iti faci treaba, traversezi inapoi si iei masina?
Aoleu, toata asta dintr-o mica nelamurire. Mai incerc o data...

Parasesc aeroportul dupa cateva ore de calatorie cu masina plina de bagaje plus un copil mic in jurul orei 15:00 cu scopul de a ajunge cat mai repede si direct in sudul litoralului. Deci oricum o ora nu prea avantajoasa, dar asta este, nu fac eu orarul de zboruri.
Planul meu era sa opresc scurt la un anumit magazin care parea sa fie in drum, apoi cat de repede posibil, autostrada Buc-Const. Magazinul dorit este pe str. 23 August in Otopeni.

Ma uit pe Google Maps si vad ca pare sa fie in drum, fara mare abatere si pierdere de timp.  Apoi ma uit pe Google View si vad acel tronson. Eu credeam ca mi-a scapat mie ceva, ca este vre-o gaura/trecere pe undeva. De asta v-am intrebat pe voi.

Cum si ce voi face v-a depinde de trafic. Daca nu este foarte plin (ceea ce sper, dar nu-mi prea vine sa cred la ora aia), fac cum mi-ati spus voi. O abatere de 4-5km si 10 min in plus nu este o problema. Daca este traficul aglomerat, atunci incerc sa scap cat mai repede spre autostrada si voi opri undeva la la benzinarie pe autostrada. Oricum trebuie sa platesc taxa de pod.

Va multumesc inca o data.

Edited by Passenger001, 17 July 2016 - 15:36.


#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Din fericire pentru tine, ajungi rar in Bucuresti. Ce se fac insa localnicii, e mai trist, pana la urma-urmei.

Welcome in RO!

Edited by arab, 17 July 2016 - 16:21.


#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu este aglomerata zona aia de regula, inainte era insa "gaura" catre 23 August.

Nu stiu daca la rond centura(actual Strada Garii) Otopeni(mers 23 August pana unde pare ca se termina Otopeni, dreapta la semafor si sigurulu sau primul( centura Otopeni care da apoi in cap cu centura Bucuresti ) este voie la stanga.Desi trec pe acolo destul de des nu mi-a ramas intiparit.Scutesti asa destul de mult daca se poate acolo la staga...(cred 80% ca nu, e banda continua cred, daca merge stanga te sui pe centura ceva mai sus decat de la pod dn1, nu te mai duci pe dn pana la aeroport ca sa intorci.).Se poate sa fie una acolo care nu are restrictie la stanga pe centura...trebuie sa faci o simulare cu plecare de pe 23.

Edited by ionutz_joe2009, 17 July 2016 - 16:51.


#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Passenger001, on 17 iulie 2016 - 12:22, said:

.............
Acum mica mea problema: in Otopeni vreau sa opresc la un magazin care este in partea stanga (mergand spre Bucuresti). ...........
De la aeroport , pt a face stinga , solutia este sa te incadrezi pe linga podul de la centura ,  treci pe sub el , intoarci si iesi la McDonalds.  Deci nu urci pe podul de la centura ...
Dupa  " vizita"  ta de pe stinga , te poti intoarce spre centura , ori pe la aeroport , ori prin Otopeni , strada 23 August / strada Garii Otopeni/ Centura .

#18
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Sper ca ai inteles cum ajungi de la aeroport pe str. 23 August, asa ca nu-ti mai expun traseul pe sub podul de peste centura.
De la str. 23 August catre autostrada spre Constanta eu vad doua variante posibile, fara a reveni in sensul giratoriu de la aeroport:
1. Mergi inainte pe str. 23 August, pana la primul semafor (banuiesc ca este si singurul din Otopeni). Acolo viraj la dreapta catre centura (pe str. Garii Otopeni), iar cand ai ajuns la centura o iei tot catre dreapta (spre stanga nu ai cum), dar pe calea dinspre centrul soselei, cea care urca pe podul suspendat de peste calea ferata), nu pe prima spre dreapta. Dupa ce cobori de pe acest pod ajungi in zona sensului giratoriu (sub forma de piscot) de sub podul pe care se afla DN 1, vei parcurge sensul astfel incatt sa faci o intoarcere la 180 grade si vei trece din nou pe podul suspendat de peste calea ferata, in sens invers, fiind astfel pe directia catre autostrada spre Constanta.

2. Mergi inainte pe str. 23 August iar la semafor mergi tot inainte. Dupa vreo 2 km mergand pe o strada unde probabil vei intalni si "calmatoare de trafic" parasesti Otopeniul, vei merge inca 1,5 km si intri in localitatea Tunari. De la intrarea in Tunari pana la singurul semafor din localitate mai parcurgi inca 1,5 km, iar de acolo vei vira la dreapta, catre centura. Dupa 1 km ajungi la un sens giratoriu, pe care-l parasesti prin prima iesire (la dreapta) si apoi in vreo 400 m vei ajunge la o intersectie cu centura. Tu aici trebuie sa o iei la stanga, spre Constanta.
Aici patrunderea in centura se face printr-un spatiu al parapetului central al centurii (permis din punct de vedere legal), tu trebuind sa te asiguri atât dinspre stânga cât și dinspre dreapta pentru ca la patrunderea ta spre centura sa nu te intersectezi cu alt vehicul care vrea sa patrunda de pe centura pe breteaua pe care te afli tu. Pe centura viteza obisnuita de deplasare este de 100 km/h...

Am facut si o simulare pe Google maps, luand varianta ca magazinul care te intereseaza ar fi in dreptul primariei Otopeni. Pe traseul Aeroport Otopeni - Pod centura - intoarcere pe sub pod catre Ploiesti - intrare pe str. 23 August - intoarcere catre DN 1 apoi spre Ploiesti pana la sensul giratoriu de la aeroport - intoarcere catre centura - centura catre autostrada spre Constanta, pana in dreptul comunei Tunari, parcurgi 21,3 km.
Varianta 1 propusa de mine are 17,2 km. Varianta 2 are 15,2 km.
Ma tot intreb: oare ce produse deosebite se vind la magazinul acela din Otopeni, de trebuie neaparat sa ajungi la el? Ca poate trec si eu pe acolo, ca tot ajung sambata prin Otopeni.

Edited by geocosma, 18 July 2016 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate